Jump to content

Teori, Kuram, Kanun

Recommended Posts

Teoriler gerçekliğe ait birer modellemedir.Bu modellemelerin mutlak gerçekler olmamalarından dolayı yasa gibi değiller.

Big bang, sicim teorisi gibi teoriler yanlışlabilir yahut ilk sunuldukları şeklinden farklı bir boyuta ilerleyebilirler.Tüm verileriyle mutlak gerçekliği ifade ettiğinde elbette yasalaşabilirler.

Teoriden yasaya geçiş yok. Yasa da mutlak gerçeklik demek değil. Yasa, o ana kadar olan gözleme dayanarak oluşturulmuş bir matematiksel modeldir. Sonradan değiştirilmesi gerekmiş yasaların en kolay örneği newton çekim yasasına genel göreliliğin getirdiği ekler. Yasa "nedir" sorusunu o ana kadar olan gözlemlere dayanarak cevaplar, teoriler "nasıl olur" sorusunu açıklar. Hipotezden teori, teoriden yasa diye bir hiyerarşik yapı yok. Okulda öğrendiyseniz yanlış öğretmişler.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 47
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Teoriden yasaya geçiş yok. Yasa da mutlak gerçeklik demek değil. Yasa, o ana kadar olan gözleme dayanarak oluşturulmuş bir matematiksel modeldir. Sonradan değiştirilmesi gerekmiş yasaların en kolay örneği newton çekim yasasına özel göreliliğin getirdiği ekler. Yasa "nedir" sorusunu o ana kadar olan gözlemlere dayanarak cevaplar, teoriler "nasıl olur" sorusunu açıklar. Hipotezden teori, teoriden yasa diye bir hiyerarşik yapı yok. Okulda öğrendiyseniz yanlış öğretmişler.

Yok ben farklı düşünüyorum.Ben size yanlış öğretmişler diyeyim.

Yasaların matematiksel modellemelerine o yasanın teorisi denir.Okullarda yasalara ait işin TEORİSİ öğretilir.Yasaların gerçekliği gözlem ve deneydedir.

Örneğin enerjinin korunumu bir yasadır bunun hesaplanmasına dair formüller de teoriğidir.

Sitelerde Paylaş

Alfa-Beta,

Bilmediğin konularda atıp tutuyorsun, sonra 'Ben böyle düşünüyorum' diyorsun.. Tanımların, 'Ben böyle düşünüyorum, sen öyle düşünebilirsin'i olmaz.. Bu din değil ki, hayal gücümüze göre tanım verelim.

Verdiğimiz linkleri oku bari, belki birşeyler öğrenirsin.

'Yok, ben okumayacağım böyle iyiyim'' diyorsan, bilgi ucuz değil, bu kadar değerli birşeyi sana vermek için de kimse zamanını harcamaz..

Sitelerde Paylaş

Yok ben farklı düşünüyorum.Ben size yanlış öğretmişler diyeyim.

Yasaların matematiksel modellemelerine o yasanın teorisi denir.Okullarda yasalara ait işin TEORİSİ öğretilir.Yasaların gerçekliği gözlem ve deneydedir.

Örneğin enerjinin korunumu bir yasadır bunun hesaplanmasına dair formüller de teoriğidir.

Tanımınızdan birşey anlamadım.

Yasaların gerçekliği gözlem ve deneydeyse farklı birşey söylemiyoruz ki? Neden farklı düşünüyor oluyoruz?

Ayrıca hangi hakla uluslararası standartları yalanlıyorsunuz onu da anlamadım.

Sitelerde Paylaş

Yasaların matematiksel modellemelerine o yasanın teorisi denir.

Bir de mümkünse, 'Evrim Teorisi hangi Yasa'nın matematiksel modellemesidir?' sorusunun yanıtını verirsen, çok memnun olurum.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanımınızdan birşey anlamadım.

Yasaların gerçekliği gözlem ve deneydeyse farklı birşey söylemiyoruz ki? Neden farklı düşünüyor oluyoruz?

Ayrıca hangi hakla uluslararası standartları yalanlıyorsunuz onu da anlamadım.

Benim söylediklerimin açık olduğunu düşünüyorum ama biraz daha açayım,benim söylediklerimin uluslararası söylemleri yalanlayan bir tarafı yok ama sizin anlattıklarımı anlamama sorununuz var.

Ben diyorumki bilim adamları doğadaki gerçeklikleri sunan gözlemleyen bize buna dair veriler kişilerdir.Dolayısıyla elçidir.Ama ortaya koyduğu teoriler mutlak gerçeklik değildir yanlışlanabilir.

Buna itirazın varsa yaz.

Yasalar yanlışlanamazlar.Fakat siz yasaların modelleme olduğunu söyleyecek kadar uçmuşsunuz ne dediğinizi bilmiyorsunuz.

Buna itirazsın varsa yaz.

Teorilerse yasaların modelelemesidir mutlak gerçeklik değildir yanlışlanabilirler değiştirilebilirler geliştirilebilirler.Mutlak gerçekliğin birebir kendisi olduğunda ise yasalaşırlar.

Kalınlaştırdığım cümleye itiraz ediyorsun.Ben de itiraz edebilirsin ama böyle düşünüyorum diyorum.

Bir de mümkünse, 'Evrim Teorisi hangi Yasa'nın matematiksel modellemesidir?' sorusunun yanıtını verirsen, çok memnun olurum.

Hangi teorinin neyi modellediğini bilmek için teorinin neyi anlattığına bakarsın.Evrim diyorki ortama uyum sağlayan genler yaşamını sürdürür.Demekki evrim GENETİĞİ ve ortamı modelliyor anladın mı?

Sitelerde Paylaş
Ben diyorumki bilim adamları doğadaki gerçeklikleri sunan gözlemleyen bize buna dair veriler kişilerdir.Dolayısıyla elçidir.Ama ortaya koyduğu teoriler mutlak gerçeklik değildir yanlışlanabilir.

Elçi; 2. Bir uzlaşma sağlamak veya iş bitirmek için birinin yanına gönderilen kimse. Kaynak; TDK

Şimdi, bu elçiler hangi konuda uzlaşma sağlamak istiyorlar veya işi bitirme amacındalar.. Bu elçileri, kim/neden göndermiş? Yanına gönderilen kişiler, bilim adamı olmayan biz mi oluyoruz?

Hangi teorinin neyi modellediğini bilmek için teorinin neyi anlattığına bakarsın.Evrim diyorki ortama uyum sağlayan genler yaşamını sürdürür.Demekki evrim GENETİĞİ ve ortamı modelliyor anladın mı?

'Genetik ve ortam' isimli bir kanun mu var? Tekrar soruyorum, 'Evrim teorisi, hangi Yasa'nın matematiksel modellemesidir?'

Sitelerde Paylaş
Teorilerse yasaların modelelemesidir mutlak gerçeklik değildir yanlışlanabilirler değiştirilebilirler geliştirilebilirler.Mutlak gerçekliğin birebir kendisi olduğunda ise yasalaşırlar.

Teorilerin yasa olamayacağını tanıtlarsak, iddialarından vazgeçer miydin?

Sitelerde Paylaş
Elçi; 2. Bir uzlaşma sağlamak veya iş bitirmek için birinin yanına gönderilen kimse. Kaynak; TDK

Şimdi, bu elçiler hangi konuda uzlaşma sağlamak istiyorlar veya işi bitirme amacındalar.. Bu elçileri, kim/neden göndermiş? Yanına gönderilen kişiler, bilim adamı olmayan biz mi oluyoruz?

Sangre,

Kuran'daki elçiler doğadaki yaşamdaki gerçeklikleri vurguluyorlar ve bu konuda uzlaşma sağlamak istiyorlar.Onları gönderen onlara DOĞA tarafından bahşedilmiş akılları ve zekalarıdır.

Elçiler bihaber ve doğadaki realiteden habersiz kişilere gelir onları bilgilendirir aydınlatır..

'Genetik ve ortam' isimli bir kanun mu var? Tekrar soruyorum, 'Evrim teorisi, hangi Yasa'nın matematiksel modellemesidir?'

Sen verilen cevabı anlamama hastalığına mı tutuldun.Evrim yaşamda gözlemlenen farklı genlere sahip canlıların türlerin nasıl ortaya çıktıklarına ait teoridir.Ha adını bir yasa altında toplamak istiyorsan buna genetik diyebiliriz.Genetik altında hangi yasalardan referans aldığını araştırıp bul.Ben teori illaki bir tek yasanın ALT kolumudur diyorum.Yasa yahut yasalardan referans alan modellemeler diye değiştireyim tanımımı.

tarihinde Alphabeta tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim söylediklerimin açık olduğunu düşünüyorum ama biraz daha açayım,benim söylediklerimin uluslararası söylemleri yalanlayan bir tarafı yok ama sizin anlattıklarımı anlamama sorununuz var.

Buna itirazın varsa yaz.

Yasalar yanlışlanamazlar.Fakat siz yasaların modelleme olduğunu söyleyecek kadar uçmuşsunuz ne dediğinizi bilmiyorsunuz.

Buna itirazsın varsa yaz.

Kalınlaştırdığım cümleye itiraz ediyorsun.Ben de itiraz edebilirsin ama böyle düşünüyorum diyorum.

Yasaların mutlak gerçek olduğunu, değişmez olduğunu söylediniz, genel görelilik ile yerçekimi yasasının değişmesini örnek verdim, gözardı ediyorsunuz. Kanun matematiksel ilişkileri kullanarak nedir sorusunu yanıtlar. Teori nasıl sorusunu yanıtlıyorsa, kanunun açıklayıcı özelliği yoksa teori nasıl kanun olur, ya da kanun nasıl teori olur, hangisini savunduğunuz da tam olarak belli değil.

Uçmaya gelince, doğanın elçileri yorumunuz kimin uçtuğunu gösteriyor kanımca.

Sitelerde Paylaş

Yasaların mutlak gerçek olduğunu, değişmez olduğunu söylediniz, genel görelilik ile yerçekimi yasasının değişmesini örnek verdim, gözardı ediyorsunuz. Kanun matematiksel ilişkileri kullanarak nedir sorusunu yanıtlar. Teoriy nasıl sorusunu yanıtlıyorsa, kanunun açıklayıcı özelliği yoksa Nasıl anlarsanız anlayın.

Uçmaya gelince, doğanın elçileri yorumunuz kimin uçtuğunu gösteriyor kanımca.

Genel Görelilik ile ve yerçekimi yasası nerede değişiyor?Sen değişime sebep olan yasayı ,yasa değişti olarak algılamışsın.

Ne saçmalıyorsun sen yahu.

Evet bilim adamları doğanın elçileridir.

Başka beslendikleri elçilik yaptıkları kaynak mı var?

Sitelerde Paylaş

Genel Görelilik ile ve yerçekimi yasası nerede değişiyor?Sen değişime sebep olan yasayı ,yasa değişti olarak algılamışsın.

Ne saçmalıyorsun sen yahu.

Geometrik kütleçekim eşitlikleri newton kütleçekim alanı eşitliklerini genişleterek uzay-zaman eğriliğini de hesaba katıyor ya.

Evet bilim adamları doğanın elçileridir.

Başka beslendikleri elçilik yaptıkları kaynak mı var?

Beni ilgilendirmez.

Sitelerde Paylaş
Sangre,

Kuran'daki elçiler doğadaki yaşamdaki gerçeklikleri vurguluyorlar ve bu konuda uzlaşma sağlamak istiyorlar.Onları gönderen onlara DOĞA tarafından bahşedilmiş akılları ve zekalarıdır.

Elçiler bihaber ve doğadaki realiteden habersiz kişilere gelir onları bilgilendirir aydınlatır..

Ben senle Kuran'ı tartışmıyorum.. Kuran'daki elçi tanımının da önemi yok şu anda.. Bildiğimiz 'Elçi' tanımı üzerinden konuşuyorum.

Öncelikle bir elçinin gönderilmesi için, bir gönderen olması gerekir.. Bilim adamlarını, Doğa mı insanlara elçi olarak göndermiş? Doğanın elçi gönderebilecek bir iradesi, bir zekası mı var?

Elçiler bize bir yerden gelmişler.. O geldikleri yer neresidir, anlatırmısınız.

Sen verilen cevabı anlamama hastalığına mı tutuldun.Evrim yaşamda gözlemlenen farklı genlere sahip canlıların türlerin nasıl ortaya çıktıklarına ait teoridir.Ha adını bir yasa altında toplamak istiyorsan buna genetik diyebiliriz.Genetik altında hangi yasalardan referans aldığını araştırıp bul.Ben teori illaki bir tek yasanın ALT kolumudur diyorum.Yasa yahut yasalardan referans alan modellemeler diye değiştireyim tanımımı.

O yasanın adını hala söylemedin :)

Ayrıca Teoriler Yasaları değil, Yasalar Teorileri oluştururlar.. Evrim Teorisi bir çok yasanın bir araya gelmesinden oluşmuş bir teoridir..

Neyse fazla uzatmak istemiyorum.. Söylediğin gibi, 'Sen öyle düşünüyorsun', ben seni ciddiye almıyorum.

Zaten bu forumda senden başka herkes cahil :)

Forumda bu megolomani herkesi sarmış durumda.

Konu tanrıyı inkar olunca bilimde birden agnostizmi savunmaya başladın çocuğum.

Sen önce 'inkar' kelimesinin anlamını öğren, ezberbozancığım.

Sitelerde Paylaş
Ben senle Kuran'ı tartışmıyorum.. Kuran'daki elçi tanımının da önemi yok şu anda.. Bildiğimiz 'Elçi' tanımı üzerinden konuşuyorum.

Öncelikle bir elçinin gönderilmesi için, bir gönderen olması gerekir.. Bilim adamlarını, Doğa mı insanlara elçi olarak göndermiş? Doğanın elçi gönderebilecek bir iradesi, bir zekası mı var?

Elçiler bize bir yerden gelmişler.. O geldikleri yer neresidir, anlatırmısınız.

Hani sen sıçıyorum ediyorum ölüyorum vs yapıyorum diyorsun ya sen DOĞA'nın arzusunu gerçekleştiriyorsun.Bilimadamları da yaptıkları eylemlerle bunu gerçekleştiriyor.

Elçiler bize bir yerden gelir diye birşey yok elçilerin getirdikleri bir yerden gelir,o da kaynakları olan doğadan ve yaşamdan.

Doğadan gözlemler alırlar bize RSL(sunarlar) ederler.

O yasanın adını hala söylemedin

Ayrıca Teoriler Yasaları değil, Yasalar Teorileri oluştururlar.. Evrim Teorisi bir çok yasanın bir araya gelmesinden oluşmuş bir teoridir..

Neyse fazla uzatmak istemiyorum.. Söylediğin gibi, 'Sen öyle düşünüyorsun', ben seni ciddiye almıyorum.

Teoriler yasaları modellerler, yasalardan beslenerek.

Evrim teorisi genetiğin birçok yasasından beslenir.Ama sadece bir teoridir.Canlı türlerine cevap almaya bunu ifade etmeye çalışır.Değişebilir, çökebilir geliştirilebilir vs vs.

Ciddi almıyorsan ne cevap yazıyor ciddiye alıyorsun 2 80 uza o zaman sünepe.

Sitelerde Paylaş

Senin ayda yahut evrenin başka noktasında farklı ağırlıklara sahip olman yasanın değişiminden değil yasanın kendisindendir.

Kütleçekim yasası "yer çekiyor" demiyor. "Kütleler şu eşitliğe uyarak birbirine doğru ivmelenir" diyor. "Şu eşitlik" değişirse demek ki yasa da değişmiştir. Ben eşitliklerin değişmesinden bahsediyorum, eşitliğe koyduğunuz sayılardan değil, bakın:

Geometrik kütleçekim eşitlikleri newton kütleçekim alanı eşitliklerini genişleterek uzay-zaman eğriliğini de hesaba katıyor ya.

Kütleçekim yasası değişti. Her yasa değişebilir.

Sitelerde Paylaş

Kütleçekim yasası "yer çekiyor" demiyor. "Kütleler şu eşitliğe uyarak birbirine doğru ivmelenir" diyor. "Şu eşitlik" değişirse demek ki yasa da değişmiştir. Ben eşitliklerin değişmesinden bahsediyorum, eşitliğe koyduğunuz sayılardan değil, bakın:

Kütleçekim yasası değişti. Her yasa değişebilir.

Sen yer kütlesinin çekimine yer çekimi dersin bu ay da ise ay çekimi dersin.Burada yasanın kendisi kütle çekimidir.

Kütçe çekimi yasası nerede değişiyor anlamadım.

Kütle çekimi yasası ortadan mı kalkıyor evrenin bir noktasında?

Sitelerde Paylaş

Sen yer kütlesinin çekimine yer çekimi dersin bu ay da ise ay çekimi dersin.Burada yasanın kendisi kütle çekimidir.

Kütçe çekimi yasası nerede değişiyor anlamadım.

Kütle çekimi yasası ortadan mı kalkıyor evrenin bir noktasında?

F= ma // değişiyor ve

F= γma // (gamma lorentz faktörü) haline dönüşüyor.

Daha sade haliyle

F= dp/ dt

Çekim kuvveti momentumun zamanla değişimi. Artık böyle :)

Gerçi özel göreliliğe ve göreli kütleye kaydık artık. Genel görelilikte kütle ve kuvvet tanımlarının yapılmış halinden bahsediyoruz şu an.

Sitelerde Paylaş

F= ma // değişiyor ve

F= γma // (gamma lorentz faktörü) haline dönüşüyor.

Daha sade haliyle

F= dp/ dt

Çekim kuvveti momentumun zamanla değişimi. Artık böyle :)

Gerçi özel göreliliğe ve göreli kütleye kaydık artık. Genel görelilikte kütle ve kuvvet tanımlarının yapılmış halinden bahsediyoruz şu an.

Bir integrasyon faktörü ekleyince yasa değişmiş mi oluyor?İşlemi integre edince değişimmi oluyor?Uzayda kütle çekimi kalkıyor mu?

Uzayın başka noktasında kütleler birbirine kütle çekimi uygulamaz mı?

F=dp/dt F=ma'nın integrasyonundan başka birşey değil.

Momentum=m.V

a=dv/dt

F=m*dv/dt

m*dv yi momentum olarak yazıyorsun aynı formülü değişim diye bana anlatıyorsun.

Formüllere belli hassasiyetler kazandıran katsayı ve integrasyonlar YASANIN değişimi filan değildir.Hesaplanması ile ilgili TEORİK gelişimdir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...