Jump to content

Kadın ile Bayan

Recommended Posts

İstanbul eyüp'te ikamet ederken sırf bir avrat'a kadına bak yav dedik diye dayağı yiyorduk.

Bir laf söyledik bintane yedik.

40 yaşında olan bu karı en sonunda lafı ben kızım dedi kapattı.

Tabi ozaman biz anlamamıştık ne demek istediğini.

tarihinde AntiiiKafir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 155
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yahu bizim köyde amcanın biri "avrat" kelimesini o kadar güzel telaffuz ediyor ki kulaklarına inanamazsın...

Şaka değil, ciddiyim.

hatun yada manita kelimesi bana garip gelmez.fakat "karı/karım/şu adamın karısı" kelimeleri acayip geliyor.

fakat kuranda da karı kelimesi geçiyor..

demek ki anormal bir kelime olmasa gerek.Kibarlık ise göreceli..

12/21.Onu satın alan bir Mısırlı (aziz,) karısına: "Onun yerini üstün tut (ona güzel bak), umulur ki bize bir yararı dokunur ya da onu evlat ediniriz" dedi. Böylelikle Biz, Yusuf'u yeryüzünde (Mısır'da) yerleşik kıldık. Ona sözlerin yorumundan (olan bir bilgiyi) öğrettik. Allah, emrinde galib olandır, ancak insanların çoğu bilmezler.

tarihinde antilaik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
"karısı" veya "kocası" olarak anılmanın kaba bir ifade biçimi oldugunu düşünmüyorum. Bilakis tercih ederim "karım" demeyi.

Ben de "karım" demeyi tercih ederim. Kabalık gibi algılanması kelimenin fonetiğinde saklı. "Eşim" diye tanıtırsanız kibar oluyorsunuz, oysa eş anadoluda genellikle hayvanlar için kullanılır. Tabi eşim diyen de karım diyen de haklıdır:-)

Sitelerde Paylaş
Benim ateist dişi ile müslüman dişiye hitap şeklim hep değişik olacaktır.

Ateist dişi sana nasıl hitap edecektir acaba?

Sen en iyisi müslüman dişiden şaşma.

Yoksa moralin bozulur, güvenin kaybolur, kendine bile tahammül edemez hale gelip intihara falan kalkışırsın Alimallah..

Siz müslüman dişilerle cariyecilik-efendicilik oynayın.

Sitelerde Paylaş

Neyin kibarlık neyin hayvanlık olduğu karşıdakinin anlayışına göre değişiyor.

Ben genelde, sen, siz, o, bu, şu gibi cinsiyetsiz kelimeleri seçiyorum. Birine ''kız'' dedim ''sende beni çocuk sandın'' dedi sinirlendi.Sonra bundan aldığım dersle başkasına ''kadın'' dedim ''ben kızım bikere'' dedi oda sinirlendi.

Bayan deyince de ters tavır takınanı gördük. Bi keresinde de aklıma hiçbiri gelmedi, kelimelerin türkçesini bulamadım ''dişi'' demek zorunda kaldım baya rezil olmuştum...

Kadınları-kızları-bayanları-dişileri anlamak zor.

Sitelerde Paylaş

benzeri bir olay benim başıma geldi üni hazırlıktayken sıra arkadaşımın 8 martını kutladım, ben kadın değilimki dedi kafasına bulsam tencere fırlatacaktım.. ve o kızla bir daha hiç konuşmadım.. zihniyetsizliği bana bulaşmasın diye.. yani sadece siz erkekler değilsiniz bizi anlayamayan bazen hemcinslerimi bende anlayamam ama erkekleri anlamaktan daha kolay olduğu kesin..

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeee

Birakin Türkce kelimeleri ,Türk kelimesi bile Selcukludada ,devami Osmanlidada tu kaka görülmüstür.

Türkce kelimeler,adlar ayip,kaba,gösterilmistir.

Onun yerine Farsca ve Arapcaya önem verilmistir.

Neymis ,..... ayipmisda ZEKER kibarlikmis.

Neymis ..... demiyecekmisizde Wajina deyecekmisiz.

Git doktorlara ,doktorbeg benim DASSAKLARIM agriyor dedinmi,doktor bey, beg tassak demek ayiptir, Hüsye deseniz daha ince olurmus.

Bir defasinda doktora nerdeyse bir yumruk yapistiracaktim ama,durumu anlayip kesti sesini.

Arkadasim dedim,benim tassagim agriyor.

Bunun adi türkcede tassaktir.

Dilimizi zorlada olsa insanlarimiza ögretmek zorundayiz.

Baskalarinin baskalarin kelimelerini ögrenmeleri,engellenmelidir.

Selcukluyu , Osmanliyi RED etmemin nedeni Türk diline Türklüge can düsman oluslarindan kaynaklanmaktadir.Tabiki baska daha cok nedenleride var.

Gelin bakalim,bir emekli emniyet müdürünün bu konuda yazdigi yaziyi okuyalim.

SELÇUKLU SARAYI TÜRKCÜLÜKTEN NASIL UZAKLAŞTI

Yunus kocak(emekli emniyet müdürü)

Selçuklular Oğuz boylarından Kınık Aşiretinden oldukları halde saray zamanla Türkçe’yi bırakarak Farsça diline teslimoldular.Resmen devletin kabul ettiği dil Medresede, Eğitimde, yazışmada sarayın resmi dili Farsça,kabul edildi.Dinde ise:Mescitlerde, Camilerde ibadet de dua da, Senada, Salavatta Allah’ı anmak dili Arapça oldu.

Sarayda Türkçe ve Türklük hor ve hakir görülmeye yavaş yavaş başladı.Anadolu’da Zengin Rum ve Ermeni Hıristiyanlar.

Dönme Müslüman olunca. Bunlar zaten Oğuzların ve Oğuz lisanının düşmanı idiler.

1071 savaşının galibi olan Oğuzlara O tarihten beri düşman oldukları belli idi intikamını böylece almaya başladılar.

Oğuzları ve Lisanlarını saraydan çıkarmaya büyük gayretleri olmuştur.

NİZAMETTiN MÜLK

SELÇUKLULARDA TÜRK ve TÜRKMEN DÜŞMANLIĞI

NİZAMÜLK ile başladı, Ebu Ali Hasan, Türk tarihinde.

kuvvetli bir yer alan seçme şahsiyettir.

En büyük ve en ömürlü Türk devletlerinden birinin, Selçuklular saltanatının kökleşmesinde, dalbudak salmasında mü­him hizmetleri vardır.

Kendisi Tosludur, Ali adlı bir Türkün oğludur, (Tos) te doğmuştur.

Nişaburda İmam Muvaffak adlı bir hocadan ders aldı, tahsilini bitirdikten sonra Belh hakimi.

Şada.l oğlu Alinin hizmetine girdi.

Bu adam, 'bir elile verdiğini öbür elile alan ta­kımdandı, hemen her yıl sonunda Nizamülmül­k’ün elinde, avucunda bulunan malı, parayı müsadere ediyordu ve onu cascavlak bırak­tıktan sonra yine hizmetinde bırakıyordu.

, Nizamülmülk bu gidişle bir gün candan' da olacağını anladı, Belh hakiminin yanından savuştu, kurulma ve ilerleme çağında bulunan Selçuk devletinin hizmetine girdi.

İlkin, Selçuklulardan Davudun yanında' çalıştı.Sonra Alp Aslanın veziri oldu.

Alp Aslan, Selçuk devleti'nin en büyük hükümdarı sayılır.

Onun böyle tanımlanmasında ve birçok muvaffakiyetler kazanmasında Ni­zamülmülk’ün çok büyük tesiri vardır.

Çünkü Selçuk devletini hakikatte idare eden Niza­mülmülk idi.

Alp Aslan da onun bu değerini pek iyi bildiği için' devlet işlerini tamamıyla kendine bırakmıştı.

Nizamülmülk yirmi sene Alp Aslanla çalıştı, onun ölümü üzerine oğlu Melikşah’a bel bağladı ve daha ilk hamlede, genç prens için ne kadar gönüllü bir yardımcı olduğunu gös­terdi.

Çünkü Alp Aslandan boş kalan Selçuk tahtı için birçok davacılar vardı, Alp Aslanın kardeşi Kavurt bunların en başında bulunu­yordu.

Nizamülmülkün mahir ve zeki idaresi sayesince bütün bu davacılar ortadan kaldı­rıldı, tahtın Melikşah’ta kalması temin olun­du.

Aynı zamanda Selçuk saltanatının parça­lanmasının da önüne geçildi.

Nizamülmülk 10 yıl kadar da Melikşahın hizmetinde bulunduktan ve devletin bir kat daha büyümesini, şeref ve şevket bulmasını temin edecek surette yüksek hizmetler yürütüyordu.

Bu başarısını Soran.Padişaha. ve,Saray erkanına.

Şunu tavsiye ederdi.

Selçuklu Hanedanı her ne kadar benim gibi Türk soyundan gelmeseler de, Saltanatın Selametle başarılara ulaşması için.

Bizans varı Çelebi olması Medeniyetler ülkesi olma sı için.

Fars (Acem) Kralları gibi.

Dünya çarkında.Saygılı köklü medeniyete sahip olmak Fars(Acem) kültürüne iyice sahip olmalı.

Medrese Eğitimini.bilimi ilimi. Dili ve Edebiyatı Farsça kabul etmeli.

Türk dilini ve Türklüğün hiçbir asaleti olmadığını.

Herkesin bilmesi gerekir ki.

Onlar dünyada sayılı çelebilerden olmamışlardır.

Şu zamanımızda da.

Konar göçerlerin ve köylülerin hal ve hareketi.

kültürlerini iyi inceleyenler bilir ki,Oğuzlar hiçbir kültüre sahip değildirler, diyerek Saray erkanını ve Selçuklu Padişahlarını ikna etmiştir.

Vezirin Hiçe saydığı. Kültürsüz ve cahil görerek hor ve hakir gördüğünü duyan daha evvel Hasan Sabbahın çıraklığını yapan bir Oğuz( Türk) olan Batıni tarafından kat olundu (1092).

Nizamülmülk, bizzat alimdi ve alimlerle Hem,idare hem sanata 'büyük muhabbet eylerdi.

O devrin siyasi zaruretlerine uyarak Arapça, Acemce şiirler dahi yazmıştır.

Kendisini yüksek tanımak ve tanıtmakta bütün tarih­ler müttefiktir. - M. S.

..........

Selçuklu sarayı. Anadolu’ya Türkmenlere yabancı kalmıştır.

Oğuzlar çoklukla konar göçer veya mezralarda, köylerde yaşarlar.Çobanlık ve çiftçilikten başka sanatları zanaatları bulunmuyordu.

Saray idare heyeti olan erkan Vezir Nizamettin Mülk ve Hıristiyan dönme zenginlere.

Yaranmak için Konar göçer Türkmenleri aşağılamak için.

konuşulan sohbetlere değer veriyordu.

Türkmenler sırımlı çarık giyer kıl çadırda yaşar uyurken hırlar yaparken kırar dökme yıkma tahrip etme adamıdırlar hiçbir şeyi onarıp imar edemezler.

Hiç birisi medrese gidemez okur yazarları da yoktur.

Sabahtan akşama kadar Eşek üstünden inmeden hayvan otladırlar, yıkanmazlar, savımı, salat bilmezler.

Al topu vur Türk’e.

Vay turpa vay turpa oturup murdar olurda daha yenmez.

Bu aşağılamak sözleri. Padişahın bile hoşuna gidiyordu.

Bir gün Saray erkanından bir uç beyine saray protokolünde, efendi sen kaç gündür görünmüyordun, neredeydin derler.

O’bey de tarlamı imar ettirdim.

Türkmenlerden marabalarım reçberlerim vardı, deyince kahkahalarla “Türkler kırma dökme adamıdır.

Tarlayı bağ bahçe yapma adamı değildir.” deyince, bu söze Padişah memnun olarak meydana bahşişler saçmıştır.

Saray Erkanı Medrese Eğitimi kitap ve eserlerini Farsça yazmaya başlamıştı.

Celalettin Rumi gibi .

Türk illerinde doğmuş büyümüş.

Horasan Belh şehrinde,Medreselerde okumuş .

Konya sarayının ve padişahın gözde Alimi ciltlerle mesnevilerini eserlerini Farsça yazmıştır saraydan da bahşişini almaştır.

Selçuklu sarayı ile Türkmen olan köylü ve konar göçerlerin arasına garip bir uçurum girmiştir.

Türmenler ,Oğuz lisanı ile Allah dua ve senalarda bulunuyorlardı.

Dua ve zikirlerini Cem ayinlerini Hoca Ahmet Yesevinin Türkçe Nefesleriyle yürütüyorlardı.

Oğuzlara sahip çıkan Babailer ayaklanmasına dil ve lisan kopukluğu sebep olmuştur.

[*] Emekli Emniyet Müdürü

tolonbeg

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlığı görünce aklıma Can Yücel'in, ''bizim orada göte göt derler'' lafı geldi. Kadın kadındır, erkek de erkek. Bayan neymiş?

Bu bayan lafının kökeninde, kadın ve kız ayrımının hala bekarete dayandırılıyor oluşu yatıyor. Cinselliği erkeğin hegemonyası üzerinden tanımlayan bu ataerkil zihniyet, ister istemez konuşma diline de yansıyor. Bu açıdan IFeelGood ve Jadı'nın yazdıklarına katılıyorum.

Konuşma dilindeki ataerkilliğin kökeninde toplumun bilincindeki, yani kültürdeki ataerkillik var. Dolayısıyla kültürümüzü değiştiremezsek, konuşma tarzımızı da değiştiremeyiz ve daha uzun yıllar bayan demeye devam ederiz.

Peki kültürü nasıl değiştireceğiz? Toplumsal bilinci belirleyen ne?

Elbetteki maddi koşullar. Biz, ataerkil zihniyeti doğuran mevcut eşitsizlikçi yaşamı yıkıp, yerine eşitliğe dayanan bir toplumsal ilişkisellik inşa edersek o zaman kültürümüz ve konuşma dilimiz de değişir.

Görüldüğü gibi bu konuyu da marksizme bağladım. (Alkışa gerek yok, benim değil marksizmin mahareti :) )

Bu arada bu bayan lafını bu denli yaygınlaştıran kişi, televole programının yapımcısı olan adamdır. Hani Petek Dinçöz'ün kocası. Şimdi adı aklıma gelmedi ama bu bayan lafı ilk olarak magazin programlarında(başta televole olmak üzere) türetildi. Yani suçlu, bu programın yapımcısıdır! Hah şimdi buldum adını, Can Tanrıyar! Bayan lafını başımıza bu adam musallat etti.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bağyan Freddie, komik insansın vesselam :)

Bunu da dinine bağladın ya, helal :)

Bu ülke ne zamandan beri kapitalist? Peki Can Tanrıyar bu lafı başımıza ne zaman musallat etti? Diğer kapitalist ülkelerde benzer sorunlar var mı?

Ben de kapitalizmi aklamış oldum Freddiecim.

Bu arada Petek Dinçöz çok büyük bir sanatçıdır, Foolish Casanova da büyük bir şarkıdır.

Sitelerde Paylaş
Bağyan Freddie, komik insansın vesselam :)

Bunu da dinine bağladın ya, helal :)

Bu ülke ne zamandan beri kapitalist? Peki Can Tanrıyar bu lafı başımıza ne zaman musallat etti? Diğer kapitalist ülkelerde benzer sorunlar var mı?

Ben de kapitalizmi aklamış oldum Freddiecim.

Can Tanrıyar ve temsilcisi olduğu bayağı magazin anlayışı kapitalizmin ürünü değil mi peki?

Her neyse, konunun sapmaması açısından bu tür bir tartışmaya girmek istemiyorum.

Bu başlıkta, ''bayan'' kelimesini eleştiren o kadar yazıya rağmen hala bana ''bayan'' diyorsun. IFeelGood seni parçalayacak valla. Seni gidi kadın düşmanı ataerkil avam seni :) :fool:

Sitelerde Paylaş
Bu başlıkta, ''bayan'' kelimesini eleştiren o kadar yazıya rağmen hala bana ''bayan'' diyorsun. IFeelGood seni parçalayacak valla. Seni gidi kadın düşmanı ataerkil avam seni :) :fool:

Bayan demedim, bağyan dedim :p

Sitelerde Paylaş
Hitap şekli olarak kullanıldığında bir hakaret olduğunu söylemedim.

"Bayan Falanca" diye kullanırken bir hakaret ya da aşağılama yok. Ama o bile gereksiz ve hatta mantıksız.

Çünkü biz herhangi birine (kadın ya da erkek) böyle hitap etmeyiz. Resmi durumlarda bile.

Sayın ..... deriz. Veya .... Hanım, ....... Bey.

Bir tür gizli hakarete dönüştüğünü belirttiğim yer ise dişi cinsiyetten sözederken, onu anarken veya cinsiyetini tanımlarken kadın yerine bayan dendiği yer.

Nedenlerini de anlattım.

Kimi zaman sözettiğimiz insanın cinsiyetini belirtmek zorunda kalırız değil mi?

Ayrıca yanlış anlaşıldığını düşündüğüm ve açıklamak istediğim bir nokta var.

Kadına bayan diyen insanlar o sözcüğü hakaret etme amaçlı kullanmıyorlar elbette.

Bu sözcüğün nereden geldiğini, ne ifade ettiğini, ne amaçla kullanıldığını bir kere bile olsun düşünmeden, bilmeden kullanıyorlar.

Çünkü herhangi bir erkek karısından sözederken bile "benim karım çok akıllı bir bayandır" diyebiliyor.

Karısına gıyabında bile olsa hakaret etmek ister mi?

Ben sadece sözcüğün içerdiği anlamı açıkladım.

Kullanan insanlara, "bilmeden hakaret edip aşağılıyorsunuz" dedim.

Bilenler zaten biliyor ve tıpkı benim gibi çok rahatsızlar.

Affınıza sığınarak tekrar soruyorum

hakaretten bahsediyorsunuz

nedir bu hakaret "bayan" demenin ardında bilmediğim bir anlam mı var?

nereden gelmiş?

ne ifade ediyor?

ne amaçla kullanılır?

cidden anlamadım...

anlayan varsa yazsın lütfen ciddiyim

40 yaşında olup "ben kızım" diyen tipler gibi

kendisine bayan denmesini istemeyen tipler mi var

mevzu ne çözemedim?

bu muhabbet nedir ya?

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peki kültürü nasıl değiştireceğiz? Toplumsal bilinci belirleyen ne?

Elbetteki maddi koşullar. Biz, ataerkil zihniyeti doğuran mevcut eşitsizlikçi yaşamı yıkıp, yerine eşitliğe dayanan bir toplumsal ilişkisellik inşa edersek o zaman kültürümüz ve konuşma dilimiz de değişir.

Görüldüğü gibi bu konuyu da marksizme bağladım. (Alkışa gerek yok, benim değil marksizmin mahareti :) )

Davana bağlılığına, azmine ve kararlılığına (aslında arsızlığına demek istiyorum tabii) daima hayran olmuşumdur Freddie'ciğim. Bak, bu kez din demedim, dava dedim.

Daha ben sana ne diyeyim?..

Sitelerde Paylaş
Affınıza sığınarak tekrar soruyorum

hakaretten bahsediyorsunuz

nedir bu hakaret "bayan" demenin ardında bilmediğim bir anlam mı var?

nereden gelmiş?

ne ifade ediyor?

ne amaçla kullanılır?cidden anlamadım...

anlayan varsa yazsın lütfen ciddiyim

40 yaşında olup "ben kızım" diyen tipler gibi

kendisine bayan denmesini istemeyen tipler mi var

mevzu ne çözemedim?

bu muhabbet nedir ya?

İyiçocuk,

Bold yaptığım yerdeki sorularının yanıtlarını 1. ve 23. iletilerimde açık bir şekilde verdim.

Jadı ve Freddie de değinmiş.

40 yaşında olup da "ben kızım" diyen tipler kendilerine bayan denmesini ister zaten.

Aynı mantık, aynı kültür..

Okursan anlayacaksın.

Sitelerde Paylaş

Iste böyleeee

Bir tarihde yasli bir almanlara gittik hanimla.

Adam sevimli hos sohbet biriydi,sagdan soldan derken isi politikaya getirdik.

Adamin yüz kaslari gerildi.

Basladi anlatmaya.

Biz Almanlar

Amele

Cöpcü

Deyirmenci

coban

cifci

Asker

Yahudiler

Doktor

Tüccar

Avukat

Hakim

Subay

Vali

Pasa

Kaymakam.

Biz sabah saat 6 ise girer, gece saat 23,00 e kadar calistirilirdik.

Yilda sadece 2 gün iznimiz vardi.

Üstelikte is yerinde bolda sopa yiyorduk.

Derken bu Adolf Hitler cikti piyasaya.

Eyer ,oyunuzu bana verirseniz

Yilda bir ay izin

Günde 8 saat is

Cumartesi pazar isteye bagli calismak.

Her ayleye bir ev.

Cocuk basina 100,00 dmpara

Isyerlerinde sopada yok.

Bunlari duyunca icimizde bir ates yanmaya basladi.

Gerci inanmadik ama,cektigimiz sikintilar bizi hitlere itti.

Hitler iktidara oturur oturmaz,verdigi sözleri yürürlüge kondu.

Günde 8 saat is

Cumartesi pazar isteye bagli

Muazzam bir ev yapimi baslatti.

Okullar kapilarini arkasina kadar Alman halkina acti.

Talih bize gülerken,Yahudilerin üstüne kara bulutlar gelmeye basladi.

Ayni ,önceden bize uygulanan iskence ve zorluklar Yahudilere islemeye basladi.

Biz Almanyanin sahibi oldugumuzu,Hitlerle ögrendik.

Önceleri bir nevi kendi ülkemizde köle gibiydik.

Araplasmamis , Farslasmamis Türklerede Almanlara uygulanan yöntem,Selcuklu ve Osmanli tarafindan uygulanmistir.

Buda ,cesitli zamanlarda halkin ayaklanmasina neden olmustur.

Bizim Karadenizlilerde bir ata sözü vardir.

Kestane KUMISINDAN cikmisda ,oooooo ben habu dikenli kumusdanmi cikmisum dedi derler.

Selcuklu ve Osmanli ileri gelenleride ,halki tu kaka görüp,hiristiyan dönmeleri okullara ve yönetime almasi,halkla arasini acmistir.

Bunun neticesi Selcukluyu BELESCI DINCILER batirmistir,ki bunlardan biride Celalattindir.

Ne diyor ozan

Salvari saltak OSMANLI

Eyeri kaltak OSMANLI

Ekmede bicmede yok

Yemede ortak OSMANLI

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
İyiçocuk,

Bold yaptığım yerdeki sorularının yanıtlarını 1. ve 23. iletilerimde açık bir şekilde verdim.

Jadı ve Freddie de değinmiş.

40 yaşında olup da "ben kızım" diyen tipler kendilerine bayan denmesini ister zaten.

Aynı mantık, aynı kültür..

Okursan anlayacaksın.

hala anlamış değilim

belki de anladım ama bu kadar saçma bir şeye takılmış olma ihtimalinizi düşük gördüğümden

herhalde "mallık" bende ki mevzuyu anlayamadım diyorum

amma ve lakin

sanırım yanılıyorum

siz bence çok gerzekçe bi konuya takılmışsınız...

bi iki hanzonun ağzından duymuşsunuzdur "pardon bayan! aloov!" misali

kabahat "bayan"da mı? bence değil

kullanmasını bilen kullanır kulak tırmalamaz hoştur :D

tarihinde iyicocuk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
hala anlamış değilim

belki de anladım ama bu kadar saçma bir şeye takılmış olma ihtimalinizi düşük gördüğümden

herhalde "mallık" bende ki mevzuyu anlayamadım diyorum

amma ve lakin

sanırım yanılıyorum

siz bence çok gerzekçe bi konuya takılmışsınız...

bi iki hanzonun ağzından duymuşsunuzdur "pardon bayan! aloov!" misali

kabahat "bayan"da mı? bence değil

kullanmasını bilen kullanır kulak tırmalamaz hoştur :D

Ya Ifeelgood diyor ki kadın ile kız kelimeleri bekaret üzerinde belirleyiciliğe sahip insanların gözünde. Paket açılmamışsa 40 yaşında bir kadın kendisine "kız" diyeceğine "bayan" demeyi tercih ediyor.

Yani ayfiğılguıd zannediyor ki bayan kelimesi bu tip bir ihtiyaçtan doğup hayatımıza girdi. Belki de gerçekten öyledir bilemem.

Ben "bayan", "kadın", "kız" kelimelerini kullanırken bu sözcüklerin karşımdaki dişi için çok büyük farklar yarattığını zannetmiyorum. Belki yarattığı dişiler de vardır. Mesela arkadaşıma "kızım sen hasta mısın?" deyince bana "sen benim babam mısın lan?" demez. "Diğer kızlar nereye gitti?" diye sorsam "Fatma, Şadiye ve Ayşe kız değil! Onlar geçen sene deldirdiler!" diye çıkışmaz.

Bu açıdan bence de lüzumsuz bir mesele...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...