Jump to content

ŞU ANDA NEDEN CANLILAR EVRİMLEŞMİYOR

Recommended Posts

>>> Bu konuda başka inananların ne dediği beni ilgilendirmiyor, senin dediğin tarz bir yaklaşımım var mı bu konuda, varsa haklısın, ama yoksa bana bir özür borçlusun..

Müsaade edinde, 12 yıllık boğuşmanın 6 yılı hocalığını da yapmış birisi olarak, sizin biyoloji bilginizi sorduğunuz sorudan anlayacak kadar ihtisasımıza vakıf olalım..

Sizin gerçekten öğrenme amaçlı sorduğunuzu da düşünüyoruz ki, size bir forumda ifade edilecek şekilde, kısa, öz olarak bilgileri veriyoruz. Öğrenme amaçlı sormayanlara nasıl cevap verdiğimizi, süper zenci mevzusundan hatırlayabilirsiniz netekim..

Öğrenmek istiyorsanız, kapımız size açıktır, her daim.. Ama bu arada size sorayım diye düşünüp durduğum bir şey vardı da.. Alakasız gerçi mevzuyla.. Orta yaşta bir bayan olduğunuzu, başınızın açık olduğunu söylüyorsunuz. Ama cumaya gidiyorsunuz.. Bu ne oluyor, biraz kafam karıştı da..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 219
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Cevap ver ver olmuyor; kardeşim her şeyi "Al-ilah topraktan yarattı, pişirip içine üfledi ve biz olduk"; mutlu musun şimdi ?...

Baştada dediğim gibi Evrime karşı olmamın Dinle direk alakası yok..Orta okulda bile saçma gelirdi bu mesele bana.. Ama Evrim'i kullanarak bir Yaradıcının olmadığını söyleyerinde bu teori ile bir yere varmaları mümkün değil.. Çünki bu teori sadece mevcut çeşitliliği ifade eder; Dinin kapsadığı alanın çok küçük bir bölümüdür bu..!

Sitelerde Paylaş

Bak yazmışsın buraya ya, sadece cehaletini ortaya çıkarmışsın. Boş boş sallamışsın, işte o kadar..

- DNA Kusursuz değilmiş... -> Elbette değil..

- Aborjinlerle, Eskimolar arasındaki fark; Arslanla, Kaplan arasındaki farktan fazlaymış. -> İstersen git araştır. Kaplan ve aslanların güzelce yavruları bile olacak kadar yakın olduklarından haberin var mı? Yoktur eminim..

- DNA nın %95 i çöpmüş müş, %80 i hiç bi işe yaramazmış. (Daha ne işe yaradığı tam anlaşılamamış dese tamam) -> Karıştırdın. Ben sana "çöp" dedim, hiç bir işe yaramaz dedim. Neye yaradığı tespit edilememiş demedim. Aradak ifarkı bir anla. Bak bakalım, telomer ne işe yararmış, genetik bilgi taşırmıymış. Bak bakalım insan DNA'sında kaç tane virüsün kalıntısı var?

- Taş DNA dan daha mükemmelmiş, Ama Taş taş olarak kalmış, DNA dan bu kadar tür Canlanmış. -> Zırvalama boşuna. Mükemmel diyen sensin. Ama "karmaşık" diyen benim. Bilmem anladın mı? Taşın matematik fonksiyonu (a+b+c+ d ........... aaaazzz ) şeklinde gider, hücre ise, 2(3b+4c) şeklindedir. Bir taşın her detayı nevi şahsına münhasırken, bir hücre tekrarlardan ibarettir.

- Yağmurun yağma ihtimali, DNA nın tesadüfen oluşma ihtimalinden daha yüksekmiş. -> İnanmıyorsan, otur hesapla..

- İnsanın pek çok farklı alt türü varmış.. -> Elbette var. Dilersen antropologlara sor..

- 40.000 yıl önce yaşayan Maymunlar bizim atalarımızmış. -> Neanderthale maymun diyorsan, aynadan kendine bak, kendine şebek de o zaman.. Ha, bu arada büyük ihtimalle hala Nenadertal DNA'sı da taşıyor olabilirsin, aklında tut..

>>> Neden insan Nevi içinde farklı Alt Türler yok..? (Eskiden olduğunu iddia etmek cevap değil..) Mesela Kuyruklu insanlar; Kuyruksuz insanlar yada 3 parmaklılar, 9 parmaklılar... Yada Denizde yaşıyanlar; Havada uçanlar..

Sen bana, mesela fil nevinde, neden kuyruksuz filler, kuyruklu filler, uçan filler, denizde yaşayan filler yok, bunu göster ki, başka türlerin karada, havada, kuyruklu, kuyruksuz vs. alttürleri olduğunu görmüş olalım ki, insanın böyle alttürleri nerdedir diye soralım, di mi ama?

>>> Çünki Nesiller boyu Kutuplarda yaşıyan bir Eskimo ile; Nesiller boyu Tibet dağlarında yaşıyan insanların temel özellikleri aynıdır.. Aborjinlerle, Japonlarında temel insani özellikleri aynıdır.. Eğer farklı olsaydı tıpkı maymunlar en az iki ayrı sınıfa ve yüzlerce farklı türe sahip olmalıydık..

Aynı değildir. Maymunlar dediğin, 500 kadar farklı türdür. Sadece, "yaşlı dünya maymunları denen ailede 130 kadar farklı tür yaşar. Bunlar birbirleriyle çiftleşemez bile.. Ve maymunlar diye bir tür yoktur. Git biraz taksonomi öğren. Elbette sen bir goril ile bonoboyu ayıramayacak kadar zoolojiden bihaber olduğun için, böyle sayıklaman gayet normal..

Sitelerde Paylaş
>>> Bu konuda başka inananların ne dediği beni ilgilendirmiyor, senin dediğin tarz bir yaklaşımım var mı bu konuda, varsa haklısın, ama yoksa bana bir özür borçlusun..

Müsaade edinde, 12 yıllık boğuşmanın 6 yılı hocalığını da yapmış birisi olarak, sizin biyoloji bilginizi sorduğunuz sorudan anlayacak kadar ihtisasımıza vakıf olalım..

Sizin gerçekten öğrenme amaçlı sorduğunuzu da düşünüyoruz ki, size bir forumda ifade edilecek şekilde, kısa, öz olarak bilgileri veriyoruz. Öğrenme amaçlı sormayanlara nasıl cevap verdiğimizi, süper zenci mevzusundan hatırlayabilirsiniz netekim..

Öğrenmek istiyorsanız, kapımız size açıktır, her daim.. Ama bu arada size sorayım diye düşünüp durduğum bir şey vardı da.. Alakasız gerçi mevzuyla.. Orta yaşta bir bayan olduğunuzu, başınızın açık olduğunu söylüyorsunuz. Ama cumaya gidiyorsunuz.. Bu ne oluyor, biraz kafam karıştı da..

Sevgili anibal:

Uzmanlık alanınıza tek laf edemem, haddimi iyi bilirim ancak beni diğerlerinden ayırmanız için yazmıştım, sanırım anlaşıldı. Ben de az çok mürekkep yaladım, ön lisans okuyabildim ancak ve ortaokuldan sonra eğitimim mesleğe yönelik, muhasebe-halkla ilişkiler-insan kaynakları-ofis yönetimi diye özetleyebilirim. Ve gerçekten öğrenmekten yana biriyim, öyle olmasa idim dinsavarın çok güzel bir benzetmesi var, şakşakçı islami sitelerden daha iyi biliyorum islamı, oralarda egomu tatmin etmek yerine burda olmayı yeğliyorsam, ya da bazı inanan arkadaşların sizi gidi Allahsızlar diye bir üslumuba dahi rastlamamışsanız ki rastlamanız da mümkün değil, bunların düşündürücü olması gerek.

Özel sorunuza gelince, 43 yaşındayım ve kurandan yana bir inananım. Cuma namazı ile ilgili cuma suresi 9 ayette hitap ey inananlar şeklindedir, ancak gelenekci islam kadınları her nedense cumadan muaf tuttuklarını söyleyerek farz değildir der. Beni kuran bağlar ve bende inanansam cuma bana da farzdır derim ve kılarım namazımı cemaatle. Başımın açık olması, kuranda başörtüsü kavramı olmadığındandır, bunu isterseniz ayrıca konuşuruz. Ancak cuma namazı esnasında kapatıyorum, çünkü binlerce insanı karşıma almak istemem, çekindiğimden değil, tek çekindiğim Allahtır, lakin günümüz ülkesinde henüz bir şeyleri daha oturtamadık yerine, bu yüzdendir....

Selametle....

Sitelerde Paylaş

eğer evrim denen birşey olsaydı canlılar şuanda evrimleşirdi neden eski kemik ve fosillerde evrime ait en ufak bi kanıt yok.siz tutmuş bakterileri evrim diye yuttırmaya kalkıyosunuz.yok efendim insanlarla maymunlar ilişkiye giriyolarmışta yok bilmem ne.

EVRİM YOKTUR

Sitelerde Paylaş

>>> eğer evrim denen birşey olsaydı canlılar şuanda evrimleşirdi neden eski kemik ve fosillerde evrime ait en ufak bi kanıt yok

Elbette, evrim denen "bir şey" zaten yok. Tıpkı akıl denen "bir şey" in de olmadığı gibi. Evrim denen bir torna tezgahı filan olsaydı, canlıları da alıp alıp şekilden şekile sokuyor olsaydı, işte o zaman sizin bu zırvalarınız sorulabilir olurdu. Evrim, cnalıların ürerken değişmeleri ve bu değişimlerin çevre tarafından kanalize edilmesi durumudur. Canlılar doğal olarak değişir, işte evrimin merkezi bu husustur. Eğer sen, her yavru %100 atalarının kopyası oluyorsa, işte o zaman bu ne iştir diyebilirdin. Ama biz görüyoruz işte, sen babanın aynısı değilsin. O halde, her nesil bir öncekinden farklı, demekki evrim kesin bir gerçek. Çünkü evrim, işte bu değişim demek zaten. Ve aynı durumu fosillerde filanda görüyoruz zaten apaçık şekilde.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils

Bak, şurada bir kısım fosiller listelenmiş hazır. Otur bir gözat bakalım, ne görüyorsun?

>>> kuranda başörtüsü kavramı olmadığındandır, bunu isterseniz ayrıca konuşuruz

Evet, bunda haklısınız, zira kuranda başörtüsü değil çarşafı emreder allah.

Sitelerde Paylaş
Sevgili anibal:

Kuranda ne başınızı örtün emri vardır, ne de çarşafa girin emri vardır....

Selametle....

İcma, Kur'an, sünnet, hadisler, tevatür ve gelenek ile sabit olan, dışarı çıkan kadınların tüm vücudu örten cilbab (Çarşaf veya Burka) giymeleri gerekliliğidir... Bu duruma en önemli delil şu ayettir :

Nur Suresi

Ali Bulaç

60- Kadınlardan evliliği ummayıp da oturmakta olanlar, süslerini açığa vurmaksızın (dış) elbiselerini çıkarmalarında kendileri için bir sakınca yoktur. Yine de iffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.

Diyanet Vakfı

60. Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, zinetleri (yabancı erkeklere) teşhir etmeksizin (bazı) elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.

Edip Yüksel

60. Evlenme beklentisi olmayan yaşlı kadınların, alımlı yerlerini açıp saçmamak koşuluyla dış elbiselerini bırakmalarında bir sakınca yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha iyidir. ALLAH İşitendir, Bilendir.

Elmalılı Hamdi Yazır

60-Nikah ümidi kalmayan oturmuş kadınların, bir zinet ile gösterişe çıkmamaları şartıyla çarşaflarını bırakmalarında kendilerine bir günah yoktur; ancak iffet adabınca sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, herşeyi bitendir.

Süleyman Ateş

60. Evlenme arzusu kalmamış, oturan (ihtiyar) kadınların, kasden süs göstermeğe çalışmadan, dış örtülerini bırakmalarında kendileri için bir günah yoktur. Ama sakınmaları, kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.

Yaşar Nuri Öztürk

60 Artık nikâh arzuları kalmamış, hayızdan ve evlattan kesilen kadınların, süslerini göstermek için ortalıkta dolaşmamaları şartıyla dış giysilerini bırakmalarında kendileri için bir günah yoktur. Ama sakınmak için titiz davranmaları, onlar için daha hayırlıdır. Allah, her şeyi işitir, her şeyi bilir.

Görüldüğü gibi sadece yaşlı kadınlara o da kerhen çarşaf çıkartma izni verilmiştir ... Cilbab'ın ne olduğu, Peygamber zamanında nasıl uygulandığı açıkça bellidir ve bu konuda aksi yönde ısrarın gereği yoktur...

Örtünme aşama aşama gelmiştir ve esas tesettür ayetleri, yani çarşafı emreden ayetler şunlardır. Çarşafı sadece yaşlı kadınlar çıkarabilir ve İslamda çarşaf (veya burka) yaklaşık 9-10 yaşından itibaren tüm kadınlara farzdır; gerisi eğip bükmedir. Hadislerde de örtünme ayrıntıları ile tarif edilmiştir peygamberin kendisi tarafından...

Azhab Suresi

Ali Bulaç

59- Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerinden (cilbablarından) üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

Diyanet Vakfı

59. Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

Edip Yüksel

59. Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve inananların kadınlarına örtülerini üzerlerine salmalarını söyle. Bu, onların (erdemli kadınlar olarak) tanınıp hakarete uğramamaları için daha elverişlidir. ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

Elmalılı Hamdi Yazır

59-Ey peygamber, hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış elbiselerinden (cilbablarından) üzerlerini sıkıca örtsünler! Bu, onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah, çok bağışlayıcıdır, merhamet edicidir.

Süleyman Ateş

59. Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve inananların kadınlarına söyle: (Bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) örtülerini üstlerine salsınlar; onların tanınıp incitilmemesi için en elverişli olan budur. Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

Yaşar Nuri Öztürk

59 Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış giysilerini üzerlerine alsınlar. Bu, onların tanınmaları ve incitilmemeleri için çok daha uygun bir yoldur. Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.

Nur Suresi

Ali Bulaç

60- Kadınlardan evliliği ummayıp da oturmakta olanlar, süslerini açığa vurmaksızın (dış) elbiselerini çıkarmalarında kendileri için bir sakınca yoktur. Yine de iffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.

Diyanet Vakfı

60. Bir nikâh ümidi beslemeyen, çocuktan kesilmiş yaşlı kadınların, zinetleri (yabancı erkeklere) teşhir etmeksizin (bazı) elbiselerini çıkarmalarında kendilerine bir vebal yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.

Edip Yüksel

60. Evlenme beklentisi olmayan yaşlı kadınların, alımlı yerlerini açıp saçmamak koşuluyla dış elbiselerini bırakmalarında bir sakınca yoktur. İffetli davranmaları kendileri için daha iyidir. ALLAH İşitendir, Bilendir.

Elmalılı Hamdi Yazır

60-Nikah ümidi kalmayan oturmuş kadınların, bir zinet ile gösterişe çıkmamaları şartıyla çarşaflarını bırakmalarında kendilerine bir günah yoktur; ancak iffet adabınca sakınmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, herşeyi bitendir.

Süleyman Ateş

60. Evlenme arzusu kalmamış, oturan (ihtiyar) kadınların, kasden süs göstermeğe çalışmadan, dış örtülerini bırakmalarında kendileri için bir günah yoktur. Ama sakınmaları, kendileri için daha hayırlıdır. Allah işitendir, bilendir.

Yaşar Nuri Öztürk

60 Artık nikâh arzuları kalmamış, hayızdan ve evlattan kesilen kadınların, süslerini göstermek için ortalıkta dolaşmamaları şartıyla dış giysilerini bırakmalarında kendileri için bir günah yoktur. Ama sakınmak için titiz davranmaları, onlar için daha hayırlıdır. Allah, her şeyi işitir, her şeyi bilir.

-------------------------------------------------------

Özellikle Nur Suresi 60. ayette örtünme ile nikah ilişkilendirilmiştir. Yani bir kız evlenecek çağa gelir gelmez örtünür ve artık evlenemeyecek kadar yaşlanınca örtünmeyebilir. Görüldüğü gibi sadece yaşlı kadınlara o da kerhen çarşaf çıkartma izni verilmiştir... Evlenilecek çağ İslamda 6 yaştır, ilk cinsel ilişki için 9 yaş beklenir. Ben de bu yüzden 9-10 yaş gibi bir sınırdan bahsettim; ki zaten tüm İslami yayınlar da da bu doğrultudadır ilk tesettür için verilen yaş...

Sitelerde Paylaş

Sevgili Andromeda:

Kuran ile çelişen hiçbir şey hüküm ya da farz kavramında değildir. Ancak uygulama bu yöndedir diyebilirsin fakat farz diyemezsin. Ve kurana dayatılan, dine boca edilen bu uygulamadan bir kadın olarak inan ben senden daha rahatsız oluyorum. Ben başı açık biriyim ve müslüman biriyim, saçlarımı ziynet olarak kabul etmiyorum. Kuranda örtünme ile ilgili geçen ayetlerin bütününe baktığımız zaten, cinsel cazibeyi ön plana çıkarmayın der, amaç budur. Benim saçım bir erkeği tahrik ediyorsa, bir erkeğinki de beni eder, etmeli de. Çünkü cinsel dürtüler her iki tarafta da mevcut. Bu yüzden ben kuran eksenli konuşuyorum, sen hadis sünnet icma vs diyorsun. Kuranda varmı bu yönde emir, yok. Dış giysilerden aklı evvel ulame, kadını hapsetmek için çarşaf burka anlamış ve yazık etmiştir kadına,bunu takip eden kadın da kendine yazık etmektedir. Ama iç giysi ve dış giysi kavramını iyi anlamak gerek. Sen don-atlet işe gidebiliyormusun, ben de gidemem, yani sen dış giysi olarak ne giyiyorsan, bende onları giyiyorum. Doğrusu da budur. Plajdaki kıyafekleri saymıyorum burada, plajın yeri, vs farklıdır. Orda ister bikini giy, ister mayo giy, tercih senindir. Ancak sosyal düzende, toplum içinde kıyafetin belli bir şekli var, Allah buna müdahale etmiyor, sadece diyor ki, cinsel cazibeni değil, insan kimliğini ön plana çıkar......

Selametle....

Sitelerde Paylaş

Ahzap 59: Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de carşaflarını üzerlerine sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Şimdi itiraz edeceksiniz, malum tipik dinini bilmeyen müslüman olduğunuzu ayan edeceksiniz. Ben de size, baştan göstereyim. Ayette geçen kelime, celabib şeklindedir ve "cilbab-lar" anlamına gelir. Yazılışı, cim-lam-ba-elif-ba dır. Yani aynen şöyle: جلباب

Bu kelimeyi herhangi bir arapça türkeç sözlükte ararsanız, işte şunu bulursunuz: çarşaf...

Kuranın ingilizce meallerinde gayet düzgün tercemeler mevcuttur:

O prophet ! tell thy wives and thy daughters, and the women of the believers, that they should pull down upon them of their outer cloaks from their heads over their faces. that is more likely that they may thus be recognized and not molested. and god is most forgiving, merciful. (http://www.freejesus.net/arabic_bible/quran.php?surano=33)

Yada daha kolayı, arabistanda hacıya filan giden birine söyle, "bana bir tane cilbab alın gelin" de, gitsin, herhnagi bir yere "cilbab" desin, getirsinler kendin gör..

Sitelerde Paylaş
Sevgili Andromeda:

Kuran ile çelişen hiçbir şey hüküm ya da farz kavramında değildir. Ancak uygulama bu yöndedir diyebilirsin fakat farz diyemezsin.

Yukarıda sadece kur'an ayetleri var ve anlamları ve uygulamada sahabelerce nasıl anlaşıldıkları çok açık, kıvırtmak imkanı yok maalesef... Allah size de tesettür-i Şer-i'yi nasip etsin ne diyim :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
kuranda başınızı örtün emri vardır.bazı arkadaşlar kuranı yaşar nuri gibi mehmet nuri yılmaz gibi ılımlaştırmaya çalışmasın.malesef bunu müslümanlar yapıyor

Sevgili keza:

İslamın ve kuranın ılımlaşmaya ihitayacı yokki, zaten öyle. Ancak erkek egemen toplumda maalesef uygulanış şekli bu yönde değildir. Sen erkeksin ve benim saçımdan tahrik olabileceğin zihniyetini güttüğün için bunu söylüyorsun. O zaman sen neden saç-sakal traşı oluyorsun ki? Nur suresindeki ayet örtülerinizi yakalarınızın üstüne salın der, göğüs aralığını kapat der. Düşün bakalım, başı zaten kapalı olan birinin göğsü açık olabilir mi?

Selametl....

Sitelerde Paylaş

Sayın keza, kuranda doğrudan doğruya "başınızı örtün" emri yok. Ama başka emirler var. Abes bir şekilde "başörtüsü" olarak çevrilen hımarühinne, kadının örtüsü gibi bir anlama gelir, yani kadınlaraın kullandığı örtü. Bu ise, arapçanın erkil ve dişil yapısı gereğidir. Bu kelimenin geçtiği Nur/31 ayetinde, aslen ziynet yerlerinin veya ziynetlerin örtülmesi emredilir ki, bu durumda ya "ziynet" dersiniz, taç takmayan kadının başını örtmesi de gerekmez, yada "ziynet yeri" dersiniz, hızma takıldığı için burunda örtülmek durumunda kalır. Doğuşltan ziynetler derseniz, bu durumda kadının kaşı, gözü, gamzesi, dudağı vs. olur ki, tüm yüzü örtmek icap eder. Kısaca, bizim başörtüsü dediğimiz mevzu kuranda yoktur.

Bu Nur/31 üzerine konuşmak abestir. Zira, Ahzap 59 daha kesin, açık ve net şekilde, çarşaf, yani baştan aşağıya kadını örten bir örtü örtülmesini emrder..

Sitelerde Paylaş

berguzar hanım

kurandaki kapanın ayetini peygamberimiz yorumlamış ve eşlerine ve diğer kadınlara el ve yüz hariç kapanmalarını söylemiştir.ben kendi kafamdan uydurmuyorum.bi zihniyette güddüğüm filan yok.her neyse burda şimdi müslümanlar birbirine düştü deyip gülerler.konuyu kapatıyorum

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...