Jump to content

merakettiğim bazı sorular

Recommended Posts

dünya kare şeklinde olsaydı ne olurdu

dünya ile ay arsında bir halat bağlasaydık halat koparmıydı

dünya büyüklüğünde bir pinpon topu olsaydı bu topun yerçekimi ve kütlesi olurmuydu

......

bu soruları merakediyorum arkadaşlar...

Sitelerde Paylaş
dünya kare şeklinde olsaydı ne olurdu

dünya ile ay arsında bir halat bağlasaydık halat koparmıydı

dünya büyüklüğünde bir pinpon topu olsaydı bu topun yerçekimi ve kütlesi olurmuydu

......

bu soruları merakediyorum arkadaşlar...

Dünyanın kare şeklinde olması mümkün değil.

Hadi diyelim küp şeklinde olsun.

O da mümkün değil.

Çünkü büyük gök cisimleri yalnız yuvarlak ve küre ya da ona yakın bir şekilde olabilirler.

Çekim gücü her tarafta aynı etkiye neden olur.

Yine de bu dünya tam olarak küre değildir. Ona yakındır.

Dünya ile ay arasında gerilmemiş bir halat olsaydı o halat kopmazdı.

Halatın dünya ve aynın hareketlerine olanak verecek esnekliği olmalıdır. O zaman kopmaz.

Ay dünyaya yalnız bir yüzünü çevirdiği için kuramsal olarak böyle bir ilişki olabilir.

Dünya büyüklüğünde içi boş bir ping pong topu olsaydı kütlesi de olurdu yerçekimi de.

İkisi de daha az olurdu ama.

Sitelerde Paylaş

""""""""dünya kare şeklinde olsaydı ne olurdu

Dünya ilk oluştuğunda armuta benziyordu. Ama armutun sapına yakın tarafı zayıf kaldığı için koptu.

Ve dünyanın yörüngesinde pozisyon aldı. Bu ay idi. Kopuş nedeni aşırı hıza ayak uyduramamak.

( Taşkın Tuna 'nın kitabından faydalanılarak yazıldı )

"""""""""""dünya ile ay arsında bir halat bağlasaydık halat koparmıydı.

Kesinlikle kopardı. Deneylere göre 50 km uzunluğunda her ne olursa olsun( yapısı ve maddesi ) bir ip kendi ağırlığından kopar. Ay ve dünya arasına halat germek mümkün değil.

"""""""""dünya büyüklüğünde bir pinpon topu olsaydı bu topun yerçekimi ve kütlesi olurmuydu.

Olurdu. Hangi teknik alatler ile ölçülürdü bilmiyorum.

Yada insanlık bu teknik aletlere an itibari ile sahip mi ? Bunu da bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
Dünyanın kare şeklinde olması mümkün değil.

Hadi diyelim küp şeklinde olsun.

O da mümkün değil.

Çünkü büyük gök cisimleri yalnız yuvarlak ve küre ya da ona yakın bir şekilde olabilirler.

Çekim gücü her tarafta aynı etkiye neden olur.

Yine de bu dünya tam olarak küre değildir. Ona yakındır.

Dünya ile ay arasında gerilmemiş bir halat olsaydı o halat kopmazdı.

Halatın dünya ve aynın hareketlerine olanak verecek esnekliği olmalıdır. O zaman kopmaz.

Ay dünyaya yalnız bir yüzünü çevirdiği için kuramsal olarak böyle bir ilişki olabilir.

Dünya büyüklüğünde içi boş bir ping pong topu olsaydı kütlesi de olurdu yerçekimi de.

İkisi de daha az olurdu ama.

Sevgili Hacı Bilinen yasalara göre dünyanın kare şeklinde olması mümkün değil..

Peki ya evrenin bir yerlerinde farklı bir yasa ile oluşan kare benzeri bir gök cismi olamaz mı?

Evrenin her yerinde aynı fizik yasaları geçerli olmalımıdır bu bir zorunlulukmudur?

Sitelerde Paylaş
Sevgili Hacı Bilinen yasalara göre dünyanın kare şeklinde olması mümkün değil..

Peki ya evrenin bir yerlerinde farklı bir yasa ile oluşan kare benzeri bir gök cismi olamaz mı?

Evrenin her yerinde aynı fizik yasaları geçerli olmalımıdır bu bir zorunlulukmudur?

Sevgili İllegalTM

Evrenin başka yerlerinde başka yasalar var mı yoksa yok mu bilemeyiz.

Ama Einstein'ın özel görelik kuramına göre bütün yasalar evrenin yer yerinde aynı.

Aynı mı bilemem ama, aynı olduğu farzedliliyor.

Tabii bu farz arada bir test ediliyor.

Şimdi karanlık madde ve karanlık enerjiden bahsediliyor.

Kara deliklerden bahsediliyor.

Yani benim bu konuda açıkça şüphem var.

Fizik yasalarının kendileri duruma göre değişebiliyorlar.

Koşullar değişince aynı fizik yasaları ya yok oluyorlar ya da başka bir yasaya değişiyorlar.

En temel sandığımız kuantum yasaları bile değişik koşullarda değişik nitelikler arzediyorlar.

En basiti elektronların çekirdeğe düşmemesi..

Aşırı koşullarda ve nötron yıldızlarında elektronlarla atom çekirdeği birleşiyor.

Elektronların atom çekirdeğine düşmesini önleyen kuantum yasaların yerini bu aşırı koşullarda başka yasalar alıyor.

Evrenin izbe bir köşesinde, bir kuytusunda farklı bir fizik yasası gizlenmiş olabilir mi?

Olabilir... Eğer oradaki koşullar çok aşırı ise, neden olmasın.

Ama unutmayalım ki o yasayı biz de biliyoruz. Tabii bizim koşulalrda bildiğimiz o yasanın kendisi çok farklı..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...