Jump to content

Bergüzar'ın imzasına Douglas Adams-vari bakış...

Recommended Posts

Ben kenzoya kızmıyorum, alışkınım kenzonun tavrına.

O benim en büyük antisevenlerimden biridir :rolleyes:

Güzel başlıkları böyle sabote etmekte hobisidir ;)

Ama bazen güzel yazılar yazdığını da görmüşümdür, hakkını da yiyemem.

Ama en az Zohandan bana olan sevgisi fazladır, buna da adım gibi eminimdir ;)

Sitelerde Paylaş
Bir başka başlıkta, konuyla ilgili mesaj atmıştım. Sanırım, biraz ince bir gönderme olduğu için anlaşılmamış. Bu nedenle biraz ayrıntıya gireyim:

İmzanın değişme olasılığına karşılık, imzanın ilgili kısmı aşağıdaki gibidir:

gelinbocegi00082va[1].jpg

BİR BÖCEKTEN DAHA FAZLASI, HATTA HERŞEY...

Bu imza, bana Douglas Adams'ın, The Hitchhikers Guide to the Galaxy(Otostopçunun Galaksi Rehberi) isimli kitabındaki bir bölümü anımsattı:

GUIDE VOICE

Curiously, the only thing that went

through the mind of the bowl of petunias

as it fell was "Oh no, not again."

We hear the petunia vase SHATTERING.

GUIDE VOICE (CONT'D)

Many have speculated that if we knew why

the bowl of petunias had thought that we

would know a lot more about the nature of

the Universe than we do now

Tarafımdan türkçe çevirisi:

Anlatıcı:

Gariptir, saksı petunyanın düşerken aklından geçen tek şey "Hayır, olamaz, yine mi!". Petunya saksısının kırılma sesini duyarız.

İddia odur ki, petunya saksısının düşerken neden bunu düşündüğünü biliyor olsaydık, Evren'in doğasını şimdikinden çok daha fazla biliyor olurduk.

Not: Kitabın metnini bulmak zor olduğu için, filminin senaryosundan alıntılanmıştır.

Bu alıntı, kitabı okumamış veya filmini izlememiş kişilere bir şey ifade etmeyebilir. Sözkonusu kitap bilim-kurgu, absürt komedi olarak kategorize edilir çoğunlukla, ve bunun gibi bir çok absürt gönderme barındırır. Adams'ın vermek istediği şey bu muydu bilmiyorum, ama bu bölümünün ben de oluşturduğu duygu aşağı yukarı şudur: Bazı şeylere öylesine anlamlar yüklüyor, bazı şeylerden öylesine gereksiz şeyler bekliyoruz ki, eylemlerimiz ve beklentilerimizin absürtlüğünü göremez hale geliyoruz.

Bir böceğin varoluşuna yüklediğimiz anlam, bir saksı petunyanın "düşüncesine" yüklediğimiz anlam aynı derecede absürttür. İkisine de barındırmadığı nitelikler yüklüyor, gözümüzde yüceltiyoruz. Bir saksı petunyanın düşünmesindeki absürtlüğü, "evrenin doğası" gizi pahasına görmezden gelebildiğimiz gibi, aynı şekilde, sırf "herşeyin gizi" olasılığına böceğe barındırmadığı nitelik ve anlamlar yüklüyoruz.

İşte, tüm söylemek istediğim bu idi.

üzerine başlık açarak siz de berguzar hanimin imzasina fazla anlam yuklemis olmuyor musunuz?

böcük işte... imza işte...

(üç noktalarımı seviyorum)

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
üzerine başlık açarak siz de berguzar hanimin imzasina fazla anlam yuklemis olmuyor musunuz?

böcük işte... imza işte...

(üç noktalarımı seviyorum)

Katkılarından dolayı teşekkürler çocuk...

Adın üstünde işte, iyiçocuk...

Bende seviyorum üç noktalarımı :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Ama en az Zohandan bana olan sevgisi fazladır, buna da adım gibi eminimdir ;)
bu yazdiklarin bana cok dokundu.yani icimde bi yer ciz etti.guzel teyzecim ben seni sevmior falan deilim.aksine benim teyzegillerle aramda cok guclu bir cekim var.yani allahu teala oole bi tip vermiski ne halt etsem ay cok efendi bi cocuga benziosun die vikvikleyerek yanima gelen teyzegillerin ilgisinden kurtulamiorum.yani nereye gitsem senin ayarinda nonstop kafa sisiren teyzelerin ilgi odagi oluorum.

mesela bizim apartmanda homojen bi teyze tabakasi etrafimizi kusatmis durumda.elimi sallasam teyzeye denk gelio o derece ve bu teyzeler ev arkadaslarimdan cok ilgilerini bana yogunlastirmis durumdalar.asure getiren borek getiren evine oturmaya cairan kizini bana metheden bu arada bahsi gecen kiz lise sonda okuyan bi civir.arasira gozum donuo ama zorda olsa kendimi frenliorum.

neyse konuyu daatmayalim sonuc olarak benim teyzelerle aram superdir.ancak gunluk hayatta onlarin anlattiklari sacma sapan hikayelerden biktiim icin senin gibi sempatik ve hperaktif teyzelerin bilimsel veya felsefi konularda atip tutmasi bazen beni gerebilio.yani kendimide gectim ben aslinda genclerimizin vidividici teyzeler tarafindan kusatilip beyinlerinin kemirilmesine uzuluorum.en nihayetinde son derece teyzesever bi kimseyim ve hem seni hemde ateistforumda temsil ettiin dier vikvikci teyzeleri cok seviorum ama herseyin asirisi zarar.umarim bu sefer meramimi anlatabilmisimdir isguzar hanim teyzecim.canim benim sakalarima takilma.ellerinden opuorum

Sitelerde Paylaş
Kodoman, yazdıklarınla sadece kendini ortaya koyuyorsun.

Manav Hüsamettin'i ortaya koymak isterdim ama...

Bende sana hakaret ederim. Ama bu gereksiz.

Sen, benim aksime sadece hakaret edebilirsin!

Bitki ile hayvan organizmlarının farkı bilinir zaten.

Ciddi anlamda merak ettim, iletimde, saksı petunya ile uğur böceğinin aynı olduğu izlenimi edindin?

Bunlar hakkında neler biliniyor olursa olsun açıklanamayan çok şey var.

Bunları söylüyorsun, sonra sana idealist mistisist deyince mi hakaret etmiş oluyorum?

Haa, beyninin çürüdüğü zaten önceki mesajdan belli...

Siz taksonomi ile bunun açıklandığını falan sanın.

"Bunnar açıklanamıyor, hem ben mistisist değilem!"

Komiksin bağlantı... sadece komiksin.

Sitelerde Paylaş
Manav Hüsamettin'i ortaya koymak isterdim ama...

Sen, benim aksime sadece hakaret edebilirsin!

Ciddi anlamda merak ettim, iletimde, saksı petunya ile uğur böceğinin aynı olduğu izlenimi edindin?

Bunları söylüyorsun, sonra sana idealist mistisist deyince mi hakaret etmiş oluyorum?

Haa, beyninin çürüdüğü zaten önceki mesajdan belli...

"Bunnar açıklanamıyor, hem ben mistisist değilem!"

Komiksin bağlantı... sadece komiksin.

Yok ya kibar falan olmayacağım. Sana açıkça geri zekalı ve yalancı diyorum Kodoman. Bunu fazlası ile hak ediyorsun. Sen çıkmış bitki ve hayvan organizmaları hakkında herşeyin bilindiğini mi iddia ediyorsun şimdi? Kesinlikle kör cahilsin o zaman. Ama tabii o kadar basit değil mesele. Sende farkındasın gerçeklerin ama bu çarpıtmaları yapmadan görüşlerini savunurken yoğun baskı kuramazsın insanlar üzerinde. Birçok insanın bilim hakkında fazla bilgili olmadığınıda düşünürsek, bu sen ve senin gibilerin ekmeğine yağ sürüyor. Çarpıt çarpıtabildiğin kadar. Yok o iş öyle olmaz. Artık insanlar karşı kaynaklardan besleniyorlar. Doğrusu yanlışı neyse ne. Az çok okumayada çalışıyorlar. Sizin atmasyonlarınıza inanmalarından iyidir. Sen beni bu çarpıtmalarınla kandıramayacağını hala öğrenemedin mi? Bana cahil demekle nereye varcaksın acaba? Olmadığım ortada.

Ayrıca bana şizofren ve benzeri hakaretler etmiş olan sen şimdi sana hakaret ettiğim için bana ceza ver hadi. Bekliyorum. Çünkü sana ancak böyle davranmak yakışır.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yok ya kibar falan olmayacağım. Sana açıkça geri zekalı ve yalancı diyorum Kodoman.

Bu sözcükleri kendin kullanıyorsan sana karşı kullanıldığında raporlama ikiyüzlülüğünü göstermezsin herhalde.

Ben de sana açıkça gerizekalı ve yalancı diyorum bağlantı.

Sitelerde Paylaş
Yok ya kibar falan olmayacağım. Sana açıkça geri zekalı ve yalancı diyorum Kodoman.

Ben de senden, kanıtlarını alayım diyorum:

Gerizekalı olduğumu nereden çıkardın?

Yalan söylediğimi nerede gördün?

Sen çıkmış bitki ve hayvan organizmaları hakkında herşeyin bilindiğini mi iddia ediyorsun şimdi?

Hayır! Ben sadece "bildiklerim üzerinden" konuşurum, bilmediklerim üzerinden spekülasyon yapmam diyorum.

Ama tabii o kadar basit değil mesele. Sende farkındasın gerçeklerin ama bu çarpıtmaları yapmadan görüşlerini savunurken yoğun baskı kuramazsın insanlar üzerinde.

Gerçek içimizde değil mi bağlantı? :)

Neyi çarpıtmışım ben? Ortada çarpıtılabilecek bir şey mi var?

Birçok insanın bilim hakkında fazla bilgili olmadığınıda düşünürsek, bu sen ve senin gibilerin ekmeğine yağ sürüyor

Senin gibi cin fikirli, teori ile kuramı farklı ve kuantumu deterministik zanneden bilim mücahitleri de olmasa, nice olurdu halimiz?

Tek bilimsel kaynak sunamayan, sunamadığı gibi ona sunulan bütün bilimsel kaynaklara kulp uydurup çamur atan; tek nesnel ve amipirik veri kullanamayan, bildikleri üzerine konuşmak yerine bilemediği, bilinemeyen şeylerden spekülasyon yapan mistisist meczup, kalkıyor, alternatif bilim söylemleri ile bilim savunuculuğu yapılıyor!

Çarpıt çarpıtabildiğin kadar.

Nerede çarpıtmışım?

İşin gücün polemik!

Artık insanlar karşı kaynaklardan besleniyorlar.

İnsanlar dediği kendisi, "karşıt kaynak" dediği, ise bilim muhalifi oluyor bu arada.

Sen beni bu çarpıtmalarınla kandıramayacağını hala öğrenemedin mi?

Henüz, bilimsel yöntemin bulgularına karşı direnç kazanmış yobazlara karşı geliştirilmiş bir yöntem yok.

Ayrıca bana şizofren ve benzeri hakaretler etmiş olan sen şimdi sana hakaret ettiğim için bana ceza ver hadi.

Sana yüklediğim sıfatlar:

Mistisist, cahil, yobaz, idealist ve narsisistik(şizofrende demişimdir, şimdi anımsayamadım); bunlara itirazın yok yani? :)

İşin gücün polemik bağlantı... yaptığın başka bir şey yok. Şu sözlerin içerisinde, kendinden bağımsız tartışılabilecek zan var mı? Yok... ne zaman oldu? Hiçbir zaman... Olacak mı? Zannetmiyorum...

Sitelerde Paylaş
guzel teyzecim ben seni sevmior falan deilim.aksine benim teyzegillerle aramda cok guclu bir cekim var.
Size çocuk dediğimi söylemiştiniz bir ara. Ne zaman nasıl dediğimi hatırlamamakla beraber, sizin çocuk olduğunuzu zamanında iyi tespit etmişim. Bergüzar hanım teyzegiller oluyorsa sizde kendinizin çocukgillerden olduğunuzu kabul ediyorsunuz bu şirin hitap şeklinizle.

Ama unutmayın şu anda bulunduğunuz yaş dilimi size tapulu değil. Bir gün sizde amcagiller, dedegiller olacaksınız. F!iziksel olarak tabiki yoksa özünüzde çocukgillerin bir ferdi olmaya devam edeceksiniz...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Size çocuk dediğimi söylemiştiniz bir ara. Ne zaman nasıl dediğimi hatırlamamakla beraber, sizin çocuk olduğunuzu zamanında iyi tespit etmişim. Bergüzar hanım teyzegiller oluyorsa sizde kendinizin çocukgillerden olduğunuzu kabul ediyorsunuz bu şirin hitap şeklinizle.

Ama unutmayın şu anda bulunduğunuz yaş dilimi size tapulu değil. Bir gün sizde amcagiller, dedegiller olacaksınız. F!iziksel olarak tabiki yoksa özünüzde çocukgillerin bir ferdi olmaya devam edeceksiniz...

Saygılarımla

Boşver hallacım,

Murted, Astur ve Dragon olmasa ben onun ipini çekerdim ama olmaz. Okeye güzel 4. oluyor şu an ondan, kalsın. Bizim çocuklara ayıp olur sonra dimi ama :lol:

Sitelerde Paylaş
Boşver hallacım,

Murted, Astur ve Dragon olmasa ben onun ipini çekerdim ama olmaz.

Ablacım Zohan (cc)ye niye kızıyorsun anlamıyorum, yani son mesajında sana ve tüm teyzelere karşı sevgi dolu hislere sahip olduğunu açıkladı kendisi.

bu yazdiklarin bana cok dokundu.yani icimde bi yer ciz etti.guzel teyzecim ben seni sevmior falan deilim.aksine benim teyzegillerle aramda cok guclu bir cekim var.yani allahu teala oole bi tip vermiski ne halt etsem ay cok efendi bi cocuga benziosun die vikvikleyerek yanima gelen teyzegillerin ilgisinden kurtulamiorum.yani nereye gitsem senin ayarinda nonstop kafa sisiren teyzelerin ilgi odagi oluorum.

mesela bizim apartmanda homojen bi teyze tabakasi etrafimizi kusatmis durumda.elimi sallasam teyzeye denk gelio o derece ve bu teyzeler ev arkadaslarimdan cok ilgilerini bana yogunlastirmis durumdalar.asure getiren borek getiren evine oturmaya cairan kizini bana metheden bu arada bahsi gecen kiz lise sonda okuyan bi civir.arasira gozum donuo ama zorda olsa kendimi frenliorum.

neyse konuyu daatmayalim sonuc olarak benim teyzelerle aram superdir.ancak gunluk hayatta onlarin anlattiklari sacma sapan hikayelerden biktiim icin senin gibi sempatik ve hperaktif teyzelerin bilimsel veya felsefi konularda atip tutmasi bazen beni gerebilio.yani kendimide gectim ben aslinda genclerimizin vidividici teyzeler tarafindan kusatilip beyinlerinin kemirilmesine uzuluorum.en nihayetinde son derece teyzesever bi kimseyim ve hem seni hemde ateistforumda temsil ettiin dier vikvikci teyzeleri cok seviorum ama herseyin asirisi zarar.umarim bu sefer meramimi anlatabilmisimdir isguzar hanim teyzecim.canim benim sakalarima takilma.ellerinden opuorum

Sitelerde Paylaş
Ablacım Zohan (cc)ye niye kızıyorsun anlamıyorum, yani son mesajında sana ve tüm teyzelere karşı sevgi dolu hislere sahip olduğunu açıkladı kendisi.

Yahu hiçbir kadına yaşına dokundurtma yapılmaz, bunu ne zaman anlayacaksınız. ;)

İstediği kadar sevgi sözcükleri yazsın, benim teyze olduğum gerçeğini yüzüme vurdumu vurmadı mı ben ona bakarım aslanım :P

Sitelerde Paylaş

Ahh ah. Biz Diyarbakırda böyle böcekleri hiç görmedik. Görüp tuttuğumuz da da babamız "bırak la böcekleri yürü tarlalara" derdi. Ama bir seferinde böyle bir böceğe peynir yedirmeye kalkmıştım. O da parmağımı sokarak bana cezamı vermişti.

Sitelerde Paylaş
Ahh ah. Biz Diyarbakırda böyle böcekleri hiç görmedik. Görüp tuttuğumuz da da babamız "bırak la böcekleri yürü tarlalara" derdi. Ama bir seferinde böyle bir böceğe peynir yedirmeye kalkmıştım. O da parmağımı sokarak bana cezamı vermişti.

Bu böcekler parmak sokmaz hasip.

Kimbilir böceğe ne ettin de intikam almış senden :P :P :P

Sitelerde Paylaş
ya, bildiğiniz uğur böcüğü işte.

amma abarttınız böcüğü.

akşam haberlerine de uğur dündarın karşısına çıkarın bari.

bunlar iki uğur konuşsunlar. :)

Sağol murtedim ya,

Sende olmasan bu çakalların elinde işim zordu :rolleyes:

Üstelik böcüğü büyüten benim onlara ne oluyor yaf :P

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Aslında kodoman ın bahsettikleri nekadar dikkate alınmamış yada geçiştirilmiş yada sataşmaya dönmüş olsada Çok ince bir fikir sunulmuş ve çokta anlamlı..

Ayrıca Tartışmayı okumakta oldukça ilgimi çekti fikir ve sunumlar ilginç... Kişisel hakaretleri beğenmesemde Bağlantının söylediklerinden neredeyse hiç birşey anlamadım... Çok karıştırıyor söylemek istediklerini , ve yersiz buldum.

Sitelerde Paylaş
Aslında kodoman ın bahsettikleri nekadar dikkate alınmamış yada geçiştirilmiş yada sataşmaya dönmüş olsada Çok ince bir fikir sunulmuş ve çokta anlamlı..

Ayrıca Tartışmayı okumakta oldukça ilgimi çekti fikir ve sunumlar ilginç... Kişisel hakaretleri beğenmesemde Bağlantının söylediklerinden neredeyse hiç birşey anlamadım... Çok karıştırıyor söylemek istediklerini , ve yersiz buldum.

Güzel bir başlıktı, sizin bu iletiniz ile güncellendi, teşekkürler.

Adını zikrettiğiniz arkadaş şu an forum üyesi değil, iyi ki değil.

Yoksa yanmış idiniz marmara çırası gibi :lol::lol::lol:

Peki başlık konusu ile ilgili birde sizin fikirlerinizi alsak nasıl olur?

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...