Jump to content

Neden IMTIHAN ?

Recommended Posts

Yani Yaradılmadan önce sana sorulmaıdğı içinmi bukadar bozuldun..

Sorulsaydı Ne diyecektin..?

Madem bir tercih hakkın var; neden şimdi kullanmıyorsun..?

hayata gelmek belki elinde değildi ama Hayatını istediğin gibi yaşamak yada sonlandırmak elinde.. Neye inanıp, inanmayacağını tercih eden sensin.. Kimse seni zorlamıyor..

Yaratilmamis birine zaten soru sorulamaz.

Ben hic yaratilmamisim. Yokum. O noktada allah "eger yaratilirsam" cehenneme gidecegimi biliyor. O zaman yaratmamasi lazim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 138
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:)

Hep Ana - Babalarımızın kabahati zaten.. Bizleri sormadan yapıyorlar..İnsan önce bi sorar dimi; Oğlum, Kızım yapalım mı; Dünyaya gelmek istiyormusunuz diye..

Sen çocuğuna önceden bi sor; olurya, belki var olmak istemez..!

Bak arkadaşım mesele bu değil, tanrı da senin anan baban değil...Misallerle gerçeğe yanaşmak zordur... Yaratmadan soramazsın, sormadan yaratamazsın; adil ve mantıklı olmaz; mesele bu... Bu meselelerin cevabını soruyoruz ama laf ebeliğinden başka ikna edici ve doyurucu cevap da alamıyoruz maalesef...

Sitelerde Paylaş
Yani Yaradılmadan önce sana sorulmaıdğı içinmi bukadar bozuldun..

Sorulsaydı Ne diyecektin..?

Madem bir tercih hakkın var; neden şimdi kullanmıyorsun..?

hayata gelmek belki elinde değildi ama Hayatını istediğin gibi yaşamak yada sonlandırmak elinde.. Neye inanıp, inanmayacağını tercih eden sensin.. Kimse seni zorlamıyor..

Mantık faciaları yaşatıyor bu din mensuplarına...

Sitelerde Paylaş

Yaradılmamış birisine soru sorulamıyacağına göre; Yaradılmamış birisinin Cehennemlik olduğunu söylemekte doğru değil.. Allah'ın neyi yaratmadığını biz bilmiyoruz; Biz sadece yarattıklarını biliyoruz..

Cennet ve Cehennem insanın amellerinin neticesidir.. Amel ise Var olmayı gerektirir.. Yok olan birşey mümkinat dairesindedir ve mümkinatın sonu yoktur.. Sonsuz ihtimal üretilebilir..

Biz Var ve Mevcut olanı değerlendirmek zorundayız..

Şu an varsın ve Allah sana yolu göstermiş.. Birisi Cennete, Birisi Cehenneme gidiyor.. İstediğin yolu seçer ve istediğin şekilde gidersin.. Yolun sonuna kadar serbestsin..

Sitelerde Paylaş
Yaradılmamış birisine soru sorulamıyacağına göre; Yaradılmamış birisinin Cehennemlik olduğunu söylemekte doğru değil.. Allah'ın neyi yaratmadığını biz bilmiyoruz; Biz sadece yarattıklarını biliyoruz..

Cennet ve Cehennem insanın amellerinin neticesidir.. Amel ise Var olmayı gerektirir.. Yok olan birşey mümkinat dairesindedir ve mümkinatın sonu yoktur.. Sonsuz ihtimal üretilebilir..

Şu an varsın ve Allah sana yolu göstermiş.. Birisi Cennete, Birisi Cehenneme gidiyor.. İstediğin yolu seçer ve istediğin şekilde gidersin.. Yolun sonuna kadar serbestsin..

hayır serbest değiliz nereye gideceğimiz önceden belirlenmiş (kuran öyle diyor) yani daha doğmadan önce bilinen işlediğimiz sevaplardan yada günahlardan biz sorumlu değiliz olamayız.

Sitelerde Paylaş

İnsan çok kompleks bir varlık.. Fiiller iradeye tabi; İrade ise tercih edebilme kabiliyetidir.. İradeniz ve tercih edici olduğunuzu vicdanen biliyorsunuz.. Bunu red ederek mesuliyetten kurtaramazsınız..

İnsanın en kötü yalanı; Kendisine söylediği yalandır..

Namaz Kılmak yada kılmamak; oturmak yada yakta durmak bir tercih meselesidir.. İrademiz ile bunları tercih eden biziz...

Sitelerde Paylaş

Biz o kadar biliyoruz... Ama allah'in her seyi bildigini soyluyorsunuz; yani buna gore, allah'in bir kisiyi yaratmadan once, sayet o kisiyi yaratirsa cennetlik mi yoksa cehnnemlik mi olacagini bilmesi gerekiyor.

Olasiliklar sozsuz bile olsa Allah'in bununla basa cikabilmesi gerekir. Ama konumuz bu degil. Allah sonlu sayida insan yaratiyor. Yaratmadan once de her insanin nereye gidecegini biliyor. Ben de diyorum ki, madem biliyor, cehenneme gidecek olanlari yaratmasin.

Evet. Ama biz allah degiliz.

Cok basit, soyle yapmasi gerekiyor: Ben bu A kisisini yaratmayi istiyorum. Ama yaratirsam cehenneme gidecek. O zaman yaratmayim. B kisisini yaratirsam cennete gidecek. Tamam yaratiyorum. Bunu da mi ben soylicem :)

Sitelerde Paylaş
Yaradılmamış birisine soru sorulamıyacağına göre; Yaradılmamış birisinin Cehennemlik olduğunu söylemekte doğru değil..

Bu noktaya gelmiş olmamız sevindirici aslında... Yani Alah'ın Alim-i mutlak olup, her şeyin onun nihayetsiz ilminden sudur ettiği iddiası hakkında bir sorgulama içine girdiğinizi gösteriyor bu sözleriniz, ilginç...

Sitelerde Paylaş

Değil efendim üretilemez; Alim-i mutlak olan bir zat için ihtimal falan yoktur... Ezelden ebede tüm yaratılacaklar tüm akıbetleri ile onun ilmindedirler ve hepsi Allah'ın ilmindeki senaryoları oynamak için varlık alemine çıkarlar; İslam bunu der...

Sitelerde Paylaş
Değil efendim üretilemez; Alim-i mutlak olan bir zat için ihtimal falan yoktur... Ezelden ebede tüm yaratılacaklar tüm akıbetleri ile onun ilmindedirler ve hepsi Allah'ın ilmindeki senaryoları oynamak için varlık alemine çıkarlar; İslam bunu der...

Ama biz Allah'ın ne bildiğini bilmediğimize göre ZAN ve İhtimaller üzerine hüküm veremeyiz..Var olandan hareket etmeliyiz.. Var ve mevcut olduğumuza ve önümüze tercih hakkı konulduğuna göre kendi yolumuzu kendi irademiz ile belirleyen de biziz...

Sitelerde Paylaş
Ama biz Allah'ın ne bildiğini bilmediğimize göre ZAN ve İhtimaller üzerine hüküm veremeyiz..Var olandan hareket etmeliyiz.. Var ve mevcut olduğumuza ve önümüze tercih hakkı konulduğuna göre kendi yolumuzu kendi irademiz ile belirleyen de biziz...

Bu kadar laf söylendi hala aynı noktadasınız inanamıyorum... Her şeyi bilen biri varsa ve her şeyi o yaratıyorsa özgür irade de yoktur...

Sitelerde Paylaş

"Bu dünya imtihan için ve öteki dünyada biz yaptıklarımızın karşılığını alacağız" diye bir düşünce insanı haksızlık karşısında suskunluğa ya da mücadeleyi biryerde bırakmaya itici "ZÜĞÜRT TESELLİSİ" olmaktan başka birşey değildir.

Gören göze güzel, çirkin hepsi bir;

Asiklara cennet, cehennem, hepsi bir;

Ermis ha çul giymis, ha atlas;

Yün yastik, tas yastik, seven basa hepsi bir.

-------------------------------------------------

Bilmem, Tanrım, beni yaratırken neydi niyetin,

Bana cenneti mi, cehennemi mi nasip ettin;

Bir kadeh, bir güzel, bir çalgı bir de yeşil çimen

Bunlar benim olsun, veresiye cennet de senin.

-------------------------------------------------------

Al istersen, veresiye cennet senin olsun.

Bana bir açıklık yer,

Bir çayır çimen olsun,

Bir kadeh, bir güzel, bir şarap sunan olsun, yeter.

Ama bunlar peşin olsun.

(Hayyam)

Sitelerde Paylaş
Ama biz Allah'ın ne bildiğini bilmediğimize göre ZAN ve İhtimaller üzerine hüküm veremeyiz..

Allah'ın ne bildiğini biliyoruz: HER ŞEYİ... Yoksa nakıs olur, Kamil-i mutlak ve Alim-i mutlak olamaz...

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 13 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...