Jump to content

Wormhole ve WarpDrive

Recommended Posts

Bilim kurgu fanatiklerinin zamanda yolculuk meraklıların bildiği üzere uzay zamanda kısa yollar olan wormhole(solucan delikleri) ve warpdrive(uzayı sıkıştırarak ilerlemek artık nasıl oluyorsa boşluk nasıl sıkışır aklım almıyor ) bu iki fenomenin bilimsel dayanakları nelerdir yapılması mümkünmüdür bu konu hakkında bilgisi olanlar varsa yazsın lütfen

Sitelerde Paylaş

Fizikçi Michio Kaku kitaplarında bu tür konulara değiniyor bolca. Zamanda geçmişe yolculuk olsun, ışık hızını aşan hızlarda seyahat olsun (warp drive, vs) hepsi için gereken şey negatif enerji.

Negatif enerji denen şey, antimaddeden farklı. Antimaddenin varlığı biliniyor ve hatta üretilmiş durumda. Anti madde ile normal madde birleştiğinde enerji açığa çıkıyor ama bu pozitif bir enerji.

Bu işler için negatif enerji gerekiyor ve negatif enerjiye en fazla benzeyen fenomen vakum enerjisi denen olay. Cassimir effect denen bir etki var fizikte ve deneysel olarak gösterilmiş durumda. Birbirine çok yakın şekilde yerleştirilmiş iki levha arasındaki vakumdan elde edilen enerji. Bu enerji warp drive ve wormhole'ler için gerekli negatif enerjinin aynısı mıdır, yoksa sadece onu andıran fakat farklı bir enerji midir bilmiyorum ama gerekli olan negatif enerjinin mevcut olup olmadığı veya mevcutsa bile istenen miktarlarda üretilip üretilemeyeceği bilinmiyor bildiğim kadarıyla.

Gerçi, bir yandan böyle deniyor, bir yandan da kuantum dünyasında kendiliğinden wormhole'ler oluşup kapanıyor sürekli falan deniyor. Eğer bu kesin biliniyorsa, o zaman negatif enerjinin varlığı da kesin demektir. O halde neden negatif enerji varolmayabilir gibi de konuşuyorlar bilmiyorum. Bir ihtimal, kuantum dünyasında wormhole'lerin sürekli açılıp kapandığı bilgisinden de emin olmayabilirler.

Bence bu konular daha uzun süre bilim kurgu olarak kalmaya devam edecek.

Sitelerde Paylaş

Zamanda yolculuğun mümkün olduğuna veya olacağına inanmıyorum. Her şeyden önce diyalektiğe aykırı olduğunu düşünüyorum. Bulunulan zamandan bir başka zamana geçilebilmesi için, en azından geçecek madde kadar maddenin, bulunulan zamanda "vardan yok olup" geçilen zamanda "yoktan var olması" gerekir. Zaman da uzayın ayrılmaz bir parçası olduğuna göre, bunun mümkün olacağına inanmıyorum. Kaldı ki, Aristo mantığı gibi olacak gerçi ama, gelecekte geçmişe yolculuk mümkün olacak olsaydı, geçmişte veya bugün gelecekten gelen birileriyle veya onların izleriyle karşılaşmış olmamız gerekirdi diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

bu konu ile ilgili kafa yoran bir sürü bilim adamı var Miguel Alcubierre Kip Thorne gibi internette bununlarla ilgili bir sürü makale var ama fizikçi olmayanların anlaması çok güç bende paratikte zmanda yolculuğun imkansız olduğunu düşünüyorum ama eğer insnalık evreni keşfetmek istiyorsa ışık hızından daha hızlı gitmek zorunda bunu kabul etmek gerek bu konu ile ilgilinene Trüklerde var ama ne yazıkki onlarda ufo saçmalıkları ile uğraşıyor en yazıkki

http://www.zamandayolculuk.com/cetinbal/index.html

burada çetin bey sağolsun bayağı bir bilgi vermiş

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

:good: insanoğlu teori ve tez mantiğinda gidiyor belli bir seviyeye geldikten sonra zaten bir çok seyi gözüyle görücek ve çözücek

evrenin sadece boş ve anlamsiz bir yer olmadiğini öğrenecek.... :good:

Sitelerde Paylaş

tachyon olarak yazılıyordu sanırım. Işık hızının çok üzerinde hareket edebildiği öne sürülen parçacıkların hızlarını ifade etmek için kullanılan bir terim. Anladığım kadarıyla ışık hızı bir limit noktası sonsuzluğa uzanan ama o değerden yüksek veya küçük değerlerde madde veya antimadde olarak varolunabilindiği ve bu sayede antimaddenin herhalde tachyon adı verilen hızlarda hareket edebildiği öne sürülüyor. Okuduklarımdan yola çıkarak anlayabildiklerimi paylaşmak istedim:)

Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla (Düzeltilebilirsiniz) sadece geleceğe gidilebilinir...Uzayda Işık hızıyla gidilirse eger o makinen içinde gecen bir saniye dünyada 2 saniyeye tekabül ediyor....Yani 10 yıl gidin 10 yılda geri döndüğünüzde sizin için 20 yıl ama dünyada yasayan bir insan için 40 yıl geçmiş oluyor...Geleceğe böyle gidilebilinir....

Sitelerde Paylaş
Bildiğim kadarıyla (Düzeltilebilirsiniz) sadece geleceğe gidilebilinir...Uzayda Işık hızıyla gidilirse eger o makinen içinde gecen bir saniye dünyada 2 saniyeye tekabül ediyor....Yani 10 yıl gidin 10 yılda geri döndüğünüzde sizin için 20 yıl ama dünyada yasayan bir insan için 40 yıl geçmiş oluyor...Geleceğe böyle gidilebilinir....

görelik kuramına göre maddenin ışık hızına veya geçmesi çıkması imkansız ama uzayın kendisi için böyle bir sorun yok zaman yolculuğu ize başlıbaşıan bir konu bir çok kişi eğer zaman yolculuğu mümkünse bunun sadece warp drive ve wormhole kullanılarak yapılabileceğinin söylüyor zamanda yolcıuluk mümkün olmasa bile eğer insanlık evreni keşvedecekse bunu mutlaka ışıkdan hızlı giderek yapması gerecek

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
Warp hızı ile yolculuk uzay yolu ve benzeri bilimkurgu hikayeleri dışındada mümkün. Ne varki enerji tasarrufundan yana olanlar bu şekilde ilerlemekten pek hoşlanmayacak . Çünkü ışıktan hızlı hareket edebilmek için en azından Jüpiter büyüklüğünde bir gezegenin gözden çıkarılıp enerjiye dönüştürülmesi gerek. Uzun zaman ışık hızını aşmanın Einstein'ın Özel Görelilik Kuramına aykırı olduğu düşünlmüştü .Kuram, madenin ışıktan hızlı olmak şöyle dursun, hiç bir zaman boşluktaki ışığın hızına erişemeyeceğini ileri sürer.peki uzay gemisine değilde, gemini içinde hapsaolduğu bir uzay zaman kabarcığına ivme kazndırılacak olsa? Bu durum görelik kuramı ile çelişmiyor . Çünkü kuram uzayın kendisinin ışık üstü süratle hereket etmeyeceğini yad agenişlemeyeceğini söylemiyor. Daha 1994'te Meksikalı fizikçi Miguel Alcubierre bir uzay kabarcığı motoru önermişti. Gerçekleştirebilmek için uzayı manipüle etmek gerek bir diş macunu tüpünü sıkarcasına akbarcık önündeki uzay sıkıştırılmalı hemen ardından genişletilmeli.

Texas/Wacodaki Baylor üniversitesinden Richarrd Obousy ile Gerald Cleaver stirng teorisinden yola çıkarrak uzay zaman kabarcıkları oluşturmak için everenin nasıl manipüle edileceğini çıkarsadı. Söz konusu teoeri bizim bildiğimiz dört boyut(zaman ve mekan) dışında, yuvarlanmış halde oldukları için algılayamadığımız başka boyutlarında var olduğunu farz ediyor sanki uzaydaki her noktaya küçücük çok boyutlu bir küre iliştirilmiş gibi. Araştırmacılar bu kürelerin büzüşmesinin, bildiğimiz üç boyutlu uzayın balon gibi genişlemesi sonucunu doğuracağını keşfetti. Tersine uzayın büzüşmeside kürelerin enerji ile doldurulmasını gerektirmekte. Ancak uzay gemsinin bu yollla ulaşaabileceği hızında üst sınırı var çünkü sözü edilen kürelerin çapı Planck uzunluğundan daha küçük bir değer alamaz. Bu değer bir milimetrenin katrilyonda birinin katrilyonda birinin yüzde biren eşit.Uzay kabarcığının azami hızı o zaman sadece ışık hızının yüz katrilyon kere katrilyonun katına denk gelcektir. Ama Atılgan uzay gemisinin dümenindeki Bay Sulunun bu hıza ulaşması enerji yetersizliğinden ötürü asla mümkün olamazdı zira bugün bildiğimiz boyutta eveenin toplam kütlesinden çok daha fazlası enerjiye dönüştürlmesi gerekirdi.

Kaynak:GEO Türkiye mart 2009

Sitelerde Paylaş

zamanı sadece tek bir doğru üzerinde (geçmiş-bugün-gelecek) olduğunu düşünen kuramların yanında alternatif kuramlarda var , sicim teorisini de incelemenizi tavsite ederim

Sicim teoremi 6 yeni boyut daha önerirler fakat bu boyutları standart anlamdaki mekan ve zaman boyutları değil bunlara bağlı alt boyutlar gibi tanımlarlar mesela çok ince bir tel düşünelim 2 mm kalınlığında bu tel uzaktan bakılınca bizim için tek boyutlu bir doğrudur diğer boyutları bizim için yok gibidir fakat bu telin üzerinde hareket eden bir karınca için telin üzerinde sağa ve sola gidip tur atılabilir ve o yönlerde de boyut vardır.İşte o boyutlar ancak o seviyeye inince anlam kazanır ve her zaman gözükmezler.Membranların oluşturduğu parçacıklarında çok küçük yüzeyler olduğu ve onların seviyesine inince anlaşılabileceği düşünülüyor.Bu yüzeyler farklı titreşimlerle farklı atom altı parçacıkları oluştururlar ve bu atomaltı parçacıklarda birleşerek atomları oluşturuyor

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sicim_kuram%C4%B1

İngilizceniz var ise bağlantıların içinde güzel filmlerin olduğu siteleri bulunmakta......

Maalesef şu an tümü deneme yapamayacağımız için kuram olarak ilerliyor ama bilim hızla gelişiyor

Sitelerde Paylaş
zamanı sadece tek bir doğru üzerinde (geçmiş-bugün-gelecek) olduğunu düşünen kuramların yanında alternatif kuramlarda var , sicim teorisini de incelemenizi tavsite ederim

Sicim teoremi 6 yeni boyut daha önerirler fakat bu boyutları standart anlamdaki mekan ve zaman boyutları değil bunlara bağlı alt boyutlar gibi tanımlarlar mesela çok ince bir tel düşünelim 2 mm kalınlığında bu tel uzaktan bakılınca bizim için tek boyutlu bir doğrudur diğer boyutları bizim için yok gibidir fakat bu telin üzerinde hareket eden bir karınca için telin üzerinde sağa ve sola gidip tur atılabilir ve o yönlerde de boyut vardır.İşte o boyutlar ancak o seviyeye inince anlam kazanır ve her zaman gözükmezler.Membranların oluşturduğu parçacıklarında çok küçük yüzeyler olduğu ve onların seviyesine inince anlaşılabileceği düşünülüyor.Bu yüzeyler farklı titreşimlerle farklı atom altı parçacıkları oluştururlar ve bu atomaltı parçacıklarda birleşerek atomları oluşturuyor

http://tr.wikipedia.org/wiki/Sicim_kuram%C4%B1

İngilizceniz var ise bağlantıların içinde güzel filmlerin olduğu siteleri bulunmakta......

Maalesef şu an tümü deneme yapamayacağımız için kuram olarak ilerliyor ama bilim hızla gelişiyor

zaten bütün wormhole ve warpdirve teorileri sicim teorisini temel alıyor

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
zaten bütün wormhole ve warpdirve teorileri sicim teorisini temel alıyor

Zannetmiyorum.

Warpdrive saçmalığı Startrack ile başlamıştır. 1960'lı yıllarda başlamıştır yani..

O zaman sicim kuramı yoktu.

Sicim kuramı da aslında onlardan farklı değil..

Fantezi. Sicim diye bir şey yok. Uydurma bir teori var ve onun tutarsızlığı anlaşıldı.

Doğmadan ölen bir teori zaten.

Biraz popüler olunca warmhole ve warpdrive fantezilerini ona uydurmaya çalışmış olabilirler.

Ayrıca ek boyutlar uydurması 200 yıl geçmişe gider.

Sitelerde Paylaş
Zannetmiyorum.

Warpdrive saçmalığı Startrack ile başlamıştır. 1960'lı yıllarda başlamıştır yani..

O zaman sicim kuramı yoktu.

Sicim kuramı da aslında onlardan farklı değil..

Fantezi. Sicim diye bir şey yok. Uydurma bir teori var ve onun tutarsızlığı anlaşıldı.

Doğmadan ölen bir teori zaten.

Biraz popüler olunca warmhole ve warpdrive fantezilerini ona uydurmaya çalışmış olabilirler.

Ayrıca ek boyutlar uydurması 200 yıl geçmişe gider.

Belki gelecekte bugün uydurma dediğimiz teoriler gerçeklik kazanabilir tıpkı geçmişte olduğu bence hemen kestirip atmamak lazım bazen seni anlamıyorum hacı abi geçmişte sicim teorisen atıf yaptığın bir çok yazını çoğunu anlamasamda heycanla ve büyük merakla okumuştum(devirli evrenler ve multiverse teorileri büyük patlama ve öncesi ile ilgili teoriler) daha doğrusu geçmişte böyle fantezileri severdin acaba yaşlandıkça fanztezi duyguların körelmeye mi başladı beni mazur gör bilimkurgu manyağı biri olarak böyler teoriler beni heycanlandırıyor saçmada olsa acaba bugün saçma olarak nitelendiridiğimiz teorilerbir gün gerçek olabilirmi diye düşünüyorum sadece

tarihinde Osiris_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Belki gelecekte bugün uydurma dediğimiz teoriler gerçeklik kazanabilir tıpkı geçmişte olduğu bence hemen kestirip atmamak lazım bazen seni anlamıyorum hacı abi geçmişte sicim teorisen atıf yaptığın bir çok yazını çoğunu anlamasamda heycanla ve büyük merakla okumuştum(devirli evrenler ve multiverse teorileri büyük patlama ve öncesi ile ilgili teoriler) daha doğrusu geçmişte böyle fantezileri severdin acaba yaşlandıkça fanztezi duyguların körelmeye mi başladı beni mazur gör bilimkurgu manyağı biri olarak böyler teoriler beni heycanlandırıyor saçmada olsa acaba bugün saçma olarak nitelendiridiğimiz teorilerbir gün gerçek olabilirmi diye düşünüyorum sadece

Ben mi yaşlanıyorum yoksa senin akıl yaşın mı çocuklaşıyor bilmiyorum ama ben ek boyutlara hiç inanmadığımı birçok kereler yazmıştım.

Sana oyuncak mı lazım.

O zaman sicim teorisi tam sana göre..

İyi bir çocuk oyuncağı..

Başka hiç bir işe yaramaz.

Multiverslerle ve Big Bang ile hiç alakası olmayan bir saçmalık

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...