Jump to content

Neden IMTIHAN ?

Recommended Posts

Muslumanlar arasinda, asagidaki iki goruse katilanlarin cevaplarini merak ediyorum.

1. Bu dunyada imtihan oluyoruz....

2. Allah bize ozgur irade vermis ama yine de ne yapacagimizi biliyor..

Bu ikisine evet diyorsaniz sorum su:

Allah sonucunu bildigi bir imtihani neden yapiyor?

Bu soruyu daha once sordugum bir musluman arkadasim bana su cevabi vermisti:

"Allah imtihan yapiyor, cunku yapmasa, ben obur tarafta cehenneme gidersem itiraz ederim. Iste bu tur itirazlara sebep vermemek icin imtihan var."

Evet cevabi buydu...

Bu cevaba katiliyor musunuz?

Eger katiliyorsaniz, imtihanin olmadigi duruma bakalim:

Dusunun, obur tarafa gitmissiniz, cennet var, cehennem var, melekeler, cinler, zebaniler, hurmalar, huriler...Her sey ayni Kuran'da anlatildigi gibi.

...Ve diyelim ki kendinizi cehennemde buldunuz (ya da hadi ben bulayim da size yazik olmasin B) ).

Allah'la ya da onun bir gorevlisi (melek filan) ile aramda soyle bir sohbet geciyor:

BEN: Ben niye cehennemdeyim?

MELEK: E sen Allah'a inanmadin.

BEN: Nerden cikardin bunu?

MELEK: Allah bildirdi?

BEN: Olur mu oyle sey ya..Imtihan filan olmadan cehenneme atiyorsunuz. Allah nereden biliyor, belki de inanacaktim.

Iste bu son cumle bana Nasrettin hoca'nin "kazan" fikrasini hatirlatiyor. Hani demis ya:

"..ya komsu, kazanin dogurduguna inaniyorsun da, oldugune mi inanmiyorsun?.."

Bu duruma itiraz etmem icin butun bunlari yapan allah'in, benim ne yapacagimi bilemeyecegini iddia etmem gerekiyor.

Dusunun,

allah'in evreni yarattigi,

insanlari ve butun canliari yarattigi,

butun bunlari kontrol ettigi ve vs vs nin hepsinin

dogru oldugu ortaya cikmis

ben hala

"..yok olmaz..itiraz ediyorum..gelecegi bilemez.."

filan gibi iddialarda bulunuyorum.

Ben musluman olsam, ya imtihan teorisinden ya da allah'in bizim ne yapacagimizi bildigi teorisinden vaz gecerdim. Yani ikisi bir arada olmuyor gordugunuz gibi.

Tabi bir ucuncu yol daha var: "Ben muslumanim, shalteri indirir herseye inanirim" da diyebilirsiniz.

Sorumu tekrarliyorum:

Allah sonucunu bildigi bir imtihani neden yapiyor?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ben: Neden sana inanmadığım için cehenneme atılıyorum?

Allah: Sus pis kâfir...! İnansaydın ya bana...!

Ben: Eee sen benim inanmayacağımı önceden bilmiyor muydun? Gelceği sen tasarlamadın mı?

Allah: Geleceği ben tasarlarladım ama sen olacak olan olayları bilmiyordun...!

Ben: Benim bilmemem neyi değiştirir ? Senin bilginin dışına çıkma olanağım mı vardı ?

Allah: Yoktu, Ben, ezelden ebede kadar olan herşeyi bilirim.

Ben: Eee biliyorsan senin yazdığın senaryoyu oynadım işte, daha ne istiyorsun? Sende kuklamısın yoksa?

Allah: Hah şunu bileydin...! Öyle yapmak zorudayım çünkü bunu ben tasarladım..!

Atıyorum seni cehenneme...!!

Ben: Teşekkürler...(!)

Sitelerde Paylaş

İlahi bir adaletsizliğin hüküm sürdüğü dünyamızda neyin imtihanını yapılacak. Afrikada aç,susuz yaşayanla,parisin göbeğinde lüks bir hayat yaşayanı nasıl aynı teraziye koyarsınız? Teistler tutturmuşlar bir kader,kader diye ben böyle kaderin içine tüküreyim....

Sitelerde Paylaş

Çok basit mantık hataları ve işin aslını bilmemenin verdiği cehaletten kaynaklanan düşünce hataları yapıyorsunuz...

- Öncelikle Dünya hayatına uğramadan direk cennet yada cehenneme gitsende orda yine ALlah'ı ve Ondaki Allah'lık hakikatlerini bütünü ile bilemiyeceksin..

- Nefis ve İraden olduğu için yine asla onun Kudretini ve ilmi ile herşeyi bileceğini kabul edemiyeceksin..

- Dünya gibi daha basit bir memleketi hayal edemeyip bütün şartları oranın şartları ile kıyas ediceksin.

- Tebliğ olmadan mesuliyet olmaz..

- Ortada tanımlanmış bir Suç ve O suçu işlemenin neticesi olan Ceza belirtilmeden Ceza verilmez.

- Bu tarz bi tutum adilce olmaz...

Bu ve bunun gibi pek çok meseleden dolayı itiraz eder ve itirazında da haklı olurdun.. Bunlar işin insana bakan yüzü..

Bunun haricinde Allaha; Esmasına ve Diğer Mahlukata bakan yüzleride var... Ayrıca yaradılıştaki maksat ve gaye insanları cennet, cehennem diye ayırmak değil ki..

Cennet Allah'ın bir Lutfunun eseri..

Cehennem ise Adalet ve amellerimizin neticesi..

Sitelerde Paylaş

Ayrıca ALLAH'ın Varlığı, Kainatın varlığından daha zaruri olduğu halde;

Beşer hayatı açısından, insandaki maddi ve manevi donanım açısından bakıldığında Ebedi bir hayat; Fani bir dünyadan daha zorunlu olduğu halde;

Yine insan açısından bu kısa dünya hayatı için yaradılmadığımız, çok daha ulvi bir hakikatin seyircisi ve temsilcisi olduğumuz bizdeki cihazatlara kıyasla kesin olduğu halde;

Yine dünyada yaşanılan kısa dünya hayatına bakarak bu dünyada Zalimlerin hesap vermeden; Mazlumların O Zalimlerden intikamını almadan gitmesi Zorunlu olarak bir Mahkeme-i Kübrayı gerektirdiği halde;

İnsan gibi basit ve aciz bir mahlukun kendi iç hesaplaşmalarının hesabının bir yerde ve ilahi bir mahkemede görülmesi kesin olduğu halde;

Milyonlarca insan hep bir ağızdan aynı hakikatten bahsettiği halde;

Vicdanen Ölümün yokluk olmadığını bildiğimiz halde;

Allah bize kendi Azamet ve Kudretini bildirip; Bu kainatın Mutlak Mabudu, Halıkı ve Herşeyi kuşatan ilminin sonsuzluğunu v.s. gibi sıfatlarını bildirdiği halde;

Bunlar gibi yüzlerce hale rağmen hala Allah'ı bulamayan, yada bulduğu halde isyan eden insan orda da yine itiraz edicekti....

Sitelerde Paylaş
Ayrıca ALLAH'ın Varlığı, Kainatın varlığından daha zaruri olduğu halde;

Beşer hayatı açısından, insandaki maddi ve manevi donanım açısından bakıldığında Ebedi bir hayat; Fani bir dünyadan daha zorunlu olduğu halde;

Yine insan açısından bu kısa dünya hayatı için yaradılmadığımız, çok daha ulvi bir hakikatin seyircisi ve temsilcisi olduğumuz bizdeki cihazatlara kıyasla kesin olduğu halde;

Yine dünyada yaşanılan kısa dünya hayatına bakarak bu dünyada Zalimlerin hesap vermeden; Mazlumların O Zalimlerden intikamını almadan gitmesi Zorunlu olarak bir Mahkeme-i Kübrayı gerektirdiği halde;

İnsan gibi basit ve aciz bir mahlukun kendi iç hesaplaşmalarının hesabının bir yerde ve ilahi bir mahkemede görülmesi kesin olduğu halde;

Milyonlarca insan hep bir ağızdan aynı hakikatten bahsettiği halde;

Vicdanen Ölümün yokluk olmadığını bildiğimiz halde;

Allah bize kendi Azamet ve Kudretini bildirip; Bu kainatın Mutlak Mabudu, Halıkı ve Herşeyi kuşatan ilminin sonsuzluğunu v.s. gibi sıfatlarını bildirdiği halde;

Bunlar gibi yüzlerce hale rağmen hala Allah'ı bulamayan, yada bulduğu halde isyan eden insan orda da yine itiraz edicekti....

Orada neden itiraz edebildiginizi hala anlamis degilim. Gitmissiniz obur tarafa, her seyi gormussunuz. Allah var ve cehennemdesiniz. Allah baba evreni, cenneti, cehennemi yaratmis ve siz hala "..yok efendim, tanri gelecegi bilemez.." diye itiraz edeceksiniz oyle mi? Dedigim gibi Nasrettin hoca'nin kazan hikayesi bu.

Kaldi ki, itiraz etseniz ne olur?

Bir de su sekilde bakalim.

* Allah bizi kendisine ibadet edelim diye yaratiyor.

* Daha yaratmadan, yaratacagi kisinin kendine ibadet etmeyecegini biliyor ama NEDENSE yine de yaratiyor.

Bu size mantikli geliyor mu?

Madem biliyordun ibadet etmeyecegimi, sana da ibadet edecek adam lazim, o zaman ne demeye beni yarattin ?

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

allah da imtihan da insanlar bu dünyada adaleti bulamadığı için yaratılmış. insanlar kendileri adaleti sağlayamayıp bu dünyada, adaletin de sağlanmasını istedikleri için, bu görevi tanrıya vermişler ve ahireti yaratmışlar. ilahi adalet nasıl olsa yerini bulacak diye düşünüp rahatlıyorlar. bu düşünce insanların itaat etmesini kolaylaştırıyor. mesela bir islam ülkesinde, sürekli baskı gören bir kadın, bu sistemden çıkamadığı için, ahirette mutlu olacağını düşünüp rahatlıyor, yoksa intihar etmesi gerekirdi. cennet vaati, bu dünyada insanların iktidara boyun eğmelerini kolaylaştırır. tanrı kavramı, "biz nasıl varolduk, dünya nasıl var?" sorusuyla beraber "bütün bu kötülüklerin kaynağı ne, neden acı çekiyoruz?" sorusuna cevap verir. sadece islamın tanrısı değil, tarih boyunca yaratılmış bütün tanrıların çıkış noktası bu. (ben biraz basite indirgedim, daha güzel anlatan varsa buyursun :))

Sitelerde Paylaş

Arkadaşım sadece o çocuğun imtihan edildiğini mi sanıyorsun...

Esas imtihan onu o hale getirenlerin yada yardımcı olmıyanların.. Bunun içinde Sen ve Ben de varız.. O çocuk yortar sen hiç merak etme.. Ama biz zor yırtarız..

Sitelerde Paylaş

Önce imtihan nedir?.. Bu sorunun cevabını verelim.. İmtihan; belli konulardan, dersten, alandan sizin yeterliliğinizi ölçmek için yapılan, zamanı, yeri, içeriği belli olan bir sınavdır... Amaç siz yeterli misiniz değil misiniz?.. Yeterli iseniz yani bilmeniz gerekenleri biliyorsanız başarılı olursunuz bilmiyorsanız başarısız olursunuz ki buda tamamen çalışmaya bağlı bir durumdur.. Öğrendiğiniz konular size faydası dokunacak, gelecekte, iş hayatınızda bilmeniz gereken konulardır.. Yani çalışıp öğrendikleriniz boşuna değil.. Birde Allah'ın imtihanını inceleyelim.. Bu sınavın yeri bir muamma yani var olduğu iddia edilen " ahiret " adlı bir mekan, zamanını Allah dışında bilen yok.. Yani imtihana tabi tutulanlar yeri ve zamanı bilmiyorlar.. Gelelim içeriğe İslam'ın temel şartlarından birisi namaz ve oruç.. Bu sorulacak.. İnsanın günde beş vakit yatıp kalkmasının topluma ve kendine ne yararı vardır?.. Yılda bir ay akşama kadar aç durmasının kime ne yararı vardır?.. Aksine zararı vardır.. Namaz plan ve programı bozar vakitten çalar, oruç ise sinirleri bozar.. Bilakis topluma zararı var...Yani normal hayatta imtihan için öğrendiklerimiz toplum ve şahsımız için faydalıyken, Allah'ın imtihanının temel konuları namaz ve orucun hiçbir faydası olmadığı gibi zararı var... Allah'ın sınavının adaleti de sorgulanır.. Müslüman olmayan toplumlarda dünyaya gelen çocuklar bu sınav hakkında bilgileri yokken, müslüman toplumlarda dünyaya gelen çocukların bu sınav hakkında engin bilgisi var.. Yani burda bir öğrenci ayrımı da var.. Yani zamanı,mekanı belirsiz, içeriğinin kimseye faydası olmayan, adam ayrımının yapıldığı bir sınava ne kadar itibar edilir bilmiyorum...

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım sadece o çocuğun imtihan edildiğini mi sanıyorsun...

Esas imtihan onu o hale getirenlerin yada yardımcı olmıyanların.. Bunun içinde Sen ve Ben de varız.. O çocuk yırtar sen hiç merak etme.. Ama biz zor yırtarız..

4 yaşındaki akbabalara yem olan çocuğu sınav kağıdımız yaptınız yani...

Sitelerde Paylaş
Bu soru cevap bekliyor:

Madem biliyordun ibadet etmeyecegimi, sana da ibadet edecek adam lazim, o zaman ne demeye beni yarattin ?

Harflerden oluşan bir yazının anlam kazanması için arada boşluklar; nokta ve virgül gibi karakterlerde lazım.. Yoksa yazı okunmaz ve anlaşılmaz..

Sen o boşlukları doldurup; yaradılış kitabının manasını tamamlıyorsun.. Ama harf, kelime yada cümle olmayı tercih etmek yerine; Boşluk olmayı tercih etmşsin... Bu senin tercihin..

Sitelerde Paylaş
Harflerden oluşan bir yazının anlam kazanması için arada boşluklar; nokta ve virgül gibi karakterlerde lazım.. Yoksa yazı okunmaz ve anlaşılmaz..

Sen o boşlukları doldurup; yaradılış kitabının manasını tamamlıyorsun.. Ama harf, kelime yada cümle olmayı tercih etmek yerine; Boşluk olmayı tercih etmşsin... Bu senin tercihin..

tercih derken pardon islamı bilmeyerek yaşayan ölen doğan insanlar içini malum yeryüzü arap yarımadasından oluşmuyor yayıldığı yerlerin dışında sevgi dininizden habersiz yaşamaya çalışan insanları kastederek soruyorum ne buyuruyor kutsal kitabınız..totemlere inanlanar ata ota boka inanlar sizin ulaşıpta zehirleyemediğiniz kendince yol tutmuş insanlar bu ödülün yada cezanın neresindeler özel bir yermi ayrıldı ne buyuruyor kitabınız hani bu forumu tesadüf edip okuyası tutarda birisinin durumunu bilmek ister allah için değilde vijdanının sesiyle insanca yaşayıp adil olmaya çalışanlar... siz insanlığı allah için yaparsınız iyiliği allah için yaparsınız allahı bilmeyipte insanlığıyla insan olanlar var onlar adına bu imtihan olayınız ne anlamda sorabilirmiyim onlar için nereyi uygun gördünüz..saçmalığın daniskası derlerya sizin tercihte o hesap..mantık diye bişey duydunuzmu hiç onu bi çalıştırsanız aktif hale getirseniz miletin gülecek yeri kalmadı size..baydınız

Sitelerde Paylaş

O insanlara eğer teklif ulaşmamışsa; yada yanlış şekilde şartlanmışlarsa Dünyanın Neresinde olurlarsa olsunlar Ehl-i Fetrettirler.. Yani onlar ALLAH'IN marziyatından ve dinin emirlerinden sorumlu değiller.. Onlar evrensel ve vicdani ahlak yasalarına göre yargılanacaklar.. Şansları çok fazla.. Yeterki İnkar-ı Uluhiyet içinde olmasınlar...

Sitelerde Paylaş
O insanlara eğer teklif ulaşmamışsa; yada yanlış şekilde şartlanmışlarsa Dünyanın Neresinde olurlarsa olsunlar Ehl-i Fetrettirler.. Yani onlar ALLAH'IN marziyatından ve dinin emirlerinden sorumlu değiller.. Onlar evrensel ve vicdani ahlak yasalarına göre yargılanacaklar.. Şansları çok fazla.. Yeterki İnkar-ı Uluhiyet içinde olmasınlar...

Bunu kim söylüyor? Sen mi yoksa Allah'mı?

Sitelerde Paylaş

İslamiyet böyle söylüyor.. Dinin sahib i de Allah olduğuna göre bu onun hükmü olsa gerek. Be n sadece nakl ediyorum..

Hatta bu devirde dünyanın en modern dediğimiz yerlerinde teklifin ulaşmadığı yada yanlış ulaştığından islamiyete girmemiş pek çok insan olduğuna hükmedenler var..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...