Jump to content

Neden IMTIHAN ?

Recommended Posts

Sevgili Andromeda:

Ve sen norveçi çok seviyorsun sanırım o ülkeyi örnek veriyorsun. Geçenlerde işsiz ülkemde birilerine umut olsun diye norveç şu kadar işçi alacakmış vs haberler çıktı ve ben de özellikle sana sordum, dedim ki, yıllar önce insanlarımız almanyada davullarla zurnalarla karşılandı, ama bugün almanya hepimiz görüyoruz insanlarımızı diri diri yakıyor, ırkçılık vs. Yani karnı doyunca bizi hiçe sayıyor, aynı şeyi norveçin yapmayacağının garantisini verebilirmisin diye sormuştum sana ve yine soruyorum, verebilirmisin bunun garantisini. Eğer evet yapmaz diye garanti veriyorsan, dehriye müjdeyi vereyim, o da ben gaz çıkarınca uçak olur, böyle bir ihtimal var demişti :rolleyes:

Sevgiyle....

Bu başka bir konu ve çok su götürür... Ben Norveç'ten emekli bir Yozgat köylüsünden bahsetmedim; bu işin sosyal dinamikleri ayrı bir konu...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eee, bunu anlamamakta ısrar ediyorsun.. Yaratmadan direk cehenneme alsa yine itiraz edicektin.. Hem senin için Şer gibi gözüken bu hadisenin Hikmet açısından pek çok hayırlı yönü de var.. Ama biz bunları bilmiyoruz....

Diğer sebebleri anlamamakta ısrar ettiğin için Senin sorunun tek cevabı kalıyor o zaman..

SEN DE BİL DİYE::.......

Yaratmadigi bir seyi nasil cehenneme atiyor anlamadim. Redfinity diye biri yok. Hic yaratilmamis. Nasil cehenneme gidiyor?

Sitelerde Paylaş
- Sen varsın ve Mevcutsun..

- Cehenneme gideceğini Nerden biliyorsun.?

- Yok ve Hiçsen zaten bu meselelerin de bir anlamı yok..

- Varsan ve yaşıyorsan nereye gideceğini seçme hakkında var.!

Mask,

Konu ben degilim. Ben bir ornek.

"Yaratmadan direk cehenneme alsa yine itiraz edicektin.." dedin.

Bende:

"Yaratmadigi bir seyi nasil cehenneme atiyor." diye soruyorum. Yani soyledigin seyin mantiksizligini gosteriyorum.

Bosver vazgectim...Ornegi degistiriyorum.

Bir zamanlar bir "A" insani yoktu ama allah o "A" insaninin cehenneme gidecegini bile bile yaratti. Neden?

Sitelerde Paylaş

- Öncelikle Cehenneme gitmesi için Yaradılması gerekiyordu..

- yaradılmayan birşey zaten cehenneme gitmez..

- Sonra "A" şeyi Cehenneme gideceğini; "B" cennete gideceğini nerden biliyor.. Ölmeden ve Meydan-ı Haşirde mahkeme edilmeden bu bilinmez..

- Madem "A" Mevcudu var ve yaradılmış; nereye gitmek istiyorsa oraya doğru yürüyecek..

- Cehennemi hak ederse, Elbet Cehenneme gidecek.. Çünki artık o var ve mevcut..

Sitelerde Paylaş

Bravo.. Iste cevap bu..Yani allah o kisiyi cehenneme gidecegini bile bile yaratiyor.

- Sonra "A" şeyi Cehenneme gideceğini; "B" cennete gideceğini nerden biliyor.. Ölmeden ve Meydan-ı Haşirde mahkeme edilmeden bu bilinmez..

Yanlis. Bilinir. Biz bilmeyiz ama allah bilir. Onemli olan yaratanin biliyor olmasi. Hem da daha yaratmadan.

- Madem "A" Mevcudu var ve yaradılmış; nereye gitmek istiyorsa oraya doğru yürüyecek..

- Cehennemi hak ederse, Elbet Cehenneme gidecek.. Çünki artık o var ve mevcut..

Evet nereye gitmek istiyorsa oraya yuruyecek ama sonucta allahin zaten bildigi bir noktaya (cennet ya da cehennem) gelecek.

Yani ana fikir su:

Allah "A" kisisini, onun cehenneme gidecegini bile bile yaratiyor.

Hos bir sey degil bir tanri icin...

Sitelerde Paylaş

Hoş olmayan nedir ?...

Yoklukta bırakmayıp; Yaratması mı Hoş değil..?

Yoksa bu aleme gelmek mi hoş değil..?

Bunca nimetler ile müşerref olmak mı hoş değil..?

Yoksa o aciz mahlukun isyan ettiği halde ve defalarca uyarıldığı halde Cehenneme atması mı hoş değil..?

Sitelerde Paylaş
Bravo.. Iste cevap bu..Yani allah o kisiyi cehenneme gidecegini bile bile yaratiyor.

Yanlis. Bilinir. Biz bilmeyiz ama allah bilir. Onemli olan yaratanin biliyor olmasi. Hem da daha yaratmadan.

Evet nereye gitmek istiyorsa oraya yuruyecek ama sonucta allahin zaten bildigi bir noktaya (cennet ya da cehennem) gelecek.

Yani ana fikir su:

Allah "A" kisisini, onun cehenneme gidecegini bile bile yaratiyor.

Hos bir sey degil bir tanri icin...

Sevgili redfinity.

Burada Andromedaya verdiğim örneğe senin mantığınla giderek açarak bakalım...

Ha önce şunu diyeyim, seni yaratmadan direk cennete gitsen demiş ya mask, şunu demek istiyor, mevcut bu redfinity var ancak yeryüzüne gönderilmeyen redfinity demek istedi orada....

Neyse konumuza dönelim...

Sen bir kanser hastasısın. Doktora gittin, doktor sana bu ilaçtan 5 kutu içersen iyileşeceksin dedi ve dedi ki, içinde prospektüsü var, oraya bak yazıyor nasıl kullanacağın.

İki yolun var prospektüse baktığında, ya ordaki dozu alacaksın, ya da sabırsızlık edip ya da başka nedenlerle kutunun hepsini birden içeceksin. Şimdi burda doktorun sana herhangi bir yaptırımı varmı? Yok. Sen kutuların hepsini birden içsem iyileşirim diye bir mantık yürütüyorsun ve bunu dayatıyorsun, iç bakalım kutuların hepsini ne olacak....Burda doktor sadece şunu biliyor, Allah diyelim, o hangi hastanın prospektüse göre hangisinin de kafasına göre ilaçları alacağını biliyor ancak sana yolu sunuyor, doğru yolu, senin seçimine müdahale etmiyor.... Sanırım anlaşıldı....

Sevgiyle......

Sitelerde Paylaş

Yani cehennem için insan yaratıyor Rahman ve Rahim olan Allahınız... Yani Allah her şeyin önce ilminde ezelden beri akıbetlerini biliyor ve sonra onları bir de üstüne üstlük yaratıyor... Bu açıkça mantıksız ve statik bir tanrı anlayışı... Her şeyi ezelden beri bilen bilen bir tanrı hiçbir şeyi değiştiremez ve kendi değişemez... Değiştirecekse bile ezelde zaten değiştirmiştir ve şu anda her açıdan statik ve işlevsiz bir tanrıdır o mantıken...

İslam ve mantık yan yana gelemiyor maalesef...

Sitelerde Paylaş
Hoş olmayan nedir ?...

Yoksa o aciz mahlukun isyan ettiği halde ve defalarca uyarıldığı halde Cehenneme atması mı hoş değil..?

İsyan diye bir şey yok, hiç olmadı; zaten her şey yoktan var edildi ve tanrıdan sudur etti... Özellikleri, istidatları ve akıbetleri Allah'tan menkul bir şekilde yoktan var edildiler ve bu durumda tüm sorumluluk kesinlikle yaratıcıya aittir ve yaratıcı kendi çalıp kendi oynamaktadır...

Sitelerde Paylaş
Hoş olmayan nedir ?...

Sorulmadan yapılması hoş değil <_<

Sitelerde Paylaş

:)

Hep Ana - Babalarımızın kabahati zaten.. Bizleri sormadan yapıyorlar..İnsan önce bi sorar dimi; Oğlum, Kızım yapalım mı; Dünyaya gelmek istiyormusunuz diye..

Sen çocuğuna önceden bi sor; olurya, belki var olmak istemez..!

Sitelerde Paylaş
:)

Hep Ana - Babalarımızın kabahati zaten.. Bizleri sormadan yapıyorlar..İnsan önce bi sorar dimi; Oğlum, Kızım yapalım mı; Dünyaya gelmek istiyormusunuz diye..

Sen çocuğuna önceden bi sor; olurya, belki var olmak istemez..!

Ben cocugumun var olmak isteyip istemeyecegini bilemem. Yaparak risk alirim.

Ama allah bilir oyle degil mi?

Bu ogretmen/ogrenci ye benzer analojilerin hicbiri allah'a uymaz. Bunu anlamis olmaniz lazim.

Sitelerde Paylaş

Yani Yaradılmadan önce sana sorulmaıdğı içinmi bukadar bozuldun..

Sorulsaydı Ne diyecektin..?

Madem bir tercih hakkın var; neden şimdi kullanmıyorsun..?

hayata gelmek belki elinde değildi ama Hayatını istediğin gibi yaşamak yada sonlandırmak elinde.. Neye inanıp, inanmayacağını tercih eden sensin.. Kimse seni zorlamıyor..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...