Jump to content

Günde kaç saat uyuyorsunuz?

Recommended Posts

• İleti 88
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sekiz Saat Uyku Bilimsel Gerçek mi?

Uzmanlar uykunun kalitesini süreyle ölçmemek gerektiğini söylüyorlar... ancak ben uyu uyu doymuyorum... bıraksalar bütün gün uyuyabilecek tiplerdenim aslında... günde 10 saat yerinine 4 saat uyusam günde 6 saatte neler yapılmaz ki ? az uyumak iyidir... erken ölsek bile çok yaşamış olacaz!

Sitelerde Paylaş

Onemli olan uzun degil, derin uyuyabilmek. Kaliteli bir 5-6 saat uyku, kalitesiz bir 12 saat uykudan daha iyidir.

Bir arkadasim, 6 saat uyur ve zipkin gibi kalkar. Yaninda bomba atsaniz duymaz. Oysa ben 8 yada 10 saat uyusam bile yetmez. Ustelikte halsiz ve sersem gibi bir kafayla kalkarim. Uyurkende, en ufak bir seste uyanirim.

Sitelerde Paylaş

Ben askerde iken 5 nöbetim bitince gelir 5:50 deki koguskalk zamanina kadar üsenmeden botlarimi cikarir pijamami giyer yatardim o 45 dakika bana 8 saat gibi dinclik kazandirirdi. Ben bunun sirrini hala cözemedim.

Simdi 6 saat kadar falan uyuyorum. Eriskinler icin cok iyi bir zaman. Ölünce zaten birdaha uyanmayacagimiza göre uyanabildigimiz zamanlarin kiymetini bilelim.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Oysa ben 8 yada 10 saat uyusam bile yetmez. Ustelikte halsiz ve sersem gibi bir kafayla kalkarim. Uyurkende, en ufak bir seste uyanirim.

aynı sorun bende de var,her yarım saatde bir uyanıyorum ses olsada olmasada.Çoğu zaman sıçrayarak uyanıyorum kabus görüyor olabilirim ama neden sıçrayarak uyandığımı ve ne gördüğümü hatırlamıyorum.Kesik kesik uyuduğum için bir türlü uykumu alamıyorum.Gözlerimin altı morarıyor esrarkeşlere benziyorum,uykusuzluktan oluyor heralde.

Sitelerde Paylaş
aynı sorun bende de var,her yarım saatde bir uyanıyorum ses olsada olmasada.Çoğu zaman sıçrayarak uyanıyorum kabus görüyor olabilirim ama neden sıçrayarak uyandığımı ve ne gördüğümü hatırlamıyorum.Kesik kesik uyuduğum için bir türlü uykumu alamıyorum.Gözlerimin altı morarıyor esrarkeşlere benziyorum,uykusuzluktan oluyor heralde.

Bayanlara askeri eğitim verilsin. :)

Sitelerde Paylaş

bdene 8-10 saat felan uyuyorum ancak yazın 12 yi bulabilio daha çok yoruluyorum okulda aynı bilindik şeyler var bu nedenle çok fazla yorulmuyorum :):):) ama bana uyku yetmez yeten uyku ortalama 14-16 saat felan oluo bazende 2-3 gece uyumazsam fazla dayanamıyorum artık etrafı exploler penceresinde görüorm:D:D ileri geri yenile durdur ara anasayfa fela n:D:D:D ehuhehe

Sitelerde Paylaş

Kesin cevap vermek çok zor.

Duruma göre değişiyor.

Belli bir düzen tutturabildimmi uyuduğum vakit 6 saate kadar düşer.

Hatırladığım kadarıyla 24 saate yakın uyuduğumda oldu:)

48 saate yakın yatmayınca 24 saat normal görülmeli!

Dengesiz bir adam olmanın yan etkileri!

Birçok olasılık dahilinde uyuduğum süre; 6 ve 12 saat arası değişken olabiliyor!

Sitelerde Paylaş

Yerine göre degisiyor.

Cogu zaman ortalama 6 Saat uyurum.3-4 Saatlik uykularla da 2-3 Gün idare etigim olur.

Fakat Firsat buldugum Zaman bu az uyudugum Zamanlari cikartirim.

Mesela Carsamba Günü Gecesi 3,5Saat uyumustum.

Bunu Persembe Gecesi 12 Saat olarak denklestirdim.

Uyku yönünden Problemim yok.Vaktim olsa genelde Saat kurmadan 10-12 Saat deliksiz uyurum.

Tabi Kepenekler kapali olacak,Günes Isigi ve Ses girmeyecek.

Saygilar.

Sitelerde Paylaş

Normalden daha az uyku ile yasanabilir mi konusunda arastirma yapmistim bir ara.

Yasanabiliyor ama bunu yapmak baska sorunlari da beraberinde getiriyor.

Arastirmalara gore cogu insan 6 ile 10 saat arasinda uyuyor, 8 saat ortalama olmak uzere. Insanlarin uyku surelerinin dagilimini gosteren can egrisi seklindeki grafigin tepe noktasi yaklasik 8 saat civarinda. 6 ile 10 saat arasi normal kabul ediliyor fakat 6'dan az ya da 10'dan fazla uyuyorsaniz cok kucuk bir azinlikta kaliyorsunuz demektir.

Uzmanlar bunyemizin istedigi miktarda uyumamiz gerektigini soyluyorlar. 9 saat uykuya ihtiyac duyan bir bunyeniz varsa, baskalari 6 saatle yasayabiliyor diye siz de 6 saat uyumaya baslarsaniz, uykusuzlugun getirdigi tipik semptomlarla karsilasiyorsunuz, yorgunluk, konsantrasyon eksikligi, bellekte zayiflama, kolay sinirlenmek, vs gibi.

Fakat sunu da tespit etmisler, insan bunyesi aynen ihtiyacindan fazla yemek yemeye meyilli olmasi gibi, ihtiyacindan fazla uyku uyumaya da meyilli. Yani ornegin 7 saat uyku size yetiyorsa, ama sirf zamaniniz var diye yatmaya devam edip 9 saat uyuyorsaniz, aslinda o 2 saati fazladan uyuyorsunuz demektir. Vucudunuzun ne kadar uykuya ihtiyaci oldugunu kendiniz deneyerek tespit edebilirsiniz. Hangi miktarin altina dustugunuzde o yukarida bahsettigim semptomlarla karsilasiyorsunuz? O miktar ihtiyaciniz olan minimum uyku demektir. Onun uzerinde uyuyorsaniz fazla uyuyorsunuz, onun altinda uyuyorsaniz az uyuyorsunuz demektir.

Ayrica uykunun kalitesi de onemli. Kesintisiz ve rahat uyku uyuyabilirseniz, genellikle daha uzun sureli, kesintili ve rahatsiz bir uykudan daha verimli olabiliyor. Ayrica birbaska onemli faktor, uykuda vucudunuzun dehidrasyona ugramasi, yani susuz kalmasi. Uyanikken yeterli su icerseniz, uyku sirasinda vucudunuzun susuz kalmasini onluyorsunuz ve bu da uyku kalitesini arttiriyor. Fakat cok fazla su icerseniz, o zaman da tuvalete kalkmak icin uykunuz bolundugunden uyku kalitesi olumsuz etkilenebilir.

ABD'de uyku suresi uzerine deneyler yapilmis. Ornegin deniz kuvvetlerinde askerler uzerinde yapilan deneylere gore gun boyunca her biri kisa sureli olacak sekilde cok defa uyursaniz, bir gece boyunca bir defada uyudugunuz sureden daha kisa bir uyku miktariyla yasaminizi devam ettirebiliyorsunuz ve dikkat, konsantrasyon, yorgunluk, vs gibi o bahsettigim semtomlarla karsilasmiyorsunuz. Gonullu askerler bu yontemle 6 ay boyunca gunde toplam 5 saatlik uyku ile yasamislar ve performanslarinda bir dusme olmamis.

Ama malesef gunluk hayatimiz bu tarz bir uyku duzenine musait degil. Cogumuz gunduz uzun sureli olarak iste ya da okulda bulunmak zorundayiz. Her birkac saatte bir, 'ben gidiyorum, bir yarim saat uyuyup gelicem' diye bir izin alabilmemiz mumkun degil.

Yeterli miktarda uyku almak cok onemli. O kadar ki, uykunun tam islevi ve neden uyudugumuz tam olarak cozulebilmis olmasa da beynin isleyisi ile ilgili cok onemli bir gorevi oldugu acik uykunun. Fareler uzerinde yapilan deneyler, uyku uyumasi tamamen engellenen farelerin tumunun zaman icinde oldugunu gosteriyor. Yani hayati bir ihtiyac uyku.

Ayrica, az uyku uyumanin omru de kisalttigi saptanmis. Yani zaman kazanacagim diye ihtiyacinizdan az uyku uyumaya kalkarsaniz, erken olerek o kazandiginiz vakti baska turlu kaybedebilirsiniz.

Bu yuzden, vucudunuzun ihtiyac duydugu uyku miktarini tespit edip, o kadar uyumaniz ve onun altina inmemeniz en uygunu. (Bir de uykunuzun kalitesini arttirmaniz).

Ben gunde 7-8 saat uykuya ihtiyacim oldugunu tespit ettim. (Uyku kaliteme gore 7 ya da 8 saat) ve en az o kadar uyumaya calisiyorum genellikle.

Sitelerde Paylaş

Arastirmalar gun ortasinda yada aksam saatlerinde uykusu bastiran kisilerin sadece ve sadece 20 dakika uyumasi o kisiye yeni bir zindelik kazandirdigi ortaya cikarmistir. Is yerlerinde bu dnenmis ve gercekten 20 dakikalik oglen paydosundaki uyku calisanlari cok zinde yapmis, uykudan eser kalmamis. Bende denedim, gercekten dogru.

tarihinde kutsalyaratik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birbaska bulgu, insanoglu evrimsel surecinde uzun sure gunde iki defa uyudugu icin (bir gece bir de oglende olmak uzere) bedenimizin buna meyilli oldugu, yani ogleden sonra cogumuzu bir uyku bastirmasinin rastlanti olmadigi tespit edilmis. Bu yuzden gunluk uyku ihtiyacini ikiye bolup uzun bir gece uykusu ve kisa bir oglen uykusu uyuyabiliyorsaniz bu da hem uyku veriminizi arttiran hem de belki gunluk toplam uyku surenizi kisaltan bir uygulama olabilir.

Sitelerde Paylaş

Surasi bir gercekki sevgili Mantik, uykudan az önce su icmek, hic iyi bir sey degil. Uykudan 3 saat önce yemegi, 1 saat öncede su icmeyi kesmek, kaliteli bir uyku icin önemli.

Bir yil boyunca, günde iki saat yada hic uyumadan yasadim. Otelde resepsiyonist olarak gece vardiyasinda calismistim. Gündüzleri uyumak, tam bir iskence olmustu benim icin. Zaten Istanbul un göbeginde, gürültüdende kurtulamiyor, tam bir iskence cekiyordum. Asabi olmus, sagima soluma saldiriyordum. Aldigim ilac bile beni uyutmayinca doktorum "bu ilac, bir fili bile uyutur" demist ama beni uyutamamisti. Gündüz calismaya baslayinca, her sey yoluna girmisti. Mesela bugün cuma ve yarin, istedigim saatte kalkabilirimin verdigi rahatlikla, en az 9 saat uyurum.

Sitelerde Paylaş

adele ağrılarını dinlendirmek ve hücrelerin kendini yenilemesi için uykuya gerek yoktur... Beyin uyku halindede faaliyettedir hatta daha çok... yani beyin dinlenmesine gerek yoktur....

galiba burdan güzel bir soru çıkıyor bence bu soruya cevap arıyalım...

İnsanlar neden uyur? uyku neden vardır? bu sorulara cevap bulabilirsek sanırım kendimize günde 3-4 saat kadar fazla vaktimiz kalacak ....

Sitelerde Paylaş
Surasi bir gercekki sevgili Mantik, uykudan az önce su icmek, hic iyi bir sey degil. Uykudan 3 saat önce yemegi, 1 saat öncede su icmeyi kesmek, kaliteli bir uyku icin önemli.

Bir yil boyunca, günde iki saat yada hic uyumadan yasadim. Otelde resepsiyonist olarak gece vardiyasinda calismistim. Gündüzleri uyumak, tam bir iskence olmustu benim icin. Zaten Istanbul un göbeginde, gürültüdende kurtulamiyor, tam bir iskence cekiyordum. Asabi olmus, sagima soluma saldiriyordum. Aldigim ilac bile beni uyutmayinca doktorum "bu ilac, bir fili bile uyutur" demist ama beni uyutamamisti. Gündüz calismaya baslayinca, her sey yoluna girmisti. Mesela bugün cuma ve yarin, istedigim saatte kalkabilirimin verdigi rahatlikla, en az 9 saat uyurum.

katılıyorum gece çalışırken aynı sorun benimde başıma gelmişti dahası personelin hepsi aynı durumdaydı uyku ilacı bile etkisiz kalıyor sinirler yıpranıyordu gerilimli çalışma ortamı oluyordu.. gece uykusu olarak 4 saat bana yetiyor kendimi bildim bileli az uyurum..uyuyanlara hayret ediyorum nasıl acıkmadan uyuyabiliyorlar..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...