Jump to content

Ateizmin en büyük sorunu

Recommended Posts

Niye ki? :)

'Gerçek ateist' ile 'sahici ateist' de varmış demek ki. Solun 'gerçek Marksist' tartışmasına benzemesin bu :)

Valla, kendimi ikna etme amaçlı iç konuşmalarım, hatta foruma yazışlarım dahi oldu. Bunları da taşırım buraya bir ara. Ben çok keskin konuşurdum bu konuda, 'hastalığıma yorardım' endişemi biraz da, belki de haklıydım, bilemiyorum.

Ama, 'Tanrı inancı varolmayan' bir adam, 'Tanrının varolmadığından emin olan' adam olmadığı sürece, bundan tedirginlik duymasında garip birşey yok.

'Gerçek ateist' ile 'sahici ateist' de varmış demek ki. Solun 'gerçek Marksist' tartışmasına benzemesin bu :)

yok yok, kastettiğim zaten Ateist değilmişsin demektir, Ateist kişi hiç bir şekilde bu şüphelere yer vermez veriyorsa zaten ateist değildir başka bir şeydir..Ya varsa sorusu Ateist birisi için bitmiştir çünkü..

Valla, kendimi ikna etme amaçlı iç konuşmalarım, hatta foruma yazışlarım dahi oldu. Bunları da taşırım buraya bir ara. Ben çok keskin konuşurdum bu konuda, 'hastalığıma yorardım' endişemi biraz da, belki de haklıydım, bilemiyorum.

olur böyle şeyler...geçer gider :lol:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Şahısların ne düşüneceğine karar verecek değilim. Yanlız Lavey tam bir şov adamıydı.

Bir etiket altında yaşamak herkesin hoşuna gidecek diye bir kural yok tabii.

Şahsen çoğu zaman ateizmi gayet eğlenceli ve anlamlı buluyorum.

Kendine amaç icad etmekle sana bir amacın verildiğine inanmak arasında çok da fark yok.

Hepsi aynı kapıya çıkıyor.

LaVey'i severdim ben ama :)

'Satanic Bible' iyi bir kitaptır, Peter Gilmore da kafa adamdır :)

Okumuş muydunuz 'Satanic Bible'ı?

Sitelerde Paylaş

yok yok, kastettiğim zaten Ateist değilmişsin demektir, Ateist kişi hiç bir şekilde bu şüphelere yer vermez veriyorsa zaten ateist değildir başka bir şeydir..Ya varsa sorusu Ateist birisi için bitmiştir çünkü..

olur böyle şeyler...geçer gider :lol:

Ben ateizmin tanımında, dediğin şeye rastlamadım açıkçası. 'Tanrı varsayımı gereksiz, birşey de açıklamıyor, doğru olduğuna dair delil de yok' demek için, inan hiç gerek yok 'korkusuz' olmaya :)

Ha, 'bu böyledir' demeye devam edeceksin tabii sen, et o zaman.

Gülmeye de.

Sitelerde Paylaş
İnsan doğası gereği çekinceler içindedir. Sığınacak bir liman, sevgi arar her zaman. Maalesef ateizm bu mutluluğu vermiyor. Eskiden ateistler boşluktadır derler güler geçerdim. Şimdi mi? Evet inanıyorum ateistler boşlukta.

Marsyas, bu bir sürec. Senin suanki hissettiklerinin, yasadiklarinin aynisini bende bir kac ay önce yasiyordum. Yani anlayacagin insanlar dogasi geregi cekince icinde olsalardi, en üstün canli durumuna yükselemezlerdi. Ama bir konuda hakli olabilirsin. Bende senin suanki gecirdigin sürecte ikenhersey birden anlamini yitirmisti ve mutsuzdum hatta bir ara Teizme bile sicak bakiyordum, cünkü seninde dedigin gibi kendimi boslukta hissediyordum ve tutunacak bir dal ariyordum. Kalabalik bir ortamim olmasina ragmen kendimi yalniz hissediyordum, az öncede belirttigim gibi hersey anlamini yitirmisti birden. Fakat Teizme geri dönemezdim, cünkü insan uydurmasi oldugunu görüyordum artik, bir dönem insan uydurmasi oldugunuda görmezden gelmeye calistim, ama olmadi. Sonradan bazi insanlar cekinceler icine itilmislerdir. Sebebi ise sadece dinlerdir, cünkü dinlerden baska hic bir sey insanlari korkutup sindiremez. Bundan dolayidir ki insanlar Okyanusun icinde tehlikeli sulrada yüzdüklerini bildikleri halde köpek baliklarindan yardim talep etmektedirler. Iste gercek budur. Sanirim boslugun kelime anlamini cok iyi bilmiyorsun?

Ve ateistler kesinlikle boslukta degillerdir, cünkü kendilerine güvenleri tamdir, ve sonsuzdur. Sanirim sen daha hic birseyi kavrayamamissin, sen cevreni daha yakindan izlemelisin hatta onlarin icine katilmalisin, yasamalisin.

Aslında ben ne halt olduğumu bilemiyorum.

Seni anlaya biliyorum, dedigim gibi ayni süreci bende yasadim. Ama madem ne oldugunu bilmiyorsun, o halde direk ateistlere camur atmak yerine gercek ateistlerin ortamlarina girerek yasami sorgulamalisin, cünkü dinleri sorgulamamissin gibi geldi bana ve mutlulugu aktif olmakta ara. Insanlarla daha ic ice bulun arkadaslar edin, dindar veya dinsiz'de olabilir bunlar.

Belki de bu insanın korkak olması ve hiçlik karşısında düştüğü uçurumdan kaynaklanıyor.

Insanlar korkakligini genlerinden alir. Sanirim tek cocuk olma sendromu yasiyorsun. Hiclik hakkinda kesin yargiya varamazsin, hicligin tanimi yoktur ve henüz yapilmamistir. Aslinda hiclik yoktur. Olsaydi'da kesinlikle bir ucurum olmazdi, cünkü adini koymaya zamanin bile olmayacaktir.

Ateizmin mutlu etmediğini kabul etmeliyiz.

Ateistim ve cok mutluyum ve gayette huzurluyum. Belki de Teist oldugum dönemlerden bile daha huzurlu oldugumu söyleyebilirim.

Geberip gitseydik de ne olduğu belli olsaydı ...

Iste bu olgu bir sürprizdir. Sürprizler insanlarin basina gelebilecek en güzel duygulardir. Bence ölmeyi beklemeden bu sürprizin tadini cikarmaya bak.

Sitelerde Paylaş
Ben ateizmin tanımında, dediğin şeye rastlamadım açıkçası. 'Tanrı varsayımı gereksiz, birşey de açıklamıyor, doğru olduğuna dair delil de yok' demek için, inan hiç gerek yok 'korkusuz' olmaya :)

Ha, 'bu böyledir' demeye devam edeceksin tabii sen, et o zaman.

Gülmeye de.

olaya şu açıdan bakalım, cehennem korkusu diyorsun, Cehennem kavramı özellikle Semavi dinlerde bilhassa da Tevrat ve Kuran'da bol bol anlatılan bir kavramdır..

Yani Cehennem'den korkman için Semavi dinlerinin Tanrı'sını kabul etmiş olman gerekir, peki bunun garantisi var mıdır? Hİç bir halta karışmayan yalıtık deistik tanrı varsa cehennem korkusu söz konusu olamaz, öte yandan şamanlardaki Tamut korkusu da hasıl olabilir sana?

hiçbirisinin garantisi yok hiç birisinin diğerinden fazla bir olasılığı yok...

Sitelerde Paylaş
Kimse bir cesedi, oturma odasındaki koltuğuna yerleştirecek kadar 'sevemez', herkes birgün bir 'cesedi' unutur.

Bunu bilerek, sevdiklerini sevmeye devam edebilecek misin? :)

Severim ama ölürseler genelde üzülmüyorum garip bi yapım var kimsenin ardından yas tutamam :)

Lenin ve Stalin gibi katillere taparken de mutlu musun? Sen de büyüyünce kitle katliamcısı olacan mı kahramanların gibi?

Peygamber Marx'ın kehanetlerini okuyup gelecekteki cenneti beklerken de mutlu musun?

Müslümanlardan daha dindarsın ve politik olarak onlardan daha tehlikelisin.

Evet çok mutluyum kitle katliamcısı olacağım ve senin gibileri öldürürken orgazm olacağım :)

Sitelerde Paylaş
Marsyas, bu bir sürec. Senin suanki hissettiklerinin, yasadiklarinin aynisini bende bir kac ay önce yasiyordum. Yani anlayacagin insanlar dogasi geregi cekince icinde olsalardi, en üstün canli durumuna yükselemezlerdi. Ama bir konuda hakli olabilirsin. Bende senin suanki gecirdigin sürecte ikenhersey birden anlamini yitirmisti ve mutsuzdum hatta bir ara Teizme bile sicak bakiyordum, cünkü seninde dedigin gibi kendimi boslukta hissediyordum ve tutunacak bir dal ariyordum. Kalabalik bir ortamim olmasina ragmen kendimi yalniz hissediyordum, az öncede belirttigim gibi hersey anlamini yitirmisti birden. Fakat Teizme geri dönemezdim, cünkü insan uydurmasi oldugunu görüyordum artik, bir dönem insan uydurmasi oldugunuda görmezden gelmeye calistim, ama olmadi. Sonradan bazi insanlar cekinceler icine itilmislerdir. Sebebi ise sadece dinlerdir, cünkü dinlerden baska hic bir sey insanlari korkutup sindiremez. Bundan dolayidir ki insanlar Okyanusun icinde tehlikeli sulrada yüzdüklerini bildikleri halde köpek baliklarindan yardim talep etmektedirler. Iste gercek budur. Sanirim boslugun kelime anlamini cok iyi bilmiyorsun?

Ve ateistler kesinlikle boslukta degillerdir, cünkü kendilerine güvenleri tamdir, ve sonsuzdur. Sanirim sen daha hic birseyi kavrayamamissin, sen cevreni daha yakindan izlemelisin hatta onlarin icine katilmalisin, yasamalisin.

Seni anlaya biliyorum, dedigim gibi ayni süreci bende yasadim. Ama madem ne oldugunu bilmiyorsun, o halde direk ateistlere camur atmak yerine gercek ateistlerin ortamlarina girerek yasami sorgulamalisin, cünkü dinleri sorgulamamissin gibi geldi bana ve mutlulugu aktif olmakta ara. Insanlarla daha ic ice bulun arkadaslar edin, dindar veya dinsiz'de olabilir bunlar.

Insanlar korkakligini genlerinden alir. Sanirim tek cocuk olma sendromu yasiyorsun. Hiclik hakkinda kesin yargiya varamazsin, hicligin tanimi yoktur ve henüz yapilmamistir. Aslinda hiclik yoktur. Olsaydi'da kesinlikle bir ucurum olmazdi, cünkü adini koymaya zamanin bile olmayacaktir.

Ateistim ve cok mutluyum ve gayette huzurluyum. Belki de Teist oldugum dönemlerden bile daha huzurlu oldugumu söyleyebilirim.

Iste bu olgu bir sürprizdir. Sürprizler insanlarin basina gelebilecek en güzel duygulardir. Bence ölmeyi beklemeden bu sürprizin tadini cikarmaya bak.

Yanılıyorsun çok sorguladım, bu yüzden ne artık onlara inanıyorum ne de başka bir şeye. Heralde bir inancı ya da inançsızlığı sağlam bir temele oturtmak gerekiyor. Yoksa insan kafayı yemeye başlıyor. Olacak gibi değil...

Sitelerde Paylaş
İşte öyle değil. Cehennemin bir ihtimal var olabileceğinden korkmam için, Semavi dinlerin Tanrı'sına inanmama lüzum yok.

olasılıklar bitmez :)

ya inanın da inanmayanın da iyi kişinin de kötü kişinin de yani herkesin kesin olarak gideceği tek yer cehennemse...cennet diye bir yer yoksa...SAdo eğilimli bir tanrı varsa...

Sitelerde Paylaş
Onlar senin hezeyanların gayet mutluyum,huzurluyum müslüman olduğum dönemden daha iyiyim.

Dünya'nın şu halini görüpte mutluyum deme..  :crazy: Bu ateizm ile ilgili değil herkes mutsuz olabilir.. Müslümanlar mutlu ateistler mutsuz gibi bir kıstas alınması küçük beyinlerin işi oyuna gelmeyin :) Din sadece sonun hakkında fikir verir.. Cennete gidersin diye nara atar.. Bu mutluluğu sağlamaz.. Dinlerden ve düşüncelerden bu kadar çok şey beklemek yanlış olur..

Sitelerde Paylaş
olasılıklar bitmez :)

ya inanın da inanmayanın da iyi kişinin de kötü kişinin de yani herkesin kesin olarak gideceği tek yer cehennemse...cennet diye bir yer yoksa...SAdo eğilimli bir tanrı varsa...

Olabilir, bundan da korkabilirsin :)

Hatta belki ben de, şu anda ondan korkmalıyım ama, hissetmiyorum öyle bir korku :)

Ateist biri de korkmayabilir, tam bu nedenle. Belki açıklaması son derece 'natürel'dir senin de, benim de tam şu an korkmuyor oluşumuzun. Belki ben natürel yollarla 'efsunladım' beynimi :)

Ama korkan adam 'ateist olmaz', iddialı olmuş.

Sitelerde Paylaş
Dünya'nın şu halini görüpte mutluyum deme..  :crazy: Bu ateizm ile ilgili değil herkes mutsuz olabilir.. Müslümanlar mutlu ateistler mutsuz gibi bir kıstas alınması küçük beyinlerin işi oyuna gelmeyin :) Din sadece sonun hakkında fikir verir.. Cennete gidersin diye nara atar.. Bu mutluluğu sağlamaz.. Dinlerden ve düşüncelerden bu kadar çok şey beklemek yanlış olur..

Müslüman halimden daha mutluyum yalanmı söyleyeyim :) günah korkusu,allah korkusu yok özgürüm :)

Sitelerde Paylaş
Belki de bu insanın korkak olması ve hiçlik karşısında düştüğü uçurumdan kaynaklanıyor.

Ateizmin mutlu etmediğini kabul etmeliyiz.

''mutluluk'' görecelidir:)

ne ilginçdir ki bana da hiçlik ''mutluluk'' vermeye başladı..

Zamanında cevap veremediğim bir soru sormuştu Tyler: Eğer hemen yarın işkence görme, acı içerisinde ölme, sakat kalma ve sevdiğin herşeyi kaybetme riskiyle yaşamana sebep olacaksa, neden -bir ateist olarak- birşeylere değer veresin ki?

Hayatına bile...

Sanırım benden bahsediyorsun...eski nick neydi senin:)

Sitelerde Paylaş
Evet, 'günah korkusu, allah korkusu' yok. Müslümanlığı itici kılan şeyin ne olduğunu iyi özetlemişsin.

Hristiyanlıkta Rab korkusu ve günah korkusu yok mu? Hristiyan oldum derken attığın nasıl belli oluyor.:)

Sitelerde Paylaş
Hristiyanlıkta Rab korkusu ve günah korkusu yok mu? Hristiyan oldum derken attığın nasıl belli oluyor.:)

Haha, kendisinin 'yalan söylediği' iddiasında bulunulmasından çok çeken biri, hemen dönüp başka birine rahatlıkla yalancı diyebiliyor :)

Bu bana, İncil'deki 'borçlu köle' kıssasını hatırlattı :)

Ben bir Protestan olarak, eylemlerimle kurtulacağıma inanmıyorum. Günah işlememek isterim, fakat bu demek değildir ki, günahlarımdan dolayı yargılanacağım.

Başımın üstünde, işlediğim her bir günahtan dolayı beni yargılayacak bir Tanrı'nın kırbacı yok. 'Ben doğruları değil, günahlıları çağırmaya geldim' diyor İsa.

İmanla aklanırız veya aklanmayız.

tarihinde Roquentin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Haha, kendisinin 'yalan söylediği' iddiasında bulunulmasından çok çeken biri, hemen dönüp başka birine rahatlıkla yalancı diyebiliyor :)

Bu bana, İncil'deki 'borçlu köle' kıssasını hatırlattı :)

Ben bir Protestan olarak, eylemlerimle kurtulacağıma inanmıyorum. Günah işlememek isterim, fakat bu demek değildir ki, günahlarımdan dolayı yargılanacağım.

Başımın üstünde, işlediğim her bir günahtan dolayı beni yargılayacak bir Tanrı'nın kırbacı yok. 'Ben doğruları değil, günahlıları çağırmaya geldim' diyor İsa.

İmanla aklanırız veya aklanmayız.

Şu bebelerin günahkar doğduğu hikayesini nasıl kabullendin roque ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...