Jump to content

Darwin'in Mirası...

Recommended Posts

HY neden tehlikeli, çünkü HY evrimcilerden daha fazla okunursa, en bilgili ve aklı başında görünen kişilerin bile kafasını karıştırabiliyor. O derece yanıltıcı ve çarpıtılmış bilgilerle dolu çünkü.

Bunu kendi çevremden de biliyorum. Yıllar önce, henüz ortada ateistforum yokken ve HY henüz bu düzeyde bilinmezken, kendi akrabalarımdan saygı duyduğum, aydın ve kültürlü biri birgün bana HY'nin bir türkçe kitabını getirmiş ve okumamı söylemişti. Benim bu konularda bilgili olduğumu bildiğinden biraz fikrimi almak, biraz da gözümü açmak için bu kitabı getirmişti. Tabi farkında değildi ki ben HY'nin çalışmalarından ona göre daha fazla haberdardım. Bu bilgilerin benim için yeni değildi.

Büyük bir şokla okumuştu HY'yı kendisi ve ondan önce güven duyduğu evrimden şüphe etmeye başlamıştı kitabı okuduktan sonra.

Uzun yıllardır kendisini görmedim. Muhtemelen artık evrime falan inanmıyordur. Çünkü Türkiye'de, özel olarak üstüne düşmezsen, evrim teorisini hakkıyla öğrenmek mümkün değil.

Demek istediğim, HY tarzı yaratılşçı literatür, zaten cahil insanlara hitaben yazılmış şeyler değiller. Tam tersi, okumuş ve eğitimli, fakat mesleği biyoloji olmayan insanlara hitaben yazılmış şeyler onlar. Ve eğer onları gerçek evrim literatüründen daha fazla okursan, hak vermen kaçınılmazdır.

Hatta gerçek evrim literatürünü okumak bile yetmeyebilir, çünkü o literatür daha çok mesleki olarak konuyla ilgili kişilere hitaben yazılmış. HY'nin değindiği konuları, tam tersi yönden ve bilime uygun şekilde anlatan ve mesleği evrim biyolojisi olmayan kişilere hitaben yazılmış kaynaklara ihtiyaç var. Ki bu kaynakların miktarı yeterli değil. Çünkü HY tarzı yaratılışçılığın yanıltıcı yönlerini deşifre etmek için, onun yazdığından çok daha fazla şeyler yazmak gerekiyor. Hem adamın neredelerde yanıldığını ve yanılttığını, hem de işin doğrusunu ve gerçeğini yazmak gerekiyor. Ki bu iki kat iş. Bu yüzden de çoğu uzman kalkışmıyor bile bu işe. Zaten kendileri için o kadar açık olan gerçekleri savunmak zorunda kalacakları kaynakları yazmak bir bakıma can sıkıcı ve moral bozucu onlar için. Biraz da bu yüzden konuya eğilmiyorlar. Çünkü yaratılışçıları hedef almak kolay iş değil. Çok can sıkıcı ve moral bozucu. Hele onlarla 'münazara' yapmak tam bir entellektüel intihar. Çünkü onların amacı insanların kafasını karıştırmak ve insanları etkilemek. Onların 5 dakikaya sığdırabildiği saçmalıkları ortaya çıkarabilmek için zaten 10-15 dakika konuşmak gerekiyor. Bunun üstüne, bir de işin doğrusunu anlatmak için 10-15 dakika gerekse, bu kişilerle münazara yapan evrimcilerin ne kadar dezavantajlı ve zor durumda kalacağını görürsünüz.

Bu yüzden evrim karşıtı akım bu kadar güçlenebiliyor. Haksız da olsalar, konu işin uzmanı olmayan insanları etkilemek olduğunda onlar daha avantajlılar.

Hacı evrimi zamanında evrimcilerden biraz öğrenmiş mutlaka. Ama tahminim, özellikle son zamanlarda evrim karşıtı literatürü daha fazla okuyor. Şimdiye kadar okuduğu toplam evrim literatürünün evrim karşıtı olan kısmının yarıyı geçmiş olduğunu tahmin ediyorum.

Bunlar evrim rehberi çalışması sırasında hacı'nın tepkilerinden ve yazdıklarından da ortaya çıkıyordu zaten.

Hacı çoğunluğa aykırı olmayı ve meselelerin tartışmalı kısımlarını, ya da kendisinin tartışmalı gördüğü kısımlarını kurcalamayı seviyor.

Muhammed'in ve halifelerin yaşamadığı iddilarını düşünün hacı'nın. Ya da fizikteki pek çok popüler fikre hacı'nın nasıl yaklaştığını düşünün. (Örneğin ekstra boyutlar, string teorisi ve pek çok başka konu). Hacı konuların tartışmalı yönünü seviyor ve bu tartışmalara zihin egzersizi gözüyle bakıyor.

Pek çok durumda, çabuk fikir de değiştirebiliyor hacı. Bazen tek bir kitap, fikirlerinin 180 derece değişmesine sebep olabiliyor. (Muhammed ve halifelerin yaşamadığı konusu gibi).

Bunların tümü kendine has kişilik özellikleri. Hiçbiri de kötü falan değil. Sadece hacı'yı başkalarından ayıran ilginç özellikler.

Bu başlığı inceleyince, bunları ifade etme ihtiyacı duydum birden.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 258
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili Hacı, istediğiniz kadar ben humanist değilim deyin siz tam bir hümanistsiniz. Şu anki tepkiniz bilimsel bir tepki değil sevgili Hacı. Bunu sizde çok iyi biliyorsunuz. Siz evrimi ve evrimin henüz bilinmeyenlerini değil bizleri eleştiriyorsunuz. Dindarlara karşı sert tutumumuzu. Haksızsınız diyemem ama siz de biliyorsunuz ki bizim acımasızca eleştirdiğimiz insanlar yaratılışçı tayfasından.

Ben sizin dindarlara karşı sert tutumunuzu değil, evrimi bilmeyenlere karşı yakışıksız tutumunuzu eleştiriyorum.

Kimseyi aşağılamaya hakkınız yok. Bunu göremiyor musunuz?

İnanmayan inanmaz evrime veya istediğine..

Siz kendinizden sorumlusunuz. Başkasına hiç bir şeyi dayatmaya hakkınız yok.

Bu kadar hoşgörüyü kendinize çok mu görüyorsunuz.

Bu iş dayatmakla olmuyor.

Ve evrim konusu bilimsel bir konu. Buna rağmen kesinliği yok.

Sizi şahsen eleştirdiğimi sanmıyorum. Ama evrimi savunanların genel tutumunu hiç uygun bulmuyorum.

Yaratılış tayfasından olanlar da insan değil mi?

Sizden daha mı aşağı o insanlar?

Çok ayıp bu yaptığınız.. Çok..

Sitelerde Paylaş

Mantık...

Hacı evrimi zamanında evrimcilerden biraz öğrenmiş mutlaka. Ama tahminim, özellikle son zamanlarda evrim karşıtı literatürü daha fazla okuyor. Şimdiye kadar okuduğu toplam evrim literatürünün evrim karşıtı olan kısmının yarıyı geçmiş olduğunu tahmin ediyorum.

Mantık.. değil son zamanlarda, yaşamının hiç bir döneminde evrim karşıtı bir yazıyı okuyacak midem olmadı.

Belli ki benim yazdıklarımı okumuyor, sağdan soldan kulaktan duyduklarınla yetiniyorsun..

Sitelerde Paylaş
Bence bu insanları eleştirmek çok saçma, artık yapmayalım...Evrimin ne kadar zayıf ve kabul edilemez bir teori olduğunu hepimiz biliyoruz; daha fazla direnmeyelim bence...

Sevgili Andromede

Kim bu insanlar acaba.. Kim olduklarını bana söylersen onları eleştirmemeye çalışacağım. Senin hatırın için tabii.

Sitelerde Paylaş

Hacı yapma...

Takınılan tutum yanlış tespitlere dayanıyor diyebiliyor musun?

Üslubun ağır olduğunu mu söylüyorsun?

Hacı, çarpıtma yapan, insanları sindirip susturmaya çalışan, sahtekarlık yapan yaratılışçılara karşı tutunulan tutumun nesini sevmiyorsun?

Nereden insanları "aşağı gördüğümüz" fikrine kapıldın? Böyle yuvarlak cümlelerle insanları zan altında bırakarak olmuyor hacı!

Bu arada, bana arşivleri gezmek zorunda bırakma... burada eleştirdiğini söylediğin tutumun daha ağırını sen de takındın, takınıyorsun.

Sitelerde Paylaş
Ben sizin dindarlara karşı sert tutumunuzu değil, evrimi bilmeyenlere karşı yakışıksız tutumunuzu eleştiriyorum.

Kimseyi aşağılamaya hakkınız yok. Bunu göremiyor musunuz?

İnanmayan inanmaz evrime veya istediğine..

Siz kendinizden sorumlusunuz. Başkasına hiç bir şeyi dayatmaya hakkınız yok.

Bu kadar hoşgörüyü kendinize çok mu görüyorsunuz.

Bu iş dayatmakla olmuyor.

Ve evrim konusu bilimsel bir konu. Buna rağmen kesinliği yok.

Sizi şahsen eleştirdiğimi sanmıyorum. Ama evrimi savunanların genel tutumunu hiç uygun bulmuyorum.

Sevgili Hacı, üslup değiştirmemiz gerektiği konusunda haklı olabilirsiniz.

Ama Evrim'i neden inanç meselesi gibi ele aldınız anlayamıyorum.

Sanki Evrim Teorisi Bilimsel bir Teori değil de inanmaya dayalı bir düşünce sistemi gibi görüyorsunuz.

Hoşgörü konusunda haklısınız ama adamlar hiç bir kanıt koymadan konuşuyorlar insanlara yaratılışçılık akımını dayatıyorlar.

Bu aldatmacaya karşı ateist arkadaşların tepkisi.

Dindarlar bizden aşağı insanlar değil elbette. Bende tam bir dindardım. Ailemde bir çok insan dindar.

Herneyse siz çok kızmışsınız birşeylere...

Sitelerde Paylaş
En iyi cevaplar Kur'an'da gibi gözüküyor... Bence 1.5 milyar müslüman da aptal olamaz... Kur'an'ı daha iyi anlamaya gayret etmeliyiz... Hem o kollektif bir zekanın ürünü olduğu için bence çok değerli bir kitap... Kainatı onu yapandan daha iyi bilecek halimiz yok...

Yahu yüzseksen derece dönmeye gerek yok sevgili Andromeda.

Müslümanı da öyle ateisti de.

Ortayolu var bunun.

Dönün yüzünüzü Panteizme. :)

Hadi biz Tanrı inancı nedeniyle mutasyonla tatmin olmuyoruz.

Tanrının müdahalesi de pek aklımıza yatmıyor ama böyle düşünsek bile bize ters düşmez.

Ya ateizmin çıkmazı?

Hacı derdini anlatamıyor.

Evrim teorisini reddetmiyor. Yeterince ikna edici kanıtlardan yoksun olduğunu söylüyor.

Bunda da haksız değil.

Bu yetersizlik, evrim teorisine inanmış insanları dahi sürekli şüphede bırakıyor.

Bu şüphe dinlerin yaratıcı Tanrısı yönünde bir şüphe değil belki, ama başka bir gezegenden transfer de dahil olmak üzere çeşitli düşünceleri akla getiriyor.

Ali Demirsoy'un bir yazısı vardı web'de, çok uzun bir yazıydı evrimle ilgili.

Şöyle bir olay anlatıyor:

Üniversitede biyoloji üzerine eğitim veren ve evrim teorisini de işleyen bir öğretim üyesini ziyaretinde; sohbet sırasında neredeyse emekliliği gelmiş hoca şöyle sorar:

- Ali Bey, siz evrim teorisine gerçekten inanıyor musunuz?

- Tabi inanıyorum hocam.

- Açıkçası ben yıllardır bu dersi veriyorum ama hala kafama yatmış değil.

Bilimin bir takım bilinmeyenleri henüz gözlemleyemediği, deneyleyemediği ama gelecekte kanıtlama olanağının mümkün olduğunu söyleyebilen, buna inanabilen insanlar ne var ki bir noktada zayıf davranabiliyor ve bu inançlarını yitirebiliyorlar. Bilhassa yaşlanınca...

Sitelerde Paylaş
Sevgili Hacı, üslup değiştirmemiz gerektiği konusunda haklı olabilirsiniz.

Ama Evrim'i neden inanç meselesi gibi ele aldınız anlayamıyorum.

Sanki Evrim Teorisi Bilimsel bir Teori değil de inanmaya dayalı bir düşünce sistemi gibi görüyorsunuz.

Hoşgörü konusunda haklısınız ama adamlar hiç bir kanıt koymadan konuşuyorlar insanlara yaratılışçılık akımını dayatıyorlar.

Bu aldatmacaya karşı ateist arkadaşların tepkisi.

Dindarlar bizden aşağı insanlar değil elbette. Bende tam bir dindardım. Ailemde bir çok insan dindar.

Herneyse siz çok kızmışsınız birşeylere...

Sevgili Dragon

Evrim inanç meselesi olur mu hiç..

Ben ne zaman öyle aldım.

Başkaları alabilir. Bu onları ilgilendirir.

Biz kendimizden sorumluyuz.

İsteyen inanır veya inanmaz.

Bizim için değil inanç..

Birşeye kızmış falan da değilim..

Hele sana hiç kızmış değilim. Kimseye kızmış değilim. Bana karşı gelen düşüncelere bile.

Zavallı dindarlara neden kızayım ki..

Sitelerde Paylaş

Sevgili Pante...

Aşağıdaki quote kime ait.

En iyi cevaplar Kur'an'da gibi gözüküyor... Bence 1.5 milyar müslüman da aptal olamaz... Kur'an'ı daha iyi anlamaya gayret etmeliyiz... Hem o kollektif bir zekanın ürünü olduğu için bence çok değerli bir kitap... Kainatı onu yapandan daha iyi bilecek halimiz yok...
Sitelerde Paylaş
Müslümanı da öyle ateisti de.

Ortayolu var bunun.

Dönün yüzünüzü Panteizme.

Evreni kişiselleştirip/özneleştirip, kendimde olan özelliklerden yola çıkarak bunu dış dünyaya, evrene indirgeyip atfetmektense, tanrıtanımaz olmayı, evreni kişiselleştirmek bir yana, kendimi bile kişiselleştirmeden nesne, özdek olarak, nesnenin bir türevi olarak bakmayı tercih ederim.

tarihinde Obsesif tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kodoman

Göz yummayıp da ne yapacaksın?

Ne yapmamı tercih edersin?

Gözünü başka tarafa mı çevireceksin?

Huyum değildir.

Benim Darwin hakkında yazdıklarımın hiç biri benim uydurmam değil.

Yaratılışçıların uydurmasıdır.

Tarafsız kaynaklara dayanarak onları derledim.

Bazılarınızın nesnel görüşlere tahammülü olmayabilir.

Nesnel görüş olmaz hacı, nesnel bulgu olur; Nesnel bulguyu yorumlama metodu olur. Bu metodun en çok kabul göreni bilimsel yöntemdir.

Sen nerede gördün benim nesnel bulguları inkar ettiğimi? Hayır, Darwin tıp fakültesinden ayrılmadı mı dedim? Birbirinden farklı doğa bilimleriyle ilgilenmediğini mi iddia ettim? Hayır, bu nesnel bulguların hepsini kabul edip; Senin getirdiğin "şımarık züppe" yorumuna nesnel bulgularla itiraz ettim. Sen ise bunları yanıtlamaya bile lüzum görmeden, "darwin işe yaramaz bir şımarıktır, inkar eden bilimsel yöntemi dışlayan sabit fikirli yobazdır" dedin.

Ben senin hiçbir "nesnel bulguna" itiraz etmedim, ben senin -yetersiz olan- nesnel bulgulara dayalı yorumlarına, tekrar nesnel bulgularla itiraz ettim. Sense, benim nesnel bulgularıma burun kıvırdın.

Nesnel bulgulara tahammül edemeyen ben değilim... sensin.

Sitelerde Paylaş

ara form ların fosilleri kesinlikle yetersiz dendi

diğer kişiler ise gayet yeterli dediler....

sanırım burada somut 5- 10 örnek verilmeli diyorum ben .......

işte şu canlı 1-2-3-4 ve 5 olmuş sonunda da 6 olup çıkmış denmeli ve fosiller le de desteklenmeli bu görüş...

böylelikle elle tutulur bir şeylerden bahsedilmiş olur. naçizane fikrim....

diğer türlü biri yetersi diyor diğeri yooo gayet yeterli diyor.

Sitelerde Paylaş
Hacı kendisi söylemişti. Max Planck ömrünün sonuna kadar aklına yatmadı diye Kuantum Fiziğini yanlışlamaya çalışmış.

Evet. Max Planck kendi kuramını yanlışlamaya çok çalıştı.

Einstein da, Planck'a katılmış ve quantum fiziğinin temelini atmıştı ama, o da Planck gibi, ölünceye kadar quantum fiziğine inanamadı.

Darwin için böyle bir iddia ortaya atamayız.

Darwin ne bulduğunu çok iyi biliyordu kafir. Hem de ballandıra ballandıra açıklamıştı.

Wallace'dan daha iyi bir dili ve entellektüalitesi vardı. Daha akıllıydı. Daha bilinçliydi.

Ama Darwin'in bir peygamber mertebesine gelmesi iki nedenden oldu.

İlki kendisinden sonra gelenleri vardı. Onlar hala varlar. Neo-Darwinzm hala var.

İkinci peygamber olma nedeni, dini bir tabuya müdahale etti. Ve bu onun peygamber yapmaya yetti.

Ortaya farklı bir dinin peygamberi çıktı..

Bu nitelik Darwin'in ismi ile hala aramızda yaşar.

Kimse Darwin'i naçiz bir insan olarak görmez. Ona olağan üstü güçler, nitelikler, akıl ve ihsan bahşeder.

Halbuki Darwin hepimiz gibi, bir konuda akıllı ve entel de olsa, şansı bir insandı.

Einstein veya Planck kadar bile önemli değildi.

Buluşu Wallace veya bir başkası tarafından bulunmak üzereydi.

Darwin'in yaşadığı çağ çağdaş bilime gebe idi ve herşey mümkündü.

Sitelerde Paylaş
Kimse Darwin'i naçiz bir insan olarak görmez. Ona olağan üstü güçler, nitelikler, akıl ve ihsan bahşeder.

Haydaaaaa o nerden çıktı yawwww

Gayette naçiz bir insandı. Bilimsel merakı ve zekası vardı

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Haydaaaaa o nerden çıktı yawwww

Gayette naçiz bir insandı. Bilimsel merakı ve zekası vardı

Elbette öyle. Ama bir ara epeyi göklere çıkarılmıştıü, değil mi?

Türk'ler hakkında yazdıkları, bilmem hangi konudaki yorumları..

Adamı belki de istemediği halde, bediüzzaman yaptılar.

Sizin bilmsel merakınız ve zekanız yok mu?

Yani Darwin sizden daha üstün bir insan mıydı?

Sizce.. Bence değil..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...