Jump to content

Cennette Kadınlara Huri Verilecek mi?

Recommended Posts

• İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kadınların ekserisini cehennemde gördüm

http://www.dailymotion.com/user/lafons7275...ennemde-go_news

Nerden biliyorsun cubbeli, gördün mü? :aggressive:

Kadınların çoğu zaten cehennemde olacağı için, cennete gidecek çok az bir kesime erkek bulmanın çok sorun olacağını sanmam...

Eh oran bu olunca bir erkeğe 70 huri de normal oluyor dimi andro, hadi yine yırttın, iyisin :crazy:

Bende hemcinslerimin yüzünden yırtıyorum sanırım, tabi cübbeliye göre cehenneme gitmezsem :cray:

Sitelerde Paylaş
cennette erkekler nuri kadınlar huri oluyor...

herkes uygun biriyle evlendiriliyor...

dünyadaki gibi düzgün bir aile kurup baş başa mutlu mesut yaşayıp gidiyorsunuz işte...

kireç resmen saçmalıyorsun ıslama göre aıle kavramı falan yoktur bu dünyada bile yok 4 kadınla evlenerek aıle olunmaz nitekim ütopyada da aileden bahsetmez sevdiklerinizle birlikte olcanız falan demez varsa yoksa huri .

Sitelerde Paylaş
4. Örneğini verdiğimiz Nebe süresine gelince, buna da yukarıda ifade ettiğimiz 3 maddenin özellikleri açısından bakılması gerekir. Bir kısım meallerde erkeğe hitaben cennette kızların ödül olarak onları beklediği, bazılarında ise erkek kadın ayırmadan yaşıtların olduğu yazılmakta. Eğer bu ayette bizim söylediğimiz gibi erkek- kadın ayırmadan bir hitap varsa sorun yok zaten. Sadece erkeğe hitap olduğunu düşünsek bile bu sadece bu ayeti bağlar. Kuranın bütünlüğünden bu ayetlerin özel hükmü çıkarılamaz. Sebebini yukarıda anlattık.

Ve keva'ibe etrabennebe 33

Uruben etraben vakıa 37

Meallerin geneline bakıldığında etraben kavramının yaşıt olarak anlaşılması önünde bir engel yoktur. Ancak vakıada geçmeyen kevaib kavramın birçok anlamı varken göğüs anlamlı halinin tercih edilmesi düşündürücüdür. İşte ilk mesajımda bu anlamın verilmemesi gerektiğini yukarıdaki üç temel sebebin yanı sıra sözlük anlamları bakımından da sorunlu olduğunu vurgulamaya çalıştım. Hem Allahın çocuk yaştaki kızları erkek kullarına peşkeş çekmesi onun kutsal mesajlarıyla da çelişiyor. Zaten ayetin hemen yanında yaşıt olduklarının söylenmesi erkeklerin de 13/14 yaşlarında olacağı anlamını veriyor.

Kevaib kavramın en meşhur Arapça sözlüğü Lisanu larapta şöyle anlatılır.

Kevaib: "çarpıcı olma", "gözalıcı olma", "üstünlük" yahut "ihtişam"

Böylece ke‘abe fiili, insan için kullanıldığında, "o, [başka bir kişiyi] gözalıcı/çarpıcı veya muhteşem veya harika yaptı" anlamına gelir (aynı yer). Hem ke‘abe fiilinin, hem de ke‘b isminin bu değişmeceli anlamına bağlı olarak kâ‘ib isim-fiili, halk dilinde "göğüsleri gözalıcı hale gelen veya tomurcuklanan kız" anlamında kullanılmıştır. Öyle gözüküyor ki göğüs anlamı benzetme şekli ile anlam kazanır. Ayet ise burada genel bir hüküm vermeye çalışmaktadır. Tüm bunlar ifadede göğüsten bahsedilmediğini göstermektedir.

Sayın 0zedonus,ben bu tomurcuklanan yaşıtlar mevzusunu daha önce başka bir üyeyle de tartışmıştım.O katılımcı da ayette geçen ifadenin aslında "tomurcuklanır topraklar" olduğunu idda ediyor ve çeviride hata yapıldığını söylüyordu.Bunun altında yatan neden,bu lafları inandığı ve güvendiği allaha yakıştıramaması ve "mutlaka bir yanlışlık olmalı" ön kabulüyle arapça metinleri incelemesiydi. http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...1652&st=220 >> (sözü geçen tartışma)

Bu psikolojiyle arapça ayetleri inceleyen bir kişi(zaten bu kişinin ana dili arapça değildir) kolaylıkla şu yola sapabilir.Diyelim ki "tomurcuklanır yaşıtlar" deniyor,ana dili Türkçe olmayan bir insan,bir şekilde edindiği Türkçe gramer bilgisini ve sözlüğünü kullanarak araştırmaya başlıyor....Burada yaş,ıslak anlamına gelir,bu kelime türetilmiş ve yaşıt denmiş,zaten 1400 yıl önce ki Türkçe daha farklıydı...O zaman tomurcuklanır yağmurlar,yani cennette bereketli yağmurladan bahsedilmiş olmalıdır......Gördünüzmü ne kadar basit bir şekilde hoşuma gitmeyen bir çeviriyi değiştirdim. Zaten araştırmaya başlamadan önceki amacımda buydu

Ayrıca ertaben,yani yaşıtlar=yaşıt kızlar lafından kasıt,bu kızların hepsinin birbirle yaşıt olmasıdır,cennete alınan insalarla yaşıt değildirler

Sitelerde Paylaş
tabi cübbeliye göre cehenneme gitmezsem

o benim sözüm değil, zahmet olmazsa videoyu izle.

Avatarındaki adam değilmi bu, cubbeli ahmet.

Bu adam resmen ...... ya, sinir oluyorum bu ve bunun türevlerine.

Herkes soyunmuş ilahlığa milleti oraya buraya gönderiyor, en büyük iftirayı da peygambere atarak yapıyorlar. Alayına kalay bunların :aggressive:

Sitelerde Paylaş

Herkes soyunmuş ilahlığa milleti oraya buraya gönderiyor, en büyük iftirayı da peygambere atarak yapıyorlar. Alayına kalay bunların :aggressive:

İslam teslim olmaktır

http://www.dailymotion.com/user/lafons7275...m-olmaktyr_news

Sitelerde Paylaş

Neye, kime teslim olmak.

Tanrıya mı, yoksa peygamber şunu dedi diyen aklı uçkurunda zevata mı?

Kuranda varmı böyle bir ibare, ben cehennemin çoğunu kadınlara ayırdım diyormu yaratıcı.

Ver cevabını hadi!

Sitelerde Paylaş

Cübbeli ve türevlerinin müslüman kılıklı gizli ateistler olduğunu bildiğini sanıyordum berguzar abla.İslamın sesini boğmak için kullanılan onlarca yolun bir tanesi de bu.Ancak açık ateistleri biz münafıklara tercih ediyruz.

Sitelerde Paylaş
Sayın 0zedonus,ben bu tomurcuklanan yaşıtlar mevzusunu daha önce başka bir üyeyle de tartışmıştım.O katılımcı da ayette geçen ifadenin aslında "tomurcuklanır topraklar" olduğunu idda ediyor ve çeviride hata yapıldığını söylüyordu.Bunun altında yatan neden,bu lafları inandığı ve güvendiği allaha yakıştıramaması ve "mutlaka bir yanlışlık olmalı" ön kabulüyle arapça metinleri incelemesiydi. http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...1652&st=220 >> (sözü geçen tartışma)

Bu psikolojiyle arapça ayetleri inceleyen bir kişi(zaten bu kişinin ana dili arapça değildir) kolaylıkla şu yola sapabilir.Diyelim ki "tomurcuklanır yaşıtlar" deniyor,ana dili Türkçe olmayan bir insan,bir şekilde edindiği Türkçe gramer bilgisini ve sözlüğünü kullanarak araştırmaya başlıyor....Burada yaş,ıslak anlamına gelir,bu kelime türetilmiş ve yaşıt denmiş,zaten 1400 yıl önce ki Türkçe daha farklıydı...O zaman tomurcuklanır yağmurlar,yani cennette bereketli yağmurladan bahsedilmiş olmalıdır......Gördünüzmü ne kadar basit bir şekilde hoşuma gitmeyen bir çeviriyi değiştirdim. Zaten araştırmaya başlamadan önceki amacımda buydu

Ayrıca ertaben,yani yaşıtlar=yaşıt kızlar lafından kasıt,bu kızların hepsinin birbirle yaşıt olmasıdır,cennete alınan insalarla yaşıt değildirler

Benim arapçam var.Eğer sizin de olsaydı kelime tahlillerini daha iyi yapardık.Ancak bu söylemlerin benim görüşlerim olmadığı tefsircilerin de görüşü olduğunu söylemek istiyorum.Biraz türkçe mealleri bırakıp tefsirleri okuyalım.Bakalım ne deniliyor.

Elmalılı Hamdi Yazır Tefsiri

Bu kelime "ka'ıb" kelimesinin çoğuludur. Ka'ıb, memeleri küp şeklinde, yani yeni tomurcuklanmış, turunç memeli taze kızlara denir. "yaşıt." "Etrâb", "tirb" in çoğulu olup "hep bir yaşta" demektir. Bazı tefsirlerde cennet kızları hep onaltı yaşında, erkekleri ise otuzüç yaşındadır, diye rivayet edilmiştir.(Bu tefsire göre cennet kızları 16 yaşlarında eşittir ve bir hadis de onların 16 yaşta olduğunu gösteriyor.Erkekler ise 33 yaşındadır.Bu tefsir sizin dediğiniz gibi söylüyor.Yani yaşıt olan kızlardır.)

Vakıa süresinde ise merhum tefsircimiz hadisleriçok dayanak gördüğü için yukarıdaki sözüyle tam zıt tespit yapmıştur.Şöyleki

Urub, arubun çoğuludur. Bu kelimenin üç farklı tefsiri vardır.1) Kocalarını çok seven kadınlar.

2) Cilveli, nazlı edâlı kadınlar.

3) Güzel söz söyleyen kadınlar. Şüphesiz cilve ve anlatım güzelliği de, sevişmenin en latif sebeblerinden ve edâlı kadının şiarındandır. Hep aynı yaşıt, yani yaşları da eşit, hep birbirine denktir. Tirmizî'nin Muaz (r.a.)'dan rivayet ettiği bir hadiste şöyle denilmiştir: "Cennet ehli cennete tüysüz, bıyıkları henüz terlemeye başlamış, gözleri sürmeli, otuz, otuz üç yaşlarında girerler." (Hani sadece kızlar yaşıttı.Şimdi bu hadis her ikisini yaşıt yaptı.

Seyyid Kutup Tefsiri

Ayet metninde yer alan "Kavaib" memeleri büyüyüp tomurcuklanmış genç kızlar "etrab" ise bir yaşta ve aynı güzellikte "Ke'sen dihaka" ise, dolu kadehler demektir.

Burada sıralanan nimetler insanın kavrama yeteneklerine yaklaştırıldıkları için duyu organları ile dış yüzleri kavranabilir somut nimetlerdir. Ama tatlarının gerçek niteliklerine ve bunlarla doyuma ulaşmaya gelince yeryüzü sakinleri bu yeryüzünün kavrama yeteneklerine ve düşünce yapısına bağlı kaldıkları sürece, bunun nasıl olacağını asla kavrayamazlar.

Mevdudi Tefsiri

Hepsinin aynı yaşta olması ya da eşine yaşıt olması şeklinde, her iki anlama da gelebilir. Sad Suresi'nin 52. ayeti ile Vakıa Suresi'nin 37. ayeti bu husus ile ilgilidir.İbni Abbas ve mücahid buradaki anlamın göğüsleri yeni tomucuklanmış kızlar olduğunu söyler.

Diyanet Tefsiri

Yeri geldikçe belirtildiği, özellikle bir kudsî hadiste de ifade buyunıl-duğu üzere, 31. âyette "müttakîler" şeklinde anılan itaatkâr müminler için âhiret-te hazırlanan nimetler, lütuf ve ikramlar "gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiçbir beşer aklının tam olarak tasavvur edemeyeceği türdendir".Çünkü bütünüyle âhiret gayb alanıdır; gaybı da Allah'tan başkası bilemez. Bununla birlikte, Allah Teâlâ, kullarının uhrevî nimetlere dair yaklaşık bir fikir edinmelerini sağlamak ve onlar da bir arzu uyandırmak için, birçok âyette olduğu gibi burada da idrak ve anlama gücüne göre temsilî bir anlatımla bu dünyada en çok ihtiyaç duydukları, arzuladıkları, sevdikleri maddî-bedensel nazlardan örnekler vermiştir. Bu anlatımda Kur'an'ın ilk muhataplarının beklentilerinin dikkate alındığı da söylenebilir, keza bu anlatımdan, âhirette cennete girmeyi hak eden her bir insana, dünyadaki ameline zihnî ve ruhî kemaline, mutluluk anlayışına ve beklentisine göre neleri istiyor ve bekliyorsa onların verileceği sonucunu çıkarmak da mümkündür.

* *

Diyanetin tefsiri bu konuda çok daha kuran ve islam inanç ilkleriyle uyumludur.Bu kadar değişik fikirler çıkmasının sebebi şudur.Uydurma hadislere olan güven,kuranı bazen müteşabih olarak anlamayı dahi geri plana itmiştir.Elbette bu rivayetler ve bu ayetleri doğru anlama bir sorundur.Ama çözümü ne olacak.İşte orada duygusallık hemen devreye giriyor.Birileri bu ne biçim din der ve bırakır.Diğeri bunun için tüm hadis kültürünü ve tefsir kitaplarını görmezden gelir.İkisi de aşırıdır.Burada dengede kalarak sorunu çözmek en güzeli olacaktır.Kuran bütünlüğü dediğimiz ve islamın genel ikleri olarak ünlenmiş kuralları dayanak kabul edip ayetleri görmek gerekiyor.

Ben çıkıyorum şu an.Kinin yerine nefretin oratlığı doldurduğu,kötülüklerin yerini güzelliklerin aldığı huzurlu yarınlar ümidiyle...Tıpkı imzamda dediğim gibi

tarihinde 0zedonus tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir müslüman islamı itici göstermek için bu kadar uğraşamaz.Ama resme bakınca "7.4 yetmedi mi?é diyen cahil zihniyetin de mensubu gözüküyor.Ama ben şahsen bu adamın müslüman olduğunu sanmıyorum.Bu biraz da keskin görüş ile ilgili bir durum.Çıkmam gerekiyor. Bundan sonraki cevablarım gecikebilir.

Sitelerde Paylaş
Daha sonra incile dönüş ve dini revize çalışmaları sonucu din insana indirgendi.En güzel şekle sokuldu..

Öyle bir şey yok Ezberbozan.. Reforme edilmiş hıristiyanlık edilmemişinden daha makbul olmadığı gibi, Evangelistler, Puritenler.. gibi katolikliğe elli kere rahmet okutanları da vardır. Bugünkü mevcut konjonktürde protestan teologlar özellikle bilime, evrim kuramına bakış açısından katoliklikten daha gerici ve yobazdır. Gerçi bu son papa doğum kontrolü gibi konularda katolik kilisesinde genel bir gericileşmeyi temsil ediyor..

Kısacası al birini, vur ötekine..

Sitelerde Paylaş

sözüm söz ola:

berberde traş olurken biri anlattı:

adamın biri hocaya gitmiş sormuş:

cennete gidebilir miyim?

hoca: şunları bunları yaparsan gidersin.

adam: orda istediğimiz kadar huri veriyorlarmış doğru mu?

hoca : evet.

adam : peki kadınlar?

hoca : onlara da istedikleri kadar nuri.

adam eve gitmiş bakmış karısı namaz kılar. hemen karısının önüne geçmiş demiş:

bırak kılma yoksa orospu olacaksın.

Sitelerde Paylaş

Evet ben konuyu daha yeni inceledim. Söz konusu olan sadece erkekler değil. Genel konuşulduğuna göre kadınlarada huri verilecek. Bu durum pek bir saçma olduğuna göre ben birilerinin çevirileri kendi hevesleri doğrultusunda yaptığını düşünüyorum. Buda gelenek olup sürüp gitmiş. Ona bakarsanız bir başka ayette cennetliklerin hepsine bilezik veriyor. Erkek bilezik mi takacak? Ne biçim iş bu böyle. Bu kadar insan uğraşıyor bir doğru çeviri neden yapılamıyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...