Jump to content

Ayşe'nin Evlilik Yaşına Delil Kuran'dır

Recommended Posts

Evet samimiyim. Fakat burda en ideal yaşı sormuyorum size, olabilecek en erken yaşı soruyorum. Ayrıca bu devirdeki kriterleri verdikten sonra 1400 yıl önceki Arap yarımadasındaki kriterleri de ver bakalım.

bu konuda şuan bilim çevresinde kabul gören görüş Eriksonun psikososyal görüşüdür.

erikson bir insanın doğuştan ölümüne kadar olan zihinsel sosyal ve biyolojik gelişimine bakarak insanın hayatını evrelere ayırmıştır.

her evreyi ayrı ayrı ele almayacağım.

sadece senin düşüncene yanıt vermesi bakımından iki evreyi ele alacağım.

12-18 yaş evresi.....kişilik bütünlüğü sağlama evresidir. bu evrede kişi kendi karakterini bulmaya çalışır. ben kimim hayat nedir, niçin varım gibi soruların yanıtına cevap arar. bu evrede evlenirse kişilik gelişimi olumsuz etkilenir. zira psikolojisi çok değişkendir. bir bakarsın sinirlenir bir bakasın neşelenir bir bakarsın dünyalar kurur. bir bakarsın başbakan kesilir. çok değişken bir yapısı vardır. şimdievet dediğine biraz sonra hayır der. vereceği kararlar gerçekçi değildir. bunları yerli yerine oturtmaya çalışır ki bunun için çoğu zaman bir kenara çekilip yanlız kalması gerekir. düzüşürse sorgulamayabunu da dahil edeceği için psikolojisi daha da alt üst olur.

18-30 yaş evresi...yakınlık kurma evresi: bu evrede kişi evlenecek birileri arar. eğer bu evrede bulamazsa ilerleyen evrelerde evlenmesi daha zor olur.

bu arada 12-18 yaş evresinde düzüşme isteği elbette etkindir. ancak bu isteği yerine getirme çabasına girişmek çoğu zaman kişilik karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak içindir. geçici bir rahatlama sağlar kişiye. bu nedenle sırf geçici olan bu rahatlama için ömür boyu sürmesi planlanan evlilik yapılmaz.

sorun varsa yanıtlayayım.

tarihinde keyy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

bu arada 12-18 yaş arasındaki evliliğin en önemli sakıncası hiç şüphesiz ki bireyin bu dönemde yaşadığı kişilik değişkenliğidir. az önce sevdiği beğendiği bir şeyden kısa süre sonra nefret eder hale gelir. böyle bir insanın vereceği karara nasıl güvenilir? hepimiz aynı evrelerden geçmedik mi ali?

herşeyi çük üzerine kurulu bir dinin elbete bunları önemsemesini beklemiyorum. evlatlığının karısına bile dadanan bir peygamberin dünyaya ve insanlara vajinadan bakması kadar doğal başka ne olabilir?

ama gel görki insanın yüreği yanıyor. lütfen elini vicdanına koy ve bir kez daha düşün.

Sitelerde Paylaş
Eveeet bu tartışma burada bitmiştir. Çıkan sonuç:

Bilime göre Ayşe validemizin yaşı evlilik yapmaya elverişlidir. Ama en ideal evlilik yaşı 9 değildir.

Midesiz, hadi olduda evlendi diyelim 50 yaşında bir adamla mı evlenmeli yoksa dengi olan biriylemi, cocuğu resmen satmışlar adama. Ve sende buna onay veriyorsun.

Ben daha önce sordum ama cevap vermemiştin, 12 yaşında kızını veya kız kardeşini 50 yaşında 1 adamla evlendirimisin diye.

Cevabımı aldım kıvırmana gerek yok sen 12 yaşındaki kızını veya kızkardeşini 50 yaşında 1 adamla evlenmesine müsade edecek kadar midesiz olduğun apaçık ortadır. Tartışma bitmiştir.

Sitelerde Paylaş
bu devirdeki kriterleri verdikten sonra 1400 yıl önceki Arap yarımadasındaki kriterleri de ver bakalım.

Niye, bu din herkese ve her devire inmemiş mi?... Yoksa o bedevi ilahı, o devrin ve peygamberinin herkes tarafından binlerce yıl örnek alınacağının farkında değil miymiş..

Sitelerde Paylaş
ataistler kuran kücük kizlarlar evlenmeyi emretmez o eskiden araplarin kültüründe varmis bide o zaman arabistanda kizlar cabuk gelisiyomus sonra zamanla düzeti islam bu durumu bizmi anlatacaz bunlari sizin kafaniz yokmu

Bir sen eksiktin; gelmesen eksik kalırdı tartışma... :good:

Sitelerde Paylaş
Tekrar soruyorum:

Kadını kadın yapan nedir? Bir kız çocuğunu bilim adamları ne zaman kadın olarak görür? ve bunu belirleyen kriterler nedir?

Bir kadını kadın yapan nedir biliyor musun? Erkek.

Erkek kadını kadın yapar. Kadına der ki 'Sus sen kadınsın senden 4 tane alabilirim. Evden de çıkamassın. Bu örtüyü de örtmek zorundasın' dersen kadını kadın yapmış olursun. ;)

Sitelerde Paylaş

Bir şeyi merak ediyorum(bu bir sorudur)

bilim adamları,kızların 10 yaşında evlenebileceklerine dair açıklama yapsalar ateistler bu duruma ne diyecekler acaba?

Siz bu 9 yaşa takıntılı olduğunuz için bu soruyu soruyorum

tarihinde antilaik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bir şey merak ediyorum(bu bir sorudur)

bilim adamları,kızların 10 yaşında evlenebileceklerine dair açıklama yapsalar ateistler bu duruma ne diyecekler acaba?

Siz bu 9 yaşa takıntılı olduğunuz için bu soruyu soruyorum

Konusunun önde gelen psikolog, psikiyatrist, jinekolog, seksolog bilim adamları bu konuda olumlu ve 9 yaşı destekleyen bir açıklama yapsınlar, bu durumda bize de özür dilemek düşer... Yalnız bahsi geçen bu bilim adamları ışık evlerinde yetişmiş filim adamı olmasın...

Sitelerde Paylaş
Konusunun önde gelen psikolog, psikiyatrist, jinekolog, seksolog bilim adamları bu konuda olumlu ve 9 yaşı destekleyen bir açıklama yapsınlar, bu durumda bize de özür dilemek düşer... Yalnız bahsi geçen bu bilim adamları ışık evlerinde yetişmiş filim adamı olmasın...

Bunu tarafsız bir bilim adamı yapsa özür dilersin demek..

Aslında bu durumda özür dilemene gerek yok..Çünkü ayşe 9 yaşında değildi..

hadisleri ön yargılı/yüzeysel okursanız ve anlamlarını iyice araştırmazsanız tabiki 9 yaş kanısına varırsınız

tarihinde antilaik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hadisleri ön yargılı/yüzeysel okursanız ve anlamlarını iyice araştırmazsanız tabiki 9 yaş kanısına varırsınız

Nerden tutarsan tut

Muhammedinayşe ile yaptığı evlilik yanlıştır

Ayşe 9 değilde 18 olsun diyelim ;

18 Yaşında bir kızın 50 yaşında birisiyle evlenmesi ne kadar mantıklı geliyor sana ??

18 Yaşında birinin sayısı belli olmayan karıların üstüne gelmesi ne kadar mantıklı ?? ( Bkz. sayısı şu şekilde hesaplanır 4 nikahlı + sınırsız cariye )

Bakıma muhtaç olmadığı halde Ayşe'yi genç bir yaşta kadın olarak almanın mantığı nedir ? ?

Extra olarak ayşenin yaşının küçük olmadığı hakkında kaynakta pek azdır onlarda yorumdur.Kıvırmadır.

Yok sıcak iklimde daha çok serpilirdi

Yok o zamanlar yaş hesabı farklıydı falan filan

Sitelerde Paylaş

Peki size bu konuda araştırma yapan bir akademisyen ilahiyatçının tezini verirsem...

Sitelerde Paylaş

cübbeli, sapıklığa ortak olmak için bin dereden su getiriyorsun bakıyorum da.. gözüne kestirdiğin 8-10 yaşlarında bir kızcağız mı var yoksa? peygamberinin izinde gitmek isteyen birine de bu yakışır zaten...

insanlar mağarada dağda bayırda mı yaşıyor hala yaa, bu ne akıldır ya??? bugün bir insanın yetişip kendi başına hayatta kalabilmesi için ne gerekiyor haberiniz yok mu sizin? aslanlardan kedilerden koyunlardan bir farkı yok mu insanın? üreme yaşına gelince içgüdüsel bir şekilde üremeye ne kadar meraklısınız?? 10 yaşında evlendirdiğin oyun çağında iki çocuk kendilerine ne kadar bakabilir ki olacak çocuklarına baksın?? müslüman ve diğer geri kalmış toplumlara bakınca durum ortada aslında; ne kadar cahillik varsa o kadar bodoslama oluyor herşey; ondan sonra da sağlıksız, aç, sefil, eğitimsiz insanlar.. sonuçta olan o onlara oluyor, çocukluklarını bile yaşamadan yetişkin olmaya zorlanıyorlar...

anladın mı şimdi evlilik yaşını?

Sitelerde Paylaş

memleketim güneydoğuda da var bazı piçoğlu piç 55 likler.bunların bazı adi oğlu adileri 18 liklerle evleniyorlar. sünnetullahınıza uygun mudur acaba beyfendi hazretleri?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...