Jump to content

AKILLI TASARIM İNGİLTERE'de müfredata alındı..

Recommended Posts

insan vücudu tasarımdır mesela..

karaciğer ve beyin organizedir.

beyin tüm vucudu yönetir..

göze gelelim mesela..

indirgenemez yapıdadır..

bak bildiğin insan gözünden bahsediyom

indirgenemez..

başka dandik gözleri örnek gösterip "aha indirgedim" komedisi yapacağını bildiğimden

(yani tercüme olarak aslında bi bok bilmediğini bildiğimden)

sana bu kadar tüyo:)

gaştım..

İnsan vücudu -eğer tasarımsa- berbat bir tasarımdır...

Sana birkaç örnek vereyim...

Karun, kaç yaşındasın bilmem ama etrafında yaşlı insanlar vardır. Hemen hepsi bel ağrısından şikayet ederler. Sen de, ben de yaşımız ilerleyince bu sorunu yaşayacağız.

İnsanların belleri neden ağrır? Hani tasarım?

İnsan bipedal yürüyüşe ve erekt pozisyona biraz hızlı geçmiştir. Omurgamız dik olarak yukarıdan gelen baskıya dayanacak derecede sağlam bir yapıya sahip değildir. Bu baskıdan dolayı oluşan hasarlar doku tamirinin hızlı olduğu gençlik dönemlerinde hızla tamir edilir, büyük sorunlara yol açmaz. Birey yaşlanıp metabolizma yavaşlayınca tamir yavaşlar ve beldeki hasar kalıcı hale gelir ve giderek artar.

Bunun neresi tasarım? Hani insan vücudu tasarımdı?

İnsanların hemen hepsi yirmi yaş dişlerinden dolayı sağlık problemleri yaşarlar. Bizimle aynı diş dizilimine sahip kuzenlerimizin çeneleri daha büyüktür ve onlarda böyle bir problem yoktur. Hani insan vücudu tasarımdı?

İnsan gözünde ışığa duyarlı hücrelerin bulunduğu tabakanın yeri yanlıştır. Işığın geldiği yönde değil aksi yönde dizilirler. Üstlerinde bunları beyne bağlayan sinir hücrelerinin oluşturduğu doku vardır... Yani kameranın sensörü ters takılmış... Hani akıllı tasarım?

İşlevini yitirmiş bir kuyruğumuz ve işlevini yitirmiş bir bağırsak parçamız var... Bunlar atalarımızda bir işe yarıyorlardı ama bizde neredeyse tamamen indirgenmişler. Hani akıllı tasarım?

Bu durum doku ve organ düzeyindeki hatalar ile de kısıtlı değil... Metabolik yollarda, reaksiyon kaskadlarında da bir ton hata var. Genetik düzeyde sayısı hata var. Her insan bir ton genetik hata ile doğuyor. Her şeyi bırak en düzgün çalışmasını beklediğimiz DNA kopyalama sistemimiz her hücre kopyalamasında en az 3-4 hata yapıyor.

Daha bin tane örnek sayarım... Sen şunları bi oku...

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=12741

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=14064

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=12764

Karaciğer ile beyin organize deyip geçmişsin... Organize olmayıp ne olacaklardı? Testis ile beyin de organize... Çokhücreli yaşamı kuralı bu... Organize olmasalar nasıl bir "organizma"dan bahsedebiliriz? Lapa gibi bir hücre yığını olurduk...

İnsan gözüne yeniden gelelim... Özellikle bahsetmişsin... İndirgenemez felan diye...

İnsan gözü indirgenemez kompleks diyen bir adam biyoloji cahili bir ahmaktır. Forumda kültürlü adam numarası yapmayı çok iyi biliyorsun ama açıp iki satır okuduğun yok...

Gözün evrimi adım adım, evre evre gösterilmiş, üzerinde çok iyi çalışılmış bir konudur. Okumaya üşeniyorsan National Geographic belgeselleri var bu konuda, onları seyret.

"Göz indirgenemez" diye kestirip atacağına argümanın nedir onu getir... Neresi indirgenemez? Neresi tasarımdır onu yaz...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 144
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Bilgehanbengi 70 yıllık ömür için gereken 'şeyler' sende mevcut değilmi ?Sonsuz zaman için yaşamıyorsun dünyada idare ediver.

Bu saydığın eksiklikler yaratılanların eksiklikleridir.Yaradanı kapsamaz.Eksiksiz olan yaradandır.Beğenmiyorsan elindeyse başka bir evren ve yaratici aramalisin :D

Sitelerde Paylaş
Karun, kaç yaşındasın bilmem ama etrafında yaşlı insanlar vardır. Hemen hepsi bel ağrısından şikayet ederler. Sen de, ben de yaşımız ilerleyince bu sorunu yaşayacağız.

İnsanların belleri neden ağrır? Hani tasarım?

İnsan bipedal yürüyüşe ve erekt pozisyona biraz hızlı geçmiştir. Omurgamız dik olarak yukarıdan gelen baskıya dayanacak derecede sağlam bir yapıya sahip değildir. Bu baskıdan dolayı oluşan hasarlar doku tamirinin hızlı olduğu gençlik dönemlerinde hızla tamir edilir, büyük sorunlara yol açmaz. Birey yaşlanıp metabolizma yavaşlayınca tamir yavaşlar ve beldeki hasar kalıcı hale gelir ve giderek artar.

Bunun neresi tasarım? Hani insan vücudu tasarımdı?

bir iki saat evvel, eski karyola ve dolapları bodruma indirdim.

belim ağrıdıkça da bunu düşündüm.

hayırdır inşallah.:)

Sitelerde Paylaş
Maharetli isen kendin gibi birini doğadan hammadde kullanmadan yapsana o halde.Elbette hammaddesiz yapabilen bir zat bunu yapabilecektir.Saçma sapan düşüncelerle Allahin da yaratıldığını söylemeye çalişiyorsun.Tasarımcılık Allah2 la kıyaslanacak bir kelime değilidr.Ona tam karşılık yaratan kelimesidir.Hem tasarlayıp hemde yoktan varedendir Allah.

Ben senin delil anlayışın üzerinden bir paradoks getirdim sana,çözebiliyorsan nasıl çözdüğünü anlatıp bana tek tasarımcının Allah olduğunu ispat et,tamam diyeyim.İslam'ın bu konudaki iddialarını zaten 5621563261 kez duyduk,tekrarlaman gerekmiyor.

Sitelerde Paylaş
Ben senin delil anlayışın üzerinden bir paradoks getirdim sana,çözebiliyorsan nasıl çözdüğünü anlatıp bana tek tasarımcının Allah olduğunu ispat et,tamam diyeyim.İslam'ın bu konudaki iddialarını zaten 5621563261 kez duyduk,tekrarlaman gerekmiyor.

Ne demek tasarımcının Allah olduğunu delil göstereceğim ?Adının Allah zeus olması bir ateist için ne farkedecek ?Ateist islamın Allahını reddetmek midir ?

Sitelerde Paylaş
Ne demek tasarımcının Allah olduğunu delil göstereceğim ?Adının Allah zeus olması bir ateist için ne farkedecek ?Ateist islamın Allahını reddetmek midir ?

Of...

Şimdi sen bir tasarımcının varlığına delil olarak tasarım yapabilen bir varlığı gösteriyorsun;ben de senin mantığını doğru varsayarsak birden fazla tasarımcıyı kabul etmek zorundayız diyorum.Bunu varsaymak için Allah'ı kabul etmek falan gerekmiyor,teoride konuşuyoruz.

Aynen verdiğin örnekteki mantıkla,içine girdiğin paradoksu nasıl çözeceksin?Bana yalnızca bir tasarımcı olduğunu nasıl kanıtlayacaksın?

Sitelerde Paylaş
Bilgehanbengi 70 yıllık ömür için gereken 'şeyler' sende mevcut değilmi ?Sonsuz zaman için yaşamıyorsun dünyada idare ediver.

Bu saydığın eksiklikler yaratılanların eksiklikleridir.Yaradanı kapsamaz.Eksiksiz olan yaradandır.Beğenmiyorsan elindeyse başka bir evren ve yaratici aramalisin :D

bel fıtığı olupta sidiğini bile yapamadığın zaman böyle zevzek zevzek yorumlar yapıp olmayan allahına amin diyebilecek misin acaba?

Sitelerde Paylaş
Of...

Şimdi sen bir tasarımcının varlığına delil olarak tasarım yapabilen bir varlığı gösteriyorsun;ben de senin mantığını doğru varsayarsak birden fazla tasarımcıyı kabul etmek zorundayız diyorum.Bunu varsaymak için Allah'ı kabul etmek falan gerekmiyor,teoride konuşuyoruz.

Aynen verdiğin örnekteki mantıkla,içine girdiğin paradoksu nasıl çözeceksin?Bana yalnızca bir tasarımcı olduğunu nasıl kanıtlayacaksın?

Ben bardağın dolu kısmını gören bir varlığım sen de boş kısma takılıyorsun.Kendi kendine olan birşeye inanmıyorum.Herşeyin bir nedeni vardır.Evren kendi başına varolamayacak kadar komplike.Bir varedene ihtiyaç duyacak kadarda kusurlu.

bel fıtığı olupta sidiğini bile yapamadığın zaman böyle zevzek zevzek yorumlar yapıp olmayan allahına amin diyebilecek misin acaba?

Bel fıtığı olan yaratık zaten aciz neden bel fıtığı olmayacak diye bir kanun mu vardır ?

Dünyaya gelişinden bile sorum olmayan bir canlıdan bahsediyoruz he_man değil bu :lol:

Sitelerde Paylaş

Efk, "akıllı tasarım" diye birşey ortaya atılıyor. Canlıların mükemmel yapıda olduğu ve bunun ancak akıllı bir tasarımcının işi olabileceği söyleniyor.

Benim anlatmaya çalıştığım ise tasarımın akıllı biri tarafından yapılmadığıdır. Akıllı biri göz göre göre bu hataları yapmaz. Hatalar öyle böyle değil çok vahim...

Verdiğim başlıkları oku lüften....

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=12741

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=14064

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=12764

Şimdi bir düşün, seni tasarlayan akıllı bir tasarımcı var, ama bu tasarımcı gözünü tasarlarken hata yapıp sinir hücreleri ile ışığa duyarlı hücreleri ters yönlere koyuyor. Çeneni tasarlarken vahim bir hata yapıyor, çenene sığmayacak kadar diş veriyor. Genetik kodda bir ton hata yapıyor, neredeyse her birey belli derecelerde genetik hata ile doğuyor. Bazılarında bu hata ölümle sonuçlanıyor, bazılarını bir ömür sürüdürüyor. Bazılarında ise hatalar daha hafif... Örneğin benim sindirim sistemim uyuzdur, babamda da var aynısı... Geç sindiririm, annemden de çok zayıf diş mineleri almışım. Ben yine iyiyim, bunlar küçük sorunlar ama çok feci hastalıklar taşıyan bireyler var... Eğer akıllı bir tasarımcı varsa, tasarım yaparken aklı neredeydi?

Bu arada 70 yıllık ömür demişsin... İnsanın ömrü standart 70 yıl değildir. 100 yıl kadar önce ortalama insan ömrü 35 yıl kadardı. Günümüzde dünya ortalaması 70 yıla yakındır, gelişmiş ülkelerde 80 yılın üzerindedir ancak sefalet içinde yaşayan bazı ülkelerde 30-40 yıl kadardır.

Bilim ilerledikçe insanın ömrü daha da uzayacak. Yaşam şartları iyileştikçe daha uzun yaşayacağız.

Geçelim yaratanın eksiksiz olması konusuna... Bu fikre nasıl kapıldın? Yaratan kim? Nasıl bilebiliyorsun? Eksiksiz olduğunu nereden biliyorsun? Eksik ne demek?

Son olarak ben yaratan felan aramıyorum... Sen bu evreni kafanda kurguladığın hayali bir kahramana atfetmişsin, beni de doğru söylediğim için bu evrenden kovuyorsun... Söylediğin laf ("Beğenmiyorsan elindeyse başka bir evren ve yaratici aramalisin") "ya sev ya terket" lafının en uç hali... Yani ya senin uyduruk tanrına tapacağım ya da evreni terkedeceğim... En geniş kapsamlı despotluk bu heralde... :)

Sitelerde Paylaş

Geçelim yaratanın eksiksiz olması konusuna... Bu fikre nasıl kapıldın? Yaratan kim? Nasıl bilebiliyorsun? Eksiksiz olduğunu nereden biliyorsun? Eksik ne demek?

Bilim ilerledikçe insanın ömrü daha da uzayacak. Yaşam şartları iyileştikçe daha uzun yaşayacağız.

Tasarımcı akılsız ama insanlar doğayı keşfettikçe uzun yaşıyabilecek ?Doğada keşfedilmeyen bir çok şey var.

http://www.haber7.com/haber/20090128/Olums...-canlida-mi.php şu habere bir bak istersen.

Bilim ilerledikçe nereye ulaşırsa bilki onu tasarlayan bir akıllı beyin varolmalıdır.Kendinle çelişiyorsun.Hem kusurlu bulup hemde insanın yapacaklarına övgüler yağdırıyorsun.İnsan ne yapacaksa elindeki hammeddeyi işleyerek yapacaktır.

Sitelerde Paylaş
Daha akıllı tasarımın ne söylediğini bilmediğin gibi, yaradılış hakkında da sağlıklı bir bilgin yok.

Ama sen eski bir hıristiyandın hatırladığım kadarıyla, bu yüzden yaratılış hakkında böyle uydurmasyon bilgilere sahip olman normal.

Selam ve sevgiler.

Akıllı Tasarım denilen şey halihazırda uydurmasyon olduğu için, zaten başka türlü bilinmesinin pek olasılığı yok.

Sitelerde Paylaş
O zaman "herkes o..spuçocuğudur" biçiminde bir saptama gayet yerinde oluyor değil mi?

Orada yer alan ironiyi anlamadın sanırım? Alıntıladığım iletideki mantığı takip edersen, benimkisi de makul oluyor. Buna 'reductio ad absurdum' deniyor ;)

Sitelerde Paylaş
Orada yer alan ironiyi anlamadın sanırım? Alıntıladığım iletideki mantığı takip edersen, benimkisi de makul oluyor. Buna 'reductio ad absurdum' deniyor ;)

Olmayana ergi deyince entellektüel karizman mı çiziliyor?

Absürde indirgemeyi doğru düzgün becersen neyse...

Sangre doğru ifade edememiş ama doğruyu söylemiş. Nasıl ki "Hasan Çin'de değildir" önermesini doğrulamak için Çin'i karış karış aramayıp, Hasan'ı Pakistan'da kolundan tutuveriyorsan, tasarımsız canlılığa dair elde verilerin varsa tasarıma dair argümanlar da çatır çatır düşer.

Karrizmatik entel olacam diye en basit mantık ilkelerinin bile üzerine sıçmışsınız...

Sitelerde Paylaş

Sangre doğru ifade edememiş ama doğruyu söylemiş. Nasıl ki "Hasan Çin'de değildir" önermesini doğrulamak için Çin'i karış karış aramayıp, Hasan'ı Pakistan'da kolundan tutuveriyorsan, tasarımsız canlılığa dair elde verilerin varsa tasarıma dair argümanlar da çatır çatır düşer.

Karrizmatik entel olacam diye en basit mantık ilkelerinin bile üzerine sıçmışsınız...

Yokluktan varlık çıkamayacağı gibi varlığın delili yaratanın varlığıdır.Ahanda sana ele tutulur en güzel kanıt.Tanrı yoksa varlıkta yok .Varlık var demek ki tanrıda var.Hiç bir şey yoktan varolmaz !

tarihinde Efk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yokluktan varlık çıkamayacağı gibi varlığın delili yaratanın varlığıdır.Ahanda sana ele tutulur en güzel kanıt.Tanrı yoksa varlıkta yok .Varlık var demek ki tanrıda var.Hiç bir şey yoktan varolmaz !

Ohm sen misin lan? Saçma sapan mantığından tanıdım.

Sitelerde Paylaş

Olmayana ergi deyince ne oluyor, daha mı 'milli' oluyor? Bu forumda karizmaya ihtiyacım yok, merak etme :)

Sevgili sangre'nin 'doğru ifade edemediğinde' anlaşıyoruz, ama senin söylediğini söylemek isteyip, istemediğini bilemeyeceğim, kendisi açıklasın. 'Tasarımın olmadığını' delillendirmekle, 'tasarımsız bir biçimde de, evrenin meydana gelebileceğini' delillendirmek birbirinden farklı şeyler. 'Tasarım olmadan da evren meydana gelebilirdi belki, ama bununla birlikte, belki de o şekilde meydana gelmemiştir'

Bir erkek, bir kadınla cinsel ilişkiye girebilir, fakat girebileceği, girdiğinin delili değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...