Jump to content

Evrim Karşıtlarına Dersler: Stephen Jay Gould ve Alan Feduccia

Recommended Posts

Evrim Karşıtlarına Dersler: Stephen Jay Gould ve Alan Feduccia

Stephen Jay Gould ve Alan Feduccia, evrim karşıtlarının sıkça alıntı yaptığı ve evrim karşıtı görüşlerine destek sağlamak için kullandıkları iki talihsiz bilim insanıdır. Gould ve Feduccia'dan yapılan alıntılarla, bu kişiler geçiş formlarının olmadığını savunuyormuş gibi gösterilmeye çalışılır ve böylece evrim karşıtı görüşler bilim insanları tarafından sanki geniş bir destek görüyormuş havası verilmeye çalışılır. Feduccia genellikle Archaeopteryx'in geçiş formu olup olmadığı konusunda alıntılanırken Gould, hem genel anlamda geçiş formları konusunda hem de Archaeopteryx'le ilgili olarak alıntılanır. Şimdi bu iki bilim insanının geçiş formları, Archaeopteryx ve yaratılışçıların taktikleriyle ilgili düşüncelerine bakalım.

İlk olarak Gould'un geçiş formlarının varlığı hakkında ne dediğine ve yaratılışçıların kendisini geçiş formlarının olmadığını söylüyormuş gibi göstermesiyle ilgili görüşlerine bakalım:

"Since we proposed punctuated equilibrium to explain trends, it is infuriating to be quoted again and again by creationists - whether through design or stupidity, I do not know - as admitting that the fossil record includes no transitional forms. Transitional forms are generally lacking at the species level but are abundant between larger groups." (Gould, S. J. 1983. Hen's Teeth and Horse's Toes. p. 260)

Direk çeviri yapmadan Gould'un burada söylediği birkaç önemli noktaya değineyim. Kesintili denge (punctuated equilibrium) görüşünü sunduklarından beri yaratılışçılar tarafından fosil kayıtlarında geçiş formlarının olmadığını kabul ediyormuş gibi gösterilmenin sinir bozucu olduğunu söylüyor. Geçiş formlarının, tür seviyesinde genelde az olduğunu ama büyük canlı grupları arasında bol miktarda bulunduğunu söylüyor.

Bir de Gould'un Archaeopteryx hakkında ne söylediğine bakalım:

Yazının devamı ->>

tarihinde davinci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Davinci

Bu forumda evrime inanan biyologları bile Gould'un punctuated equilibriım kuramını yanlış anlıyorlar ve reddediyorlar.

Bırak da zavallı cahil insanlar öyle anlasınlar ve kandırılsınlar.

Ben biyologları tatmin etmek için çok uğraştım ama beceremedim.

Sen evrim düşmanlarını eğiteceğini mi sanıyorsun?

Sitelerde Paylaş
Yazının asıl konusu kesintili denge değil zaten. Ona girmek hata olur. Asıl konu geçiş formlarının varlığıyla ve Archaeopteryx'in geçiş formu olup olmadığıyla ilgili bu iki bilim insanının görüşleri.

Öyle tabii ama, tepki alacaksın Anibal'den.. Ben anlıyorum seni..

Sitelerde Paylaş
Ne tepkisi alacağım? Hani nerde tepki :)

Yanılmışım..

Anibal Gould'u hiç sevmez de.. Belki sen onun adından bahsedince bir şeyler yazar sanmıştım.

Kendini tuttu..

Sen devam et istersen. Durdurmak gibi olsun istemezdim.

Sitelerde Paylaş

archeopteryx ah archeopteryx... altından üstünden orasından burasından evrim fışkıran sürüngenimsi kuşcağız...

gagasında sıra sıra dizilmiş keskin ve yırtıcı kertenkele dişleri, bir sürüngenininkine benzeyen kafatası kemikleri dizilişine sahip hayvancağız..

tıpkı bir kertenkelede olduğu gibi 33 omurluk bir kuyruga sahip olup, bunların bildigimiz kus tüyleriyle kaplı olması ne acı..

bildigimiz kus kanatlarında körelmeye yüz tutan bir çift kertenkele pençeside cabası..

gelde şimdi kusların atası deme de ne de?

haksız mıyım?

tarihinde antiliberty tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...