Jump to content

Sizler birer kuklasınız...

Recommended Posts

Şimdi söyle bakalım müslüman kardeş,

Neden seçimim olmayan birşey yüzünden, cehennemde derim değiştirilip değiştirilip yakılacak?

Tek cevap ?

seçimin var..

sorun belirleyiciler ile özgür iradeyi bağdaştıramamızda..aslında sorun özgür iradenin gerçekte ne olduğunu hiç bir kimsenin ama hiçbir kimsenin şu ana kadar bilmemesinde..

özgür irade özgür irade diyoruzda ...ne ulan bu özgür irade diyince herkesin hiçbirşey bilmemesinde..

hakkında hiçbirşey bilmediğimiz birşeyle de çeşitli sonuçlara gidince ortaya eciş bicüş sonuçler çıkımasında..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 221
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bu verdiginiz link'de sorularima yanit alamadim. Sorularimi tekrar ediyorum:

Yani allah diyelim ki beni gunahkar olarak "onceden" secti. Bu durumda cehenneme gidecegimi de onceden secti demektir. Bu durumda benim gunahlarliktan cikmaya calismamin, yani tovbekar olup allah onunde secde etmemin bir anlami olabilir mi? Tovbe edip musluman olmam kaderimde allah'in onceden tayin ettigi "gunahkarlik" konumumu degistirir mi?

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hiçliğe ve Çürümeye mahkum bir Mahluk olmaktansa; Ebedi ve Sermedi bir ALLAH'In Kulu v Kuklası olmayı terh ederim..

Bu tercih meselesi galiba sen de ozgur iradenle tercihini yaptin !!!

Iste yanilsama dedigimiz bu !!

Zaten Allah varsa tercih sanisin yok,mecbur kuklasisin !!!

Sitelerde Paylaş
seçimin var..

Kaç mesajdır ne anlatıyorum kardeşim anlamıyor musun ?

Seçimin her ne olursa olsun Allah'ın yazdığının dışına çıkamazsın... !

Allah'ın bilmediği birşey bilemezsin...!

Önünde 2 seçenek var, sağ & sol...

Eğer özgür iraden varsa Allah'ın hangisini seçeceğini bilmemesi gerekir.

Ama Allah, Hangisi seçeceğini önceden bildiği için seçimini bile kadere yazmıştır.

Özgür irade için Allah'ın bilmediği bir seçimi yapmak gerekir.

Fakat bu, sonsuz bilgiye sahip olan Allah'a meydan okumaktır.

Sitelerde Paylaş

Ayni soruya devam

Bir davranisi kaderinizde yazdigi icin mi,yoksa ozgur iradenizle mi yaptiginizi bilmenin bir yolu var midir???

Varsa aciklayiniz????

Sayet yok ise,soylediklerinizin hic biri dogrulanamayacagindan abilimseldir ve martaval dan oteye gitmez,orada hudut tanimanizin da anlami yoktur,ne soylerseniz soyleyin hic fark etmez.

Sitelerde Paylaş
Ayni soruya devam

Bir davranisi kaderinizde yazdigi icin mi,yoksa ozgur iradenizle mi yaptiginizi bilmenin bir yolu var midir???

Varsa aciklayiniz????

Sayet yok ise,soylediklerinizin hic biri dogrulanamayacagindan abilimseldir ve martaval dan oteye gitmez,orada hudut tanimanizin da anlami yoktur,ne soylerseniz soyleyin hic fark etmez.

bilmiyorum..sen biliyormusun?

Sitelerde Paylaş

Bu çok net bir çelişkiyi ortaya koyan bir başlık.. Eğer Allah insanların nasıl bir hayat süreceğini önceden belirliyorsa evet konuyu açan arkadaş doğru söylüyor hepimiz birer kuklayız.. Burda da adalet sorunu doğuyor.. İstediğini cennetlik yapıyor istediğini cehennemlik yapıyor.. O zaman günah, sevap vs.. kavramların hepsi boşa gidiyor.. Eğer birtakım İslam düşünürlerinin iddia ettiği gibi Allah sadece insana " tercih hakkı " veriyorsa yani sadece seçenekleri ortaya koyuyor ve tercihi insana burakıyorsa o zaman Allah geleceği bilmiyor..

Sitelerde Paylaş

Allah insanı tercihlerinde özgür bırakmış.. Kader ile takdir edilen ve dışına çıkılamayan şeyler farklı..

İnsan yaradılış zincirini tamamlıyor..

Zaten ALLAH ın Muti Melekleri var; İnsanlarda ise irade var..

Tercih, Bila Müreccih Muhaldir... Bu bir kaidedir. Aklı başında hiç bi insan bu kaidenin aksine tercih etmeyeceğine göre tercih eden biziz..

Sitelerde Paylaş
Seçimi yapan biziz.. Bizim seçimlerimiz KADERİMİZ oluyor.. Yani geçmiş Kader, Gelecek ise tekliftir..

Bunlari bilmenin yolu var mi???

Secimi senin yaptigini nereden biliyorsun???

Ornek cok kisi aklisira secim yapar,bir sure sonra isine gelmeyince kader der,iyi olursa ben sectim,kotu olursa kader,ya da sytana uydum vs vs,ya da felek vurdu tokadi !!

Despotane bir şekilde Allah'ın Yazıdğı Senaryoyu oynamıyoruz.. Kendi hayatımızı yaşıyoruz..

nereden biliyorsun?????

Sen hele bi tövbe et, iman et Bak Allah Nasıl affediyor..

Ne o makbuz mu veriyor eline nerden biliyorsun affettigini????

Sitelerde Paylaş
Bu çok net bir çelişkiyi ortaya koyan bir başlık.. Eğer Allah insanların nasıl bir hayat süreceğini önceden belirliyorsa evet konuyu açan arkadaş doğru söylüyor hepimiz birer kuklayız.. Burda da adalet sorunu doğuyor.. İstediğini cennetlik yapıyor istediğini cehennemlik yapıyor.. O zaman günah, sevap vs.. kavramların hepsi boşa gidiyor.. Eğer birtakım İslam düşünürlerinin iddia ettiği gibi Allah sadece insana " tercih hakkı " veriyorsa yani sadece seçenekleri ortaya koyuyor ve tercihi insana burakıyorsa o zaman Allah geleceği bilmiyor..

Bravo Cemil! Benim anlatmaya calistigim da bu zaten.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tercih, Bila Müreccih Muhaldir... Bu bir kaidedir. Aklı başında hiç bi insan bu kaidenin aksine tercih etmeyeceğine göre tercih eden biziz..

Mask sana bir soru,

Yukaridaki cumleyi sen ozgur iradenle mi yazdin???

Yoksa o cumleyi yazman kaderine Allah tarafindan mi yazildi???

Sitelerde Paylaş
Bu verdiginiz link'de sorularima yanit alamadim. Sorularimi tekrar ediyorum:

Yani allah diyelim ki beni gunahkar olarak "onceden" secti. Bu durumda cehenneme gidecegimi de onceden secti demektir. Bu durumda benim gunahlarliktan cikmaya calismamin, yani tovbekar olup allah onunde secde etmemin bir anlami olabilir mi? Tovbe edip musluman olmam kaderimde allah'in onceden tayin ettigi "gunahkarlik" konumumu degistirir mi?

Sorun sadece Allah'ın sizi seçmesi değil burada, aynı zamanda sizi yapması da; hem de hiç yoktan ve tüm iradi niteliklerinizle...

Sitelerde Paylaş

Selam Arkadaşlar:

Elinin yanacağını bile bile elini ateşe tutuyorsan bu kader değildir, kendi iradenle yaptığındır, Allah bunu biliyordu ama o istediği için değil sen öyle yaptığın için yani seçiminden dolayı elin yandı.

Depremde enkaz altında öldün, bu kader işte, yani senin ölüm şeklini ve zamanını Allah belirledi.

Selametle....

Sitelerde Paylaş
Allah insanı tercihlerinde özgür bırakmış.. Kader ile takdir edilen ve dışına çıkılamayan şeyler farklı..

İnsan yaradılış zincirini tamamlıyor..

Zaten ALLAH ın Muti Melekleri var; İnsanlarda ise irade var..

İradeyi tüm nitelikleri ile yaratan kim? Yoksa yaratılmış bir şey değil mi bu irade? Hem daha irade yaratılmadan Allah'ın ezeli ve mutlak ilminde bu iradenin nitelikleri ve daha sonra tüm yapacakları kayıtlı değil mi önceden? Bu durumda bu zihinsel iradeyi yaratıp varlık alemine getirmek de ne oluyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...