Jump to content

Bilim forumu hakkında bir istek

Recommended Posts

Hepinize son bir soru daha.

Din ispat noktasında bilim ile hiç uyuşmuyor.Bilimsel ispat metodunu ise hiçbir dindar benimseyemez.Çünkü şüpheye dayanır.Bana mantıklı gelen ve mantıksal kanıtlı bir tezden bilimsel kanıt yok diye şüphe etmek paranoyaklık gibi geliyor.

Fakat aynı zamanda din sosyal bilimler arasında sayılıyor.En azından adı geçiyor.

Sosyal bir bilim olarak dini savunmak bilimsel kanıt metoduna uyarak bilim forumunda serbest midir?

Sana mantıklı gelmesi ne demektir? Bir varsayımın "mantıklı" olabilmesi neye bağlıdır?

Evrenin 5 dakika önce, herşey milyonlarca, milyarca yılda oluşmuş izlenimi verecek şekilde yaratıldığı varsayımına neye dayanarak "mantıksız" diyebilirsin? Kendi içinde tutarlı kurgular bile gerçek olmak zorunda değildir. Bilimsel bilgidir elimizdeki en "sağlam" bilgi. O yüzden evreni maddeyi anlamak için eskilerin yaptıgı gibi felsefe yapmak yerine, parçacık hızlandırıcı, uzay teleskobu vs. yapıyoruz.

Din sosyal bir bilim değil, sosyal bir kurumdur ve sosyoloji altında incelenebilir. Din bilimsel bir metot değil, sosyolojinin araştırma konusu olabilir

Sitelerde Paylaş
Akıllı Tasarım ne zamandan beri bilim oldu?

Tanrının işi bilinmez. Zamanını bilemeyeceğim. Ama en azından evreni yaratmaya başladığından beri diyebilirim. Baktığım herşeyin bir tasarım olduğunu görüyorum. Sizin tasarım yok sözleriniz ise bana boş geliyor artık. Adamlar atın eklemini örnek alarak taşımacılık için teknoloji geliştiriyor. Atın ekleminde tasarım yokta neden tasarım örneği olarak kullanılıyor? İnsanın akıl edemediği doğada ve canlılarda nasıl var oluyor? Demek ki biri tasarlamış. Gördüğüme bildiğime mi inanacağım yoksa sizin söylediklerinize mi?

Üstelik tasarımla ilgili evrimi savunanlardan bile konuşup yazanlar olmuş. Tabii bunun dışında başkalarıda var. Burada sorun şu. Al işte şu deyip örneği getiriyorsun. Vay efendim o şöyle böyle. Vay efendim o yalan yanlış diye saldırılıyor. Bana görede sizlerin bilim diye anlattıklarınız bir sürü yanlış ve çürütülmüş bilgilerle dolu. Bu gereksiz çekişmelerle uğraşamam. Herkes neye inanmak istiyorsa ona inansın.

Ayrıca bilim dünyasında yaratılışçı olan yada akıllı tasarımı ısrarla Tanrıya dayandırararak savunan hiç kimse bir üniversitede barınamaz. Görevine son verilir. Bu bize 20. yüzyıldan kalma bir despotluktur. Ama bilim adına ne hazindir ki insanların büyük çoğunluğu hala Tanrının yaratmasına ve tasarıma bir şekilde inanmaktadır. Bilim bu inadını istediği yere kadar sürdürsün. İnsanların buna aldırdığı yok. İnsanlar bilime düşman değil. Sadece bu inadına katılmıyor. Bunun dışında bilimden yararlanıyorlar. Bu durum elbette birgün değerlendirilecektir. İkna sorununun kökeni ortada. Elde insanları ikna edecek sağlam bilgi yok. Tonlarca bilimsel açıklama var. Ama kanıt deyince o yok işte. İnsanlar neden ikna olsun ki?

Akıllı tasarımı bütün bunlara rağmen bilimsel olarak anlatanlar var. Merak eden internetten bulur öğrenir. Aman efendim bilim insanları ve üniversiteler şunu diyormuş bunu diyormuş. Desin ya bana ne. Diyenin dediği yere kadar yolu var. Bir zaman sonrada kalkar başka şeyler söylerler. Zaten tümüyle söylemiyorda değiller. Siz çok fazla abartıyorsunuz sadece. Bir öyle bir böyle konuşmak bunların huyudur. Bir ara yumurta kolestrol yapıyor diye ortalığı velveleye verdilerdi. Şimdi çıkmış yanlış bilgi diyorlar. Daha bunun gibi neler neler. Maydanozlu köfteler.:)

Sitelerde Paylaş
Akıllı tasarımı savunanıda var. Yaratılışı savunanıda var. Hatta Bilgehen bile onlardan birisinin ismini olumsuzlayarak andı durdu bir ara. Ben atıp tutmuyorum. Okuduklarımın ismini veririm. Ama çocuk gibi imtihan edilmeye karşıyım. Sen kim oluyorsunda beni imtihan etmeye kalkıyorsun? Seni kim imtihan etsin? İsim vereceğim üzerine on ton mok atacaksınız. Sizle mi uğraşacağım?

Bilim forumunda yazmamız sorunsalı imiş söz konusu olan. He bende çok meraklı idim. Zaten öylesine yazıyorum. Hiç derdim değil bilim forumunda yazmışım yazmamışım. Ateistçe bilim umurumda bile değil. İnternette bilgi için ve tartışmak için neler var neler. Burada saçma sapan ateistçe kısıtlamalar altında bilim tartışmak ihtiyacım yok. Sen bana aylar önce dünyanın güneşten kopmuş bir parça olduğunu öngören 1800 lerin sonlarından kalma bir teoriyi link vermiştin. Komedi ötesi yav. Ateistçe bilim bu işte. Madem dünya güneşten kopmuş parça imiş ortasındaki demir çekirdek nereden gelmiş? Haahahahahhaa. Siz ve bilim ha. Çöplük sizin. Eşelenin durun. Tabii kaç kişi uğruyor ve okuyorsa artık. Kendiniz çalar kendiniz oynarsınız.

Bak gerizekalı kardeşim. Çok iyi hatırlıyorum sana verdiğim link açısal momentumla ilgiliydi ve ingilizceydi. İngilizcen yoktuysa sorsaydın. Daha sana verdiğim linkin hangi konuda olduğunu bile bilmeden üfürmüşsün.

Bu yüzden senin gibi embesillerin bilim forumunda yeri olmadığını söylüyorum. Sen ise gevrek gevrek gülerek aklın sıra haklı çıkmaya çalışıyorsun. Esas senin gibi zırcahillerin soytarılıklarına kahkahalarla gülen biziz.

Sitelerde Paylaş
Tanrının işi bilinmez. Zamanını bilemeyeceğim. Ama en azından evreni yaratmaya başladığından beri diyebilirim. Baktığım herşeyin bir tasarım olduğunu görüyorum. Sizin tasarım yok sözleriniz ise bana boş geliyor artık. Adamlar atın eklemini örnek alarak taşımacılık için teknoloji geliştiriyor. Atın ekleminde tasarım yokta neden tasarım örneği olarak kullanılıyor? İnsanın akıl edemediği doğada ve canlılarda nasıl var oluyor? Demek ki biri tasarlamış. Gördüğüme bildiğime mi inanacağım yoksa sizin söylediklerinize mi?

Milyonlarca yılda sayısız deneme yanılma yolu ile şartlara ve eldeki mevcut yapıya göre bir optimizasyon sürecidir evrim

Genetik algoritma diye arat mesela google'da. Bilinçsiz mutasyonların ve birikimli seçilimin bilgisayarda yapılmış matematiksel modelleri ile bir çok optimizasyon problemine çözüm bulunabiliyor

Sitelerde Paylaş
Bak gerizekalı kardeşim. Çok iyi hatırlıyorum sana verdiğim link açısal momentumla ilgiliydi ve ingilizceydi. İngilizcen yoktuysa sorsaydın. Daha sana verdiğim linkin hangi konuda olduğunu bile bilmeden üfürmüşsün.

Bu yüzden senin gibi embesillerin bilim forumunda yeri olmadığını söylüyorum. Sen ise gevrek gevrek gülerek aklın sıra haklı çıkmaya çalışıyorsun. Esas senin gibi zırcahillerin soytarılıklarına kahkahalarla gülen biziz.

Gezegenler başlığına baktım. Ama bana verdiğin linki sanki değiştirmişsiniz. Biz orada Laplacedan bahsediyoruz bol bol. Oysa şimdi kayıtlı olan linkte Laplacenin adı bir kez geçiyor. Diyelim değiştirmediniz. Nebula hipotezi iyi güzel hoş tabiide bana göre açığa çıkan düzeni açıklamaktan yoksun. Ne diye böyle bir düzenlilik meydana gelsin ki bir model olmadan? Tabii senin böyle on puanlık uzman sorularına cevap vermeni beklemiyorum. Size göre yok demir ağırdır çekirdeğe çöker falan gibi açıklamalar vardır. Ama artık yemezler bunları geri zekalıdanda geri zekalı kardeşim.

Milyonlarca yılda sayısız deneme yanılma yolu ile şartlara ve eldeki mevcut yapıya göre bir optimizasyon sürecidir evrim

Genetik algoritma diye arat mesela google'da. Bilinçsiz mutasyonların ve birikimli seçilimin bilgisayarda yapılmış matematiksel modelleri ile bir çok optimizasyon problemine çözüm bulunabiliyor

Baktım genetik algoritmalara. Var olanı bile açıklaması mümkün olmayan bu bilginin oluşumlara temel olduğunu sanmak olacak iş değil. Algortimayı doğa nereden bilmişte canlılarda uygulamış? Kim yazmış bu algoritmaları? Neyse cevap vermeni beklemiyorum. Gereksiz bir tartışma olur. Senin temel görüşün belli benimkide belli nihayetinde.

Sitelerde Paylaş
Baktım genetik algoritmalara. Var olanı bile açıklaması mümkün olmayan bu bilginin oluşumlara temel olduğunu sanmak olacak iş değil. Algortimayı doğa nereden bilmişte canlılarda uygulamış? Kim yazmış bu algoritmaları? Neyse cevap vermeni beklemiyorum. Gereksiz bir tartışma olur. Senin temel görüşün belli benimkide belli nihayetinde.

Yörünge hesaplamaları, nükleer ve iklim simülasyonları için bilmem kaç teraflop işlem yapabilen hayvan gibi sistemlerde, bilmem kaç yüzbin satırlık yazılımlar kullanılır... peki bunlara ne demeli?

Bazen, saçmalamak için özel bir çaba sarfettiğin hissine kapılıyorum... yoksa bu kadar salaklık ve yüzsüzlük pek mümkün değil gibi.

Sitelerde Paylaş
Yörünge hesaplamaları, nükleer ve iklim simülasyonları için bilmem kaç teraflop işlem yapabilen hayvan gibi sistemlerde, bilmem kaç yüzbin satırlık yazılımlar kullanılır... peki bunlara ne demeli?

Bazen, saçmalamak için özel bir çaba sarfettiğin hissine kapılıyorum... yoksa bu kadar salaklık ve yüzsüzlük pek mümkün değil gibi.

Tabii evrimide onları hesaplayarak biz yaptırdık zaten. Yada uzaylılar falan yürütüyor yukarıdan. Hayvan gibi sistemlerle daha ne olup bitmiş ve bitiyor onu anlamaya çalışıyorsun. Dünyada ve evrende nelere baksan onları anlamak için bilim dalları oluşturuyorsun. Peki bunca bilgi neyin nesi? Daha çözeceksinde sonrada ahada böyle olmuş diyeceksin. Tabii diyebilirsen.

Genetik algoritmalara yada kuantum evrimlere mi geldi sıra şimdi? Ne kadar çözersen çöz bir bilen olmadan bunca bilgi olmaz.

Siz burada sizinle tartışacak karşıt düşüncede olan insanlar istiyorsunuz. Onlara salak ve yüzsüz diyerek mi bu tartışmaları sürdüreceksiniz? Kem söz sahibine yaraşır. Tıpkı sana çok yaraştığı gibi.

Bu ne kin ne nefret böyle. Ateistsen ateistsin. Madem karşıt düşünceye katlanamıyorsun tartışma o zaman. Madem karşıt düşünceler seni çileden ve insanlıktan çıkartıyor teknik adminliğini yap ve bu tip insanlarla yazışma o zaman.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tabii evrimide onları hesaplayarak biz yaptırdık zaten. Yada uzaylılar falan yürütüyor yukarıdan. Hayvan gibi sistemlerle daha ne olup bitmiş ve bitiyor onu anlamaya çalışıyorsun. Dünyada ve evrende nelere baksan onları anlamak için bilim dalları oluşturuyorsun. Peki bunca bilgi neyin nesi? Daha çözeceksinde sonrada ahada böyle olmuş diyeceksin. Tabii diyebilirsen.

Eee? Sonuç?

Genetik algoritmalara yada kuantum evrimlere mi geldi sıra şimdi? Ne kadar çözersen çöz bir bilen olmadan bunca bilgi olmaz.

Deicide bu yaptığın salaklığının cevabını vermedi mi? Knowledge ile informationı keyfi bir şekilde birbiri yerine kullan sonra, bu neden böyle oluyor diye sor... yüzsüzlük karakterine bu kadar mı sirayet etti?

Siz burada sizinle tartışacak karşıt düşüncede olan insanlar istiyorsunuz. Onlara salak ve yüzsüz diyerek mi bu tartışmaları sürdüreceksiniz?

Hepsi değil... senin gibileri! Herhangi bir genelleme yaptım mı? Kişisel bir itham idi.

Kem söz sahibine yaraşır. Tıpkı sana çok yaraştığı gibi.

"Mazlum... Mazlum'u getirin bana..."

Bu ne kin ne nefret böyle. Ateistsen ateistsin. Madem karşıt düşünceye katlanamıyorsun tartışma o zaman. Madem karşıt düşünceler seni çileden ve insanlıktan çıkartıyor teknik adminliğini yap ve bu tip insanlarla yazışma o zaman.

Sana mı soracağım ne yapacağımı?

Sitelerde Paylaş
Eee? Sonuç?

Deicide bu yaptığın salaklığının cevabını vermedi mi? Knowledge ile informationı keyfi bir şekilde birbiri yerine kullan sonra, bu neden böyle oluyor diye sor... yüzsüzlük karakterine bu kadar mı sirayet etti?

Hepsi değil... senin gibileri! Herhangi bir genelleme yaptım mı? Kişisel bir itham idi.

"Mazlum... Mazlum'u getirin bana..."

Sana mı soracağım ne yapacağımı?

Eeee sonuç ne demek? Asıl sana sormak lazım onu. Bu kadar bilgi bir bilen olmadan nereden gelmiş açıklayabileniniz var sankide. Hadi canım sizde.

Deicideye o konuda cevabı biraz önce yazdım. İyi hatırlattın. Sanki Deicidenin yazdıkları kanun. Şakır şakır cevap verilebiliyor işte. Bu adam ilah değil anla artık. Kafası çalışan bir insan sadece. Ama o kadar. Yazdıkları pekala çürütülebiliyor işte.

Aman ne yapacağını bana sorma zaten. Ama ikide bir hakaret edip durma. Ne terbiyesizsin ya. Efendi ol biraz efendi. Ben sana durup dururken hakaret ediyor muyum? Tartışmalarda tahammülü öğren biraz. Meditasyon falan yap.:) Yada uhrevi bir hava sinmiş yerlere git sakinleşme duygusu al oralardan. Gerçekten çok iyi geliyor insana.

Sitelerde Paylaş
Eeee sonuç ne demek? Asıl sana sormak lazım onu. Bu kadar bilgi bir bilen olmadan nereden gelmiş açıklayabileniniz var sankide. Hadi canım sizde.

Information bilen gerektirmiyor... Önce information değilde knowledge olduğunu kanıtlada ardından bu desteksiz soruyu sorarsın.

Deicideye o konuda cevabı biraz önce yazdım. İyi hatırlattın. Sanki Deicidenin yazdıkları kanun. Şakır şakır cevap verilebiliyor işte.

Verilen cevapların niteliği de önemli. Her mesajın altına "agu" yazınca da, linguistik olarak cevap vermiş sayılırsın... ama o kadar. Sadece linguistik.

Bu adam ilah değil anla artık. Kafası çalışan bir insan sadece. Ama o kadar. Yazdıkları pekala çürütülebiliyor işte.

Çürütelemez iddiasında değilim, ama senin tarafından çürütelemeyeceğine 5 liraya bahse girerim.

Aman ne yapacağını bana sorma zaten. Ama ikide bir hakaret edip durma.

Hakaret dayanaksız ithamlara denebilir... burada ise benim yüzlerce dayanağım var; bol malzeme veriyorsun.

Ne terbiyesizsin ya. Efendi ol biraz efendi.

Mazlum musun sen?

Ben sana durup dururken hakaret ediyor muyum?

Ben de zaten sana durup dururken salak demiyorum.

Sitelerde Paylaş
Gezegenler başlığına baktım. Ama bana verdiğin linki sanki değiştirmişsiniz. Biz orada Laplacedan bahsediyoruz bol bol. Oysa şimdi kayıtlı olan linkte Laplacenin adı bir kez geçiyor. Diyelim değiştirmediniz. Nebula hipotezi iyi güzel hoş tabiide bana göre açığa çıkan düzeni açıklamaktan yoksun. Ne diye böyle bir düzenlilik meydana gelsin ki bir model olmadan? Tabii senin böyle on puanlık uzman sorularına cevap vermeni beklemiyorum. Size göre yok demir ağırdır çekirdeğe çöker falan gibi açıklamalar vardır. Ama artık yemezler bunları

Benim link değiştirme yetkim falan yok. Düzenlilik diye bir şey de yok. Gezegenler birbirleriyle çarpışabiliyor, yörüngelerinden çıkabiliyor, kozmik felaketler yaşanabiliyor. Sen bu gün kazara canını kurtarabilmiş gezegenlere bakarak güneş sisteminin kurgulanmış bir şey olduğunu iddia ediyorsun. Senin bu dediğine millet XXXXXXXX güler...

Demirin ağır bir element olmasından dolayı çekirdeğe çökmesi ise lise 1 bilgisidir XXXXXXXX. Senin 10 puanlık dediğin sorular bunlarsa XXXXXX şansını akademide dene. Bize sorulan en basit 10 puanlık soruları 2 ay uğraşıp da çözemezsin. XXXXXXXXXXX

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...