Jump to content

Bizi Anlayacak Bir Tane Teist Yok Mu?

Recommended Posts

senin soruna gelincede tanrı senin bildiğin gibi bir tanrı değildir tanrıyı algılamak için ilk önce bir düşünmek gerek insan bu dünyada ne yapıyor insan bu dünyada kendisine verilen pastayı yiyor çörekte var ama masaya konulmamış ama sen diyorsunki çörek diye bişey yoktur ama mutfaktadır çörek yani pastayı görüyorsun biliyorsun onu yiyorsun ama çöreği göremediğin için çörek yoktur diyorsun pasta sana yararlanacağın kadar kaynak sunuyor onun sadece senin tadabileceğin lezzeti veriyor ama bunun dışında başka bir tad alamıyorsun çöreğinde tadını hiç bilmiyorsun ama var

senin soruna gelincede tanrı senin bildiğin gibi bir tanrı değildir tanrıyı algılamak için ilk önce bir düşünmek gerek insan bu dünyada ne yapıyor insan bu dünyada kendisine verilen pastayı yiyor insan kendine verilen pastayımı yiyor kim veriyor bu pastayı? birisimi veriyor yoksa canlılar hayatta kalabilmek için biribirilerinimi yiyorlar. birde yazının başında düşün demişsin ilginç.

çörekte var ama masaya konulmamış ama sen diyorsunki çörek diye bişey yoktur ama mutfaktadır çörek yani pastayı görüyorsun biliyorsun onu yiyorsun ama çöreği göremediğin için çörek yoktur diyorsun bu çöreğin varlığını kim söylüyor?

yoksa birisi senin göremediğin biryerlerde bir çörek var eğer bana itaat eder benim için ölürsen sana allah o çörekten verecekmi diyor?

pasta sana yararlanacağın kadar kaynak sunuyor onun sadece senin tadabileceğin lezzeti veriyor ama bunun dışında başka bir tad alamıyorsun çöreğinde tadını hiç bilmiyorsun ama var. Böyle bir düşünce ile bana yok denebilecek tek birşey söyleyebilirmisin? tek birtane...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 57
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

o zaman elinize bir anket alın ve insanlara bildiğiniz veya sadece kendinizin düşündüğünüzü düşündüğünüz bir şeyi soru olarak sorun bakalım kaç kişi sizinle aynı düşünceyi paylaştığını bildiğini söyleyecek bu anketi bende yapayım ama ben şunu gördüm düşündüğüm şeylerin aynısını kitaplarda yazarlarında, başkalarınında düşündüğünü gördüm kendi kendimi sınamış oldum bir sürü örneğim var hangisini söyleyim şimdi hatırlamıyorum

Sitelerde Paylaş
o zaman elinize bir anket alın ve insanlara bildiğiniz veya sadece kendinizin düşündüğünüzü düşündüğünüz bir şeyi soru olarak sorun bakalım kaç kişi sizinle aynı düşünceyi paylaştığını bildiğini söyleyecek bu anketi bende yapayım ama ben şunu gördüm düşündüğüm şeylerin aynısını kitaplarda yazarlarında, başkalarınında düşündüğünü gördüm kendi kendimi sınamış oldum bir sürü örneğim var hangisini söyleyim şimdi hatırlamıyorum

İnsanlar elbetteki bizim gibi düşünmüyor. Sürü psikolojisi.

Sitelerde Paylaş

ASA1979 41. iletime cevap verirmisin?

Sitelerde Paylaş
senin soruna gelincede tanrı senin bildiğin gibi bir tanrı değildir tanrıyı algılamak için ilk önce bir düşünmek gerek insan bu dünyada ne yapıyor insan bu dünyada kendisine verilen pastayı yiyor insan kendine verilen pastayımı yiyor kim veriyor bu pastayı? birisimi veriyor yoksa canlılar hayatta kalabilmek için biribirilerinimi yiyorlar. birde yazının başında düşün demişsin ilginç.

çörekte var ama masaya konulmamış ama sen diyorsunki çörek diye bişey yoktur ama mutfaktadır çörek yani pastayı görüyorsun biliyorsun onu yiyorsun ama çöreği göremediğin için çörek yoktur diyorsun bu çöreğin varlığını kim söylüyor?

yoksa birisi senin göremediğin biryerlerde bir çörek var eğer bana itaat eder benim için ölürsen sana allah o çörekten verecekmi diyor?

pasta sana yararlanacağın kadar kaynak sunuyor onun sadece senin tadabileceğin lezzeti veriyor ama bunun dışında başka bir tad alamıyorsun çöreğinde tadını hiç bilmiyorsun ama var. Böyle bir düşünce ile bana yok denebilecek tek birşey söyleyebilirmisin? tek birtane...

sana bunu kanıtlayamam ama şunu düşün göremediğin bir element var ve sen onun farkında değilsin ama bu element süper bişey petrolin ve demirin yerini alabilecek! yakıtını kullanıyorsun artığıyla bina araba vs.. yapıyorsun ama sen onu süper bir teknolojiden sonra görebilip işletebiliyorsun bu elementin adıda hino olsun hino diye bişey yok deme çünkü yarın böyle bişeyin çıkmayacağı ne malum nano teknoloji gibi ama öyle bir enerjinin varlığını eskiden bilmiyordun ama her an karşına böyle bişey çıkabilir böyle bişey yok deme nano teknolojide yeni bulundu ama insanlar böyle bişeyin varlığından habersizdi ama bide şöyle düşün bilmediğin hiçbirzaman bulamayacağın elementler var ve insan bu elementlerden yaratıldı ama sen onu görmediğin ve böyle bir elementin varlığını bilmediğin için reddediyorsun bu sadece şudur ben görmediğime inanmam ama görmediğin bir elementten koskoca nükleer enerji üretiliyor

Sitelerde Paylaş
sana bunu kanıtlayamam ama şunu düşün göremediğin bir element var ve sen onun farkında değilsin ama bu element süper bişey petrolin ve demirin yerini alabilecek! yakıtını kullanıyorsun artığıyla bina araba vs.. yapıyorsun ama sen onu süper bir teknolojiden sonra görebilip işletebiliyorsun bu elementin adıda hino olsun hino diye bişey yok deme çünkü yarın böyle bişeyin çıkmayacağı ne malum nano teknoloji gibi ama öyle bir enerjinin varlığını eskiden bilmiyordun ama her an karşına böyle bişey çıkabilir böyle bişey yok deme nano teknolojide yeni bulundu ama insanlar böyle bişeyin varlığından habersizdi ama bide şöyle düşün bilmediğin hiçbirzaman bulamayacağın elementler var ve insan bu elementlerden yaratıldı ama sen onu görmediğin ve böyle bir elementin varlığını bilmediğin için reddediyorsun bu sadece şudur ben görmediğime inanmam ama görmediğin bir elementten koskoca nükleer enerji üretiliyor

:lol: :lol: :lol:

o zaman sende allahtan başka ilah yoktur deme .. onun tanrısıda olmayacağı ne malum .. ilerde belki bi kitap daha gelicek o senin tanrının tanrısının kitapı .. olur olur şimdi bilmiyossun .. nano teknolojiyide bilmiyodu insanlar.. hehe ne komiksiniz yaa .. akıl yürütmeye bakk .. ne bu tümevarım mı .. tümden gelim mi :lol:

Sitelerde Paylaş
Teistler’in bize her zaman söylediği sözler.

*Tüm bu evren, bu düzen nasıl tesadüf olabilir.

*İnsan müthiş bir varlık, beynin şu yapısına bir bakın nasıl da tanrı olamaz.

*Doğaya çıkın tanrının var olduğunu anlarsınız.

*Tüm bu çeşitlilik nasıl oluyor.

Bu türden birçok cümle kuruyorlar. Biz teistleri anladık ama onlar bizi anlamak istemiyorlar, sözlerimizi bilinç dışına atıyorlar, çünkü düşünmek istemiyorlar.

Bizim demek istediğimiz evrendeki bu mükemmellik sebepsiz varolamıyor da tanrı nasıl varoluyor. Tüm bu evrenden canlılardan milyarlarca kat daha zeki daha mükemmel bir tanrı nasıl sebepsiz oluyor. Bizim sorumuz bir satır ama inananların kaçmasına, yetip artıyor bile.

Evet sorumuz sadece bu, siz cevap verebildiniz mi ki bize yukarıda yazdığım sözleri söylüyorsunuz. Neden bu iki yüzlülük, neden bu korkaklık. Aslında cevap vermeyip kaçmakta size hak veriyorum, çünkü olmayan bir şeyi savunuyorsunuz. Tanrının olmadığını sizde biliyorsunuz ve buna kafa yorarsanız ateist olmaktan korkuyorsunuz. Benim öfkelendiğim iki yüzlülüktür. Düşünün tanrı diye bir şeyin varolması imkânsızdır, kesinlikle saçma ve mantık dışıdır.

Bu başlığı açtım ama yinede hiçbir inananın mantıklı bir şey yazmayacağına eminim, hemen başka bir şeyler yazıp konuyu değiştirecekler, her seferinde yaptıkları da bu. Dürüst olmak insana hiçbir şey kaybettirmez, insanı yüceltir.

Elvis

Belki de sen teistleri anlamıyorsundur..Ya da anlamak istemiyorsun..

Kendi adıma konuşuyorum..Birinin ateist veya agnostik olması beni rahatsız etmiyor..Aksine bu tarz insanlar genelde daha açık fikirli ve düşünmeye açık oluyorlar..Neye inandığı ya da inanmadığı önemli değil insan olması önemli..

Aslında anlaşamadığımız konu şu..Siz teistlerin açıklama yapması gerektiğini savunuyorsunuz..Teistler de ateistlerin şu soruya yanıt vermesini bekliyorlar : Tanrı yoksa evren ve canlılar nasıl oluştu ?

Tanrı yok dediğiniz anda bu soruyla karşı karşıya kalıyorsunuz..Ciddi ve gerçekçi bir açıklamanız da yok..Sonra da neden bizi anlamıyorlar diye soru sorman ilginç olmuş.. :)

Sitelerde Paylaş

Burada var olabilecek bir elementten değil var olduğu söylenen birşeyden bahs ediyoruz.

Birşeye var diyebilmek için birşeyler ileri sürülmeli buna delil diyoruz.

Ama dinlerde hiçbir delil yok aksine delil isteyenlere hakaret var.

Ateistler allahı görmedikleri için inanmıyorlar diye müslümanlarıs alak gerizekalı yerine koyan müslümanlar söylerler.

Görmediğimiz ama varlığını bildiğimiz birsürü şeyler var.

Rüzgar ses gibi. bunlarıda göremeyiz ama varlığını biir şekilde biliriz.

Ama allah denen arap ilahının varlığna dair hiçbir delilimiz yok.

sadece bir arap çıkmış böyle bir allah var benide sizlerin arasında elçi seçti bana itaat edin demesinden başka.

Bu bir delil olabilirmi?

Sitelerde Paylaş
Belki de sen teistleri anlamıyorsundur..Ya da anlamak istemiyorsun..

Kendi adıma konuşuyorum..Birinin ateist veya agnostik olması beni rahatsız etmiyor..Aksine bu tarz insanlar genelde daha açık fikirli ve düşünmeye açık oluyorlar..Neye inandığı ya da inanmadığı önemli değil insan olması önemli..

Aslında anlaşamadığımız konu şu..Siz teistlerin açıklama yapması gerektiğini savunuyorsunuz..Teistler de ateistlerin şu soruya yanıt vermesini bekliyorlar : Tanrı yoksa evren ve canlılar nasıl oluştu ?

Tanrı yok dediğiniz anda bu soruyla karşı karşıya kalıyorsunuz..Ciddi ve gerçekçi bir açıklamanız da yok..Sonra da neden bizi anlamıyorlar diye soru sorman ilginç olmuş.. :)

:blink: :blink: :blink:

madem açıklayamıyoruz yerine bi safsata yerleştirelim, buda güzel gerçekten .. <_<

Sitelerde Paylaş

düşünemeyenler ya da düşünmeyenleri kandırmak için bi yöntem anlamında kullanmış olabilir murtimoro herşeyi tanrı yarattı dersin bizde evren vardı deriz sen nasıl allah vardı dersen bizde evren vardı deriz ve lokomotifin en başı yine evrendi ve buda şuanki hale geldi :)

Sitelerde Paylaş

Evvettt

Evrenler kendiliginden oldu diyenle

Evrenleri Allah yaratti deyenlerin arasinda fark yoktur.

Ikiside iskembeyi kubradan atiyor.

Yoktan var olmaz:Bu hem ateistlere hemde teistlere yanittir.

YOK,YOKTUR.

YOKTAN ne EVRENLER nede ALLAH var olabilir.

Peki öyleyse,bu muazzam gerceklerde ne oluyor?

Bu olusum,teistlerle ateistlerin iddiasinin disinda bir olusumdur.

Peki öyleyse nasil ve nerden olusmustur?

Bugünkü insanin beyni ,bugünkü verilerle buna yanit vermesi mümkün deyildir,belki bin yil sonra,belki ikibin yil sonra,belkide insan oglu bu bilinmiyeni hic bilemeyecektir.

Bukadar müazzamlar muazzami bir gücü,peygamberlerle enseye tokat göte parmak göstermekte,cidden gülüncünde ötesi gülünc oluyorsunuz.

Peygamber kimmmmmmmmmmmmmm,bu muazzamlar muazzami evrenleri olusuma neden olan kim.

Peygamber gelen ezraile kizmista meleyin gözünü sisirmis.

Hey Ulu olu güc,sen bu insanlari neden bukadar abtal oldurdunki.

Melegin gözünü sisirmis.

Demek eccik daha zorlasalar kendinilerini,meleyin garnini sisirip hamile birahdi diyeceklerdi:-))))))

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...