Jump to content

Kadın ile Bayan

Recommended Posts

"Bayan", erkeklerin saygı ve -daha da çok- kibarlıklarından ötürü kullandıkları bir hitap ya da bir cinsiyet tanımı mı?

Öyle ise eğer, büyük bir hata yapmaktalar zira bayan, cinsiyet belirteci değil.

Bayan gibi uyduruk, ne işe yaradığı belirsiz, kadın ve kız arasındaki ince zar'a önemle vurgu yapan avam bir sözcük, nasıl oldu da protokolden inip dolmuş şoförlerinin, televizyon sunucularının ve hatta ev kadınlarının da gündelik diline girdi?

Kaldı ki protokole girmiş olması bile abesti.

Peki kadınlar neden kendilerine kadın demekten utandı da bu bayağı, avam ve çirkin sözcüğü kullanmayı tercih etti acaba? (Aslında bununla ilgili, yani kadınların neden bu sözcüğü kendilerine yakıştırdıklarıyla ilgili söylenecek sayfalar dolusu söz var ama şimdi sırası değil.)

Annelerimizden sözederken "benim annem sevgi dolu, şahane bir bayandır" demeyiz. Tabii annemiz bir pop şarkıcısı veya bir manken değilse..

Erkek sözcüğünün Türkçe'deki karşılığı kadındır. Kadın sözcüğü de son derece zarif, saygın ve hatta şiirsel bir sözcüktür.

Kadına kadın demek kabalık değildir, kadına bayan demek ise düpedüz hakarettir, avamlıktır.

Zerafet ve incelik, ancak kabalığın olduğu yerde aranmalıdır.

Bu forumda da kadından sözederken bayan sözcüğünün kadına tercih edildiğini görüyorum.

Peki siz neden tercih ediyorsunuz bu sözcüğü?

Kibarlık olsun diye mi?

Selamlar..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 155
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ben avrat olmadı karı denmesinden yanayım. :fool:

aslında kadın olmalı.

çünkü bayan deyince erkeğin alternatifi gibi oluyor.

yani gene önce erkek(bay) var, sonra bir de erkek olmayanlar var gibi.

male, female olayı da aynı mesela.

Sitelerde Paylaş

''Bey'' ifadesini herhalde kadın için ''bayan'' olarak değiştirmek istenmiş. Bu da öyle kalmış gitmiş herhalde.

''Kadın'' ifadesinin kaba olduğunu düşünmüyorum. Kaba olanı ''karı'' ifadesi olsa gerek.

Sitelerde Paylaş

Evlenen kadınlar kız kalabilecek!

Türk Medeni Kanunu'nda devrim niteliğinde değişiklik hazırlığı

Adalet Bakanlığı, Türk Medeni Kanunu’nda devrim niteliğinde bir değişiklik için yasa tasarısı taslağı hazırladı. Tasarı taslağında kadınlar evlendiklerinde kocalarının soyadlarını almadan eski soyadlarını kullanmaya devam edebilecek. Medeni Yasa’da yapılacak değişiklikle anne ve babanın soyadları farklı olacağından, doğacak çocuk babanın soyadını alacak. Öte yandan evlilik dışı doğan çocuğa da babasının soyadı verilecek. Ancak çocuğun yararına olması durumunda evlilik dışı dünyaya gelen çocuk annesinin soyadını da kullanabilecek. Tasarı taslağında, söz konusu değişikliğin eşitlik ilkesi gereğince yapıldığı vurgulandı.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1397...p;dt=2009/04/10

Sitelerde Paylaş

Bay ve bayan İngilizce de bulunan mr ve mrs ünvanlarının Türkçe'ye çevirisidir.Yani kimseye sadece bayan denmez,arkasıdan kişinin soyadını söylemek gerekir(bayan Erdoğan gibi).Bu açıdan şu anda dilimizde tamamen yanlış kullanıma sahiptir.

Maalesef kadın olmayı ayıp saymanın getirdiği bir sonuçtur.Bir dişiye bayan dediğinizde ona büyük ölçüde cinselliğinden ayırarak hitap etmiş olursunuz.

Birde kendisine bayan diyen dişiler vardır.Çoğunlukla bunu mecbur oldukları için yapmak zorunda kalırlar.25-35 yaş arası,eğitimli,çalışan ve henüz evlenmemiş dişi bir birey,kendisinden bahsederken bayan demek zorunda hisseder.Yaşı kendisine kız diyemeyecek kadar büyüktür,kadın dediği zaman ise bekaret durumuyla ilgili imalar vermiş olacaktır ki bunu istemez.Mecburan "ben.....bla bla..bir bayanım" diyiverir.

İslami ve feodal toplumumuzda bir dişiye kadın demek orospu demek gibi bişeydir.Erkeklere erkek diyen bir toplum kadına kadın demeyi ayıp bulmaktadır.Mesela bütün partilerin kadın kolları varken kapatılan refah partisinin "hanımlar kolu" vardı.Hanım bayan kelimesinin arapçasıdır.Şu an akp nin durumu ne onu bilemiyorum

Sitelerde Paylaş

Kadınlara ve bayanlara :) hanımefendi kullanıyorum en iyisi bu galiba.

Jadı'nın dedigi gibi Bay xxx veya Bayan xxx demek zorunda kalıyoruz.

Kadın ifadeside halkımızda özellikle genç hanımefendiler tarafından tercih edilmiyor nedeni belli.

Sitelerde Paylaş
Kadınlara ve bayanlara :) hanımefendi kullanıyorum en iyisi bu galiba.

Jadı'nın dedigi gibi Bay xxx veya Bayan xxx demek zorunda kalıyoruz.

Kadın ifadeside halkımızda özellikle genç hanımefendiler tarafından tercih edilmiyor nedeni belli.

Belki de birgün, kadın ve erkeği 'kategorik olarak ayırmak' için, hiçbir kelime grubuna ihtiyacımız olmayacak.

Sitelerde Paylaş
kardeş sen ne diyon ya?

biz namusuz için yaşarız. :p :p

'Namuslu cinsellik' lafı, erkeğin kadın üzerinde kurduğu 'seks tekeli' olmaksızın, anlaşılamaz. Yani bir tahakküm ilişkisidir. Daha ziyade kadın bedeni ve davranışlarını düzenleme çabası üzerine kuruludur. Ya ben birşeyi merak ediyorum murteddd: İnsanların bir sürü fantezisi var. Kadında sevdiğim tüm özelliklerin, tek bir kadında toplanmış olması mümkün değil. Birden fazla kadında, birden fazla özellik hoşuma gidebiliyor ve pek çok kadından tahrik olabiliyorum. Aynı şeyleri eminim kadınlar da deneyimliyor.

Ama evlilik, erkek-kadın arasında bir ilişki olarak, bireylerin cinselliklerini yalnız tek bir bireyle sınırlandırıyor. Ben pek çok kadınla sevişmekten, sohbet etmekten, birşeyler paylaşmaktan hoşlanabilirim, hoşlanıyorum. Bazı fantezilerimi, bazı bayanlarla gerçekleştiremiyorum. Bu durumda bireylerin cinsel ve duygusal ilgisini, sevgisini yalnız bir tek şahsa yönlendirmeye zorlayan aile kurumu fazlasıyla baskıcı değil midir? Bireylerin pek çok alanda kendilerine sınırlamalar getirmesini gerektiren evlilik kurumu, aslında genel bir proje olarak, tek boyutlu insan geliştirme projesinin bir parçası olabilir mi acaba diye düşünüyorum sürekli :)

Sitelerde Paylaş
'Namuslu cinsellik' lafı, erkeğin kadın üzerinde kurduğu 'seks tekeli' olmaksızın, anlaşılamaz. Yani bir tahakküm ilişkisidir. Daha ziyade kadın bedeni ve davranışlarını düzenleme çabası üzerine kuruludur. Ya ben birşeyi merak ediyorum murteddd: İnsanların bir sürü fantezisi var. Kadında sevdiğim tüm özelliklerin, tek bir kadında toplanmış olması mümkün değil. Birden fazla kadında, birden fazla özellik hoşuma gidebiliyor ve pek çok kadından tahrik olabiliyorum. Aynı şeyleri eminim kadınlar da deneyimliyor.

Ama evlilik, erkek-kadın arasında bir ilişki olarak, bireylerin cinselliklerini yalnız tek bir bireyle sınırlandırıyor. Ben pek çok kadınla sevişmekten, sohbet etmekten, birşeyler paylaşmaktan hoşlanabilirim, hoşlanıyorum. Bazı fantezilerimi, bazı bayanlarla gerçekleştiremiyorum. Bu durumda bireylerin cinsel ve duygusal ilgisini, sevgisini yalnız bir tek şahsa yönlendirmeye zorlayan aile kurumu fazlasıyla baskıcı değil midir? Bireylerin pek çok alanda kendilerine sınırlamalar getirmesini gerektiren evlilik kurumu, aslında genel bir proje olarak, tek boyutlu insan geliştirme projesinin bir parçası olabilir mi acaba diye düşünüyorum sürekli :)

ha ha ha...

orası öyle ama karşı tarafa aynı hakkı tanımayı sindiremiyorum.

bence aile kurumu kalsın, erkeğe dört eş ve sınırsız cariye hakkı verilsin.

kadınların hepsi bizim olsun ama biz kimsenin olmayalım. :p

Sitelerde Paylaş

evlilik insanı sınırlaması doğrudur. insanın içinde bir sürü kişi ile beraber olmak yatar erkek için. bu durumda ise evlilik sıkıcı bir ypı almaktadır bekarlıkta sultanlık denilmesi de bundan dolayıdır.

evliliği sanıldığı gibi allah yaratıp adem ve havva ile yapmamış toplumlar oluşmaya başlarken büyük ihtimalle din ve başka kuralı adı altında kurulmuştur.

ben de düşnüyüroum. ben evlenince nasıl kadınıma bakabilirm sadece diye açık ça itiraf edesem

Sitelerde Paylaş
ha ha ha...

orası öyle ama karşı tarafa aynı hakkı tanımayı sindiremiyorum.

bence aile kurumu kalsın, erkeğe dört eş ve sınırsız cariye hakkı verilsin.

kadınların hepsi bizim olsun ama biz kimsenin olmayalım. :p

Bunu senin gibi itiraf etse Müslüman kardeşlerimiz, en azından daha anlaşılır olacak işte :)

Sitelerde Paylaş

İnsanlara hitap ederken kendimi sınırlamam. TAbi samimi olduğum insanlara böyleyimdir. Karşımdaki kişinin cinsiyeti önemli olmadan, bayana abi de derim erkeğe 'naber bacım' da derim.

Tabi üstte 'bayan' tabirini kullandık artık bizde kadınlara hakaret eden insan sınıfına girmişizdir.

Bayan tabirini hangi hakla hakaret olarak görüyorsunuz merak ettim. Hanımefendi demek de bir hakaretmidir acaba?

Mesela bulunduğum yere bir bayan / kadın / hanımefendi geldiğinde ben ona nasıl hitap etmeliyim de hakaret eden tip olmaktan kurtulabilirim.

Buradaki kadın veya erkek farketmez, bulunduğunuz yere gelerek sizle görüymek isteyen birine

"Buyrun kadın. Ne istemiştiniz" diye hitap edebilir mi ?

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...