Jump to content

ATEİST CENNETİ

Recommended Posts

Ateist arkadaşlara soruyorum. Hayal edebileceğiniz herşeyin mümkün olabileceği bir cennet olsaydı ve sizler oraya gitseydiniz neler isterdiniz? Cennet hayallerinizi alayım.:)

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 108
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ateist arkadaşlara soruyorum. Hayal edebileceğiniz herşeyin mümkün olabileceği bir cennet olsaydı ve sizler oraya gitseydiniz neler isterdiniz? Cennet hayallerinizi alayım.:)

CENNET dediğin şey nedir?

Sitelerde Paylaş
CENNET dediğin şey nedir?

Beynini aldırmadıysan biliyor olmalısın. Ama yinede sana bir kıyak olsun benden. Osmanlıca sözlükten aşağıdaki alıntıyı kopyalayayım. Ama ne var ki burada istediğiniz gibi hayal etmenizi istiyorum. Herşey mümkün yani. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.

Allah'a (C.C.) inanan ve O'na ibadet ve itaat edenlerin, iman ve İslâmiyyet'e ihlâs ve sadâkatle hizmet edenlerin, Kur'ana bir hizb-ül Kur'ân olarak mücâhidâne bir sûrette hizmetkâr olan mücâhidlerin, cihâd-ı diniyye erlerinin âhirette fazl-i İlâhi ile gidip ebediyyen içinde kalacakları mekân ve mesken. Cennet'in varlığını bütün peygamberler, onların yolundan giden âlimler ve ermiş kişiler, evliyalar ittifakla haber vermişlerdir. Esasen Allah'ın adaleti, Cehennem gibi Cennet'in de varlığını gerektirir. İnananlar, ölümün; ebedî bir hiçlik değil, ölümsüzlüğe geçiş, sevdikleriyle buluşacakları âhiret âlemine bir yolculuk olduğuna inanıyorlar ve bunalım içinde değil; mutluluk içindedirler. İnananların ve iyilerin bu hâlleri Cennet'in varlığını gösteren hayattaki belirtilerinden biridir.Cennetin tabakaları: Dâr-ül-Celâl, Dâr-üs-Selâm, Cennet-ül Me'va, Cennet-ül Huld, Cennet-ün Naim, Cennet-ül Firdevs, Cennet-ül Adn, Cennet-ül Vesile. (Bak: Âhiret) (Mühim bir taraftan ehemmiyetli bir sual: Rivayette gelmiş ki; Cennet'te bir adama beş yüz senelik bir Cennet verilir. Bu hakikat akl-ı dünyeviyenin havsalasında nasıl yerleşir? Elcevap: Nasılki bu dünyada herkesin dünya kadar hususi ve muvakkat bir dünyası var. Ve o dünyanın direği onun hayatıdır. Ve zâhirî ve batınî duygulariyle o dünyasından istifade eder. Güneş bir lâmbam, yıldızlar mumlarımdır der. Başka mahlukat ve zîruhlar bulunmaları o adamın mâlikiyetine mani olmadıkları gibi bilâkis onun hususî dünyasını şenlendiriyorlar, ziynetlendiriyorlar. Aynen öyle de fakat binler derece yüksek herbir mü'min için binler kasır ve hurileri ihtivâ eden has bahçesinden başka, umumî Cennet'ten beşyüz sene genişliğinde birer hususî Cennet'i vardır. Derecesi nisbetinde inkişaf eden hissiyatıyla, duygularıyla Cennet'e ve ebediyete lâyık bir surette istifade eder. Başkaların iştiraki onun mâlikiyetine ve istifadesine noksan vermedikleri gibi, kuvvet verirler. Ve hususî ve geniş Cennetini ziynetlendiriyorlar. Evet bu dünyada bir adam, bir saatlik bir bahçeden ve bir günlük bir seyrangâhtan ve bir aylık bir memleketten ve bir senelik bir mesiregâhta seyahatından; ağzıyla, kulağıyla, gözüyle, zevkiyle, zâikasıyla, sair duygularıyla istifade ettiği gibi; aynen öyle de, fakat bir saatlik bir bahçeden ancak istifade eden bu fâni memleketteki kuvve-i şâmme ve kuvve-i zâika o baki memlekette bir senelik bahçeden aynı istifadeyi eder. Ve burada bir senelik mesiregâhtan ancak istifade edebilen bir kuvve-i basıra ve kuvve-i sâmia orada, beşyüz senelik mesiregâhındaki seyahattan; o haşmetli, baştan başa ziynetli memlekete lâyık bir tarzda istifade eder. Her mü'min derecesine ve dünyada kazandığı sevablar, haseneler nisbetinde inbisat ve inkişaf eden duygularıyla zevk alır, telezzüz eder, müstefid olur. L.)

Sitelerde Paylaş

Tanrı adı altında sömürmek, hükmetmek, sahiplenmek isteyen çıkarcılar, cennette; üretmeden, emek harcamadan uyuştukça uyuşacakları bir yaşamı özlemektedirler.

Cennet, çıkarcıların uyuşma, düşünmeme, üretmeme, paylaşmama, sevmeme alanıdır. Çıkarlarda birleşenler cennette beraber olmak isterler. Cehennem, çıkarcılarla savaşanların yeridir.

İnsanın yaşamı onur savaşımıyla geçer. Oysa çıkarcıların böyle bir isteği yoktur. Çıkarcılar kendini göremediği için sonsuz ihtiyaçları için sömürür, yalan söyler, hükmeder. “Toplum” bu ihtiyaçları vermekten uzaktır. Toplumda insanlar bir ormanda vahşi hayvanlar içerisinde yaşar gibi değil, alın terini döktüğü alanda insanca yaşar. Çıkarcılar başkalarıyla eşit kalacağı bir toplumda yaşayamaz, çıldırır. Çıkarcılar toplum özlemi çekmez, çıkar özlemi çeker.

Sonsuz istekler ve kuşkusuz sonuz yaşam. Sonsuz yaşam cennettedir. Cennetin varlığı tanrıyı ve bununla birlikte çıkarcıyı yaşatacaktır. Cennet tasarımının yok olması çıkarcıyı bu dünyaya tutsak etmektedir. Oysa insanın yaşadığı zaman dilimi insan için sonsuzluktur. Yaşam ve ölüm birdir. Yaşamak; insan için ölmek, çıkarcı için sömürmektir. Ölümü kabullenemeyen çıkarcılar ancak başkalarının ölmesiyle yaşayabilmektedir. Öldürmek yok etmek çıkarcılar için yaşam kaynağıdır. “Toplum” çıkarcıya bunların hiçbirini vermez. Çıkarcı; topluma, toplum ise çıkarcıya düşmandır. Aynada Allah varsa orada toplum yoktur.

Tansel Semir

Sitelerde Paylaş
Senin orada olmamanı

Zaten ben orada olmayacağım. Ali cennette olacağım.:) Şimdi sen Ali ne onuda bilmezsin. Şöyle:

Âli: Büyük, yüksek, şerif, celil, aziz olan.

Ali: Üstün. Yüce. Çok büyük. Meşhur. Necib

Sitelerde Paylaş
Beynini aldırmadıysan biliyor olmalısın. Ama yinede sana bir kıyak olsun benden. Osmanlıca sözlükten aşağıdaki alıntıyı kopyalayayım. Ama ne var ki burada istediğiniz gibi hayal etmenizi istiyorum. Herşey mümkün yani. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.

Allah'a (C.C.) inanan ve O'na ibadet ve itaat edenlerin, iman ve İslâmiyyet'e ihlâs ve sadâkatle hizmet edenlerin, Kur'ana bir hizb-ül Kur'ân olarak mücâhidâne bir sûrette hizmetkâr olan mücâhidlerin, cihâd-ı diniyye erlerinin âhirette fazl-i İlâhi ile gidip ebediyyen içinde kalacakları mekân ve mesken. Cennet'in varlığını bütün peygamberler, onların yolundan giden âlimler ve ermiş kişiler, evliyalar ittifakla haber vermişlerdir. Esasen Allah'ın adaleti, Cehennem gibi Cennet'in de varlığını gerektirir. İnananlar, ölümün; ebedî bir hiçlik değil, ölümsüzlüğe geçiş, sevdikleriyle buluşacakları âhiret âlemine bir yolculuk olduğuna inanıyorlar ve bunalım içinde değil; mutluluk içindedirler. İnananların ve iyilerin bu hâlleri Cennet'in varlığını gösteren hayattaki belirtilerinden biridir.Cennetin tabakaları: Dâr-ül-Celâl, Dâr-üs-Selâm, Cennet-ül Me'va, Cennet-ül Huld, Cennet-ün Naim, Cennet-ül Firdevs, Cennet-ül Adn, Cennet-ül Vesile. (Bak: Âhiret) (Mühim bir taraftan ehemmiyetli bir sual: Rivayette gelmiş ki; Cennet'te bir adama beş yüz senelik bir Cennet verilir. Bu hakikat akl-ı dünyeviyenin havsalasında nasıl yerleşir? Elcevap: Nasılki bu dünyada herkesin dünya kadar hususi ve muvakkat bir dünyası var. Ve o dünyanın direği onun hayatıdır. Ve zâhirî ve batınî duygulariyle o dünyasından istifade eder. Güneş bir lâmbam, yıldızlar mumlarımdır der. Başka mahlukat ve zîruhlar bulunmaları o adamın mâlikiyetine mani olmadıkları gibi bilâkis onun hususî dünyasını şenlendiriyorlar, ziynetlendiriyorlar. Aynen öyle de fakat binler derece yüksek herbir mü'min için binler kasır ve hurileri ihtivâ eden has bahçesinden başka, umumî Cennet'ten beşyüz sene genişliğinde birer hususî Cennet'i vardır. Derecesi nisbetinde inkişaf eden hissiyatıyla, duygularıyla Cennet'e ve ebediyete lâyık bir surette istifade eder. Başkaların iştiraki onun mâlikiyetine ve istifadesine noksan vermedikleri gibi, kuvvet verirler. Ve hususî ve geniş Cennetini ziynetlendiriyorlar. Evet bu dünyada bir adam, bir saatlik bir bahçeden ve bir günlük bir seyrangâhtan ve bir aylık bir memleketten ve bir senelik bir mesiregâhta seyahatından; ağzıyla, kulağıyla, gözüyle, zevkiyle, zâikasıyla, sair duygularıyla istifade ettiği gibi; aynen öyle de, fakat bir saatlik bir bahçeden ancak istifade eden bu fâni memleketteki kuvve-i şâmme ve kuvve-i zâika o baki memlekette bir senelik bahçeden aynı istifadeyi eder. Ve burada bir senelik mesiregâhtan ancak istifade edebilen bir kuvve-i basıra ve kuvve-i sâmia orada, beşyüz senelik mesiregâhındaki seyahattan; o haşmetli, baştan başa ziynetli memlekete lâyık bir tarzda istifade eder. Her mü'min derecesine ve dünyada kazandığı sevablar, haseneler nisbetinde inbisat ve inkişaf eden duygularıyla zevk alır, telezzüz eder, müstefid olur. L.)

Bağlantı,hala anlamamışsın.Anlamayacaksında...Kendi cevabını oku ve soruyu sil istersen..argo kelimeler kullanmadım ve size uslubunuzda cevap verebilirdim

ama yapmadım. Çünkü Ateistlik; Ahlaksızlık ,kendini bilmezlik yada terbiyesizlik değildir, İnanlarla OLan en büyük farkımızdan biri bu.....

tarihinde HERA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir cennet hayali bile yazmaktan acizsi.

Ateistler cennet hayali kurmazlar bağlantı.. Eğer böyle bir hayalleri olsaydı, zaten Müslüman veya başka bir inanca sahip olurlardı..

Sen bu soruyu yanlış yerde sormuşsun.. Hele bir İslami foruma gidip sor, orda istediğin cevapları alıp kendini tatmin edebilirsin.

Sitelerde Paylaş
Bir cennet hayali bile yazmaktan acizsin, birde gelmiş burada bana laf ediyorsun. Hayal gücü sıfır adam sende.

Yazdım ya işte

Sen olma yeter orda ikide bir karşıma çıkma yeter. Git Allahla bütünleş falan ne bilim naparsan yap

Sitelerde Paylaş
Ateistler cennet hayali kurmazlar bağlantı.. Eğer böyle bir hayalleri olsaydı, zaten Müslüman veya başka bir inanca sahip olurlardı..

Sen bu soruyu yanlış yerde sormuşsun.. Hele bir İslami foruma gidip sor, orda istediğin cevapları alıp kendini tatmin edebilirsin.

Yapma. Her ateist aynı olmaz. Ne bu havalar böyle? Onur gurur ayaklarına taş kesilmeyide başardın herhalde. Bana onur ve gurur var mı ispat et desem onu bile yapamazsın ama.

Sitelerde Paylaş
Yapma. Her ateist aynı olmaz. Ne bu havalar böyle? Onur gurur ayaklarına taş kesilmeyide başardın herhalde. Bana onur ve gurur var mı ispat et desem onu bile yapamazsın ama.

Yapamam tabii .. İspat Matematikte olur.. Onur ve gururu Matematiksel olarak ispatlayacak bir babayiğit görürsen, bana da haber verirsin..

Sitelerde Paylaş
Yazdım ya işte

Sen olma yeter orda ikide bir karşıma çıkma yeter. Git Allahla bütünleş falan ne bilim naparsan yap

Demek cennet hayalinde bile en büyük derdin benim. Cennet hayal et desek pat diye önce ben aklına geliyorum. Her ne kadar olumsuz olsa bile isteğin ilginç bir durum bu. Yani demeyeyim diyorum ama insanın aklına başka şeyler gelmiyor değil. Durum vahim galiba.:)

Sitelerde Paylaş
Yapamam tabii .. İspat Matematikte olur.. Onur ve gururu Matematiksel olarak ispatlayacak bir babayiğit görürsen, bana da haber verirsin..

E demek ki ispat edemediğin herşey yok demek değil. Sanki higgs bozonunu gördü fizikçilerde peşine düştü. Bu bile bu zamanın bir garip işi. O zaman cennete ve Tanrıya ne laga luga ediyorsunuz? Tamam siz inanmayında, inananlarada bu kadar saçma bir iş yapıyor gözü ile bakmayın. Ayrıca şurada biraz eğlenceli bir başlık açtım. Daha bir tek aman aman güzel cennet hayali görmedim.

Sitelerde Paylaş
E demek ki ispat edemediğin herşey yok demek değil. Sanki higgs bozonunu gördü fizikçilerde peşine düştü. Bu bile bu zamanın bir garip işi. O zaman cennete ve Tanrıya ne laga luga ediyorsunuz? Tamam siz inanmayında, inananlarada bu kadar saçma bir iş yapıyor gözü ile bakmayın. Ayrıca şurada biraz eğlenceli bir başlık açtım. Daha bir tek aman aman güzel cennet hayali görmedim.

İspat etmenin, varlık yoklukla ne ilgisi var :) .. Sen kanıtlamakla, ispatlamayı karıştırdın sanırım.. Biri pozitif bilimlerin, diğeri Matematiğin konusu..

Evet higgs bozonunun peşine düştüler ama, Tanrının veya Cennetin peşine düşmediler.. Veya tek boynuzlu atın, 7 başlı ejderhanın..

Sonsuz ihtiyaçlarınızı karşılamak adına yarattığınız Tanrınız ve Cennetiniz bilimin konusu değildir.. Siz neye inanmak istiyorsanız inanın, yeter ki düşüncelerinizi dayatmayın..

Başlığı sen açınca pek eğlenceli bir başlık olmuyor maalesef.. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

Sitelerde Paylaş

Sangre, ben matematiksel olarakta bu konularda ispatla uğraşılabileceğini düşündüm belkim.:) Der ve kıvırırmışım. Ama neden olmasın ya? Paralel evrenler diye bir belgesel buldum. Baba birşeye benziyor. Biraz izledim. Ama daraldım ya. Yani fazla geniş düşünmekten daraldım. Ancak elbette izleyeceğim. Oradada böyle garip matematiksel işlerden bahsediyor. Of of of oluyorsun. Felaket birşey.

Şu klasik ateist argümanlarınız sıktı artık. Tanrı ve öte alem deyince tek boynuzlu atla kıyaslamalar falan. Böööğğğ geldi. Ateistken bile kullanmadım. O zaman bile hep kendime özgü ve yaratıcı argümanlar kullanmaya özen gösterirdim mümkün olduğunca. Napayım orjinalim orjinal.:)

Cennet bilimin konusu olur olmaz ileride bilemem. Ama bildiğim benim cenneti elbette çok istediğim. Neden istemeyeyim ya? Daha harika birşey düşünemiyorum. Elbette arap cenneti asla değil. Ben her türlü isteğimin gerçek olacağı bir cennet isterim. Hatta dahada fazlasını.

Başlığı ben açınca eğlenceli olmuyor mu? Hahahahhaha. Sahi mi? Kıskanma kıskanma.:)

Sitelerde Paylaş

Kıvır sen kıvır :)

Bende sana bir kaç belgesel önerirdim ama zaten senin bu tür konuları çok fazla okuyarak kafan karışmış.. Yok kuantumdur, paralel evrenlerdir vs vs..

Bu yüzden, eğer okumadıysan tansel semirin blog sayfasını okumanı öneririm.. Çünkü senin, en çok bildiğini iddia ettiğin konularda daha çok eksikliğin var.. İnsan psikolojisi gibi :)

Senin yerinde olsam tüm yazıları okurdum.. Mutlaka sana birşeyler katacaktır..

http://tanselsemir.blogspot.com/

Bu arada senin yüzünden okula da geç kaldım .. Neyse yine gelirim, bye

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...