Jump to content

İslamda hayvan sevgisi

Recommended Posts

• İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yazık, adama bunu yaptılarsa hayvana kimbilir ne yapmıştır bu pskopatlar,

Türkiye'de durum pek farklı değil zaten,

Çocuklar hayvan sevgisinden uzak büyüyor,

"Köpekler tehlikelidir"

"Köpek giren eve melek girmez" gibi telkinlerle hayvan düşmanı nesiller yetiştiriliyor.

Hergün hayvanlara yapılan işkencelerle dolu bir yığın haber okuyorum.

Sitelerde Paylaş
Yazık, adama bunu yaptılarsa hayvana kimbilir ne yapmıştır bu pskopatlar,

Türkiye'de durum pek farklı değil zaten,

Çocuklar hayvan sevgisinden uzak büyüyor,

"Köpekler tehlikelidir"

"Köpek giren eve melek girmez" gibi telkinlerle hayvan düşmanı nesiller yetiştiriliyor.

Hergün hayvanlara yapılan işkencelerle dolu bir yığın haber okuyorum.

Ne kadar yanılıyorsun sevgili Nitsuga:

Üç beş tane ktipiyoz bu lafı etti diye bütün ülkemin inanan insanına mal ettin öyle mi? Bak bir mektup var bilirmisin, bir oğulun anasına yazdığı, aynen şöyle diyor: Duyduğuma göre abimin resmini ahırda inekle buzağının arasına asmışsın, kimse bilmez senin kara gözlü oğluna sevdana, deli sanacaklar seni....Niye ahıra asmış kadın, vakti orda daha çok geçiyor, hayvanı kutsal onun için (ha bunu tapınma anlamında kutsallık olarak anlamayın)...

Anadolumun insanı hayvanı ile aynı çatı altında yaşamıştır yüzyıllarca, hala da yaşar.... Şehirde aydın diye geçinen insanlar genelde çocuklarını uzak tutar hayvandan, cahil sandığınız saf inanan anadolu insanının yoktur böyle bir kaygısı ve korkusu. Biz küçükken köyde saklambaç oynarken kah ineğin arkasına saklanır, kah eşeğin semerine saklanır, kah kermeliğin arkasına saklanırdık, bilirmisin sen kerme nedir?

Senin hayvan sevgini biliyoruz ancak lütfen senden daha hayvan seven, hayvanın kermesini bile seven insanları gözardı etme olur mu?

Lütfen iki üç ktipiyozun ettiği lafı koca halka mal etmeyelim olur mu?

Sitelerde Paylaş
iranda diyor islamda demiyor..

islamda yasak vardır diye iddia atacaksan ortaya

islamdaki yasakları getireceksin endürümedü..

bu bir emirdir..

Biliyorum İran'da dediğini; aslında İslam Daimarka'da da ben mi yanıldım yoksa diye bir daha baktım ama Danimarka müslüman değilmiş tüh... :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
Fetva almadan bir şey yapmaz onlar; sen daha iyi bilirsin bu işleri... Köpek giren eve melek girmez diyen benim peygamberim değil biliyorsun :rolleyes:

Hz. Muhammedin lafı değil o, mezhep imamlarının sözde bir rivayetlerinden mezhebe girmiş bir görüş ki kesinlikle kuran ruhuyla çelişir bu.....

Sitelerde Paylaş

İslam inancında hayvan insan için yaratılmış bir rızktır.. Yani maldır.. Bir eşyaya nasıl sevgi beslerseniz hayvana da benzer bir sevgi beslemelisiniz...Yani hayvanın canı çok önemli değildir önemli olan insana rızk olmasıdır..

Sitelerde Paylaş
Ne kadar yanılıyorsun sevgili Nitsuga:

Üç beş tane ktipiyoz bu lafı etti diye bütün ülkemin inanan insanına mal ettin öyle mi? Bak bir mektup var bilirmisin, bir oğulun anasına yazdığı, aynen şöyle diyor: Duyduğuma göre abimin resmini ahırda inekle buzağının arasına asmışsın, kimse bilmez senin kara gözlü oğluna sevdana, deli sanacaklar seni....Niye ahıra asmış kadın, vakti orda daha çok geçiyor, hayvanı kutsal onun için (ha bunu tapınma anlamında kutsallık olarak anlamayın)...

Anadolumun insanı hayvanı ile aynı çatı altında yaşamıştır yüzyıllarca, hala da yaşar.... Şehirde aydın diye geçinen insanlar genelde çocuklarını uzak tutar hayvandan, cahil sandığınız saf inanan anadolu insanının yoktur böyle bir kaygısı ve korkusu. Biz küçükken köyde saklambaç oynarken kah ineğin arkasına saklanır, kah eşeğin semerine saklanır, kah kermeliğin arkasına saklanırdık, bilirmisin sen kerme nedir?

Senin hayvan sevgini biliyoruz ancak lütfen senden daha hayvan seven, hayvanın kermesini bile seven insanları gözardı etme olur mu?

Lütfen iki üç ktipiyozun ettiği lafı koca halka mal etmeyelim olur mu?

Köpek sahibi biri olarak, Türkiyede insanların, az buçuk hayvanlara bakış açısını bilen bir insanım.

Köpeğimi dolaştırırken aldığım tepkilerden biraz bahsedeyim,

Köpeğimi 100 metre uzaktan görüp yolunu değiştirenler mi yok,

Iyy ne kadar iğrenç bişey bunu nasıl evde besliyosun diyenler mi,

"köpek giren eve melek girmez" lafını sürekli işitiyorum.

Daha biraz önce, yavru sokak köpeklerini canlı canlı yakıldığı haberini okudum.

Belediyeler, kısırlaştırma adı altında sokak köpeklerini alıp itlaf ediyor.

Daha sayayım mı bergüzar?

Anadolu insanının da hayvanlara bakış açısını az çok bilirim,

Onlar için hayvan sadece hizmet için yaratılmış canlılardır.

İşe yaramayan hayvanın değeri yoktur.

Köylerde kapısının önünde açlıktan ölmek üzere olan köpeğe bir kuru ekmek bile vermeyi çok gören bir çok insanla karşılaştım.

Kısacası hayvan sevgisi diye bişey yok, siz pembe gözlüklerinizle bakmaya devam edin

Sitelerde Paylaş

Ya zeten Muhammed köpekleri çok severmiş değil mi?

Ravi (r.a.): Abdullâh b. Ömer

Hadis: Nebî Salla'llahu aleyhi ve sellem'den şöyle buyurdu(ğunu işittim), dediği rivâyet olunmuştur: Her kim koyun ve av köpeği olmıyarak (eylence nev'inden) köpek edinir (evinde muhâfaza eder) se o kimsenin her gün işlediği hayrın sevâbından iki kırat eksilir.

Ravi (r.a.): Ebû Talha

Hadis: Ravi, Resûlullah salla'llahu aleyhi ve sellem ile Bedir'de hazır bulunmuştu- rivâyete göre Resûlullah: İçinde kelb ve (canlı hayvan) sûreti bulunan eve (rahmet) melekler(i) girmez! buyurmuştur.

zaten Kuran'a göre hayvanlar sapıktır!

A’râf 179

And olsun ki, cehennem için de birçok cin ve insan yarattık; onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi hatta daha sapıktırlar. İşte bunlar gafillerdir

Daha neyi savunuyor savunanlar?! Tamam Muhammed'in hayvanlara dair doğru yaptıkları da var ama bunlar ne olacak?

Sitelerde Paylaş
Ya zeten Muhammed köpekleri çok severmiş değil mi?

Ravi (r.a.): Abdullâh b. Ömer

Hadis: Nebî Salla'llahu aleyhi ve sellem'den şöyle buyurdu(ğunu işittim), dediği rivâyet olunmuştur: Her kim koyun ve av köpeği olmıyarak (eylence nev'inden) köpek edinir (evinde muhâfaza eder) se o kimsenin her gün işlediği hayrın sevâbından iki kırat eksilir.

Ravi (r.a.): Ebû Talha

Hadis: Ravi, Resûlullah salla'llahu aleyhi ve sellem ile Bedir'de hazır bulunmuştu- rivâyete göre Resûlullah: İçinde kelb ve (canlı hayvan) sûreti bulunan eve (rahmet) melekler(i) girmez! buyurmuştur.

zaten Kuran'a göre hayvanlar sapıktır!

A?râf 179

And olsun ki, cehennem için de birçok cin ve insan yarattık; onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibi hatta daha sapıktırlar. İşte bunlar gafillerdir

Daha neyi savunuyor savunanlar?! Tamam Muhammed'in hayvanlara dair doğru yaptıkları da var ama bunlar ne olacak?

Kendi yarattığı güzelim hayvanlara sapık diyen bir tanrı da evlere şenlik valla :rolleyes:

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hiçte samimi bulmuyorum şu hayvan sevgisi ile hareket edenleri...

Bu ülkede 7 ayda 19 işçi tuzla'da ölür (öldürülür) kimsenin gıkı çıkmaz..

davutpaşa da bir hiç uğruna onlarca insan ölür (katledilir) bana mısın denilmez ama gel görki hayvan sevgimiz her zaman ayaktadır... yüreğimiz el vermez bir hayvanın incinmesine...

her neyse sorun islamda hayvan sevgisiyle geçiştirilecek bir konu değil...

Belki de matadorlar da müslüman kökenlidir.... Veyahut aşağıdaki haberde yaşanan vahşet müslüman japonların ürünüdür...

http://www.ankarahaber.com/news_detail.php?id=6417

saygılarımla

Sitelerde Paylaş

yukarıda yapıştırdığım haberi okuduktan sonra sitede dolaşırken ilginç bir haberle karşılaştım...

aslında konuyla bir şekilde ilintili bir haber..

http://www.ankarahaber.com/news_detail.php?id=6614

Böyle bir haberin bu forum aneden taşınmadığını merak ettim önce sonrada haberi okuduğumda bu sorunun yanıtını kendim buldum. Haberin herhangi bir satırında müslüman veya islam kelimesi geçmiyordu çünkü...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
hiçte samimi bulmuyorum şu hayvan sevgisi ile hareket edenleri...

Bu ülkede 7 ayda 19 işçi tuzla'da ölür (öldürülür) kimsenin gıkı çıkmaz..

davutpaşa da bir hiç uğruna onlarca insan ölür (katledilir) bana mısın denilmez

Sosyalistlere prim vermeyen ama İslamistlere prim veren halkım düşünecek bunları...

tarihinde Andromeda tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
yukarıda yapıştırdığım haberi okuduktan sonra sitede dolaşırken ilginç bir haberle karşılaştım...

aslında konuyla bir şekilde ilintili bir haber..

http://www.ankarahaber.com/news_detail.php?id=6614

Böyle bir haberin bu forum aneden taşınmadığını merak ettim önce sonrada haberi okuduğumda bu sorunun yanıtını kendim buldum. Haberin herhangi bir satırında müslüman veya islam kelimesi geçmiyordu çünkü...

saygılarımla

Hayvanlara kutsallık atfetmekle onları aşağılamak farklı şeylerdir...

Sitelerde Paylaş
Hayvanlara kutsallık atfetmekle onları aşağılamak farklı şeylerdir...

Kutlamak lazım sizi, 7 yaşındaki bir kız çocuğu hayvanla evlendiriliyor.. siz hayvanların aşağılanmamasından bahsediyorsunuz. Burada insanın kendisi aşağılanıyor farketmediniz galiba...

saygılarımla

Sitelerde Paylaş
Kutlamak lazım sizi, 7 yaşındaki bir kız çocuğu hayvanla evlendiriliyor.. siz hayvanların aşağılanmamasından bahsediyorsunuz. Burada insanın kendisi aşağılanıyor farketmediniz galiba...

saygılarımla

Onlar insanı veya hayvanı aşağıladıklarını düşünmüyorlar hatta belki de tam aksini düşünüyorlar... Doğru-yanlış o ayrı konu ama özü farklı eylemlerin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...