Jump to content

Kübalıların Küba'da yapması yasak olan şeyler

Recommended Posts

Ben diyorum ki, Kübalının biri Küba'yı bu şekilde eleştirecek olsa büyük ihtimal kendisinden bir daha haber alınamaz.

Burada konu Küba'nın sağlık sisteminden çok özgürlükler konusu, konuyu alakasız mecralara çeken sensin.

Bu arada dünyanın en iyi hastaneleri de, okulları da ABD'de; hizmeti alan alıyor yani merak etme.

Kandırırsan kendini kandırırsın zaten, kanmayacak adamı egemen megemen kandıramaz. Küba'nın egemenleri milletlerini kandıramadığından olacak, iki tahta parçasını birbirine bağlayan ABD'ye kaçmaya yelteniyor.

not: ludwig fıkralar baya komik de link versen ya da çevirip tek mesajda yollasan daha iyi olurdu.

"Halamın sakalları olsa amcam olurdu" diyerek konuyu farklı mecralara taşıyan sensin. Git örneğini getir bakalım. Kapitalistlerin özgürlükten anladığını domuzlar körfezi çıkarmasında gördü zaten Küba halkı.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 233
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"Halamın sakalları olsa amcam olurdu" diyerek konuyu farklı mecralara taşıyan sensin. Git örneğini getir bakalım. Kapitalistlerin özgürlükten anladığını domuzlar körfezi çıkarmasında gördü zaten Küba halkı.

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights_in_Cuba

Buradan kendin seç beğen, spesifik örnek istersen ondan da ayarlarız sorun değil. Yasaklarla ilgili listelerden zaten bahsedilmiş zaten başlıkta epeyce, Pante'nin yolladığı gezi yazısında bile bir sürü örnek var.

Ha ABD'nin milletin içişlerine karışmasına elbette karşıyım, bir liberal olarak devletlerin ne kendi vatandaşlarına ne de elalemin vatandaşlarına karışmasını onaylamıyorum. Ambargoyu da kaldırmaları lazım, zaten kaldırsalar Küba'daki rejimin çöküşü de baya hızlanır bence. Savaştıkları, yüzbinlerin öldüğü Vietnam savaştan 20 küsür yıl sonra kapılarını kendi açtı; hem ABD'ye hem de dünyaya. Sonuçları da Vietnam halkı açısından oldukça faydalı oldu.

ABD'de dış politikayı belirleyenlerin önemli bir kısmının kafası da bence hiç çalışmıyor, bu tarz politikalarla hem Küba'da hem de dünyada tepki yaratıyorlar, Küba'nın daha da içine kapanmasına sebep oluyorlar, Küba rejimine mazeret yaratıyorlar. Hani bir laf vardır ya, sınırlarından tüccarlar geçmeyen ülkelerin sınırlarından askerler geçer diye, ona benzer bir olay.

Bu arada ABD'nin her yaptığı kapitalizmin gereği olsa Japonya falan da bu tarz işlere girişirdi değil mi, o da dünyanın 2. nolu ekonomisi yani, boru değil. Ben bu tarz işlere girişmeyen 50 tane kapitalist örnek veririm, ama sen eleştirdiğimiz alanlarda istisna oluşturacak 1 tane sosyalist örnek bulabilir misin? Asıl soru o.

Sitelerde Paylaş
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_rights_in_Cuba

Buradan kendin seç beğen, spesifik örnek istersen ondan da ayarlarız sorun değil. Yasaklarla ilgili listelerden zaten bahsedilmiş zaten başlıkta epeyce, Pante'nin yolladığı gezi yazısında bile bir sürü örnek var.

Ha ABD'nin milletin içişlerine karışmasına elbette karşıyım, bir liberal olarak devletlerin ne kendi vatandaşlarına ne de elalemin vatandaşlarına karışmasını onaylamıyorum. Ambargoyu da kaldırmaları lazım, zaten kaldırsalar Küba'daki rejimin çöküşü de baya hızlanır bence. Savaştıkları, yüzbinlerin öldüğü Vietnam savaştan 20 küsür yıl sonra kapılarını kendi açtı; hem ABD'ye hem de dünyaya. Sonuçları da Vietnam halkı açısından oldukça faydalı oldu.

ABD'de dış politikayı belirleyenlerin önemli bir kısmının kafası da bence hiç çalışmıyor, bu tarz politikalarla hem Küba'da hem de dünyada tepki yaratıyorlar, Küba'nın daha da içine kapanmasına sebep oluyorlar, Küba rejimine mazeret yaratıyorlar. Hani bir laf vardır ya, sınırlarından tüccarlar geçmeyen ülkelerin sınırlarından askerler geçer diye, ona benzer bir olay.

Bu arada ABD'nin her yaptığı kapitalizmin gereği olsa Japonya falan da bu tarz işlere girişirdi değil mi, o da dünyanın 2. nolu ekonomisi yani, boru değil. Ben bu tarz işlere girişmeyen 50 tane kapitalist örnek veririm, ama sen eleştirdiğimiz alanlarda istisna oluşturacak 1 tane sosyalist örnek bulabilir misin? Asıl soru o.

Astur bana vereceğin 50 örnek ülkenin ellisinin de durumunun Japonya'dan daha iyi olduğunu varsayarak soruyorum:

İçişlerine ve rejmine müdahale edilmemiş, bu elli ülke kadar serbestçe politikalarını sürdürebilmiş 1 tane sosyalist ülke örneği verebilir misin?

Şili'de Allende halk oyuyla iktidara geldi, Amerikan destekli darbe yapıldı, meclis binası yerle bir edildi.

Venezuella'da Chavez halk oyuyla iktidara geldi, amerikan desteği ile indirilmeye çalışıldı.

Bu haftanın güncel haberi de Moldovya komünist partisi seçimle (üstelik uluslararası kamuoyunda adil olarak kabul edilen bir seçimle) iktidara geldi fakat muhalefetin faşistleri olaylar çıkardı.

Hâl böyleyken senin Küba'da ambargonun kaldırılması ve Küba'nın serbestleşmesiyle, Küba'da sosyalist rejmin çökeceği varsayımın çok havada kalıyor. Görülüyor ki ne ABD ne onun zihniyetindeki bir takım ülkeler kalkınan ve gelişen bir sosyalist ülke görmekten korkuyorlar.

Eşit koşullar altında değerlendirme yapamadığın sürece değil 50, 250 ülke getirsen boş...

tarihinde thecrow tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
* Çocuklarını özel yahut dini okullara gönderemezler (Bütün okullar devlet okuludur, dini okul yoktur)
Amaç eleştirmek değil, "Nasıl çamur atarsam atayım" mantığı olunca insanlar bazen böyle zıvanadan çıkabilir. Aslında iş sosyalizm ve Küba olunca bazı arkdaşlarımızın zıvanadan çıkışları doğuştandır. Ben sayın ludwig'i ateist olarak biliyorum. Liberal ateistimiz, neredeyse Küba'da, Din ve Ahlak Kültürü dersi yok diye eleştirecek. Ama utanma belası böyle bir madde getirmemiş.

Neymiş, devlet izni olmadan ev değiştiremezmiş. Bilmiyor, utanmadan atıp tutuyor. Bu kadar bilgilisiniz peki, dünyada konut sorunu konusunda en gelişmiş ülkelerden birinin Küba olduğunu neden bilmezsiniz. Biliyorsanız ne diye söylemezsiniz.

Neymiş devlet izni olmadan doktor ve hastane değiştremezlermiş. Bunu söyleyen bir zihniyet, doktor başına düşen hasta oranını açıklamaz. BU oranın Türkiye'de kaç ABD'de kaç olduğunu söylemez.

Nerede çekildi belli olmayan ama kimler tarafıondan servis edildiği aşikar olan iki hasta resmini getirerek dünyanın en gelişmiş sağlık sistemlerinden birine sahip olan Küba'yı karalayacağınızı mı sanıyorsunuz. Burada sadece bu iddiayı getirenlerin yüzleri kararabilir. Çünkü Küba'ya attığınız çamurlar ellerinize yüzlerinize bulaşıyordur.

İnkilizce bilen, sağdan soldan topladığı çer çöpü bize "işte bilgi" diye yutturmaya çalışıyor. Verdiğiniz hiç bir inkilizce kayanğa bakmadım çünkü, sizler gibi inkilizce bilmiyorum. Eğer araştırmacı yönünüz o kadar gelişmiş ise bunların Türkçe olanlarını da bulup getirebilirdiniz.

İnsan hakları konusunda eleştirdiğiniz Küba'dan neden bir tane faili meçhul cinayet getiremediniz ? Türkiye'de "Oğlumun kızımın akibetini öğrenmek istiyorum" diyen Cumartesi anneleri var, neden Küba'dan 10 değil 5 tane böyle feryat eden anne bulamadınız. Neden karalama kampanyalarınızı, yargısız infazlardan bir aç örnekle taçlandırmadınız. Neden, medyanın devlet denetiminde tutulduğu KÜba'da öldürülen gazetecilerden örnekler sunmadınız. Küba hastaneleri diye yutturduğunuz fotoların yanına neden işte burasıda Küba'nın Ebu Garib'i diyecek bir hapishane, toplama kampı fotosu eklemediniz.

İnsan hakları konsunda Küba'yı eleştirenler, o kadar bilgilisiniz. o kadar aratırmacı bir kişiliğe sahipsiniz ama neden Küba Anayasası'nın nasıl hazırlandığına dair bir bilgiye ulaşma ihtiyacı duymadınız. Örgütlülük oranı konusunda neden bir istatistik sunmadınız. Hadi Türkçe bulamadınız inkilizce kaynakda mı bulamadınız. Oysa işinize gelince ne güzel inkilizce kaynakları getirip, bilgi kirliliğini çok iyi başarıyordunuz.

Saygılarımla

tarihinde hallac01 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Neyse. Senin o dediğin olaya çözüm bulmak için komunist olmaya gerek yok. Sadece sosyal sigorta olayına daha fazla yatırım yapacaksın. Tabi bu demektir ki her vatandaş daha çok vergi verecek. "Sağlık hizmeti beleş olsun" diyorsunuz ama her hizmetin bir maliyeti var. Sonra ağlamayın devlet maaşının yarısına vergi diye el koyunca.

Koysun, ben razıyım, eğer hastane kapısında sürünmyeceksem..

Bordroya bakıyorum: İşverendne çıkan 10 milyar, bankaya yatan 5 Milyar.. Hımm, buraya kadar sorun yok, fifty fifty.. Ama o da ne? Eşin eve ekmak al diye aramış, ÖTV sana şu kadar, En yakın hastane 8 km mesafede, bebeği götürecek oluruz gecenin bir vakti diye araba almışız bu kadar ÖTV.. Arabaya benzni alırız şu kadar ÖTV. El mahkum doğalgaz yakacaksın, Kombi alıyorsun şu kadar ÖTV vs. Birde açlıktan ölmemek için ekmek aldın, şu kadar KDV, ne alırsan al, bu kadar KDV derken.. En az bir %15'te ordan bindiriyor..

Ne etti, maaştan kesti %50 sini, %15'te KDV+ÖTV... Etti %65.. Eee, keşke kübada olsakta, sadece yarısını alsaydı devlet, daha iyiydi..

>>> Küba'da işçi maaşı 20 dolarmış.

Hımm, 20 dolarla ayın sonunu getirebiliyorsa, bizim buradaki 300 dolar alandan bin kere keyfi yerindedir herhalde..

Sitelerde Paylaş

>>> Bu arada dünyanın en iyi hastaneleri de, okulları da ABD'de; hizmeti alan alıyor yani merak etme.

Acaba?

ABD'de, sağlık hizmetleri Küba'nın 10 göbek gerisindedir.. Her iki ülkede de yaşamış birisi olarak bunu rahatça söyleyebilirim..

Adamı el arabasına koymuş, götürüyorlar ya.. Dua etsin ki, götürüleceği bir hastane var.. ABD'de öylesini hastaneye bile sokmazlar, gidecek hastane bulamaz..

Moore'un Sicko diye bir filmi vardır, bulup seyret bir yerlerden..

Sitelerde Paylaş
Acaba?

ABD'de, sağlık hizmetleri Küba'nın 10 göbek gerisindedir.. Her iki ülkede de yaşamış birisi olarak bunu rahatça söyleyebilirim..

Adamı el arabasına koymuş, götürüyorlar ya.. Dua etsin ki, götürüleceği bir hastane var.. ABD'de öylesini hastaneye bile sokmazlar, gidecek hastane bulamaz..

Moore'un Sicko diye bir filmi vardır, bulup seyret bir yerlerden..

Anibal, ABD'nin neresinde yaşadın sen? Gidip görmediğim bir yer olsa dediğini yiyecem...

Sicko'yu izledim, güzel bir propaganda filmi, orada gösterilmeyen Küba hastaneleri görüntülerine de linkleri verdim, sen de onlara bak.

Dünyanın en iyi hastaneleri ABD'de değil derken bence dürüst davranmıyorsun. Dünyanın neresinde bir devlet başkanı vs. hastalansa neden ABD'ye giderler bir düşün. Son 50 yılda sağlık ile ilgili en büyük yenilikler hangi ülkeden çıkmış desem cevabın ne olur? Medicine alanında Nobel alanlardan kaçı ABD vatandaşı ya da orada yaşıyor? ABD'de milyonlarca insan medicare ve medicaid gibi programlardan yararlanıyor mu yararlanmıyor mu?

Küba'da ne zaman yaşadın?

Sitelerde Paylaş
>>> Neyse. Senin o dediğin olaya çözüm bulmak için komunist olmaya gerek yok. Sadece sosyal sigorta olayına daha fazla yatırım yapacaksın. Tabi bu demektir ki her vatandaş daha çok vergi verecek. "Sağlık hizmeti beleş olsun" diyorsunuz ama her hizmetin bir maliyeti var. Sonra ağlamayın devlet maaşının yarısına vergi diye el koyunca.

Koysun, ben razıyım, eğer hastane kapısında sürünmyeceksem..

Bordroya bakıyorum: İşverendne çıkan 10 milyar, bankaya yatan 5 Milyar.. Hımm, buraya kadar sorun yok, fifty fifty.. Ama o da ne? Eşin eve ekmak al diye aramış, ÖTV sana şu kadar, En yakın hastane 8 km mesafede, bebeği götürecek oluruz gecenin bir vakti diye araba almışız bu kadar ÖTV.. Arabaya benzni alırız şu kadar ÖTV. El mahkum doğalgaz yakacaksın, Kombi alıyorsun şu kadar ÖTV vs. Birde açlıktan ölmemek için ekmek aldın, şu kadar KDV, ne alırsan al, bu kadar KDV derken.. En az bir %15'te ordan bindiriyor..

Ne etti, maaştan kesti %50 sini, %15'te KDV+ÖTV... Etti %65.. Eee, keşke kübada olsakta, sadece yarısını alsaydı devlet, daha iyiydi..

>>> Küba'da işçi maaşı 20 dolarmış.

Hımm, 20 dolarla ayın sonunu getirebiliyorsa, bizim buradaki 300 dolar alandan bin kere keyfi yerindedir herhalde..

Burada haklısın, memlekette İsveç gibi vergi var, gel gör ki hizmetin H'si yok, resmen hırsızlık...

Sitelerde Paylaş

Astur, git herhnagi bir banliyö bölgesine de gör bakalım neymiş..

ABD'nin sorunu, hastane olmaması değil, hastanelere ulaşamıyor olmanızdır. Paranız varsa, hastaneler iyidir. yoksa, gününüzü gördüğünüz andır..

ABD, tıpta öyle şahım ileri bir ülke değil. Bu konuda Avrupa'ya doğru dön bir bak...

Eğer sen, İstanbul'da, ne bileyim J.hopkins'e, Lütfi Kırdar'a vs. bakıp, Türkiye'nin hastaneleri ne güzel diyorsan, onu bilemem..

Sitelerde Paylaş
Astur bana vereceğin 50 örnek ülkenin ellisinin de durumunun Japonya'dan daha iyi olduğunu varsayarak soruyorum:

İçişlerine ve rejmine müdahale edilmemiş, bu elli ülke kadar serbestçe politikalarını sürdürebilmiş 1 tane sosyalist ülke örneği verebilir misin?

Şili'de Allende halk oyuyla iktidara geldi, Amerikan destekli darbe yapıldı, meclis binası yerle bir edildi.

Venezuella'da Chavez halk oyuyla iktidara geldi, amerikan desteği ile indirilmeye çalışıldı.

Bu haftanın güncel haberi de Moldovya komünist partisi seçimle (üstelik uluslararası kamuoyunda adil olarak kabul edilen bir seçimle) iktidara geldi fakat muhalefetin faşistleri olaylar çıkardı.

Hâl böyleyken senin Küba'da ambargonun kaldırılması ve Küba'nın serbestleşmesiyle, Küba'da sosyalist rejmin çökeceği varsayımın çok havada kalıyor. Görülüyor ki ne ABD ne onun zihniyetindeki bir takım ülkeler kalkınan ve gelişen bir sosyalist ülke görmekten korkuyorlar.

Eşit koşullar altında değerlendirme yapamadığın sürece değil 50, 250 ülke getirsen boş...

50 ülkenin hepsinin durumu Japonya'dan iyi değildir, ama sosyalist ülkelerden iyidir. Milletin içişleri konusunda verdim Japonya örneğini, dev bir kapitalist ülke olan Japonya neden bu işlere girişmiyor sence? Madem kapitalizmin gereği? Değil mi ama...

Sovyetlerin, Çin'in falan içişlerine çok mu karışıldı? Kim karıştı? KGB'nin eli 50 sene armut mu topladı? Çeklere, Macarlara falan muhalefet ettiklerinde ne yaptılar? Birini gör, diğerini görme, iyi iş. Ben sana söyleyeyim, CIA de KGB de aynı *ok, ABD sadece bu alanda, diğer her alandaki gibi, daha başarılıydı.

Allende Sovyetlerden destek almadı mı bu arada?

Moldovya'daki olayı okudum, muhalefet seçimde hile var iddiasında, ama çok detaylı bilmiyorum, biraz araştırırım.

Ben sana söylüyorum, Küba'da ambargo kalkarsa çöküş epey hızlanır, çünkü Küba'nın tek mazereti de elinden alınmış olur. Kalkınma konusunda da çok ümitlenmemenizi öneririm. Ülkeyi bana verseler 5 senede kalkındırırım aslında, Küba sadece turizmle bile köşeyi dönebilir. Yeter ki çalışacak, üretecek insanların önünü devletleri kesmesin. Bu arada Küba'ya ambargo koyan sadece ABD, dünyanın geri kalanı ile ticaretleri konusunda bir engel yok. ABD bile sağlıkla ilgili bazı şeylerin geçişine izin veriyor. Başka hangi ülkeler Küba'da rejimi değiştirmeye çalışıyor sence?

Sitelerde Paylaş
Bu arada Küba'ya ambargo koyan sadece ABD, dünyanın geri kalanı ile ticaretleri konusunda bir engel yok. ABD bile sağlıkla ilgili bazı şeylerin geçişine izin veriyor. Başka hangi ülkeler Küba'da rejimi değiştirmeye çalışıyor sence?

Küba'ya uğrayacak gemi, Amerika limanlarına uğrayamaz. Küba ufacık bir devlet, ufacık bir toplum ve ihtiyaçları tek başına koskoca kargo gemilerini dolduramaz. En küçük ihtiyaçları için o tankeri doldurmaya güçleri yetmez. Diğer devletlere de uğrayacak gemilerle ihtiyaçlarını getirmek zorundalar ve en büyük liman amerikanın elinde. Amerika kıtasında küba ile ticaret yapacak devlet amerika tarafından derhal cezalandırılır. Chavez bunun en iyi örneğidir.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeee

Vivaaaaaaaaa Fidel Kastroooooooo.

Panter hakli.

Biri dünya devi,250 milyonluk bir nufus.

Küba ise 12 milyon.

Ama dimdik ayakta.

Amerika 3 kere Kübaya saldirdi.

Ücündede,domuzlar körfezi domuz Amerikan askerlerine MEZER oldu.

Fidel hala bir ANIT gibi,Amerikanin karsisinda sapasaglam.

Bu her baba yigidin kari deyildir.

Viva Fidel dede:-)))

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...