Jump to content

Neden IMTIHAN ?

Recommended Posts

- Biz ALLAH'In ne bildiğini bilmediğimiz gibi; Neticemizide bilmiyoruz.

- Bu imtihanın neticesi ancak Haşir Meydanındaki Mahkeme-i Kübradan sonra olacak.

- İman Nurunun gözükmesi; Küfür karanlığına bağlı olduğundan.

- Adalet sıfatı ve diğer isimlerinin gereği.

- Mutlak yokluk karanlıklarında kalmaktansa; Vucud alemine çıkmanın daha güzel olduğundan.

- İlm-i Muhiti ile bildiğini Zatı ve Şuunatı ile görmek istediğinden.

- Vucuda getirmek Hayır; Adem (Hiçlikte bırakmak) Şer olduğundan.

- İsimlerinin tecelli etmek istemesinden.

- Bazıları zararda görse, neticede külli hayırlar olduğundan..

ve daha bilmediğimiz pekçok hikmetten dolayı Allah buna müsade ediyor.

Ama iradesi ile gideceği yolu ve yapacaklarını tercih eden İnsandır... Biz an be an kendi kaderimizi yazıyoruz..

Mask. Bu sorumla tamamen ilgisiz bir cevap.

"....pekçok hikmetten dolayı Allah buna müsade ediyor...." yazmissin. Neye musade ediyor. Ne ilgisi var benim sorumla?

Sorum gayet acik.. Bir daha yazmiyorum..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bu sorunun cevabının bir kısmı yukarda verildi..

Öncelikle bunu tercih edip, kendi kaderini yazan sensin.. Senin bu cezaya çarptırılmaman için yaradılmaman Hikmete ve Kudrete münasip değil.. Zaten bunu yapan mahluklar kainatta var; melekler gibi.. Oysa insan kendi iradesi ile kendi kaderini yazar.. Bazıları kötü yazar ama o bazıları sayesinde güzel yazanların güzellikleri ortaya çıkar.. Malum dünya zıdlar dünyası; Zıddı olmayan şey bilinmez.. İmansızlar olmasa; İmanın kıymeti bilinmez...

Ama tecih eden biziz; Takdir eden Allah... Burdaki ayrıma dikkat edin..

Sitelerde Paylaş
Senden istenen ölçülü ve dengeli bir toplumun bir parçası olmak, dürüst ve erdemli işler yapmaktır.

İnsanları bizim dinden ve bizim dinden olmayanlar diye ayırıp, kanlarını, canlarını, mallarını helal kılmak dürüst ve erdemli bir iş midir? İslam toplumları mı ölçülü ve dengelidir, yoksa Norveç mi mesela, bir bakın bakalım... Norveç'te yaşayan bir emekli mi, yoksa Suudi Arabistan veya İran veya Katar veya Afganistan'da yaşayan yaşlı bir emekli mi olmak istersiniz ?...

Sitelerde Paylaş
Bu sorunun cevabının bir kısmı yukarda verildi..

Öncelikle bunu tercih edip, kendi kaderini yazan sensin.. Senin bu cezaya çarptırılmaman için yaradılmaman Hikmete ve Kudrete münasip değil.. Zaten bunu yapan mahluklar kainatta var; melekler gibi.. Oysa insan kendi iradesi ile kendi kaderini yazar.. Bazıları kötü yazar ama o bazıları sayesinde güzel yazanların güzellikleri ortaya çıkar.. Malum dünya zıdlar dünyası; Zıddı olmayan şey bilinmez.. İmansızlar olmasa; İmanın kıymeti bilinmez...

Ama tecih eden biziz; Takdir eden Allah... Burdaki ayrıma dikkat edin..

"..Senin bu cezaya çarptırılmaman için yaradılmaman Hikmete ve Kudrete münasip değil.." demissin. Neden degil?

Sitelerde Paylaş

Bu dünyada kanunlara uymak Erdemli bir insan davranışı değilmidir.. Madem bu ölümlü dünyada bile erdem Kanuna ve Nizama tabi olmaktır; Elbet Kainatın yaradıcısının da Kanunları var.. Bunlara uymakta Erdemli bir insan olmaktır.. Yaradılış gayesine uygun olarak; Asli vatanımıza layık bir hal almaktır...

Bu Dünya Ruhlarımız için tecrübe ve imtihan yeridir; Ücret ve Mükafat yeri değil..

Sitelerde Paylaş
Yüce Allah merhameten mümine de kafire de hayra veya şerre yönelebilecek akıl ve duyguları vererek insanı nötr bırakmıştır.

Aman da ne nötr bırakma ya... Bir bak bakalım istatistik olarak; İran'da doğanların mı müslüman olma şansı daha fazla yoksa Avusturya'da doğanların mı ? Nötr bırakma bu mu kardeş ?...

Bu arada bir müslüman sitesinden yaptığım şu alıntıya da bir gözat bakalım:

HADİS-İ ŞERİFLERDEN VE KURANDAKİ AYETLERDEN HAREKETLE İSLAM HARİCİNDEKİ DİNLERE İNANAN İNSANLARIN CENNETE GİREMEYECEĞİ ANLAŞILMIŞTIR.

ŞU AN DÜNYADA TEK HAK DİNİ OLARAK İSLAM VAR BUNUN HARİCİNDEKİ DİNLER SAPIK DÜŞÜNCELER TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLMİŞTİR VE DOĞRULUĞUNU KAYBETMİŞTİR.

TAMAM DİĞER BAZI DİNLER DE ALLAHA İNANIYOR AMA SADECE ALLAHA İNANMAKLA OLMAZ CENNET.

CENNETE GİRMEK İÇİN MÜSLÜMAN OLMAK GEREKİR YANİ;KELİME-İ ŞEHADET GETİRMEK GEREKİR,İSLAMIN VE İMANIN ŞARTLARINA İNANMAK GEREKİR.

DİĞER DİNLERDE BU HÜKÜMLERE ''TAM OLARAK'' UYULMADIĞI İÇİN YANİ DİĞER DİNDEN OLANLAR MÜSLÜMAN OLMADIĞI İÇİN '' KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE CEHENNEME GİDECEKLERDİR ''

TABİ SONRADAN DİN DEĞİŞTİRİP İSLAMI KABUL EDENLER VE GÜNAHLARINA TÖVBE EDENLER HARİÇ.

AYRICA İŞİN BAŞKA BOYUTU VAR;BÜTÜN MÜSLÜMANLARDA DOĞRUDAN CENNETE GİTMEYECEK.MÜSLÜMANLARDAN DA GÜNAHI OLANLAR CEHENNEMEM DE YANACAK.

AMA MÜSLÜMAN OLMANIN DİĞER Bİ FAYDASI;HİÇ BİR MÜSLÜMAN EBEDİYYEN CEHENNEMDE KALMAYACAK,BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ''ENİNDE SONUNDA'' CENNETE GİDECEK.

YANİ SONUÇ OLARAK;MÜSLÜMAN OLMAYANLAR KESİN OLARAK CEHENNEME GİDECEK VE HİÇ BİR MÜSLÜMAN EBEDİYEN CEHENNEMDE KALMAYACAK.

Sitelerde Paylaş
Sevgili redfinity:

Maskın da dediği gibi bu sorunun o kadar çok cevabı varki, bu ayet sadece birine örnek. Ama buradan gidersek yine de tam anlamıyla bizi neden yarattığı sorusu bazı konularda hep askıda kalacaktır. Çünkü şu an bizim yaşadığımız dünyadaki algı ile gerçek hayat dediğimiz dünyadaki algı çok farklı, bu yüzden bu sorular sadece uzar gider. Bunu deyip konuyu kestirip atmak niyetinde değilim.

Ancak bilim ve kuran ile paralel düşündüğümüzde sorularımıza akla yakın cevaplar bulabiliriz. Çünkü her cevaba şu soru getirilebilir, Allahın bunlara ihtiyacı mı vardı? İşte bu sorunun muhatabı biz insanlar değiliz, bu yüzden bir kısır döngü olur konu.

Ancak neden imtihan, konu buysa kaldığımız yerden devam edelim.

Sen şu an inanmıyorsun, ancak dürüst ve erdemli işler yapıyorsun, ölçülü ve dengeli oluyorsun, insan haklarına saygılısın, insanı seviyorsun, canlıyı seviyorsun, doğayı seviyorsun bu melekelere sahipsin, bunun tam tersi insanlarda var.

İlk insan Ademi düşün, onda da vardı bu iki fıtrat, yani iyilik ve kötülük kavramı. Bunlar göreceli deniyor, bir derece doğru kabul edilebilir, topluma göre değişkendir ama bu bunun iyi ya da kötü olduğunu çok ta değiştirmez. Şimdi Ademden beri gelen bir gen aktarımı buna bilgi aktarımı da diyebiliriz, bu var, yani senin fıtratında Allahın varlığını ve birliğini tanıma baştan var ancak sana verilen irade ile buna şu an var ya da yok diyorsun. Lakin yukarıda saydığım iyi sayılabilecek özellikleri barındırabilen biri olarak ben sana son söz şunu derim. Allah der ki, hiç kimseye zerre kadar haksızlık yapılmayacak, yani ektiğini biçeceksin, bunu kendin için de düşünebilirsin ve düşünmelisin. Ve şimdi ne soracaksın bilmiyorum ama aklını iyilikten, insanlıktan yana kullanan herkes Allah tarafından sevilir bunu unutma.....

Selametle....

Berguzar, bu sorular uzar gider ve askida kalir. Cunku mantikli bir cevabi yoktur bu sorularin.

Lutfen bilim'le paralel dusunmeye kalkma. o yuzden bu noktadayiz.

Hic varolmayan birseyi bir sinavda basarisiz olacagini bile bile yaratan, ondan sonra da yakan bir tanri fikri bana gore degil

...Nasil inandiginizi anlamiyorum gercekten.

Sitelerde Paylaş

Çünki bu kainat bu Ruha göre yaradılmış.. Ruhumuzda ise iyi, kötü; hayır, şer; iman, küfür v.s. gibi pek çok şey derc edilmiş.. Bu fani Dünya Tarlasından; Ebedi Ahiret meyveleri üretiliyor.. Elbet bazı tohumlar çürüyüp meyve vermiyecek; ama verenler netice için yeterli..

Sitelerde Paylaş
İnsanları bizim dinden ve bizim dinden olmayanlar diye ayırıp, kanlarını, canlarını, mallarını helal kılmak dürüst ve erdemli bir iş midir? İslam toplumları mı ölçülü ve dengelidir, yoksa Norveç mi mesela, bir bakın bakalım... Norveç'te yaşayan bir emekli mi, yoksa Suudi Arabistan veya İran veya Katar veya Afganistan'da yaşayan yaşlı bir emekli mi olmak istersiniz ?...

Sevgili Andromeda:

Konuyla ilgili birkaç şey söyleyeceğim ve sana bir soru soracağım, başka bir konuda da sormuştum ama ya cevap verdin ben okuyamadım ya da neyse....

İnsanların yaptığı zulüm Allahtan değildir, bunu her defasında söyledim. Kuranda böyle der. Sen babasın, çocuğuna her türlü imkanı sağlıyorsun ve çalma diyorsun ama çocuğun yine çalıyor, bunun sorumlusu kim, ille de sen diyebilir miyiz? Bu sana haksızlık olmaz mı?

Ve sen norveçi çok seviyorsun sanırım o ülkeyi örnek veriyorsun. Geçenlerde işsiz ülkemde birilerine umut olsun diye norveç şu kadar işçi alacakmış vs haberler çıktı ve ben de özellikle sana sordum, dedim ki, yıllar önce insanlarımız almanyada davullarla zurnalarla karşılandı, ama bugün almanya hepimiz görüyoruz insanlarımızı diri diri yakıyor, ırkçılık vs. Yani karnı doyunca bizi hiçe sayıyor, aynı şeyi norveçin yapmayacağının garantisini verebilirmisin diye sormuştum sana ve yine soruyorum, verebilirmisin bunun garantisini. Eğer evet yapmaz diye garanti veriyorsan, dehriye müjdeyi vereyim, o da ben gaz çıkarınca uçak olur, böyle bir ihtimal var demişti :rolleyes:

Sevgiyle....

Sitelerde Paylaş
Berguzar, bu sorular uzar gider ve askida kalir. Cunku mantikli bir cevabi yoktur bu sorularin.

Hic varolmayan birseyi bir sinavda basarisiz olacagini bile bile yaratan, ondan sonra da yakan bir tanri fikri bana gore degil

Arkadaşım sen Sonsuz bir Kudrete Meydan okuyorsun; Onu ve Yarattığı mahlukatı tesadüfe veriyorsun, onun Rahmetini, Merhametini kabul etmiyorsun, Onun Sanatını, ilmini hiçe atıyorsun; sonrada beni nasıl yakacağını anlamıyorum diyorsun.. Bunda anlaşılmıyacak bişey yok.. Sen zorla cezaya razı oluyorsun..

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım sen Sonsuz bir Kudrete Meydan okuyorsun; Onu ve Yarattığı mahlukatı tesadüfe veriyorsun, onun Rahmetini, Merhametini kabul etmiyorsun, Onun Sanatını, ilmini hiçe atıyorsun; sonrada beni nasıl yakacağını anlamıyorum diyorsun.. Bunda anlaşılmıyacak bişey yok.. Sen zorla cezaya razı oluyorsun..

Soruyu anlamamakta israr ediyorsun Mask.

Bak soru bu:

Allah daha beni yaratmadan once benim isyankar olacagimi biliyor. O zaman ne demeye yaratiyor?

Sitelerde Paylaş
Sevgili Andromeda:

Konuyla ilgili birkaç şey söyleyeceğim ve sana bir soru soracağım, başka bir konuda da sormuştum ama ya cevap verdin ben okuyamadım ya da neyse....

İnsanların yaptığı zulüm Allahtan değildir, bunu her defasında söyledim. Kuranda böyle der. Sen babasın, çocuğuna her türlü imkanı sağlıyorsun ve çalma diyorsun ama çocuğun yine çalıyor, bunun sorumlusu kim, ille de sen diyebilir miyiz? Bu sana haksızlık olmaz mı?

Her şeyi yoktan yaratıp sonra "güzellikler ve hayırlar benden, ama zulüm benden değil" diye sıyrılmak o kadar kolay değil sevgili Berguzar; böyle bir mantık sakat bir mantıktır...

Sitelerde Paylaş
Aman da ne nötr bırakma ya... Bir bak bakalım istatistik olarak; İran'da doğanların mı müslüman olma şansı daha fazla yoksa Avusturya'da doğanların mı ? Nötr bırakma bu mu kardeş ?...

Bu arada bir müslüman sitesinden yaptığım şu alıntıya da bir gözat bakalım:

HADİS-İ ŞERİFLERDEN VE KURANDAKİ AYETLERDEN HAREKETLE İSLAM HARİCİNDEKİ DİNLERE İNANAN İNSANLARIN CENNETE GİREMEYECEĞİ ANLAŞILMIŞTIR.

ŞU AN DÜNYADA TEK HAK DİNİ OLARAK İSLAM VAR BUNUN HARİCİNDEKİ DİNLER SAPIK DÜŞÜNCELER TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLMİŞTİR VE DOĞRULUĞUNU KAYBETMİŞTİR.

TAMAM DİĞER BAZI DİNLER DE ALLAHA İNANIYOR AMA SADECE ALLAHA İNANMAKLA OLMAZ CENNET.

CENNETE GİRMEK İÇİN MÜSLÜMAN OLMAK GEREKİR YANİ;KELİME-İ ŞEHADET GETİRMEK GEREKİR,İSLAMIN VE İMANIN ŞARTLARINA İNANMAK GEREKİR.

DİĞER DİNLERDE BU HÜKÜMLERE ''TAM OLARAK'' UYULMADIĞI İÇİN YANİ DİĞER DİNDEN OLANLAR MÜSLÜMAN OLMADIĞI İÇİN '' KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE CEHENNEME GİDECEKLERDİR ''

TABİ SONRADAN DİN DEĞİŞTİRİP İSLAMI KABUL EDENLER VE GÜNAHLARINA TÖVBE EDENLER HARİÇ.

AYRICA İŞİN BAŞKA BOYUTU VAR;BÜTÜN MÜSLÜMANLARDA DOĞRUDAN CENNETE GİTMEYECEK.MÜSLÜMANLARDAN DA GÜNAHI OLANLAR CEHENNEMEM DE YANACAK.

AMA MÜSLÜMAN OLMANIN DİĞER Bİ FAYDASI;HİÇ BİR MÜSLÜMAN EBEDİYYEN CEHENNEMDE KALMAYACAK,BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ''ENİNDE SONUNDA'' CENNETE GİDECEK.

YANİ SONUÇ OLARAK;MÜSLÜMAN OLMAYANLAR KESİN OLARAK CEHENNEME GİDECEK VE HİÇ BİR MÜSLÜMAN EBEDİYEN CEHENNEMDE KALMAYACAK.

Sevgili Andromeda:

Altına da yazan Allah demeyi unutmuşlar herhalde: Nasıl bir inanıştır bu anlamış değilim, herkes Allah kesilmiş birileri hakkında hüküm veriyor ve bunu da islam adına yapıyorlar, bu konuda senden çok daha rahatsızım bunu bil lüften olur mu?

Sevgili Redfinity:

Ne ben sana Allahı varlığını nesnel olarak gösterebilirim, ne de sen bana yokluğunu nesnel olarak gösterebilirsin. Konu bu yüzden biraz da tıkanır. Yazımın tamamını okuduysan ki okuduğuna eminim, İnsanlık adına güzel ve yararlı işler yapanları Allah asla yarı yolda bırakmaz ve Allah asla zulmetmez onlara. Sen şu anki idrakinle inanmıyorum diyebilirsin, ancak 10 yıl sonra ne düşüneceğinin garantisini verebiliyor musun? Veremezsin, çünkü bilmiyorsun. Ben bir insan yaratacağım, ona irade de vereceğim ama o iradeyi de beni tanımaması yönünde kodlayacağım ve ona eziyet edeceğim, bu kadar vicdansızlık olur mu? Lütfen.....

Sevgiyle....

Sitelerde Paylaş

mask sağır ve kördür (duymak ve görmek istemediklerine karşı) tüm inananlarda böyledir aslında görmek ve duymak istemediklerine karşı kör ve sağır olurlar. ara sıra görüp duyduklarında ,ise bunu yalanlarlar korkuya kapılırlardua edip af dilerler dayanılmaz acılar çekerler sınav var falan demeye başlarlar.

Sitelerde Paylaş
Her şeyi yoktan yaratıp sonra "güzellikler ve hayırlar benden, ama zulüm benden değil" diye sıyrılmak o kadar kolay değil sevgili Berguzar; böyle bir mantık sakat bir mantıktır...

Sevgili Andromeda:

Norveçle ilgili soruma hala cevap bekliyorum, umulur ki verirsin. Ve dediğini başka bir yaklaşımla bakayım.

Sen kanser hastasısın, doktora gittin, doktor sana şu ilaçtan 5 kutu şu zamanlarda içince iyileşeceksin diyor ama sen sabırsızsın, kutuların hepsini bir anda içtin, ne oldu? Sorumlusu kim?

Sevgiyle kal.... En sevdiğim ateistlerden birisin, redfinitiy de öyle ve birkaçı daha.....

Sitelerde Paylaş
Sevgili Andromeda:

Altına da yazan Allah demeyi unutmuşlar herhalde: Nasıl bir inanıştır bu anlamış değilim, herkes Allah kesilmiş birileri hakkında hüküm veriyor ve bunu da islam adına yapıyorlar, bu konuda senden çok daha rahatsızım bunu bil lüften olur mu?

Ben de her müslümanın kendine göre din icat etmesinden çok rahatsızım..İslam o kadar cıvıklaşıyor ki bu durumda onu elimize alamıyoruz artık, belki de esas amaç bu ne dersiniz?...

Sitelerde Paylaş
Soruyu anlamamakta israr ediyorsun Mask.

Bak soru bu:

Allah daha beni yaratmadan once benim isyankar olacagimi biliyor. O zaman ne demeye yaratiyor?

Eee, bunu anlamamakta ısrar ediyorsun.. Yaratmadan direk cehenneme alsa yine itiraz edicektin.. Hem senin için Şer gibi gözüken bu hadisenin Hikmet açısından pek çok hayırlı yönü de var.. Ama biz bunları bilmiyoruz....

Diğer sebebleri anlamamakta ısrar ettiğin için Senin sorunun tek cevabı kalıyor o zaman..

SEN DE BİL DİYE::.......

Sitelerde Paylaş
mask sağır ve kördür (duymak ve görmek istemediklerine karşı) tüm inananlarda böyledir aslında görmek ve duymak istemediklerine karşı kör ve sağır olurlar. ara sıra görüp duyduklarında ,ise bunu yalanlarlar korkuya kapılırlardua edip af dilerler dayanılmaz acılar çekerler sınav var falan demeye başlarlar.

Teskkurler okyanus :) . Anlatma yetenegimden suphe etmeye baslamistim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...