Jump to content

Bir hadis

Recommended Posts

Genç bir kız, Aişenin yanına girdi ve: - Babam beni istemediğim halde kardeşinin oğluna verdi. Benimle, onun itibarsızlığını kaldıracak, dedi. Aişe: - Peygamber gelinceye kadar otur, dedi. Sonra Resûlullah geldi ve kız ona olayı anlattı. Bunun üzerine Hz. Peygamber babasına haber gönderdi ve onu çağırıp teklifi kabul edip etmeme tercihini kıza bıraktı. Kız: - Yâ Resûlallah! Babamın yaptığına razı oldum. Lakin ben babaların bu işte zorlamaya hakları olmadığını kadınlara öğretmek istedim, dedi.

[(Bulûğul Meram) ]

tarihinde iLLeGaLTM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

konu: kadınlar (2)

başlık: kadının dînen ve aklen erkeklerden dûn olduğuna dâir ebû saîd hadîsi

ravi: ebû saîd-i hudrî (71)

hadis: şöyle demiştir: bir kurban, ya ramazan bayramında resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem efendimiz, yanımıza namezgâha çıktı. kadınların yanından geçti. ve (onlara): kadınlar, sadaka veriniz. zîrâ bana cehennem halkı gösterildi, çoğu sizler idiniz. buyurdu. (kadınlar): yâ resûlâ'llâh, neden? diye sordular. çünkü siz (ötekine, berikine) çokca lâ'net eder, zevclerinize karşı küfrân-ı ni'met gösterirsiniz. (ne acîbdir ki kendini zapteden tam akıllı ve dîninde) hazimli kimsenin aklını sizin kadar eksik akıllı ve dîninde) hazimli kimsenin aklını sizin kadar eksik akıllı, eksik dinli hiç bir kimsenini çelebildiğini görmedim. buyurdu. aklımızın, dînimizin eksikliği nedir? yâ resûâ'llâh. dediler. kadının şahâdeti, erkeğin şahâdetinin yarısı değil midir? diye sordu. evet. dediler. işte bu aklın eksikliğinden. hayız gördüğü zaman da namaz kılmaz, oruç tutmaz değil mi? buyurdular. evet. dediler. işte bu da dîninin eksikliğinden. cevâbını verdi. "

Sitelerde Paylaş

"Eğer içinizden biri sütre'siz namaz kılacak olur da bir taş atımı mesafeden eşek,domuz,Yahudi ya da kadın geçecek olursa,namaz bozulmuş olur."

Sahihi Buhari'den aktaran Arsel,a.g.e.,s.107

Peygamberinize 1,kadına yaklaşımını benimseyenlerinize 2.

Sitelerde Paylaş
"Eğer içinizden biri sütre'siz namaz kılacak olur da bir taş atımı mesafeden eşek,domuz,Yahudi ya da kadın geçecek olursa,namaz bozulmuş olur."

Sahihi Buhari'den aktaran Arsel,a.g.e.,s.107

Peygamberinize 1,kadına yaklaşımını benimseyenlerinize 2.

Efsane bir hadis bu, İslamın kısa bir özeti.

Kısaca diyorki;

Hayvan hakları ile ilgili bir şey bulamazsın bende.

Kadın hakları zaten hak getire.

Irkçılık ana prensibimdir. Bölerim toplumları, böldüklerimi de birbirine düşman kılarım ki bolca kan aksın.

Sitelerde Paylaş

Sarihi Civari'nin Tevatür'ül İbn-i Kıtır'dan naklettiğine göre 9 yaşındaki o genç kız, Aişe (ABV) anamıza gıpta edip peygamberimiz (SAT) ile izdivaç hayali ve o gayeye müsteniden dar-ı hane-i şerife kadem basmış ise de, Aişe (ABV) anamızın sabiyi dahl-i hane edip cürm-ü cırım ve tarumar-ı zülfünü müteakiben hevesinden imtina ile babasının arzusuna tabi olmayı tercih etmiştir.

Sitelerde Paylaş
Genç bir kız, Aişenin yanına girdi ve: - Babam beni istemediğim halde kardeşinin oğluna verdi. Benimle, onun itibarsızlığını kaldıracak, dedi. Aişe: - Peygamber gelinceye kadar otur, dedi. Sonra Resûlullah geldi ve kız ona olayı anlattı. Bunun üzerine Hz. Peygamber babasına haber gönderdi ve onu çağırıp teklifi kabul edip etmeme tercihini kıza bıraktı. Kız: - Yâ Resûlallah! Babamın yaptığına razı oldum. Lakin ben babaların bu işte zorlamaya hakları olmadığını kadınlara öğretmek istedim, dedi.

[(Bulûğul Meram) ]

bravo çok büyük mesele!

hadi 1500 yıl önce bu mevzu mühimmiş

şimdi elalem aya gidiyor

siz hâlâ nerelerdesiniz yahu...

ben bu cahil halimle böyle bir problemin üstesinden gelir hatta pardon böyle bir problemi hiç yaratmazdım.

Sitelerde Paylaş
Sarihi Civari'nin Tevatür'ül İbn-i Kıtır'dan naklettiğine göre 9 yaşındaki o genç kız, Aişe (ABV) anamıza gıpta edip peygamberimiz (SAT) ile izdivaç hayali ve o gayeye müsteniden dar-ı hane-i şerife kadem basmış ise de, Aişe (ABV) anamızın sabiyi dahl-i hane edip cürm-ü cırım ve tarumar-ı zülfünü müteakiben hevesinden imtina ile babasının arzusuna tabi olmayı tercih etmiştir.

:blink: :crazy:

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...