Jump to content

ŞU ANDA NEDEN CANLILAR EVRİMLEŞMİYOR

Recommended Posts

• İleti 219
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> Tabiat dediğimiz sanat-ı ilahide her Nev kendi içinde fiziksel ve fonksiyonel olarak çok farklılıklar gösteren alt türlerden oluştuğu halde; Neden sadece İnsan Nevi bunun dışında kalmış..

İnsanın kaç alt türü var/vardı bu konuda bir fikrin yok değil mi? Elbette, zaten cehaletin kişileri siz gibi olmaya sürüklediği bilinen bir şeydir.

18 bin yıl önce, pasifik adalarında, insanın bir alt türü yaşıyordu. Adına Homo fluorensiensi denirdi. Ufak tefek insanlar..

40 bin yıl önce gene insanın bir diğer alt türü yaşıyordu: Neanderthal..

Eee, ne oldu onlara? Birisi adalarının yanardağ patlaması ile yaşanmaz hale gelmesi yüzünden yok oldu. Diğerini de biz h.sapiens insanlar yok ettik.

Bir Aborjin ile, bir eskimo arasındaki farkın, aslan ile kaplan arasındaki farkten büyük olduğunu biliyor muydun?

Evet, bugün yaşayan insanlar, bahsettiğin alt türlere zaten sahip. Merka ediyorsan, biraz antropolji oku, öğrenirsin.. Senin "ırk" diye bildiğin şeyin, taksonomide alttür olarak söylendiğini de öğren bu arada..

Sitelerde Paylaş

>>> Akıl ve Duygularda maddenin bir özelliği midir..?

Akıl ve duygular, maddenin bir özelliği değildir. Bunlar maddenin belli formlarının (beyin, nöron, sinaps vs.) süregelen etki ve tepki süreçlerine, insanların taktıkları adlardır.

bir şeyin oksijenle bileşip ısı ve ışık çıkarmasına bizim ateş dememiz ve sonrada, peki kibiritin neresinde ateş diye sormamız şeklinde, abes bir sorudur bu..

Sitelerde Paylaş
>>> Akıl ve Duygularda maddenin bir özelliği midir..?

Akıl ve duygular, maddenin bir özelliği değildir. Bunlar maddenin belli formlarının (beyin, nöron, sinaps vs.) süregelen etki ve tepki süreçlerine, insanların taktıkları adlardır.

bir şeyin oksijenle bileşip ısı ve ışık çıkarmasına bizim ateş dememiz ve sonrada, peki kibiritin neresinde ateş diye sormamız şeklinde, abes bir sorudur bu..

anibal,

belki söylediğim için yapmadın ama yine de ifadeni düzelttiğin için çok teşekkürler....

tarihinde aylin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> belki söylediğim için yapmadın ama yine de ifadeni düzelttiğin için çok teşekkürler....

Sn. Aylin, eğer bir cevabımın sizi rahatsız edecek olduğunu düşünüyorsanız, o cevabın verildiği soruya bakınız. O soru hangi üslupla yazılmışsa, aynen o üslupla benden cevap alacaktır. Size de canı gönülden teşekkürler, hassasiyetiniz için..

Sitelerde Paylaş

>>> Yada aynı genetik özelliklerdeki bireylerden farklı genetik yapılar oluştuğunu görürsen o zaman Evrim gibi bir Kaos teorisini belki ciddiye almak gerekir..

Bugün yaşayan her birey, ister balık, ister ağaç, ister insan olsun, atalarından farklı genetik yapılar taşır.. Açık örneğini gösterdim size: zenciler nerden çıktı?

Babalık testinde en büyük soru, yakaladığınız farkın bir mutasyona dair mi, yoksa başka baba yüzünden mi olduğundan emin olamayacak olmanızdır. İşte o yüzden, babalık testleri, hiç bir zaman %100 olmaz, %99 ile %99.99999 arası değişir.

Sitelerde Paylaş
>>> belki söylediğim için yapmadın ama yine de ifadeni düzelttiğin için çok teşekkürler....

Sn. Aylin, eğer bir cevabımın sizi rahatsız edecek olduğunu düşünüyorsanız, o cevabın verildiği soruya bakınız. O soru hangi üslupla yazılmışsa, aynen o üslupla benden cevap alacaktır. Size de canı gönülden teşekkürler, hassasiyetiniz için..

rica ederim.

Sitelerde Paylaş

>>> homo florensiensis ayrı bir tür olarak kabul edilmedi.

Taksonomide, homo adında bir genus mevcuttur ve mevcut durumda sadece h.sapiens'i içerir. Nenaderthal ve florensiensis, bu genus'un diğer üyeleridir. H.Sapiens'lerin bilinen en bariz alt türü, H.sapiens sapiens'tir ki biz işte bu türüz. H.Sapiens lerin bilinen bir diğer türü olan Homo sapiens idaltu, 160 bin yıl önce yaşamış ve yok olmuştur. Günümüz ırk dediğimiz özelliklerin aslında birer alttür olduklarıda, Amadon, Tempelton gibi filojeni uzmanları tarafından kabul edilen görüştür.

Meseleyi anlamak için, alttür tanımını doğru yapmak gerekir.

İnsanların izolasyonları çok uzun süre önce kalkmış olduğu için, alttürleri ayırtsamak diğer türlere göre daha zordur. Genel kabul olarak, alttür tanımı, iki üyesi arasındaki farkların grup dışındaki herhangi bir bireye göre daha az olduğu gruplar olarak verilir. Yani, birbirinden en farklı iki zenci arasındaki fark, bir beyazla herhangi bir zencinin arasındaki farktan daha azsa, bu bir alttür olarak kabul edilir ki, öyledir aslında. Ama bugün zenciler kadar, melezler de vardır ki, işte o grup dışı fark kavramını zorlaştırmaktadır. Evet, bir zenci, bir beyazdan çok farklıdır, velakin bir meleze çok yakındır, öyle ki o melezi zencilere dahil edersiniz, o zaman o melez ile beyazın arasındaki fark bir zenci ile olan farka yakın olacağı için bunu söylemek zorlaşır. Bu nednele, insan alt türleri için diğerleri kadar kesin şeyler söylemek pek kolay değildir.

Ama siz, %100 (nasıl olacaksa) zenciler ile, %100 kızılderilileri ayrı ayrı incelerseniz, ikisi ayrı alttürler olarak karşınıza çıkar.

Ama bu sorulan soru için mesele teşkil etmez. Zira, onun söylediği gibi, pek çok nevin alt türleri de, kendi arasında aynı sorunları taşır. Mesela bakınız köpekler, inekler, filler, kurtlar, martılar vs. vs. vs.

Sitelerde Paylaş

Peki arkadaşlar:

Ben yine birşey sormak istiyorum, biyoloji bilgim yetersiz dedim yüreklice ama anibal üç kuruşluk diye alay ederek bana döndürmen şık olmamış, senin bu konuda uzman olman benim bilgimi üç kuruşluk yapmaz, ben de senin bilmediğin bir konuda uzmanımdır değil mi?

Neyse soruma geçeyim?

Şimbi bütün yazılanları okudum, bütün linklere baktım. Peki o insanın ilk atası, maymuna benzeyen insanlar konuşuyormuydu? Konuşmuyorlarsa dil nasıl gelişti, gerçekten bunu bilmek istiyorum....

Sitelerde Paylaş

>>> Benim bilgimi üç kuruşluk yapmaz, ben de senin bilmediğin bir konuda uzmanımdır değil mi?

Sn. bergüzar, inan senin biyoloji bilgin gerçekten 3 kuruş etmez. Zira bugün evrimi nazara almadan hiç bir biyolojik öngörüde, çıkarımda vs. bulunamazsın. Farzetki bir ilaç geliştirdin, o ilacın etkisini evrimi düşünerek ortaya koyacaksın vs. vs. İçinde evrim olmayan hiç bir biyoloji bilgisi, 3 kuruş etmeyen, değersiz bir paçavradır.

Ve mesele şudur. Sizin bir konuda ihtisasınız olabilir elbette. Ama ben çıkıp sizin ihtisasınız olan konuda ahkam kesmiyorum. Siz bir uçak mühandisi olsanız mesela, "Ne aeordinamiği, şapşal uçak mühendilseri, bize yalan söylüyor, uçakları Zeus'un kölesi titanlar uçurur, areodinamik zırvalığı çürütülmüştür" filan demiyorum. İşte aradaki fark burada. Belli bir biyoloji bilginiz yok, ama öyleyken, biyolojinin en temel kavramına yalan yanlış tonla laf etmeye çıkıyorsunuz..

>>> Peki o insanın ilk atası, maymuna benzeyen insanlar konuşuyormuydu? Konuşmuyorlarsa dil nasıl gelişti, gerçekten bunu bilmek istiyorum....

Dilin gelişmesi cinsel seleksiyonun bir sonucudur. Ve genetik izlerden, dilin önce Afrika'da halen yaşayan bir topluluğun ataları tarafından geliştirildiği sonucuna ulaşılmaktadır.

Ama dil dediğimiz konuşmanın evrimi, insanla başlamaz. Zira, bize yakın olan pek çok türde, sesle vs. haberleşir.

Konuşmanın temel iki mekanizması vardır. bunların asıl önemli olanı sanallaştırmadır. Yani bir şeyi sana olarak bir sembolle eşleştirebilme. Bu mesela orangutanlarda çok çok gelişmiiştir, nerdeyse insan kadar. Ama sadece orangutan değil, yunus, fil, karga vs. de bunu yapabilmektedir. Bir diğeri ise, "ben" bilincine sahip olmaktır. Bu da pek çok hayvanda son derece ileridir ve bu hayvanlar ilginç bir şekilde, o sanallaştırma kabiliyetine de sahiptir çoğunlukla. Örneğin, fillerin alnına boya sürülür, aynanın karşısına geçince, fil doğrudan kendi alnındaki boyayı çıkarmaya uğraşır vs.

Bugün pek çok hayvanın dil ile, yani sanallaştırılımş imgeler ile haberleşebildiğini biliyoruz. Konuşma, temel olarak, sesleri bir şeylere eşleme işidir zira. Filler, ayaklarını yere vurar. Çoook uzaklardaki başka filler, hortumlarını yere yapıştırır ve dinler. Sonra da onlarda ayaklarını yere vurup cevap gönderirler. Böylece filler, uzaklarda su havzalarının yerini birbirlerine bildirirler.

Şempanzelerle çalışan bir zoolog arkadaş anlatıyor. Ofiste bir dostu otururken, şempanzeler bağırmaya başlamış. Bizim arkadaş "Gene şempanzelere lahana veriyorlar" demiş ve jeton düşümüş. Şempanzeler, her yemeğe farklı ses çıkarıp tepki veriyor. Hatta yemeğe değil sadece, hemen her duruma.

Kısaca, insan için konuşma elbette çok çok ileridir, ama doğada insana yakın canlılar başta olmak üzere, daha ilkel düzeyde dil örnekleri mevcuttur. Ha, bu arada konuşma insan için default bir durum değilidir. Eğer aile çocuğa konuşma öğretmezse, bebek büyüyünce asla konuşmayı öğrenemez. Bunun olması için, bebeğin insanlardan uzak yaşaması gerekir ki, maalesef böyle örnekler mevcuttur. Kısaca, genlerimiz bize doğrudan doğruya konuşmayı sağlamaz. Konuşma, sürü canlısı yapımızın bir sonucudur. Özellikle dişiler, konuşma yoluyla erkeklerini seçtikleri için daha iyi konuşan ve anlayanın avantajlı olması ile insan bu günkü halini almıştır..

Bugün bile, bir kızı tavlamanın en garantili yolu, konuşmaktan geçer..

Sitelerde Paylaş

Sn. bergüzar, inan senin biyoloji bilgin gerçekten 3 kuruş etmez. Zira bugün evrimi nazara almadan hiç bir biyolojik öngörüde, çıkarımda vs. bulunamazsın. Farzetki bir ilaç geliştirdin, o ilacın etkisini evrimi düşünerek ortaya koyacaksın vs. vs. İçinde evrim olmayan hiç bir biyoloji bilgisi, 3 kuruş etmeyen, değersiz bir paçavradır.

Ve mesele şudur. Sizin bir konuda ihtisasınız olabilir elbette. Ama ben çıkıp sizin ihtisasınız olan konuda ahkam kesmiyorum. Siz bir uçak mühandisi olsanız mesela, "Ne aeordinamiği, şapşal uçak mühendilseri, bize yalan söylüyor, uçakları Zeus'un kölesi titanlar uçurur, areodinamik zırvalığı çürütülmüştür" filan demiyorum. İşte aradaki fark burada. Belli bir biyoloji bilginiz yok, ama öyleyken, biyolojinin en temel kavramına yalan yanlış tonla laf etmeye çıkıyorsunuz..

Sevgili anibal:

Sen anlamadın sanırım benim ne demek istediğimi ki bana bu tür ithamlarda bulundun. Ben dürüstçe biyoloji bilgim yetersiz dedim ve gerçekten öğrenme amaçlı sorular sordum, amacım başka birşey olsaydı altına daha başka şeylerde yazardım. Bu konuda başka inananların ne dediği beni ilgilendirmiyor, senin dediğin tarz bir yaklaşımım var mı bu konuda, varsa haklısın, ama yoksa bana bir özür borçlusun....Ayrıca verdiğin bilgiler için teşekkür ederim...

Selametle....

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

2x2=4 eder; ama bazen 5 de eder; ama bu 5 ettiği durumlarda vardır ama bazen bu ikili gruplardan birisi yarımsa 3 de edebilir. Ama 2 armutla iki insan 4 etmez; ama 4 tane 1kg hep 4 kg ya eşittir; ama 4 kg su, 4 kilo demirden çoktur.. Ama, ama, ama.... Amma çok AMA varmış bu biyolojide... Önceki sayfalardaki yazıları okuyunca bunu fark ettim... Bu kadar çok AMA lamak yerine şöyle bir teori de ben üreteyim....

Milyonlarca yıl önce Dünyamızda tıpkı AY gibi toprak yığını idi.. Bir tek canlı bile yoktu.. Çok gelişmiş bir Uzaylı Çift Balayına çıkmışlardı; Gezerken dünyada bi ihtiyaç molası verdiler.. Malum onlar gelişmiş oldukları için Uzayı pislemek yerine Dünya gibi işe yaramaz bir gezegende bu ihtiyaçlarını giderdiler.. Bir gece konaklayıp yollarına devam ettiler..

İşte şimdi bizim bunca tartışmamız onların o bir gecelik yediği halttan ve ayıptır söylemesi sıçtığı boktan türedi..

Çünki Işık Güneşten geldiği gibi; Hayattan da Hayat çıkar.. Madde kendi içinde başkalaşır; Hayat kendi içinde olgunlaşır..

- DNA Kusursuz değilmiş...

- Aborjinlerle, Eskimolar arasındaki fark; Arslanla, Kaplan arasındaki farktan fazlaymış.

- DNA nın %95 i çöpmüş müş, %80 i hiç bi işe yaramazmış. (Daha ne işe yaradığı tam anlaşılamamış dese tamam)

- Taş DNA dan daha mükemmelmiş, Ama Taş taş olarak kalmış, DNA dan bu kadar tür Canlanmış.

- Yağmurun yağma ihtimali, DNA nın tesadüfen oluşma ihtimalinden daha yüksekmiş.

- İnsanın pek çok farklı alt türü varmış..

- 40.000 yıl önce yaşayan Maymunlar bizim atalarımızmış.

- Akıl ve duygular maddenin özelliği değilmiş.. (Tek doğrusu da bu).. Onun yerine maddenin kendi içindeki farkı formasyonlarından kaynaklanan tepkilere bizim verdiğimiz isim miş.. (Peki bunu AKILLA mı koyduk, DNA da mı vardı bu..)

v.s. gibi baya bişeyler öğrendim.. Sağolasın... Ama yine soruma cevap alamadım....

Neden insan Nevi içinde farklı Alt Türler yok..? (Eskiden olduğunu iddia etmek cevap değil..)

Mesela Kuyruklu insanlar; Kuyruksuz insanlar yada 3 parmaklılar, 9 parmaklılar...

Yada Denizde yaşıyanlar; Havada uçanlar..

Çünki Nesiller boyu Kutuplarda yaşıyan bir Eskimo ile; Nesiller boyu Tibet dağlarında yaşıyan insanların temel özellikleri aynıdır.. Aborjinlerle, Japonlarında temel insani özellikleri aynıdır.. Eğer farklı olsaydı tıpkı maymunlar en az iki ayrı sınıfa ve yüzlerce farklı türe sahip olmalıydık..

Bukadar sulak bir meseleye daha ciddi bir cevap vermek gelmiyor içimden..

tarihinde Mask tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cevap ver ver olmuyor; kardeşim her şeyi "Al-ilah topraktan yarattı, pişirip içine üfledi ve biz olduk"; mutlu musun şimdi ?...

Neden insan Nevi içinde farklı Alt Türler yok..? (Eskiden olduğunu iddia etmek cevap değil..)

Mesela Kuyruklu insanlar; Kuyruksuz insanlar yada 3 parmaklılar, 9 parmaklılar...

Yada Denizde yaşıyanlar; Havada uçanlar..

Çünki Nesiller boyu Kutuplarda yaşıyan bir Eskimo ile; Nesiller boyu Tibet dağlarında yaşıyan insanların temel özellikleri aynıdır.. Aborjinlerle, Japonlarında temel insani özellikleri aynıdır.. Eğer farklı olsaydı tıpkı maymunlar en az iki ayrı sınıfa ve yüzlerce farklı türe sahip olmalıydık..

Bukadar sulak bir meseleye daha ciddi bir cevap vermek gelmiyor içimden..

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...