Jump to content

KUR'AN'A GÖRE ORUÇ NASIL TUTULUR?

Recommended Posts

Toplumsal bir erdemi yerine getirmediğinizde siyam fayda vermez..Kutuplarda nasıl mesai harcanıyorsa ona göre salat ve siyam yapılır..

Geceyi dinlenme vakti yaptık dendiğinde gece vardiyesine giden adamın durumu nedir size göre?

Selam..

soru kime?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Toplumsal bir erdemi yerine getirmediğinizde siyam fayda vermez..Kutuplarda nasıl mesai harcanıyorsa ona göre salat ve siyam yapılır..

Geceyi dinlenme vakti yaptık dendiğinde gece vardiyesine giden adamın durumu nedir size göre?

Selam..

Ancak ''sadece kuran'' diyenler için böyle olmuyor.

Kuranda güneşe göre hatta ipliklerin mi ne görünüp görünmemesine göre.

Ayrıca Kutuplardaki adam kutuplaradan dışarı hiç çıkmamışsa bunu nasıl bilecek?(diğer bölgelerde güneşin doğumuna göre mesi olduğunu)

Sitelerde Paylaş
Cevaplamak isteyene.

Toplumsal bir erdemi yerine getirmediğinizde siyam fayda vermez..Kutuplarda nasıl mesai harcanıyorsa ona göre salat ve siyam yapılır.. işte iş burada tırtlıyor yani iş senin söylediğin gibi olamaz çünki bir zaman dilimi değil ışık baz alınmış siyah iplik beyazdan ayrılıncaya kadar diyor yani bir mesai ile alakası kalmıyor cahil muhammed bunu düşünmemiş. zaten bu konudada yazılı ayrıca sormaya gerek yoktu.

Geceyi dinlenme vakti yaptık dendiğinde gece vardiyesine giden adamın durumu nedir size göre? bir arap bedevisinin dünyadan habersiz hiçbir değeri anlamı olmayan sözleridir.

Sitelerde Paylaş

Aslında güne başlangıcı ifade eden bu durum gerçekten kutuplarda farklı tezahür edecek..Ama kutuplarda yaşayan bireyinde toplum içine çıktığı mesai harcadığı bir zaman dilimi vardır mutlaka..Kutuplarda yaşam birşekilde devam ediyor..Eskimo diline bakmalı Sabah Akşam Öğle Gündüz Gece neye göre dillerinde bu tanım var mı:)

Muhammed ESKİMO olsa idi bu ayeti nasıl okurdu gibi.

Selam..

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Aslında güne başlangıcı ifade eden bu durum gerçekten kutuplarda farklı tezahür edecek..Ama kutuplarda yaşayan bireyinde toplum içine çıktığı mesai harcadığı bir zaman dilimi vardır mutlaka..Kutuplarda yaşam birşekilde devam ediyor..Eskimo diline bakmalı Sabah Akşam Öğle Gündüz Gece neye göre dillerinde bu tanım var mı:)

Muhammed ESKİMO olsa idi bu ayeti nasıl okurdu gibi.

Selam..

Herakles anlamamazlıktan geliyor beni uğraştırıyorsun.

Bu söylediklerin baz alınamaz çünki kuran bunları değil ışığı baz almış.

Yani siyah iplik beyazdan ayrılana kadar diyor o yüzden kıvranman boşa.

O yüzden kutuplarda mesai nasıl diye bir yaklamış saçma olur çünki kuarnda bunlar değil ışık baz alınmış.

ve ayrıca konu sadece bu değil kuranda sigara içersen uğuşturucu alırsan kan alıp verirsen orucun bozulurmu diye sorular var.

Ve sadece kuarn diyenlere yönelik.

Sitelerde Paylaş

Eskimo bunu yapması gerektiğini nerden bilecek?

Sitelerde Paylaş

xislam,

Kuran'ın Muhammed'in yaşadığı coğrafyayı baz alıyor oluşu da değil konumuz..Muhammed eskimoları veya diğer coğrafyaları baz almak zorunda da değildi..Orucun veya diğer hallerin yapılamayacak oluşunu düşünmenin yanlış olduğunu söylüyorum..

Gece olmayan bir yerde gündelik yaşamı nasıl oluşturuyorlar ?Gündelik yaşam önemlidir.Siyam gündelik yaşamla alakalıdır..

Gelelim kan vermek oruc bozmaz aksine siyamın ta kendisidir,kan almak zorunda olan bir kişi de zaten oruc tutmamalıdır...

Sigara içmekte bozmaz..Çünkü bunu yapan zaten ne yaptığından habersiz bir bireydir..Oruc tutmasa da olur:)

Selam..

Sitelerde Paylaş
xislam,

Gelelim kan vermek oruc bozmaz aksine siyamın ta kendisidir,kan almak zorunda olan bir kişi de zaten oruc tutmamalıdır...

Sigara içmekte bozmaz..Çünkü bunu yapan zaten ne yaptığından habersiz bir bireydir..Oruc tutmasa da olur:)

Selam..

Senin fetvaların bizi bağlamaz,bu söylediklerine kurandan delil getireceksin,hadi marş marş

Sitelerde Paylaş
Senin fetvaların bizi bağlamaz,bu söylediklerine kurandan delil getireceksin,hadi marş marş

Seni bağlayan fetvaları kimler veriyor?Kuran'dan neye delil gelecekmişim?Soruyu soran neyin bozulacağını bilse bu soruyu sormaz benim anlatmak istediğim bu...Oruc bozulan bişi mi?Tamirini kim yapıyor?

Ben sana soruyorum cinsel ilişki orucu bozar mı? :rolleyes:

Selam...

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
xislam,

Kuran'ın Muhammed'in yaşadığı coğrafyayı baz alıyor oluşu da değil konumuz..Muhammed eskimoları veya diğer coğrafyaları baz almak zorunda da değildi..Orucun veya diğer hallerin yapılamayacak oluşunu düşünmenin yanlış olduğunu söylüyorum..

Gece olmayan bir yerde gündelik yaşamı nasıl oluşturuyorlar ?Gündelik yaşam önemlidir.Siyam gündelik yaşamla alakalıdır..

Selam..

Herakles şakamı yapıyorsun?

Gece olmayan bir yerde gündelik yaşamı nasıl oluşturuyorlar ?Gündelik yaşam önemlidir.Siyam gündelik yaşamla alakalıdır.. Evet bunlar doğru ama kuran bunun olmasına izin vermiyor. Diyorki "siyah iplik beyazdan ayrılana kadar" yani senin söylediklerin geçerli değil kurana göre. Birisi kuranın açık emri varken nasıl siyal ile beyaz ayrılmamışken yer?

Burada kuranın ne kadar çağlar dışı bir kitap olduğu ortaya çıkar. Muhammed mekkeden başka biryer bilmeyen bir bedevi olduğu için böyle saçmalamıştır.

Sigara içmekte bozmaz..Çünkü bunu yapan zaten ne yaptığından habersiz bir bireydir..Oruc tutmasa da olur sigara içmek orucu bozmuyorsa neden bunu yapan birisi ne yaptığından habersiz birisi oluyor? içine sinmiyor değilmi? diyemiyorsun kuran saçma bile değildir diye.

Sitelerde Paylaş

Herakles bakıyorum da yine saçmalıyorsun..:) ayetler gayet net! sabahtan akşama kadar oruç tut diyor...kutup dairesinde bulunan bölgelerde Muhammed'in ve bizim yaşadığımız bölgedeki sabah ve akşam kavramı olmadığına göre ,güneşin doğması ve batması bu bölgelerdeki gibi olmadığına göre ne namaz kılman ne de oruç tutman mümkündür.Sen daha bunu anlayamamışın ama durmadan saçma yorumlar yapıyorsun.

Sen bu yorumlarınla yeni bir din icat ediyorsun ama ben peygamberliğini ne zaman ilan edeceğini merak ediyorum...ne zaman herakles? :)

Sitelerde Paylaş
Herakles bakıyorum da yine saçmalıyorsun..:) ayetler gayet net! sabahtan akşama kadar oruç tut diyor...kutup dairesinde bulunan bölgelerde Muhammed'in ve bizim yaşadığımız bölgedeki sabah ve akşam kavramı olmadığına göre ,güneşin doğması ve batması bu bölgelerdeki gibi olmadığına göre ne namaz kılman ne de oruç tutman mümkündür.Sen daha bunu anlayamamışın ama durmadan saçma yorumlar yapıyorsun.

Sen bu yorumlarınla yeni bir din icat ediyorsun ama ben peygamberliğini ne zaman ilan edeceğini merak ediyorum...ne zaman herakles? :)

Herakles şunu yapmaya çalışıyor.

Müslüman: Allah öyle demek istemiyor!

Allah: hayır,öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, kesin başka birşey diyorsun!...

Allah: İncire, zeytine börtüböceğe and olsun ki öyle demek istiyorum!

Müslüman: Yok yok, sen bana bırak.. walla başka birşey diyorsun!

Allah; Sen benden iyimi bileceksin,bu kuran apaçık ve kolay anlaşılır diye kaç tane ayet indirdik.

Kamer 17. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Kamer 32. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

kamer 40. Andolsun biz Kur'ân'ı öğüt almak için kolaylaştırdık. Öğüt alan yok mudur?

Müslüman; Yaw olurmu ama senin dediğin şekilde anlaşılınca , ateistler kurana saldırıyor.

Allah; Hastir lan sen benim avukatımmısın ?

Maide 105 Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda olunca sapan kimse size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah'adır. Artık O, size yaptıklarınızı bildirecektir

Sitelerde Paylaş
Evet bunlar doğru ama kuran bunun olmasına izin vermiyor. Diyorki "siyah iplik beyazdan ayrılana kadar" yani senin söylediklerin geçerli değil kurana göre. Birisi kuranın açık emri varken nasıl siyal ile beyaz ayrılmamışken yer?

Burada kuranın ne kadar çağlar dışı bir kitap olduğu ortaya çıkar. Muhammed mekkeden başka biryer bilmeyen bir bedevi olduğu için böyle saçmalamıştır.

Muhammed'in arap coğrafyasında ve 600 lü yıllarda yaşadığı gerçeğini konuştuğumuzu sanmıyorum..Kutuplarda gündelik yaşamın akışına göre eylem gerçekleştirilebilir diyorum..Bu konuda da fikrimin değişeceği yok.

sigara içmek orucu bozmuyorsa neden bunu yapan birisi ne yaptığından habersiz birisi oluyor? içine sinmiyor değilmi? diyemiyorsun kuran saçma bile değildir diye.

:)

Sitelerde Paylaş
Muhammed'in arap coğrafyasında ve 600 lü yıllarda yaşadığı gerçeğini konuştuğumuzu sanmıyorum..Kutuplarda gündelik yaşamın akışına göre eylem gerçekleştirilebilir diyorum..Bu konuda da fikrimin değişeceği yok.

Bu konuda fikrinin değişmesine gerek yokki zaten herakles.

Çünki muhammedin arap corafyasında yaşadığı gerçektir.

Kutuplardada gündelik yaşama göre eğlem gerçekleştirilebilir, ama bunlar kurana uymaz.

Sitelerde Paylaş

slm. öncelikle, ortada bir sidik yarışı varsa kaybettiğimi söyleyerek başlıyorum ki fazla uzamasın. 20 dakkada çözerim diye iyi salladım. ancak "orucu ne bozar, ne bozmaz" için ayetlerde ilk bakışta bi veri gözükmediği için, "sıyam" denen kelimenin kökenine bakmaktan başka çare göremedim. savm kelimesinin çoğulu... onu da uzun uzadıya inceleyemedim. hoŞ................... incelesem de kıvırma olararak algılanacak. sigara içme konusunda ercümentten ve heraklesten daha fazla söyleyecek fazla şeyim yok.

küçüklüğümden beri orucu neyin bozup neyin bozmadığı konusunda ASLA ve KAT'A kaygılanmadım. zavallı sünni halkımız gibi ilmihallere bakmadım, hocalardan müftülerden fetva peşinde koşmadım. benim için basitti. bedensel hazlardan mahrum bırakmak. bütün o kan vermek, diş fırçalamak bozar mı hikayeleri bana hep komik geldi. heraklese katılıyorum, makine mi bu ki bozuyorsun... Ortada bariz bir zihniyet farkı var. Bir kere ortada "oruç" diye bozulabilecek bir nesne yok.

evet, sigara içme konusunda bundan ibaretim. Kutuplarda oruç meselesinde ise tavsiyem benle tartışmayın ;)

Sitelerde Paylaş
slm. öncelikle, ortada bir sidik yarışı varsa kaybettiğimi söyleyerek başlıyorum ki fazla uzamasın. 20 dakkada çözerim diye iyi salladım. ancak "orucu ne bozar, ne bozmaz" için ayetlerde ilk bakışta bi veri gözükmediği için, "sıyam" denen kelimenin kökenine bakmaktan başka çare göremedim. savm kelimesinin çoğulu... onu da uzun uzadıya inceleyemedim. hoŞ................... incelesem de kıvırma olararak algılanacak. sigara içme konusunda ercümentten ve heraklesten daha fazla söyleyecek fazla şeyim yok.

küçüklüğümden beri orucu neyin bozup neyin bozmadığı konusunda ASLA ve KAT'A kaygılanmadım. zavallı sünni halkımız gibi ilmihallere bakmadım, hocalardan müftülerden fetva peşinde koşmadım. benim için basitti. bedensel hazlardan mahrum bırakmak. bütün o kan vermek, diş fırçalamak bozar mı hikayeleri bana hep komik geldi. heraklese katılıyorum, makine mi bu ki bozuyorsun... Ortada bariz bir zihniyet farkı var. Bir kere ortada "oruç" diye bozulabilecek bir nesne yok.

evet, sigara içme konusunda bundan ibaretim. Kutuplarda oruç meselesinde ise tavsiyem benle tartışmayın ;)

Templetcim,sende herakles gibi kelime oyunları yapıp daşşak geçiyorsun,ayıp oluyor ama.Oruç bozmaktan kast edilen, o ibadetin geçersiz sayılması demek olduğunu sende bal gibi biliyorsun.

Sana hiç yakıştıramadım.

tarihinde dinsavar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Templetcim,sende herakles gibi kelime oyunları yapıp daşşak geçiyorsun,ayıp oluyor ama.Oruç bozmaktan kast edilen, o ibadetin geçersiz sayılması demek olduğunu sende bal gibi biliyorsun.

Sana hiç yakıştıramadım.

Yoo dinsavar ben çok yakıştırdım baksana hiç fena durmuyor.

İstersen sende tekrar bir bak şöyle alıcı gözü ile yakıştığını göreceksin.

Sitelerde Paylaş

Çölde 1400 yıl once yasayan adam kutupları oradakı gece gunduz suresini nereden bilsin. Simdi diyecekler ki islam akıl ve mantık dinidir bu da kendi mantıgına gore takıl anlamına gelmiyor mu? Iste boyle belirsiz konular yuzunden zaten bu kadar mezhebe ayrılmadı mı bu din herkes kafasına gore yorumladıgı icin.

Sitelerde Paylaş

Mevzu da orada ya zaten ama kimse dinlemiyor. Allah kurani yazarken çöl sıcağının etkisi ile kutupları unutmuş. Oluyo böyle şeyler allahlık hali deyip geçmek lazım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...