Jump to content

Ateizmin en büyük sorunu

Recommended Posts

Haha, kendisinin 'yalan söylediği' iddiasında bulunulmasından çok çeken biri, hemen dönüp başka birine rahatlıkla yalancı diyebiliyor :)

Bu bana, İncil'deki 'borçlu köle' kıssasını hatırlattı :)

Ben bir Protestan olarak, eylemlerimle kurtulacağıma inanmıyorum. Günah işlememek isterim, fakat bu demek değildir ki, günahlarımdan dolayı yargılanacağım.

Başımın üstünde, işlediğim her bir günahtan dolayı beni yargılayacak bir Tanrı'nın kırbacı yok. 'Ben doğruları değil, günahlıları çağırmaya geldim' diyor İsa.

İmanla aklanırız veya aklanmayız.

Hadi hadi onu dedi bunu dedi hikaye. Din değil mi sonuçta? Var işte söylediklerim içinde bir şekilde. Kıvırma. Sizden olacak dindar ancak bu kadar olur. Çünkü samimi değilsin ve dalga geçiyorsun. Ama ben samimiyim. Kim ne derse desin önemli değil. Üstelik milette samimi olduğumu anlıyor. Sadece atesitlerin işine gelmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hadi hadi onu dedi bunu dedi hikaye. Din değil mi sonuçta? Var işte söylediklerim içinde bir şekilde. Kıvırma. Sizden olacak dindar ancak bu kadar olur. Çünkü samimi değilsin ve dalga geçiyorsun. Ama ben samimiyim. Kim ne derse desin önemli değil. Üstelik milette samimi olduğumu anlıyor. Sadece atesitlerin işine gelmiyor.

Yav sana kızmamak, sana sövmemek için hep özel bir gayret sarfediyorum baglanti.

'Sizden olacak dindar' ne demek? Sen de eskiden ateist değil miydin?

'Din değil mi sonuçta?' sorusunun, ifade ettiğim noktayla ne alakası var?

Ben samimi değilmişim, dalga geçiyormuşum. Ama o samimiymiş. Sana tüm ateistler 'bu ateist değildi, kıvırıyordu' diyor, ben biri hariç bu iddiayla karşılaşmadım. Kimin samimi olduğuna böyle mi karar vereceğiz?

Dalga geçsem, birine ÖM ile söylerdim. Dalga geçerek vakit kaybedemeyecek derecede çok seviyorum şu dakikalarımı.

Ha, kimin ne hissettiğini, ne düşündüğünü, nette okuduğu 3 cümleyle anladığı iddiasında olan sivilceli ergenlerdensen, nolur beni daha fazla uğraştırma.

Sitelerde Paylaş
Yav sana kızmamak, sana sövmemek için hep özel bir gayret sarfediyorum baglanti.

'Sizden olacak dindar' ne demek? Sen de eskiden ateist değil miydin?

'Din değil mi sonuçta?' sorusunun, ifade ettiğim noktayla ne alakası var?

Ben samimi değilmişim, dalga geçiyormuşum. Ama o samimiymiş. Sana tüm ateistler 'bu ateist değildi, kıvırıyordu' diyor, ben biri hariç bu iddiayla karşılaşmadım. Kimin samimi olduğuna böyle mi karar vereceğiz?

Dalga geçsem, birine ÖM ile söylerdim. Dalga geçerek vakit kaybedemeyecek derecede çok seviyorum şu dakikalarımı.

Ha, kimin ne hissettiğini, ne düşündüğünü, nette okuduğu 3 cümleyle anladığı iddiasında olan sivilceli ergenlerdensen, nolur beni daha fazla uğraştırma.

Yok ya hangi sivilceli ergen benim yazdığım uzun ve derin analizler içeren yazıları yazabilir. Elbette kemal yaşında değilsekte var biraz yaşımız.

Hristiyanlığı zaten pek bilmem. Protestanlıkta Rab ve cehennem nasıl olmaz? Bunlar varsa korkusuda olur. Ama sen kafana göre takılacaksan bilemem. Keyif senin tabii. Ciddi isen sevinirim. Hiç olmazsa bir dinin var.

Sitelerde Paylaş
Yok ya hangi sivilceli ergen benim yazdığım uzun ve derin analizler içeren yazıları yazabilir. Elbette kemal yaşında değilsekte var biraz yaşımız.

Hristiyanlığı zaten pek bilmem. Protestanlıkta Rab ve cehennem nasıl olmaz? Bunlar varsa korkusuda olur. Ama sen kafana göre takılacaksan bilemem. Keyif senin tabii. Ciddi isen sevinirim. Hiç olmazsa bir dinin var.

Diyorum ki, kişi iman ederse kurtulur. Aynı zamanda kurtulacak kişi için, iman 'irresistable grace'tir. (Direnilenemeyen lütuf)

O yüzden korkmak birşey değiştirmeyecek benim için. İman ediyorum, eylemlerimden dolayı beni azarlayacak bir Tanrı'm yok. Tam tersi, eylemlerimle, bu rahatlıkla davranarak, yüceltebileceğim bir Tanrı'm var.

Sitelerde Paylaş
Diyorum ki, kişi iman ederse kurtulur. Aynı zamanda kurtulacak kişi için, iman 'irresistable grace'tir. (Direnilenemeyen lütuf)

O yüzden korkmak birşey değiştirmeyecek benim için. İman ediyorum, eylemlerimden dolayı beni azarlayacak bir Tanrı'm yok. Tam tersi, eylemlerimle, bu rahatlıkla davranarak, yüceltebileceğim bir Tanrı'm var.

Abi tanrın neden günahkar bebekler getiriyor dünyaya .Doğan bebek neden sembolik su ile yıkanıp temizlenir ?

Sitelerde Paylaş

İyi bakalım. Buda kendisine göre bir anlayış işte.

Sitelerde Paylaş
Abi tanrın neden günahkar bebekler getiriyor dünyaya .Doğan bebek neden sembolik su ile yıkanıp temizlenir ?

Abi eğer Müslüman'san, 'senin Tanrın neden bebekleri de cennetten kovmuş ki?' Zira Adem'in cenetten kovuluşu, bebeklerin de kovuluşu anlamına geliyor :)

Yok eğer dini bir temayülün yok da soruyorsan: Adem, günahı evrene sokarken, hepimizin iradesini temsil ediyordu. Adem'in seçimi, aslında bizim seçimimizdi. İnsanın tercihleridir, insan doğasını kirli kılan. Günahla birlikte, insan kendini tam anlamıyla 'kaybetti'.

Sitelerde Paylaş

Ateizm'in hiçbir sorunu yoktur.. Her kim bir sorun arıyorsa, önce kendisinde arasın..

Sadece, Ateizm'de zayıf karakterli insanlara yer yoktur.. İç sorunlarınız için sosyalleşmeyi deneyin.. Bu boşluğu dinlerle doldurmayın.

Sitelerde Paylaş
Yok eğer dini bir temayülün yok da soruyorsan: Adem, günahı evrene sokarken, hepimizin iradesini temsil ediyordu. Adem'in seçimi, aslında bizim seçimimizdi. İnsanın tercihleridir, insan doğasını kirli kılan. Günahla birlikte, insan kendini tam anlamıyla 'kaybetti'.

Biz bunu ne zaman seçtik ?Hatırlıyor muyuz ?ayrıca tanrım bebekleri değil ademi kovmuş cennetten.

tarihinde Efk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Zamanında cevap veremediğim bir soru sormuştu Tyler: Eğer hemen yarın işkence görme, acı içerisinde ölme, sakat kalma ve sevdiğin herşeyi kaybetme riskiyle yaşamana sebep olacaksa, neden -bir ateist olarak- birşeylere değer veresin ki?

Hayatına bile...

Sanırım benden bahsediyorsun...eski nick neydi senin:)

Oo, üstadım. Hoş geldin :)

Vilppu7 idim ben. Senden bahsediyordum, evet.

Dostum daha önceki ''uzun'' nickini de biliyorum:)Sormamın nedeni seninle bu konuyu-özellikle yukarıdaki argüman üzerinden-hiç tartışmamamızdı.

Daha önceden forumda bulunmadığına emin misin? Bana birini hatırlattın da neyse:)

Senin sorunun ahlakı temellendirememekti...bu ihtiyacına karşılık tanrıya inanmakla bu sorunsalı nasıl hallettin merak ettim:)

Sizin Tanrınız açlık çektirdiği, öldürdüğü, işkence görmesine ve tecavüz edilmesine izin verdiği 'insan'ı, sonunda en güzel koltuklarda oturtup, en güzel hurilerle seviştirse, ne olur? Kaç kişiliği var sizin Tanrı'nızın?

Sen böylesi bir insana 'dengesiz' demez miydin? smile.gif

Necip Fazıl'ın 'Sonu yokluksa, bu varlık niçin?' diye bir sorusu vardı bir eserinde. Buradaki 'niçin'in, dilin anlamsız kullanımına bir örnek olduğuna inanıyorum. Fakat şu soru benim için son derece anlamlı, az önce aklıma geldi: Sonu cennetse bu işkence, bu ölümler, soykırımlar, tecavüzler niye? :)

'Evet, böylesi bir Tanrı imgesi katildir, haindir, ahlaksızcadır!', diyemeyen, oturup da bana ahlaktan bahsetmesin.

Dünyanın en büyük ahlaksızlığı, bir 'göksel devin', üzerimizde uyguladığı ve acının, zulmün ve haksızlığın kaynağı olan tüm deneylerin,

sonuçları ne olursa olsun, daha en baştan ahlaki olduğunu kabul etmektir.

Dindar olmak, ahlaksız olmak demektir.

Sitelerde Paylaş

sen hiristiyanligi birdaha bir gözden gecir , veya yalani birak ve ateist ol

bu yeni ahiten bir cümle

Yakub'(un mektubu) 2-14/17

Kardeşlerim, eğer bir kimse iyi eylemleri yokken imanı olduğunu söylerse, bu neye yarar? Öyle bir iman o kimseyi kurtarabilir mi? Bir erkek ya da kız kardeş çıplak ve günlük yiyecekten yoksunken, sizden biri ona, «Esenlikle git, ısınmanı ve doymanı dilerim» derse, ama bedenin gereksindiklerini vermezse, bu neye yarar? Aynı şekilde, tek başına eylemsiz iman da ölüdür.(size]

http://www.incil.com/doc/incil_html/frame1.html

tarihinde enNazzam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

pfff Saçmalık şurdadır.

Ateizm sana mutluluk vermez

"Ateist oldum mutlu oldum " demek yanlıştır."Ateist olduktan sonra mutlu oldum" daha doğrudur ki bende aynen böyleyim

Ateizm sana birşey sunmaz çünkü sadece insan gibi yaşama fırsatı verir.

Hayatta önünü açar .

Bunu fırsatı istediğin gibi değerlendirmek özgürsün.

Ateizm bir boşlukmudur ? evet diyebiliriz ama

Bu doldurulmada sınırı olmayan bır boşluktur.

Mutluluk-bilgi-yalan-kötülük-eğlence-felsefe

hiç farketmez neyle dolduracağın sana kalmıştır !

Sitelerde Paylaş
sen hiristiyanligi birdaha bir gözden gecir , veya yalani birak ve ateist ol

bu yeni ahiten bir cümle

Yakub'(un mektubu) 2-14/17

Kardeşlerim, eğer bir kimse iyi eylemleri yokken imanı olduğunu söylerse, bu neye yarar? Öyle bir iman o kimseyi kurtarabilir mi? Bir erkek ya da kız kardeş çıplak ve günlük yiyecekten yoksunken, sizden biri ona, «Esenlikle git, ısınmanı ve doymanı dilerim» derse, ama bedenin gereksindiklerini vermezse, bu neye yarar? Aynı şekilde, tek başına eylemsiz iman da ölüdür.(size]

http://www.incil.com/doc/incil_html/frame1.html

Bunların hepsi eski İsrail halkının kültürüdür. Buna kafanız basmıyor mu?

Bak ne diyoruz. Bunların tamamı sana ait olmayan bir halkın yani en başında İsrail halkının yani Yahudilerin Milli kültüründe yer alan destanlarıdır.

Bunu bir insan nasıl anlıyamaz ya. :(

Sitelerde Paylaş
Sizin Tanrınız açlık çektirdiği, öldürdüğü, işkence görmesine ve tecavüz edilmesine izin verdiği 'insan'ı, sonunda en güzel koltuklarda oturtup, en güzel hurilerle seviştirse, ne olur? Kaç kişiliği var sizin Tanrı'nızın?

Sen böylesi bir insana 'dengesiz' demez miydin? smile.gif

Necip Fazıl'ın 'Sonu yokluksa, bu varlık niçin?' diye bir sorusu vardı bir eserinde. Buradaki 'niçin'in, dilin anlamsız kullanımına bir örnek olduğuna inanıyorum. Fakat şu soru benim için son derece anlamlı, az önce aklıma geldi: Sonu cennetse bu işkence, bu ölümler, soykırımlar, tecavüzler niye? :)

'Evet, böylesi bir Tanrı imgesi katildir, haindir, ahlaksızcadır!', diyemeyen, oturup da bana ahlaktan bahsetmesin.

Dünyanın en büyük ahlaksızlığı, bir 'göksel devin', üzerimizde uyguladığı ve acının, zulmün ve haksızlığın kaynağı olan tüm deneylerin,

sonuçları ne olursa olsun, daha en baştan ahlaki olduğunu kabul etmektir.

Dindar olmak, ahlaksız olmak demektir.

Bir ay önce bunları söyleyen birisi şimdi hristiyan oldum diyor işte :D

Sitelerde Paylaş
Dostum daha önceki ''uzun'' nickini de biliyorum:)Sormamın nedeni seninle bu konuyu-özellikle yukarıdaki argüman üzerinden-hiç tartışmamamızdı.

Daha önceden forumda bulunmadığına emin misin? Bana birini hatırlattın da neyse:)

Senin sorunun ahlakı temellendirememekti...bu ihtiyacına karşılık tanrıya inanmakla bu sorunsalı nasıl hallettin merak ettim:)

Ben tartıştığımızı iyi hatırlıyorum. Cevap vermeye de çalışmıştım, sanırım.

Tanrı-ahlak ilişkisini tartışırız bir ara ama, şu an ciddi stres altındayım.

Sitelerde Paylaş

Oyun olmayabilir ama normal değil tutumun. Psikolojik tedavi gördünü söylemiştin bir başlıkta sanırım. Psikolojik durumunda etkili olmuş olabilir fikir değişikliğinde.

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Oyun olmayabilir ama normal değil tutumun. Psikolojik tedavi gördünü söylemiştin bir başlıkta sanırım. Psikolokik durumunda etkili olmuş olabilir fikir değişikliğinde.

Fikir değiştirmenin nesi 'normal' değil, anlamadım. Evet, psikolojik tedavi görüyorum ama, dönüp dolaşıp bunu, ona nasıl bağlayacağınızı merak ettim :)

Daha evvel de ifade ettim, şu an en iyi dönemim. Bilişsel terapiyle çalışarak, hastalığımın en az seviyeye indirgendiği dönemdeyim.

Niye daha evvel değil?

Selamlar.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...