Jump to content

'Oyum Boşa Gitmesin' Ne Demek?

Recommended Posts

Önümüzdeki seçimlerde, gönlünün veya aklının olduğu partiye değil de kazanma olasılığı en yüksek partiye oy vermeyi savunanlar 'Oyum boşa gitmesin' diyorlar.

Bu, yeni bir tüccar zihniyeti argümanıdır. 2007 genel seçimlerinde de aynı propaganda yapılmıştı, hatırlayın. Söyler misiniz, siz ne zaman gerçek görüşlerinizi savunan partiye oy vereceksiniz?

Bizde seçimler tek turlu yapılıyor. ABD veya Fransa'daki gibi iki tur olsa, haydi ikinci tura iki aday kalmış, birinden birine vermek gerekiyor; kazanmamasını istediğine karşılık ehven-i şer kabilinden diğerine oy vermek 'oyun boşa gitmemesi' olarak nitelendirilebilir.

Eğlenceli bir anektod aktarayım:

Türkan Şoray'a, 1977 seçimlerinde gazeteciler oyunu hangi partiye kullandığını sorduğunda 'Hangi parti kazandıysa, ona verdim!' demişti.

tarihinde eyetisen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 58
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bu, yeni bir tüccar zihniyeti argümanıdır. 2007 genel seçimlerinde de aynı propaganda yapılmıştı, hatırlayın. Söyler misiniz, siz ne zaman gerçek görüşlerinizi savunan partiye oy vereceksiniz?

Bu mantıkla 48 milyon seçmene 48 milyon parti olması gerek.

Sitelerde Paylaş

Ya ben Atatürkçüyüm ama kuru ideoloji ile bir yere gidilmeyeceğine karar verdim. Herkes bir ideoloji benimsemiş, ideolojisine oy veriyor. Eski yök başkanı çok sıkı laikti falan ama bak yeni gelen gibi yenilikçi değildi. Adamlar össyi tofel gibi yapacaklar.

Ben ne yapim şimdi, kuru ideoloji adına inatla oy mu vereyim? Valla ne yapcağımızı şaşırdık ya!

Sitelerde Paylaş
Ya ben Atatürkçüyüm ama kuru ideoloji ile bir yere gidilmeyeceğine karar verdim. Herkes bir ideoloji benimsemiş, ideolojisine oy veriyor. Eski yök başkanı çok sıkı laikti falan ama bak yeni gelen gibi yenilikçi değildi. Adamlar össyi tofel gibi yapacaklar.

Ben ne yapim şimdi, kuru ideoloji adına inatla oy mu vereyim? Valla ne yapcağımızı şaşırdık ya!

Eğer yapılan reformları samimi ve olumlu buluyor isen mevcut yönetimi destekleyebilirsin.Önce ikametindeki mevcut belediyenin partisi çalışmaları ve adayı sonra siyasal görüşün gelir.Bir genel seçim olmadığı için rahat ol ama vereceğin oy mevcut yönetimin politikalarına etki edecektir.

Ve dediğim gibi verilmeyen kullanılmayan oy başa çeken partiye olumlu yansır.Boşa kullanılan oy hiç beğenmediğiniz bir partinin başarılı görünmesini sağlar.

tarihinde euclid tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya diyorum ya kuru ideoloji bir işe yaramadı beyler. Millet laikliği koruyacaz diye deliye dönmüş etrafında olanları anlıyamadı. Bu da bir bağnazlık. Sinir oldum o farkı görünce ben.

10 yıl boyunca bizi ağıla sokar gibi tek bir gün tek bir sınav ile üniye aldılar. İçimden şunu demek geliyor o eski yök başkanına:

Lan gerizekalı hödük, adam gibi bir sitem getirseydin de şimdi beni de CHP ye mi AKP ye mi oy vereyim çelişkisnde bırakmasaydın ya.

Adam geldi tak İngiliz sistemi tofl ver parayı al sınavı. İstediğin her an, istediğin vakit. Ya e be gerizekalı bizim laikler siz bunu neden düşünemediniz.

Ya şimdi şöyle mi yapalım, bu imamhatipliler gelmesin diye kuru ideolijiyi hakim kılalım bizim anamız mı ağlasın ne yapalım.

Bu salakların yaptığı işi şimdi anlıyabiliyorum:

Laiklik lailklik diye imamhatiplilerin önünü kapatıcaz diye Tüümmm öğrencileri hayvan yerine koydular. Allah belanızı versin sizin.

Atatürkçü mü? Beyni olmayan Atatürkçüyü istemiyorum ben arkadaş.

Sitelerde Paylaş

Ben mal gibi son seçimde AKP'ye verdim. Adamın Gazze olayında Müslümanlığı iyicene ortaya çıkınca pişman oldum. Millie eğitim bakanının da okullarda Filistine saygı duruşu durdurtmasına da uyuz oldum.

Ama AKP gene Ergenkonla mücadele etmesi açısından faydalı. Baykal "avukatlığını" yapıyor.

Sitelerde Paylaş
Ben mal gibi son seçimde AKP'ye verdim. Adamın Gazze olayında Müslümanlığı iyicene ortaya çıkınca pişman oldum. Millie eğitim bakanının da okullarda Filistine saygı duruşu durdurtmasına da uyuz oldum.

Ama AKP gene Ergenkonla mücadele etmesi açısından faydalı. Baykal "avukatlığını" yapıyor.

Ben de AKP ye verdim. Ama istikrar olsun dedim. Yoksa bunlar dincidir falan diye değil.

Sitelerde Paylaş
Çok uğraştımbeğenmek için. Ama nalet olasıca bu rejim beğenilecek gibi değil ki :)

Niye hallac? İnsanlar senin "değerini" anlayıp sana beleş para vermedikleri için mi kızgınsın?

En iyisi ne yap biliyormusun. Bir kaç çapulcuya da örgütleyip devlet yönetimine el koy. Sonra kafana göre milletin malını "adalet yapma" adına talan edip, kıskandığın zengin insanları idam et, hatta Pol Pot tarzı en iyisi hepsini tarlaya felan sür. En iyisi bu şekilde bu alçaklardan intikam almak. Utanmadan senden daha zenginler ve sana paralarını da vermiyorlar. Bu kadar şerefsizlik olmaz.

Sitelerde Paylaş
Niye hallac? İnsanlar senin "değerini" anlayıp sana beleş para vermedikleri için mi kızgınsın?

En iyisi ne yap biliyormusun. Bir kaç çapulcuya da örgütleyip devlet yönetimine el koy. Sonra kafana göre milletin malını "adalet yapma" adına talan edip, kıskandığın zengin insanları idam et, hatta Pol Pot tarzı en iyisi hepsini tarlaya felan sür. En iyisi bu şekilde bu alçaklardan intikam almak. Utanmadan senden daha zenginler ve sana paralarını da vermiyorlar. Bu kadar şerefsizlik olmaz.

Marksizme karşı beleş bir kitap bulunca gözlerinizin içi nasıl gülmüştü. Sizi gidi beleşçi sizi :)

Pol Pot ismini daha öncede telafuz etmiştiniz ve bende o şahsı muhteremin zatialinizin savunucusu olduğu sistem tarafından desteklendiğini hatırlatmam üzere sözkonusu başlıktan sıvışmıştınız. Ne çabuk unuttunuz :)

Saygılarımla

tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tutukluluk süreleri ve gözaltına alış şekilleri itibariyle bazı insan hakları ihlalleri ve zanlılar suçluluğu mahkemece hükme bağlanmadan suçlu muamelesi yapılması Ergenekon davasında bazı olumsuz sahnelerdi.AB dahi bu durumu eleştirdi.Evet Ergenekon yapılanması araştırılsın suçlular hüküm giysin ama hukuki teyamüllerle olsun bu.

Türkiye'de şu an asal sorun medya sorunudur.Çok çirkin ve düzeysiz medyaya sahibiz.Halkın kafası baya bulanık bu seçimler öncesi.

Sitelerde Paylaş
Hiçbirini beğenmiyorum ki...

abi sen aday olaydın, oyum düşünmeden sanaydı.

ama ben bu seçimi yerel seçimden çok

zihniyetlerin belediyleri kapma mücadelesi olarak görüyorum.

o yüzden akp ne kadar az belediyeyi ele geçirirse iyi.

doğu da dtpli belediyeleri destekliyorum,

bu adamları kontrol altında tutabildikten sonra

en iyi hizmeti onlar verir o bölgede.

Sitelerde Paylaş
Çok uğraştımbeğenmek için. Ama nalet olasıca bu rejim beğenilecek gibi değil ki :)

Yeni bir anayasa düzen için seçime gidince oy kullanırsın:)

Biz şu an yürüyen bir araba üzerinden konuşuyoruz, sen uçak yahut at arabası tercihini bekliyorsun.

Sitelerde Paylaş

o yüzden akp ne kadar az belediyeyi ele geçirirse iyi.

doğu da dtpli belediyeleri destekliyorum,

bu adamları kontrol altında tutabildikten sonra

en iyi hizmeti onlar verir o bölgede.

DTP'nin önerdiği model bir Türkiye'ye hazmedemezsiniz.AKP olmasında kim olursa olsun anlayışı doğru bir anlayış değil.Fener şampiyon olmasında kim olursa olsun gibi zırvalamak bu.

Sitelerde Paylaş

o yüzden akp ne kadar az belediyeyi ele geçirirse iyi

Şeker gibi bir insansınız abicim :) :)

AKePe'nin alternatifi bir çok insanın kafasında CeHePe değil mi? Türban açılımı, kuran kursu açılımını yapan bir parti laikliğin garantörü konumunda. Bakın size CeHePe'nin son bombasını söyleyeyim. CeHePe'nin Adana merkez Yüreğir İlçe Belediye Başkan adayı olacak zat, şimdi de 'Hac açılımı' yapmış. Yaşları 60-70 arasındaki maddi durumu iyi olmayan vatandaşları haca gönderecekmiş.. Bunlar ne kadar laiklermiş yahu...

AKePe Anayasa Mahkemesi'nin kapısından niye döndü, nasıl döndü. Bu seçim sürecindeki icraatlere bakarsak CeHePe'nin en az 3-4 kez bu mahkemenin kapısına gelmesi lazım değil miydi ?

Çarpık çurpuk kapitalizmin çarpuk çurpuk laikleri bunlar...

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Şeker gibi bir insansınız abicim :) :)

AKePe'nin alternatifi bir çok insanın kafasında CeHePe değil mi? Türban açılımı, kuran kursu açılımını yapan bir parti laikliğin garantörü konumunda. Bakın size CeHePe'nin son bombasını söyleyeyim. CeHePe'nin Adana merkez Yüreğir İlçe Belediye Başkan adayı olacak zat, şimdi de 'Hac açılımı' yapmış. Yaşları 60-70 arasındaki maddi durumu iyi olmayan vatandaşları haca gönderecekmiş.. Bunlar ne kadar laiklermiş yahu...

AKePe Anayasa Mahkemesi'nin kapısından niye döndü, nasıl döndü. Bu seçim sürecindeki icraatlere bakarsak CeHePe'nin en az 3-4 kez bu mahkemenin kapısına gelmesi lazım değil miydi ?

Çarpık çurpuk kapitalizmin çarpuk çurpuk laikleri bunlar...

Saygılarımla

Kapitalizmle olayın ne alakası var? Üretimi devlet planlayınca, herkesi köle ve maraba edince işler daha mı güzel oluyor? Ha diyorsun ki, kapitalizm yokedilip yerine devletin yaşamın her alanında mutlak tahakkümü kurulunca zaten demokrasi, partiler felan da olmayacak. Yönetimdeki elitler bizim yerimize bizim için en iyisi neymiş karar verecekler. Böylece sorun kökten halledilmiş olacak. Ne güzel.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...