Jump to content

Türban sorunu

Türban sorunu  

56 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

• İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Özgür düşünceye önem veren, her hangi bir Avrupa ülkesinde olsaydık; Üniversite ve Kamu alanları da dahil her yerde serbest olmasını isterdim.. Tabii ki ilk okullar hariç.

Ama günümüz Türkiyesi'nde Üniversiteler ve Kamu alanları da dahil yasaklanmasını savunuyorum.. Tabii ki özel hayatlarında serbest olabilir.

Sitelerde Paylaş

"Başörtüsü - türban kişisel bir tercihtir. Bu konu ne laiklik adı altında ne de müslümanlığın bir gereğidir denilerek bir baskı unsuru ve siyasi rantelde etme amacıyla kullanılmamalıdır. Hiçkimsenin, hiçbir kurumun insanların yaşam alanlarına müdahale etme hakkı yoktur" diye bir seçenek olmadığı için oyumu kullanamadım

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
"Başörtüsü - türban kişisel bir tercihtir. Bu konu ne laiklik adı altında ne de müslümanlığın bir gereğidir denilerek bir baskı unsuru ve siyasi rantelde etme amacıyla kullanılmamalıdır. Hiçkimsenin, hiçbir kurumun insanların yaşam alanlarına müdahale etme hakkı yoktur" diye bir seçenek olmadığı için oyumu kullanamadım

Saygılarımla

Sanırsam sizin ilk seçeneği işaretlemeniz gerekiyor

Sitelerde Paylaş
Sanırsam sizin ilk seçeneği işaretlemeniz gerekiyor
Yoo. O şık bana hiç uymaz. 7 yaşında bir çocuk, ebeveynin baskısı ile başörtüsüne büründürelemez. Sadece 7 yaş değil. Bir insan reşit olana kadar.
Sitelerde Paylaş

Saygılarımla

Kalın puntoyla yazılı kısım doğru mudur?

Türban kişisel bir tercih midir?

Henüz boyu diz kapağıma kadar uzamamış kızlara türban takan ana-babalar bunu çocuklarının tercihini göz önünde bulundurarak mı yapıyorlar?

Mahalle baskısı diye bir şey hiç mi yok?

Tamam özgürlükçülük iyi hoş da bu ifade, günümüzün Türkiye'sinin şartlarını yansıtmıyor.

Sitelerde Paylaş

Sadece üniversitelerde ve özel hayatta serbest olsun şıkkını işaretledim.

Üniversitelerde yasaklamak bu meselenin ülkenin gündeminde kalmasına ve insanların keskin kutuplara ayrılmasına yol açıyor. Daha kötüsü, şeriatçı kesim ile halkın çoğunluğunun yan yana saf tutmasına sebep oluyor. İnsan haklarını bir yana bırakın sadece bunun için bile stratejik bir hamle olarak bu yapılmalıdır. Bu yapıldığı zaman başka talepler gelecek iddiası saçmadır. Başka talepler geldiği zaman saflar farklılaşır. O zaman halkın çoğunluğu şeriatçı kesimin yanında olmaz.

Bu sorunun gündemde kalmasını isteyenler sadece bu sorun üzerinden prim yapmak isteyen her iki tarafın aşırı uçlarıdır. Bu ülkedeki laikliğe en büyük zararı laiklikten başka hiçbir söylem üretemeyen politikacılar vermektedir.

tarihinde Astral tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

siyasi bir simge olmaktan çıkana kadar tüm kamusal alanlarda yasaklanmalıdır.

bu sorun aşılınca birey reşitse üniversitede de takabilir.

tarihinde murteddd tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Kalın puntoyla yazılı kısım doğru mudur?

Türban kişisel bir tercih midir?

Henüz boyu diz kapağıma kadar uzamamış kızlara türban takan ana-babalar bunu çocuklarının tercihini göz önünde bulundurarak mı yapıyorlar?

Mahalle baskısı diye bir şey hiç mi yok?

Tamam özgürlükçülük iyi hoş da bu ifade, günümüzün Türkiye'sinin şartlarını yansıtmıyor.

Evet o bölüm doğrudur. Yahu siz tüm türbanlıların zorla kapandığını mı düşünüyorsunuz. Aile baskısı veşya mahalle baskısı farketmez. Hem kalın puntonun ardından 'müslümanlığın bir gereği olarak'da baskı unsuru olmaması gerektiğnii yazdım..

Bende sizin yazınızdan bir bölümü bold yaptım. :) Siz bunda ciddimisiniz. Çünkü bugüne kadar yöneticiyler hep bizi böyle uyuttu. Özgürlüğün sınırlarını koşullara öre belirlemek hiç de özgürlükçü bir yaklaşım olmamalı. Bence bu sözünüzü bir kez daha düşünün

SAygılarımla

Sitelerde Paylaş

Türban takmanın bir baskı ürünü olduğunu kim, neye dayanarak söyleyebilir? Ve yahut bunun çözümü tamamen yasaklamak mıdır? Yasakçılıkla; yasakçılığın baskıcılığın önüne geçilir mi? Geçilirse de böyle geçilmez.

"Her türbanlı hür iradesinin dışında dış baskı ile türban takıyor" diye genelleme yapmaya kimsenin hakkı yoktur.

Bunun başka bir çözümü olmalı.

Tabandan araştırma yapılmalı, bir komite kurulmalı. En azından üniversite ve kamu kuruluşlarındaki ailelerin bir tahlili yapılmalı ve ona göre hareket edilmeli. Eğer serbest olmasının sakıncaları varsa, yasak olmasının da sakıncaları var yani.

Sitelerde Paylaş

Erkeklerin (başta Allah baba ve muhammed'in) kıskançlığının ve sapıklığının bir ürünüdur türban; kadınlar koyun gibi güdülmekten, aklı kendi çükünde ve başka erkeklerin tehlike arz eden çüklerinde olan erkeğin iradesine, emirlerine boyun eğmekten ve bunu akıllarınca özgür iradeleriyle yapmaktan zevk aldıkları sürece, kadınların türban takmalarında bir sakınca yoktur; en azından sokağa çıktığımızda hangilerinin koyun hangilerinin insan olduğunu anlamamıza yardımcı olur...

işaretleyebileceğim herhangi bir şık olmadığı için kısa bir yorum yazmayı uygun buldum...

Sitelerde Paylaş
Evet o bölüm doğrudur. Yahu siz tüm türbanlıların zorla kapandığını mı düşünüyorsunuz. Aile baskısı veşya mahalle baskısı farketmez. Hem kalın puntonun ardından 'müslümanlığın bir gereği olarak'da baskı unsuru olmaması gerektiğnii yazdım..

Bende sizin yazınızdan bir bölümü bold yaptım. :) Siz bunda ciddimisiniz. Çünkü bugüne kadar yöneticiyler hep bizi böyle uyuttu. Özgürlüğün sınırlarını koşullara öre belirlemek hiç de özgürlükçü bir yaklaşım olmamalı. Bence bu sözünüzü bir kez daha düşünün

SAygılarımla

Özgürlük zorunlulukların kavranmasıdır. (Hegel idi yanlış hatırlamıyorsam)

Bu kapsamda kimlere hangi özgürlüklerin verilmesi uygun olur? Gayrı-bilimsel olduğu halde fen fakültelerinin yaratılış derslerini okutması? Doktorların cinsiyetlerine göre hastaları muayene ya da tedavi edip etmeme hürriyeti? Kısas? Mesai saatleri içerisinde ibadet hürriyeti?

Ben yasakçı falan değilim ama b.ku çıkarılmış demokrasi de pek tarzım değildir. Her kural insanların özgürlüğünü kısıtlamak için konmaz, bazıları özgürleştirmek için de konur. Sokaklarında gerici terörün esmediği, şeriatçılığın, osmanlıcılığın gündeme sokuşturulmadığı sağlıklı bir ülkede isteyen kafasında huniyle dolaşsın. Bana ne?

Sitelerde Paylaş

türban Arab'ın bile örfü değilken yan yollardan dini inançla taşınarak islam'a yamatılmıştır. cuyubihinne ile Musanın ceyb'ine bakış açısının odağı yerleşmesi gerekirken, sümerler de namuslu kadınları fahişelerde ayırmak için fahişelerin saçlarını örtmelerinde kullandıkları türban yerleşmiştir bu odağa. diyanet kurumu, türbanın köküyle beraber tartışılması için hacca yanaşmıyor bile. bu haliyle evrenkentlerin öğrencisi olanlar için yasak olmamalı, öğretim görevlileri için yasak sürmelidir diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş
Özgürlük zorunlulukların kavranmasıdır. (Hegel idi yanlış hatırlamıyorsam)
Özgürlük zorunluluğun bilincine varmaktır sözünü sabaha kadar tartışmıştık öğrencilik yıllarında. Şimdi bu konuyu açsak 5 satır yazamam herhalde.

Özgürlük konusuna örnek verirken neden uç örnekler vererek karşımızdakini alt etmeye çalışırız anlamam. Benim ne söylediğim çok açık oysa.

İnsanların kılıklarıyla kıyafetleriyle sakallarıyla uğraşan 12 Eylül'cülerdi hatırladığım kadarıyla. Bu uygulamayı siz hatırlıyor musunuz ? 12 Eylülcülerin, bilim adamlarının sakallarıyla uğraşmasını özgürlük kapsamında nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin şimdi türbana karşı tavrınızla bir benzerlik taşıyor mu ?

SAygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...