Jump to content

incil ve kölelik sorunsalı

Recommended Posts

47 "Efendisinin isteğini bilip de hazırlık yapmayan, onun isteğini yerine getirmeyen köle çok dayak yiyecek.

48 Oysa bilmeden dayağı hak eden davranışlarda bulunan, az dayak yiyecek. Kime çok verilmişse, ondan çok istenecek. Kime çok şey emanet edilmişse, kendisinden daha fazlası istenecektir.

49 "Ben dünyaya ateş yağdırmaya geldim. Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı!

50 Katlanmam gereken bir vaftiz var. Bu vaftiz gerçekleşinceye dek nasıl da sıkıntı çekiyorum!

51 Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ayrılık getirmeye geldim

luka

....................

evet incil sevgi dinidir, son derece hümanist bir sosyal ilişki düzenlemesi ve eşitlik söz konusudur, barış ve sevgi modifikiyesini hayata son derece güzel geçirmiştir..

amen.

Sitelerde Paylaş
47 "Efendisinin isteğini bilip de hazırlık yapmayan, onun isteğini yerine getirmeyen köle çok dayak yiyecek.

48 Oysa bilmeden dayağı hak eden davranışlarda bulunan, az dayak yiyecek. Kime çok verilmişse, ondan çok istenecek. Kime çok şey emanet edilmişse, kendisinden daha fazlası istenecektir.

keeeh keeeh keeeh

ulan hiç güleceğim yoktu..

Sitelerde Paylaş

Hristiyanlık tamamen aklın dışında bir dindir.. Bir Hristiyan papazına bizim burda müslümanlara yönelttiğimiz soruları yöneltirseniz size cevap vermekten kaçar ve kiliseye gelince aklını dışarda burakacaksın der.. Tamamen dogmatiktir ve kendi dogmalarını tartışılmaz kabul ederler... Bu konuda müslümanlardan daha tutucular... Hristiyanlık, İslamiyet, Yahudilik hepsi aynı.. Hepsinde kölelik var...

Sitelerde Paylaş

Kutsal Kitap'ı öğrenmek için okuyan birisi bu kitapta birçok benzetmeler olduğunu görecektir..Bu kitabın yazılış tarzıdır..

İsa'da sürekli benzetmelerle konuşmuştur..Bunu anlatmak istediği şeyleri daha iyi açıklayabilmek için yapmıştır..Benzetmeler de kullanılan ögeler genellikle o dönemde yaşayan halkın günlük hayatında görebileceği türdendir.

Bu ayetlerin öncesine bakalım :

Luka : 12.Bölüm

34 Hazineniz neredeyse, yüreğiniz de orada olacaktır.›› 35 ‹‹Kuşaklarınız belinizde bağlı ve kandilleriniz yanar durumda hazır olun. 36 Düğün şenliğinden dönecek olan efendilerinin gelip kapıyı çaldığı an kapıyı açmak için hazır bekleyen köleler gibi olun. 37 Efendileri geldiğinde uyanık bulunan kölelere ne mutlu! Size doğrusunu söyleyeyim, efendileri beline kuşağını bağlayacak, kölelerini sofraya oturtacak ve gelip onlara hizmet edecek. 38 Efendi gecenin ister ikinci, ister üçüncü nöbetinde gelsin, uyanık bulacağı kölelere ne mutlu! 39 Ama şunu bilin ki, ev sahibi, hırsızın hangi saatte geleceğini bilse, evinin soyulmasına fırsat vermez. 40 Siz de hazır olun. Çünkü İnsanoğlu beklemediğiniz saatte gelecektir.›› 41 Petrus, ‹‹Ya Rab›› dedi, ‹‹Bu benzetmeyi bizim için mi anlatıyorsun, yoksa herkes için mi?›

İsa kıyamette tekrar geleceğini ve kendisine inananları denetleyeceğini zaten bildirmiştir..Bu ayetlerde de belirtildiği gibi İsa efendi olarak görevini yerine getiren kölelere hizmet edecektir..

Bölümün tümünü okumak daha aydınlatıcı olacaktır..

Sitelerde Paylaş
Kutsal Kitap'ı öğrenmek için okuyan birisi bu kitapta birçok benzetmeler olduğunu görecektir..Bu kitabın yazılış tarzıdır..

İsa'da sürekli benzetmelerle konuşmuştur..Bunu anlatmak istediği şeyleri daha iyi açıklayabilmek için yapmıştır..Benzetmeler de kullanılan ögeler genellikle o dönemde yaşayan halkın günlük hayatında görebileceği türdendir.

Bu ayetlerin öncesine bakalım :

Luka : 12.Bölüm

34 Hazineniz neredeyse, yüreğiniz de orada olacaktır.›› 35 ‹‹Kuşaklarınız belinizde bağlı ve kandilleriniz yanar durumda hazır olun. 36 Düğün şenliğinden dönecek olan efendilerinin gelip kapıyı çaldığı an kapıyı açmak için hazır bekleyen köleler gibi olun. 37 Efendileri geldiğinde uyanık bulunan kölelere ne mutlu! Size doğrusunu söyleyeyim, efendileri beline kuşağını bağlayacak, kölelerini sofraya oturtacak ve gelip onlara hizmet edecek. 38 Efendi gecenin ister ikinci, ister üçüncü nöbetinde gelsin, uyanık bulacağı kölelere ne mutlu! 39 Ama şunu bilin ki, ev sahibi, hırsızın hangi saatte geleceğini bilse, evinin soyulmasına fırsat vermez. 40 Siz de hazır olun. Çünkü İnsanoğlu beklemediğiniz saatte gelecektir.›› 41 Petrus, ‹‹Ya Rab›› dedi, ‹‹Bu benzetmeyi bizim için mi anlatıyorsun, yoksa herkes için mi?›

İsa kıyamette tekrar geleceğini ve kendisine inananları denetleyeceğini zaten bildirmiştir..Bu ayetlerde de belirtildiği gibi İsa efendi olarak görevini yerine getiren kölelere hizmet edecektir..

Bölümün tümünü okumak daha aydınlatıcı olacaktır..

haydi murti ye para yapıştıran yok mu ben helalinden 20 ytl yapıştırıyorum :lol:

Sitelerde Paylaş
haydi murti ye para yapıştıran yok mu ben helalinden 20 ytl yapıştırıyorum :lol:

Ayetin içinde bile benzetme olduğu yazıyor dostum..Okumaya zahmet etmediğin için burdan boş boş konuşuyorsun..

Eleştireceksin bari iyi öğrende öyle eleştir..Bunlar basit iddialar..

Sitelerde Paylaş
34 Hazineniz neredeyse, yüreğiniz de orada olacaktır.›› 35 ‹‹Kuşaklarınız belinizde bağlı ve kandilleriniz yanar durumda hazır olun. 36 Düğün şenliğinden dönecek olan efendilerinin gelip kapıyı çaldığı an kapıyı açmak için hazır bekleyen köleler gibi olun. 37 Efendileri geldiğinde uyanık bulunan kölelere ne mutlu! Size doğrusunu söyleyeyim, efendileri beline kuşağını bağlayacak, kölelerini sofraya oturtacak ve gelip onlara hizmet edecek. 38 Efendi gecenin ister ikinci, ister üçüncü nöbetinde gelsin, uyanık bulacağı kölelere ne mutlu! 39 Ama şunu bilin ki, ev sahibi, hırsızın hangi saatte geleceğini bilse, evinin soyulmasına fırsat vermez. 40 Siz de hazır olun. Çünkü İnsanoğlu beklemediğiniz saatte gelecektir.›› 41 Petrus, ‹‹Ya Rab›› dedi, ‹‹Bu benzetmeyi bizim için mi anlatıyorsun, yoksa herkes için mi?› [/i]

burada verilen mesajın ne olduğunu anlatmadınız ama...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

48 Oysa bilmeden dayağı hak eden davranışlarda bulunan, az dayak yiyecek. Kime çok verilmişse, ondan çok istenecek. Kime çok şey emanet edilmişse, kendisinden daha fazlası istenecektir

Burada yapilan sadece ve sadece kole ve efendi benzetmesi.insanlarin tanri ile iliskileri kole efendi benzetmesi yapiliyor..Dayak sadece bir benzetmedir.Ceza anlamindadir.Insanlarin tanrinin istediklerinin yapilmamasi halinde cezalandirilacagi anlatilmaktadir

Benzetme yapildigini zaten murtimuro belirtmis.Bunun uzerine cevap verilmemis gibi hala ayni seyleri yazacaginiza biraz arastirip konuya hakim olarak incili elestirmeye cabalayin

tarihinde Cutie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dayak sadece bir benzetmedir.Ceza anlamindadir.Insanlarin tanrinin istediklerinin yapilmamasi halinde cezalandirilacagi anlatilmaktadir

.......................

efendim o mecaz anlamdır ayetin ikinci anlamı o degildir felan filan

bu filmi görmüştük değil mi ?

Sitelerde Paylaş
nerdesiniz aziz pişkin kardeşlerim...

tek piskin sensin requem ikina ikina , ama fos, bi sey bildigin yok elestirmek icin uydurma sagindan solundan

Galatyalılar 3:28

Artık ne Yahudi ne Grek*, ne köle ne özgür, ne erkek ne dişi ayrımı var. Hepiniz Mesih İsa'da birsiniz

bu sana kapak olsun,

umarim sogur bi yerin

tarihinde BYCENE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bycene bu işler köleliği taratıp birşey bulmakla olmaz, ben sana köle efendi ilişkileri ile yerler gösteriyorum sen bana isaya inananlar ogul mirascı oldugunu anlatıyorsun

sende beni kapak edecek kadar bilge ve donanım göremiyorum çekil kenara bakalım gercek hristiyanlar gelsin senin gibi hristiyan özentisi ateistlere bir dönem baktım şimdi ana merkezdeyim...

Sitelerde Paylaş
bycene bu işler köleliği taratıp birşey bulmakla olmaz, ben sana köle efendi ilişkileri ile yerler gösteriyorum sen bana isaya inananlar ogul mirascı oldugunu anlatıyorsun

sende beni kapak edecek kadar bilge ve donanım göremiyorum çekil kenara bakalım gercek hristiyanlar gelsin senin gibi hristiyan özentisi ateistlere bir dönem baktım şimdi ana merkezdeyim...

ben katoligim , kimmis hiristiyan ozentisi ateist?

kole efendi benzetmelerini iyice oku sen incilde bak bakim neymis, pek sevgili gozluklu hunkarim, bak bakalim ne sonuclar goruyorsun, hadi bakalim yaz bize butun kole efendi benzetmelerini incilde seni bekliyoruz..

tarihinde BYCENE tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

köleliği hiç ağzına almayan bir din biliyor musun ?

incilde kuranda tevratta hepsinde ezilen hor görülen ikinci sınıf sermaye ürünleridir metadır insan degildirler...

dinlerin işine yarayan bu sınıflar son derece titiz sömürülmüştürler...

yakında tevrattaki kölelerede değiniceğim ...

buralardayım..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...