Jump to content

Kübalıların Küba'da yapması yasak olan şeyler

Recommended Posts

Türkiye'den bir liberal örneği verelim mesela; Mehmet Altan. Kendisi ekonomi profesorü. Buyur karışla alnını.

başlangıçtan önce

cennet ve cehennem arasındaki büyük savaştan sonra tanrı dünyayı yarattı ve insan adını verdiği yetenekli maymunlara hüküm sürmeyi bahşetti,

ve her nesne ışığın bir yaratığı ve her karanlığın bir yaratığı doğdu

dev ordular geceleri cennet ve cehennemin ebedi savaşında çarpıştılar

o zaman sihir vardı , asalet ve hayal edilemeyecek zulüm....

Trinity üzerinde sahte bir güneşin patladığı güne dek

ve insan sonsuza dek mantık ile mucizeyi takas etti.

Umarım ekonomi tanımlamamdan bir şeyler kavrayabilmişsindir, zira vermiş olduğun Dalton kardeşlerden Mehmet'in yazmış olduğu bir ekonomi kitabı bulunmaz.Sadece itaat eder ve dolarlarını alır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 233
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://italy.usembassy.gov/pdf/other/RS22119.pdf

http://www.heritage.org/research/latinamerica/bg1888.cfm

http://www.heritage.org/Research/LatinAmer...oad/84474_1.pdf

Çin'in latin amerikadaki yükselişi ABD'yi kızdırmış anlaşılan?

Bu arada, ludwig bize biraz "Made in The U.S.A" kampanyasından bahsetsene...

Sitelerde Paylaş
Ben dedim ki, niye ambargo diye ağlıyorsunuz? Amerika ülkelere ambargo koyarak onları küreselleşmeden koruyor. Onlara iyilik yapıyor dedim.

Küreselleşme kötü birşey diyen siz değil misiniz?

Küreselleşmeden kast edilen önemli. Dün globalleşme türü bir tanım kullanılıyordu. Kast edilen neydi ? Kavramların altını doldurmadan kimin neye karyı olup olmadığını bilemezsiniz.

Ambargo diye ağlayan da yok. Sadece, savunucusu olduğunuz ABD'yi teşhir ediyoruz. Bugün 180 küsür ülke ambargonun kalkması için olumlu oy kullanıyor ama ABD'nin vetosu 180 küsür ülkenin oyunu geçersiz kılıyor. Küreselleşme dediğiniz bu değil mi ? Aynı ambargo Irak'ta uygulanmıştı. Hani 500 bin çocuğun ölümüne neden olan ambargo. Yoksa küreselleşme dediğiniz bu mu ?

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

"Made in America project" diye birşey varsa bu Amerikanın korumacılarının olayıdır. "Yerli malı kullanalım" zihniyeti heryerde var. Buna göre yerli malı daha pahalı da olsa onu alalım ki, yerli üretici iflas etmesin, insanlar işlerini kaybetmesin.

Ama sen diyorsun ki Amerika'nın Çin üzerinde hegemonyası varmış. Bunun işareti de Çin ekonomisinin en temel olayı ihracat, özellikle de Amerika'ya yapılan ihracatmış. Ve öyle anlatıyorsun ki, sanki Amerika Çin'in hep böyle Amerika'ya ihracat yapmasına çalışıyormuş. Bunun için tir tir titriyormuş da, strateli geliştiriyormuş.

Sonra da kalkıp buna delil olarak "Amerikan malı kullanalım" diyen şeyden bahsediyorsun. Yani kel alaka. Söylediğinin tam tersi.

Diğer iki link ise Çin ekonomisinin büyümesiyle ilgili anlaizler. Anlamadım ki demek istediğin nedir? Amerikalılar Çin ekonomisi hakkında yazı yazınca bunun manası "tir tir titriyorlar" vs mi oluyor?

Hayır. Ekonomiden anlayan herkes ister ki bütün ülkeler zengin olsun ki kendi mallarını alabilsinler. Ekonominin her yerde büyümesi herkes için iyi birşeydir.

Sermaye transferi dediğin olay niye kötü birşeymiş bu arada?

Sitelerde Paylaş
Küreselleşmeden kast edilen önemli. Dün globalleşme türü bir tanım kullanılıyordu. Kast edilen neydi ? Kavramların altını doldurmadan kimin neye karyı olup olmadığını bilemezsiniz.

Ambargo diye ağlayan da yok. Sadece, savunucusu olduğunuz ABD'yi teşhir ediyoruz. Bugün 180 küsür ülke ambargonun kalkması için olumlu oy kullanıyor ama ABD'nin vetosu 180 küsür ülkenin oyunu geçersiz kılıyor. Küreselleşme dediğiniz bu değil mi ? Aynı ambargo Irak'ta uygulanmıştı. Hani 500 bin çocuğun ölümüne neden olan ambargo. Yoksa küreselleşme dediğiniz bu mu ?

Saygılarımla

Kardeşim. Siz demiyor musunuz "küreselleşme kötüdür, zengin ülkeler fakir ülkeleri sömürüyor, onları keni mallarının pazarı ediyorlar ve onların ucuz işçiliğini sömürüyorlar" vs diye?

O zaman bir ülkeye ambargo koymak onlara yapılacak en büyük iyiliktir.

Niye ağlıyorsunuz ki?

Sitelerde Paylaş

Yahu dün geceden beri çok şey yazılmış. Hepsine cevap veremem elbette. Konuyu orta yerinden yakalamak da istemiyorum. Sadece okuduklarımdan yola çıkarak bir şeyi özet olarak göstermek istiyorum:

Anibal: Benim Küba'ya dair gözlemlerim şöyle, böyle, falan, fistan, hede, hödö...

Kodoman: Dış ticaretin gelişimi şöyle masraflı, böyle çetrefilli...

------------

Astur&Roquentin: Siz ekonomiden anlamıyorsunuz, o öyle olmaz böyle olur, fincanı taştan oyarlar...

(Bu arkadaşlar ekonomiden çok iyi anlıyor(?) ve anlamayanları eleştriyorlar)

-----------

Ludwig: Hey man, yow yow, Amörıka ambargo ile Küba'lıları küreselleşmeden koruyor. Yeah!

-----------

Bizim forumun ekonomistleri Ludwig'i eleştirme gereği duymuyorlar.

Sonuç:

1. Ludwig küreselleşme ile ambargoyu aynı zeminde ele alıyorsa ekonomiden anlamıyor.

2. Astur ve Roquentin, Ludwig'i haklı buluyorsa onlar da ekonomiden anlamıyor.

3. Astur ve Roquentin, engin ekonomi bilgilerini kullanıp eleştirirken seçici davranıyorlarsa dürüst değillerdir.

4. Hakkı Abi'ye selam, yola devam. Vamos bien!

Sitelerde Paylaş
Kardeşim. Siz demiyor musunuz "küreselleşme kötüdür, zengin ülkeler fakir ülkeleri sömürüyor, onları keni mallarının pazarı ediyorlar ve onların ucuz işçiliğini sömürüyorlar" vs diye?

O zaman bir ülkeye ambargo koymak onlara yapılacak en büyük iyiliktir.

Niye ağlıyorsunuz ki?

Ne dediğim çok açık. Gerçi sizin anlamama ayaklarına yatmanızın sebebi de çok açık :)

Ben kaçtım herkese iyi akşamlar

Sitelerde Paylaş
Sonuç:

1. Ludwig küreselleşme ile ambargoyu aynı zeminde ele alıyorsa ekonomiden anlamıyor.

Anladığınıda nerden çıkardın ludwig daha yeni iktisat öğrencisi, paralı üniversitede okuduğu içinse emperyalizmi ekonomi diye öğreniyor.Henüz IS-Lm eğrilerindeler o yüzden fazla detaylı yazmayın , yazarsanız cevap veremez okumadığı yabancı linkleri atmak zorunda kalır.

Sitelerde Paylaş
Kodoman: Dış ticaretin gelişimi şöyle masraflı, böyle çetrefilli...

Söylediklerim tek cümle ile özetlenecekse, şöyle olmasını tercih ederim:

Kodoman: Küba'nın iç politikasından hoşlanmadığı gerekçesiyle Amerika'nın yaptığı ambargo ve kullandığı nüfuz nedeniyle, Küba toplumunun dış ticarette haketmediği yüklerle karşılaşıyorlar ve bu yüzden sefalet yaşıyorlar.

Sitelerde Paylaş
Söylediklerim tek cümle ile özetlenecekse, şöyle olmasını tercih ederim:

Kodoman: Küba'nın iç politikasından hoşlanmadığı gerekçesiyle Amerika'nın yaptığı ambargo ve kullandığı nüfuz nedeniyle, Küba toplumunun dış ticarette haketmediği yüklerle karşılaşıyorlar ve bu yüzden sefalet yaşıyorlar.

Kodoman yok kimseye özel bir kasıtta bulunmadım özetleri yazarken. Birkaç kelime ile biraz da esprili şekilde yazayım dedim. Ne anibal, ne Astur, Ne Roquentin alınsın. Ludwig alınabilir onda herhangi bir değişiklik yapmadım zaten adam espri gibi...

Sitelerde Paylaş

Küreselleşme karşıtlarının "ambargo yapıyorsunuz" diye ağlamasındaki bariz çelişkiyi söyleyince benim saygınlığım olmadığı için elinizin kenarıyla tiyorsunuz. Çünkü bu "ludwig söylemiş, o hep saçmalar zaten" zihniyetiyle, her ne kadar söylediğim şey baktığında çok bariz bir şekilde solcuların çelişkisini gösterse de böyle.

Ama ben bunu bir kitaptan okudum. Bunu yazan bir ekonomist. Size komik gelebilir ama ortada bariz bir saçmalık var solcular "ambargo" diye ağlayınca.

Sitelerde Paylaş
Küreselleşme karşıtlarının "ambargo yapıyorsunuz" diye ağlamasındaki bariz çelişkiyi söyleyince benim saygınlığım olmadığı için elinizin kenarıyla tiyorsunuz. Çünkü bu "ludwig söylemiş, o hep saçmalar zaten" zihniyetiyle, her ne kadar söylediğim şey baktığında çok bariz bir şekilde solcuların çelişkisini gösterse de böyle.

Ama ben bunu bir kitaptan okudum. Bunu yazan bir ekonomist. Size komik gelebilir ama ortada bariz bir saçmalık var solcular "ambargo" diye ağlayınca.

Güzelim ben "ikinci dünya savaşında aç kalan insnlar niye selülozu sindirmek için evrimleşmemiş hocaaağğm?" diye soru soran biyoloji öğrencisi de gördüm. Adam diplomayı da aldı şu an ünvanı biyolog...

Senin ekonomist ayarında...

Sitelerde Paylaş
Güzelim ben "ikinci dünya savaşında aç kalan insnlar niye selülozu sindirmek için evrimleşmemiş hocaaağğm?" diye soru soran biyoloji öğrencisi de gördüm. Adam diplomayı da aldı şu an ünvanı biyolog...

İşte söylediğimi ciddiye almamamanızın sebebi bu. "Yaw koca solcu dünyagörüşünde bu kadar basit çelişki olabilir mi, saçmalıyor işte çocuk" zihniyetiyle olayı ciddiye almıyorsunuz.

Ama olaya bir bak:

Ambargo bir ülkeye ceza olsun diye konur. Ambargoyla o ülkenin diğer ülkelerle ekonomik ilişkileri kesilmeye çalışılır. Bu ona neden bir ceza oluyor?

Ve siz de burda söylediniz. Ambargo uygulayarak o ülkelerde sefalet ve açlık yaratılmıştyır dediniz. Yani kendiniz de ambargonun kötü birşeu olduğunu kabul ediyorsunuz.

Peki küreselleşme nedir? Ülkelerin ekonomik alışverişidir. Bunun içinde ithalat ve ihracat da var, yatırımlar da var, başka ülkelerin şirketlerinin çalışanı olmak da var, başka ülkelerde fabrikalar açmak da var.

Küreselleşme karşıtları bunların zararlı olduğunu söylüyor. Her ülke kendine yetsin, "dışa bağımılı olmasın" diyorlar. E peki o zaman ambargonun bir "ceza" olduğunu niye kabul ediyorsunuz? Ambargonun o zaman bir ödül olması gerekmez mi? Adamların "dış sermayeden" koruyor. İç pazarlarını yabancı rekabetten koruyor. Adamları kendi kendine yetmeye zorluyor. De mi? Güzel birşey olması gerekmez mi bu ambargoların?

Sitelerde Paylaş

Benim ekonomist Charles Wheelan. Kendisi 4 senelik lisans eğitimi yapmış da ortaya ekonomist diye çıkmış değil. Zaten ben sadece lisans eğitimli birine niye ekonomist diyeyim ki. Adam profesör. The Economist yazarıydı.

Dediğim kitap da Naked Economics.

Sitelerde Paylaş
Benim ekonomist Charles Wheelan. Kendisi 4 senelik lisans eğitimi yapmış da ortaya ekonomist diye çıkmış değil. Zaten ben sadece lisans eğitimli birine niye ekonomist diyeyim ki. Adam profesör. The Economist yazarıydı.

Dediğim kitap da Naked Economics.

Bırak bu yatay düzlem edebiyatını arkasında hangi şirket veya şirketler var onu yaz.

Sitelerde Paylaş
http://www.investorwords.com/2182/globalization.html

Globalization: Name for the process of increasing the connectivity and interdependence of the world's markets and businesses.

Boş boş link atıp durma , savunduğun ekonomi politiğini Türkiyeye nasıl uygulayacaksın onu yaz, yaz ki bizde bir şeyler yazabilelim.Amerika adınamı yazıyorsun yoksa Türkiyemi şuana kadar anlamış değilim.Ortada tek bir ekonomi politiğin yok, yabancı linklerin dışında.

Sitelerde Paylaş
Boş boş link atıp durma , savunduğun ekonomi politiğini Türkiyeye nasıl uygulayacaksın onu yaz, yaz ki bizde bir şeyler yazabilelim.Amerika adınamı yazıyorsun yoksa Türkiyemi şuana kadar anlamış değilim.Ortada tek bir ekonomi politiğin yok, yabancı linklerin dışında.

Seni kaale alan kim be. Çekil aradan. Parazit yapma.

Sitelerde Paylaş
"Dışa bağlı" ve "kendine yeten" gibi laflardan senin zaten ne kadar ekonomiden çaktığın belli oluyor. Bu dediklerin ekonomide merkantilist öğretidir, 17. yüzyıldan kalma şeyler. Adam Smith bunlara cevap verip susturalı 250 sene oluyor. günümüz ekonomistleri uluslararası ticaretin, yani küreselleşmenin herkesin faydasına olduğuna hemfikir.

Ona bakarsan, kimilerine göre "evrimin yalan olduğu konusunda da tüm bilimciler hem fikir".

O, bu, şu, şunu dövdü diye bol keseden sıkacağına ortaya karşıt argümanları koy...

Dış ticareti ayrı yere, dış sermayeyi ayrı yere koyacağını zannediyorsan sen olayın kör cahilisin demektir. Sermaye olmadan üretim de yapılmaz, ticaret de.

Ben neyin nasıl yapılacağına dair herhangi bir şey söyledim mi?

Benim tek dediğim, globalleşme dış ticaret değil, sermaye transferidir.

Belki de demek istediğin şu; ithalat ve ihracat olsun, ama dış şirketler gelip bir ülkede fabrika açmasınlar. Bunu mu demek istiyorsun?

Yoo... Tek dediğim, ithalat ve ihracat dış ticarettir. Dış şirketler ülkelerde fabrikalar kurup, ekonomik oluşumlara müdahil olurlarsa bu globalleşmedir.

Globalleşmenin, iyi mi kötü mü olduğuna, nasıl yapılması gerektiğini söylemedim... söylemeyi de düşünmüyorum. Senin zannettiğinin aksine burası siyasi tartışma platformu değil.

Bunun ne zararı varmış ki? Ne güzel istihdam sağlıyor. Daha ne istiyorsun? Yatırım yatırımdır, iç olsun, dış olsun, iyi birşeydir.

Filipinlerdeki fabrikalarda çalıştırılan çocuklara git sor bunları...

Senin oy verdiğin CHP'nin parti programını okudun mu? Adam "dış yatırımı çekecez" diyor. Buyur.

Benim CHP'ye oy verdiğimi nereden çıkardın? Sen kiminle tartışıyorsun bilmiyorum ki...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...