Jump to content

Recommended Posts

Şimdi malum iyilik birine KARŞILIK BEKLENMEDEN YAPILAN VE KARSI TARFI MUTLU EDEBILECEK BIR SEYDIR.Biz müslümanlar yada diğer teistlerin iyilik yapmasındaki temel sebep Allah'ın Rızasıdır...Bizler bu iyiliklerin ahiret hayatında Allah'ın Rızasının kazandırdığını bildiğimiz için yaparız...Yani sebebimiz vardır iyilik yapmak içiin...Ancak bazı ateistler ne Allah'a nede ahiret hayatına inanmamakla beraber inanan insandan daha güzel iyilikler yaparlar...Sebepsiz yaparlar iyiliklerini...Şimdi merak ettiğim ateistler neden iyilik yapar...Sonuçta bir yere karşı sorumluluk hisleri yoktur,her türlü kötülüğü yapsalarda bir korku duymayabilirler...Yani iyilik yapmalarına gerek yoktur...Neden iyilik yaparlar...

NOT:Ateistlerin kötülük yapmalarını istediğim için sorulduğunu sanmayalım lütfen...Bekliyorum...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsan olmanın gereğidir yardımlaşmak.. Yardımlaşmayı ben " iyilik " yapmak olarak tanımlamıyorum... Yardımlaşmak olarak tanımlıyorum.. Yalnız bunu kullandırtmamak gerek.. Bu yardımlaşmayı abarttığınız zaman içinde Allah korkusu olan müslümanlar sizi kullanmaya başlıyorlar... Yardımlaşmanın da bir sınırı olmalı... Erdemli insan olmanın şartlarından biridir yardımlaşmak...

Sitelerde Paylaş

Ateistler insan oldukları için iyilik yaparlar. İyi insan olmak istedikleri için..

Ama işin teknik tarafını soruyorsan, ateist, teist farketmez. İnsan türü için, iyilik yapan insan güçlü olmanın simgesidir. Bu da bir tür cinsel seleksiyon avantajı sunar. Diğer yandan insanlar sürü canlısıdr, yani sürünün toplam genetik havuzunun devamını, bireysel genlerinin devamından öne koyarlar. İşte bu yüzden insanlar iyilik yaparlar. Dinler ise bunları sömürür, sanki, insanlar kötüymüş, iyilik yapmayı bilmezmişte, tanrı öğretmiş gibi üstüne yatarlar. Basitçe, karınızı dövün diyen, kadınları eve hapis edin, tuttuğunuz yerde öldürün, çarmıha gerin, elini kolunu kesin vs. diyen bir öğreti, nasıl olurda iyilik istiyor olabilir?

Sitelerde Paylaş

sen sadece allah için iyilik yapıyorsun demek ki. mantığa bak. allah olmasa kimseye iyilik yapmayacan. allah istedi diye iyilik yapman iyi bir insan olduğunu göstermez ki. zorunluluktan yapıyorsun demektir. oysa biz iyilik yapınca mutlu olduğumuz için yapıyoruz. içinde kendimiz için bir çıkar bulunmuyor. yani samimiyiz iyilik yaparken, sizin aksinize.

Sitelerde Paylaş
Şimdi malum iyilik birine KARŞILIK BEKLENMEDEN YAPILAN VE KARSI TARFI MUTLU EDEBILECEK BIR SEYDIR.Biz müslümanlar yada diğer teistlerin iyilik yapmasındaki temel sebep Allah'ın Rızasıdır...Bizler bu iyiliklerin ahiret hayatında Allah'ın Rızasının kazandırdığını bildiğimiz için yaparız

bence seninki iyilik sayılmaz çünkü karşılığını bekliyorsun huri olarak.

oysa biz iyilik yapınca mutlu olduğumuz için yapıyoruz. içinde kendimiz için bir çıkar bulunmuyor.

bence seninki de iyilik sayılmaz çünkü içinde senin için çıkar bulunuyor : mutlu olmak.

Sitelerde Paylaş

Açıkçası bende senin gibi düşünmüyor değilim..Çünkü sonuçta siz iyilik yaparken karşılık beklemiyorsunuz...Gerçi bizde iyilik yaptığımız kişiden beklemyiz Allah'tan bekleriz ama sonuçta bişiler bekleriz...Ancak genede sizin iyilik yapmanızın nedeni sadece vicdanı tatmin etmekse o vicdan nasıl oluşmuş...Birazda bunu merak ediyorum...Yani insanlar atomlardan tesadüfe oluşmuşsa (ki saçma) bu gözle görülmeyen insanlık benim deyimimle vicdan nasıl oluşmuş...Onunda tesadüfen oluşma ihtimali nedir...

Sitelerde Paylaş
bence seninki iyilik sayılmaz çünkü karşılığını bekliyorsun huri olarak.

bence seninki de iyilik sayılmaz çünkü içinde senin için çıkar bulunuyor : mutlu olmak.

insan iyilik yapınca iyi hisseder. çevresine yararlı olarak, bir işe yaradığını hisseder. ayrıca birgün zor durumda kaldığında kendisine de yardım edilebileceğini düşünür. aksini söyleyen de yalancıdır. bunlar bence çıkar değil, insanın doğasından kaynaklandığını düşünüyorum. gidip bir psikoloğa sorabilirsin.

yalnızsanakullukederiz demiş ki vicdan nasıl oluşuyor? durup dururken oluşmuyor tabii ki, deneyimlerle oluşuyor.

Sitelerde Paylaş
Açıkçası bende senin gibi düşünmüyor değilim..Çünkü sonuçta siz iyilik yaparken karşılık beklemiyorsunuz...Gerçi bizde iyilik yaptığımız kişiden beklemyiz Allah'tan bekleriz ama sonuçta bişiler bekleriz...Ancak genede sizin iyilik yapmanızın nedeni sadece vicdanı tatmin etmekse o vicdan nasıl oluşmuş...Birazda bunu merak ediyorum...Yani insanlar atomlardan tesadüfe oluşmuşsa (ki saçma) bu gözle görülmeyen insanlık benim deyimimle vicdan nasıl oluşmuş...Onunda tesadüfen oluşma ihtimali nedir...

Aslında bu sorunun cevabını anibal "Diğer yandan insanlar sürü canlısıdr, yani sürünün toplam genetik havuzunun devamını, bireysel genlerinin devamından öne koyarlar" diyerek vermiş. doğayı da gözlemlediğimizde, sürü halinde yaşayan bazı hayvan türlerinin, dayanışma içerisinde olduğunu görürüz. Örneğin,

maymunlar, birbirlerinin üzerindeki böcekleri temizler, bazı kedi türleri, birbirlerinin yavrularını kollar, yarasalar gönüllü annelik yapar. Bu canlılarda tanrı bilinci olmadığı halde amaç genetik havuzun devamıdır. İnsanlardaki vicdan oluşumu da bu şekilde başlamış ve sosyal bir evrimleşme kaydetmiştir diye

düşünüyorum. Ateistlerin de her hangi bir karşılık beklemeden iyilik yapması bu evrimin bir sonucu olsa gerek.

Sitelerde Paylaş

Diyoruz biraderim sana, dinler vicdanları sömürmek için, iyilik miyilik derler diye. Ama sadece bunu yapmazlar elbette, beyinleri de kemirirler. Sende işte böyle acayip, abes, saçma sorular sorarsın: "Yani insanlar atomlardan tesadüfe oluşmuşsa (ki saçma) bu gözle görülmeyen insanlık benim deyimimle vicdan nasıl oluşmuş."

Tesadüf, olabilir olan bir durumun gerçekleşmesi halidir. Senin daha tesadüf nedir bundan bile haberin yok. Ve biyoloji insanın öyle atomların birleşmesi ile oluştuğunu filan söylemez. Senin gidip, probability, possibility vs. nedir, ne değildir, bunlaır bir öğrenmen lazım öncelikle..

Sitelerde Paylaş

Iyilik ve kotuluk izafidir,referans gerektirir,mutlak iyilik ve mutlak kotuluk yoktur,ayni olay birisine gore iyilikken oburune gore kotuluk olabilir.

Dinlerin iyiligi emretmesi kandirmacadir,cunku neyin iyilik oldugu kolaylikla manupule edilebilir.

Sitelerde Paylaş

İyiliğin yapılması için Allah a ihtiyaç duymak biraz garip. Yani o zaman yapılan bu iyilikler sahte iyiliklerdir. Zira insan karşılık beklemektedir..

Yalan söylemenin kanunlarla hak olduğu bir topluluk düşünelim. Ne olacaaktır bir müddet sonunda bu topluluk kanunda yer alan yalan söyleme özgürlüğünden zarar gördüğünü fark edecektir.. Yalanın kötü bir şey olduğunun bilinmesi için illa ilahi bir kaynağa gerek yoktur.

Kanla beslenen yarasalarda av dönüşü topluluk içinde beslenememiş yarasa varsa, iyi beslenmiş yarasalar yuttukları besini kusarak aç kalanlarla paylaşmaktadırlar. Yarasa iyilik yaptığının bilincinde midir? Biz insanlar buna iyilik olarak bakarız. Yarasa genetik olarak doğasına hizmet etmektedir.. O topluluk aynı genleri paylaşmaktadır..

İnsanlar neden önce ailesini, akrabalarını kayırırlar ve ilk tercihte onlara yardım ederler? Bir yarasa aç olan yarasaya neden yardım ettiyse aynı sebeple....

Sitelerde Paylaş
İyiliğin yapılması için Allah a ihtiyaç duymak biraz garip. Yani o zaman yapılan bu iyilikler sahte iyiliklerdir. Zira insan karşılık beklemektedir..

Yalan söylemenin kanunlarla hak olduğu bir topluluk düşünelim. Ne olacaaktır bir müddet sonunda bu topluluk kanunda yer alan yalan söyleme özgürlüğünden zarar gördüğünü fark edecektir.. Yalanın kötü bir şey olduğunun bilinmesi için illa ilahi bir kaynağa gerek yoktur.

Kanla beslenen yarasalarda av dönüşü topluluk içinde beslenememiş yarasa varsa, iyi beslenmiş yarasalar yuttukları besini kusarak aç kalanlarla paylaşmaktadırlar. Yarasa iyilik yaptığının bilincinde midir? Biz insanlar buna iyilik olarak bakarız. Yarasa genetik olarak doğasına hizmet etmektedir.. O topluluk aynı genleri paylaşmaktadır..

İnsanlar neden önce ailesini, akrabalarını kayırırlar ve ilk tercihte onlara yardım ederler? Bir yarasa aç olan yarasaya neden yardım ettiyse aynı sebeple....

Burada sana sonuna kadar katılıyorum Mohammed.....

Ben nakil dini islamı savunanlara hep diyorum, Allah dese ki cehennemi ortadan kaldırdım sadece cennet var hepiniz bırakırsınız ibadeti vs yi.

İşin özü benim kavradığım kadarıyla şudur....

Allah kainattaki nizamı yaratırken her canlının fıtratını yerleştirdiği iyilik dürtülerini açığa çıkarmasını istemektedir. Tabi kötülük dürtüleri de mevcuttur insanda. Neden insan önce yakını kayırır, bu arasındaki kan bağı, gen bağı ve sevgiden kaynaklıdır ancak özünde tek bir canlıdan gelen insan, Allahın istediği şekilde hayatını sürdürdüğü sürece, yani Allahtan cennet beklemek yerine, insan olmanın gerekliliği bu yu yakaladığı sürece Allahın murat ettiği kısım gerçekleşmiş olur. Ve o zaman insan ayırmaz zenci mi beyaz mı, teist mi ateist mi, herkese dostça ve barışla yaklaşır ve o gün yeryüzü gerçek anlamda yaşanılır hale gelecektir. Maalesef senin de dediğin gibi işin din boyutunda Allahtan karşılık beklemek olduğu sürecede insanlık yeryüzünde güzellikleri başaramayacaktır ya da kısmen başaracaktır diyorum...

Dinin burda insana yaptığını şu örnekle izah edersem daha iyi anlamış oluruz. Gora filmini seyredenler bilir, orda bir sahne var, hani diyordu ya sende olanı sana koycaz :P yani aslında ilave birşey yok, dinler, peygamberler, kitaplar hep bu örneğe çok uygundur, sende olanın farkına var ve onu açığa çıkar....

Selametle....

Sitelerde Paylaş

Sizin kafanızda böyle bir model oluşmuş ve siz dinlere bu gözle bakmayı yeğliyorsunuz. Doğrusu bu sadece bir tür mastürbasyondan ibarettir. Dinlerin ne yaptığını, nelere yol açtığını görmeden, kendini kandırmanın bir yoludur.

İnanın ki, bugün dünyada yaşanan acıların çoğunun temel sebebi dinlerdir. Din olarak sadece islam demiyorum, buna dikkat edin. Semavi denen dinlerin mayası olan daha eski dinler, sümer dinleri, hint dinleri vs. vs. hepsi bunda aslen eşit oranda paya sahiptir.

Basitçe şöyle izah edelim. Kadınları dövün diyen bir dinin, nasıl olurda iyilik emrettiğini düşünebilirsiniz? Kadını, erkeğin namusu namıyla, erkeğe mal olarak sunan bir dini, nasıl iyilik olarak değerlendirebilrisiniz? Kadını çarşafa sokup, biyolojik hakkı olan seçme hakkını elinden alan bir dine hangi izanla iyilik istiyor diyebilirsiniz?

Elbette konu kadınla sınırl değildir, çoluk çocuk demeden milleti suların altında gaddarca boğan, altı üstü bir taş yığını olan kabeyi koruyacam diye ebabil kuşlarını yollayan ama 17 aylık bebeklere tecavüz edilirken, 3 yaşın altında binlerce çocuk açlıktan kırılırken seyreden bir tanrıya nasıl "iyilik istiyor" diyebilirsiniz?

Sitelerde Paylaş
Sizin kafanızda böyle bir model oluşmuş ve siz dinlere bu gözle bakmayı yeğliyorsunuz. Doğrusu bu sadece bir tür mastürbasyondan ibarettir. Dinlerin ne yaptığını, nelere yol açtığını görmeden, kendini kandırmanın bir yoludur.

İnanın ki, bugün dünyada yaşanan acıların çoğunun temel sebebi dinlerdir. Din olarak sadece islam demiyorum, buna dikkat edin. Semavi denen dinlerin mayası olan daha eski dinler, sümer dinleri, hint dinleri vs. vs. hepsi bunda aslen eşit oranda paya sahiptir.

Basitçe şöyle izah edelim. Kadınları dövün diyen bir dinin, nasıl olurda iyilik emrettiğini düşünebilirsiniz? Kadını, erkeğin namusu namıyla, erkeğe mal olarak sunan bir dini, nasıl iyilik olarak değerlendirebilrisiniz? Kadını çarşafa sokup, biyolojik hakkı olan seçme hakkını elinden alan bir dine hangi izanla iyilik istiyor diyebilirsiniz?

Elbette konu kadınla sınırl değildir, çoluk çocuk demeden milleti suların altında gaddarca boğan, altı üstü bir taş yığını olan kabeyi koruyacam diye ebabil kuşlarını yollayan ama 17 aylık bebeklere tecavüz edilirken, 3 yaşın altında binlerce çocuk açlıktan kırılırken seyreden bir tanrıya nasıl "iyilik istiyor" diyebilirsiniz?

Sevgili anibal:

Ben bu gözle bakmayı yeğlemiyorum, kurandan çıkarıyorum bu sonucu ama maalesef yeryüzünde durum senin dediğin gibidir ve bu dinlerin ya da Allahın suçu değildir, bencil insanın kendi suçudur, kendi eliyle yaptığının tezahürüdür.

Din kadınları dövün demez, o ayet konuşuldu burada yeniden başa dönmeyim, din kadını çarşafa sokmaz, o da konuşuldu ancak anlamak isteyen istediği kadar anlar, saygı duyarım ancak din böyle diyor demeyiniz lütfen. Allah kuranda sizin en üstününüz takvalı olanınız dedikten sonra iş bitmiştir, yani Allah cinsiyet ayırımı yapmaz, asla yapmaz. Sadece yeryüzü düzeninde sosyal yaşantıda düzen sağlamak adına bir takım hükümler getirilmiştir, bu erkeğin kadından üstünlüğü değil cinsler arasındaki farklılığa atıftır. Senin en son parafrafta verdiklerin bencil insanın, kapitalist düzenin tezahürüdür. Kuranda zekat salat ile birlikte zikredilir, yani ne demektir, sürekli istenen birşeydir, ihtiyacından fazlasını derhal, hemen ihtiyaç sahibine ulaştır demektir. Ama ulema takımı bunu yılda bire düşürürse bir de 1/40 gibi komik bir oran öne sürerse, koyun olan milletimiz de buna uyar ve cupppp cennete uçacağım diye düşünüyorsa çok bekler diyorum... Kendi yakın çevresindeki kadınların haricinde bütün kadınları cinsel obje olarak gören, 40 evim var ulema 1 ini zekat olarak verirsen yeter diyor deyip o 1 evi de sanki beyaz sarayı bağışlamış gibi birilerinin gözüne soka soka veren zihniyet daha çok bekler Allah onlara yardım etsin diye.... Sen kendin olarak o aç çocukları düşünüp birşeyler yapabiliyorsan gerçekten ne mutlu sana.....

Selametle.....

Sitelerde Paylaş

Iyilik/kotuluk toplumdan ogrenilir, toplumun normlaridir, bireylerin degil. Toplum kendi varolma cikarlari dogrultusundaki eylemleri 'iyi', varolma cikarlarina karsi gelen eylemleri 'kotu' diye niteler.

not: simdi diyeceksiniz ki o zaman ceteler niye var. Cevap: ceteler de bir toplumdur! (yani macro toplum icinde micro toplum) Toplum derken hiyerarsideki butun toplumlari kastediyorum (insanlik, kita/bolge, savunma paktlari, ulkeler, etnik gruplar, ceteler (orn. mafia) vs. vs.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yeniden Merhaba:

Burada aklıma bir soru geldi, en çok ta Andromedaya sormak istiyorum bu soruyu, çünkü o genelde ateist norveç örneğini çok veriyor bu yüzden.

Son günlerde hepiniz haberlerde izlemişsinizdir, Norveç 100 bin işçi alacak diye. Yakın geçmişi bir hatırlayalım, almanyaya hepimizin bir yakını mutlaka işçi olarak gitmiştir ve davullarla zurnalarla karşılanmıştır, ancak bugün almanya türklere ne yapmaktadır, daha yine geçen haberlerde izledik nasıl bir kafatasçılık, nasıl bir emeğe nankörlük hepimiz gördük. Hadi Almanlar da bir dine bağlı ve kötülüğün kaynağı dinler, peki yarın Norveçin de aynı şeyi yapmayacağının garantisini verebileniniz varmı, Norveç ateist bir ülke diyorsunuz, en çok ta Andromeda diyor, yarın Norveç halkının da bizlere aynı şeyleri yapmayacağının garantisini verebilir misiniz?

Selametle....

Sitelerde Paylaş

Teist arkadaslarin anlayamadiklari sey "iyilik" denilen seyin "artistik" ve "teknik" yanlari olusudur (buz pateni gibi :) ).

Bu yuzden de ateistlerin yaptigi "teknik" aciklamalari garip bulurlar.

Teknik olarak, iyilik denilen sey temelde turunun devami ile ilgilidir. Bu defalarca anlatildi zaten, tekrarlamama gerek yok. Ama anlasilmasi gereken su ki, bu "teknik" yaklasim olayin nedenini aciklamak icindir.

Olayin "artistik" yani ise farklidir. Nedenini dusunmeden iyilik yaparsin. Iyilik yaptigin icin bir sekilde kendini iyi hissedersin. Mutlu olursun. Bu bir cikar midir? Belki. Ama, mutlu olmak icin iyilik yapiyor olmak "cikar" denilen seyin en masum bicimi olsa gerek.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...