Jump to content

Ateizmin en büyük sorunu

Recommended Posts

Fikir değiştirmenin nesi 'normal' değil, anlamadım. Evet, psikolojik tedavi görüyorum ama, dönüp dolaşıp bunu, ona nasıl bağlayacağınızı merak ettim :)

Daha evvel de ifade ettim, şu an en iyi dönemim. Bilişsel terapiyle çalışarak, hastalığımın en az seviyeye indirgendiği dönemdeyim.

Niye daha evvel değil?

Selamlar.

Bir de Astur'la, Cigdem'le, cross'la reelde görüşmesem, anlayacağım bu iftiraların sebeplerini ama..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 127
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Fikir değiştirmek anormal değil ama bu kadar kısa sürede değişmesi anormal. Taban tabana zıt fikir değişiklikleri pek sık görülmez insan hayatında keza

Önce müslümansın, sonra ateist, sonra agnostik sonra başka bir konuda "yanılmışım anarşizm varmış" diye başlık açtın, sonra "ben artık hristiyanım" dedin. Rüzgarda savrulan bir yaprak misali...

Sitelerde Paylaş

Ateizmin artık teizmin eleştirisinden çıkıp kendi dünyasını oluşturma çabalarını takdirle karşılıyorum.Umarız bu sayede insanlığın en azından bu dünya hayatını aydınlatırlar.Çünkü şu ana kadar yaptıkları,insanları dinsiz bırakıp içiboş bir balon halinde bırakmaktı.Artık,insan için manevi yön diyebileceğimiz bir yönünün bulunduğunu ve bunun ihmal edilmemesi gerektiği anlaşılıyor.

Bu çok önemli bir gelişme.Şu ana kadar bizler ateizmin gerçeklerden kaçıp rahatlama görevini gördüğünü ve bir kaçış yolu olduğunu söylüyorduk.Bu girişimler bu tezlerimizi kaldıracak kadar önemlidir.Zaten bu forumda yazılanlar ve yaşananlar açık ve net bir şekilde göstermektedir ki ateist kişilerin ateistlikleri zannedildiği gibi derin araştırmalar sonucunda varılmış bir kabul değildir. Allah’a karşı bu kinin ve inkârın sebebi tamamen psikolojiktir.Bundan olsa gerek bu forum ateistleri daha çok yetersiz bilgiye sahip insanları kendi taraflarına çekmek ve bu sayede inançlarını meşrulaştırma kendilerini ise tatmin etme yoluna gitmektedirler.

İşte bu açılımlar artık ateizmin kandırmaca bir dünya olduğunu ortaya koyuyor.Teizmin sahte yüzünü kaldırıp gerçek yüzünü görmek varken bundan tamamen kopup sonu belirsiz bir dünyaya yelken açmak elbette bu arayışları da beraberinde götürür.

Sitelerde Paylaş
Fikir değiştirmek anormal değil ama bu kadar kısa sürede değişmesi anormal. Taban tabana zıt fikir değişiklikleri pek sık görülmez insan hayatında keza

Önce müslümansın, sonra ateist, sonra agnostik sonra başka bir konuda "yanılmışım anarşizm varmış" diye başlık açtın, sonra "ben artık hristiyanım" dedin. Rüzgarda savrulan bir yaprak misali...

Ben Müslümanken..

Ben 14-15 yaşımdan beri Müslüman değilim zaten. Ateizm-agnostisizm hususunu anlayabilirim, ama bu bir tanım sorunuydu zaten, argümanlarımda bir değişiklik olmadı. Hatta, ignostisizmi bile, agnostisizmle uyumlu buldum, 'ben agnostikken'. Ki bu argümanı ateistken de savunurdum, kafamda bu 'mit'in yıkılması, Wittgenstein'a nasipmiş :)

'Anarşizm' hususunda fikir değiştirdiğimden pek emin değilim, nereden bu kanıya kapıldınız?

Belki anarşizmin bir sürü fraksiyonu olduğundan, anlaşamıyoruz.

Her neyse, dilediğiniz kadar yargılayın beni ama, cidden komik gelmeye başladı artık.

Sitelerde Paylaş
Zaten bu forumda yazılanlar ve yaşananlar açık ve net bir şekilde göstermektedir ki ateist kişilerin ateistlikleri zannedildiği gibi derin araştırmalar sonucunda varılmış bir kabul değildir. Allah’a karşı bu kinin ve inkârın sebebi tamamen psikolojikti

Bazıları için öyle olabilir ama birçokları için öyle değil sn özedönüş

Sitelerde Paylaş
Ben 14-15 yaşımdan beri Müslüman değilim zaten. Ateizm-agnostisizm hususunu anlayabilirim, ama bu bir tanım sorunuydu zaten, argümanlarımda bir değişiklik olmadı. Hatta, ignostisizmi bile, agnostisizmle uyumlu buldum, 'ben agnostikken'. Ki bu argümanı ateistken de savunurdum, kafamda bu 'mit'in yıkılması, Wittgenstein'a nasipmiş :)

Ne miti?

'Anarşizm' hususunda fikir değiştirdiğimden pek emin değilim, nereden bu kanıya kapıldınız?

"Yanılmışım anarşizm varmış" diye başlık açınca böyle bir kanıya kapılmak doğal olsa gerek

Sitelerde Paylaş
Ne miti?

"Yanılmışım anarşizm varmış" diye başlık açınca böyle bir kanıya kapılmak doğal olsa gerek

Bir türlü çıkamadım netten :)

Teolojik noncognitivist argüman olarak da bilinen bir kontra-argüman var, Tanrı konseptinin tanımı olmadığı için, anlamlı bir konsept olmadığına dair bir argüman.

Bu 'tanımdı', 'öz/biçim ayrımı'ydı filan, Wittgenstein'ın Felsefi Soruşturmalar'da baya güzel argümanları var, tavsiye ederim :)

Anarşizmden önce, başka birşeye inanıyordum; ben anarşizmden vazgeçmedim demeye çalışıyorum :)

Sitelerde Paylaş

Sigaraya, kumara, alismis biride bunlari birakinca mutsuz oluyor. Basarabilirse mutluluk basliyor. Dinde bunlardan cok farkli degil. Dinden kurtulan ben iste nasil kumardan, sigaradan kurtulmus birisi huzuru buluyorsa öyle huzuru buldum. Mutlu olmak insanin kendi elinde. Elbette insanin basina kötü seylerde gelebelir ölüm hastalik gibi. Bunlar inananlarinda basina geliyor ama. Demekki bu acilardan kurtulmak yada gerceklesen mutluluklardan zevk almak dinlerin tekelinde degilmis.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

>>> Ateizmin artık teizmin eleştirisinden çıkıp kendi dünyasını oluşturma çabalarını takdirle karşılıyorum.Umarız bu sayede insanlığın en azından bu dünya hayatını aydınlatırlar.Çünkü şu ana kadar yaptıkları,insanları dinsiz bırakıp içiboş bir balon halinde bırakmaktı.Artık,insan için manevi yön diyebileceğimiz bir yönünün bulunduğunu ve bunun ihmal edilmemesi gerektiği anlaşılıyor.

Öyle değil sn. özedönüş.. ATeizm bu zaman kadar insanların içindeki cerahati, irini, dışkıyı vs., yani insanların içini doldurmuş olan her tür pislik ve rezilliğin kaynağı olan dini boşaltmaktı..

Din denen ve sürekli kaka ve irin üreten bir kaynak insanlığın içinde varoldukça, insanlık asla ve kata haytaını aydınlatamayacak, kötülükten ari olamayacaktır..

>>> Zaten bu forumda yazılanlar ve yaşananlar açık ve net bir şekilde göstermektedir ki ateist kişilerin ateistlikleri zannedildiği gibi derin araştırmalar sonucunda varılmış bir kabul değildir.

Laf söylemek için söylenmiş bir terane, size yakışmamız sn. özedönüş.. alahın masal olduğunu, dinlerin insanlığa hıyanet olduğunu vs. görmek için derin araştırmaya filan gerek yoktur ki.. Allah mı, hani nerde, neden inanalım? Ki bu yüzden, aborjinler, hintliler, hristiyanlar vs. muhammedin yalancı olduğunu gayet kolayca kabul edebilmektedir..

Sitelerde Paylaş

Sn kenzo,öncellikle tespitlerimi bu forum örneğinde yapılmıştır.Bu açıdan tüm ateistleri elbete kapsamamaktadır.Dini araştırmaları yapmadan seküler bir ailede büyüyen bir ateistin psikolojik bir kinden ateist olduğunu söyleyemeyiz.Yanısıra,bilimin gerçeklerini gözönünde bulundurup ateizme geçen bilim insanlarını da bu tespit dışında bırakmak zorundayız.Burada ateizme bir bütün olarak laf etmek benim haddime değil.Sizin gibi tüm teistleri tarağın dişleri gibi aynı görmek hatasına düşmek istemiyorum.

Sn Rochader,"tek huzur islama" demiş değilim.Ancak dinlerin de huzur kaynaklarından biri olduğu asla inkar edilemez.İnsanın mutlu olabileceği bir öğretisi ve yaşam dünyası olabilir.Kimse başkasının yaşadığı hayatı kendisiyerine betimleme hakkı yoktur. Mutluluk kaynağı kişiye göre değişir.Mesela din bilgilerini yönteme uyarak öğrendiğim için dindar olmaktan huzur duymaktayım.Ve bu şekil arayışta olmadan yöntem yanlışlığına kurban giderek dini arayanların içinde bulundukları huzursuzlukları,dini terKetme ile sağlayabileceklerini kabul ederim.Sizin de böyle bir tecrübeden geçmeniz için hiçbir engel yoktur.

Sn anibal,şu uslub ile yazdığınız sürece sizinle konuşabilmek mümkün değil.Sizi anlamaya çalışıyorum.Neden bu kadar düşman kesildiğinizi anlamaya çalışıyorum.Onun için "hakaret ediyorsun" demeyeceğim.Ama bu uslub ile fikir alışverişinin benim açımdan imkansız olduğunu bilecek tecrübe ve birikime sahipsiniz.Açık bir şekilde görülüyor ki siz,tüm dinleri tek kefede görecek bir yanlışlığın içindesiniz.

Sitelerde Paylaş

>>> Sn anibal,şu uslub ile yazdığınız sürece sizinle konuşabilmek mümkün değil.Sizi anlamaya çalışıyorum.Neden bu kadar düşman kesildiğinizi anlamaya çalışıyorum.Onun için "hakaret ediyorsun" demeyeceğim.Ama bu uslub ile fikir alışverişinin benim açımdan imkansız olduğunu bilecek tecrübe ve birikime sahipsiniz.Açık bir şekilde görülüyor ki siz,tüm dinleri tek kefede görecek bir yanlışlığın içindesiniz.

Sn. özedönüş, sizin zaten bir numralı şeyiniz bu.. Siz "amanda içini boşaltan, amanda körü körüne kabul eden.." vs. gibi lafları ederken sütten çıkmış ak kaşık olursunuz, biz gerçeği gösterince, amanda, hakaret ediyorda, tutuyorda..

Tüm dinleri tek kefede görüyorum, zira hepside aynı rezalete çıkıyor: İnsanı insanlıktan koparıp bir masala endekslemek..

Ama şunu görün.. Sizin din dediğiniz şey, bir pislikten ibaret, temizlenmesi gerekiyor. Siz, bize dinin pislik olmadığını izah edebiliyor musunuz? Buyurn, işte iki topikte bekliyorduk sizden cevap, ama gelemedi..

Kralınız çıplak, üstelik taharetsiz.. Bu gerçeği görmektense, göstereni yavşak ilan etmek, ancak o kesif kokuyla baş başa kalmanıza yol açıyor hepsi bu..

Sitelerde Paylaş
Ateizmin artık teizmin eleştirisinden çıkıp kendi dünyasını oluşturma çabalarını takdirle karşılıyorum.Umarız bu sayede insanlığın en azından bu dünya hayatını aydınlatırlar.Çünkü şu ana kadar yaptıkları,insanları dinsiz bırakıp içiboş bir balon halinde bırakmaktı.Artık,insan için manevi yön diyebileceğimiz bir yönünün bulunduğunu ve bunun ihmal edilmemesi gerektiği anlaşılıyor.

Bu çok önemli bir gelişme.Şu ana kadar bizler ateizmin gerçeklerden kaçıp rahatlama görevini gördüğünü ve bir kaçış yolu olduğunu söylüyorduk.Bu girişimler bu tezlerimizi kaldıracak kadar önemlidir.Zaten bu forumda yazılanlar ve yaşananlar açık ve net bir şekilde göstermektedir ki ateist kişilerin ateistlikleri zannedildiği gibi derin araştırmalar sonucunda varılmış bir kabul değildir. Allah’a karşı bu kinin ve inkârın sebebi tamamen psikolojiktir.Bundan olsa gerek bu forum ateistleri daha çok yetersiz bilgiye sahip insanları kendi taraflarına çekmek ve bu sayede inançlarını meşrulaştırma kendilerini ise tatmin etme yoluna gitmektedirler.

İşte bu açılımlar artık ateizmin kandırmaca bir dünya olduğunu ortaya koyuyor.Teizmin sahte yüzünü kaldırıp gerçek yüzünü görmek varken bundan tamamen kopup sonu belirsiz bir dünyaya yelken açmak elbette bu arayışları da beraberinde götürür.

Neden içi boş bir balon olsun ki? Ben sana soruyorum şimdi? Sen sana anlatılanları öğrenmeye başlarken yaşın kaçtı. Senin ve benim şu an yaşımız kaç, ömrümüz ne? Bir dönen çarkın içinde bir doğu medeniyeti içinde sana ne anltıldıysa osun sen ve ben başka bişi değiliz.

Onun için şimdi sana gerçekler anlatıldığında, siz insanları içi boş balon yapıyorsunuz dediğinde biraz düşün, gerçek diye anlatılanlar ile çocuklar korkutuldu. Obsesyonlara terk edildi. Kendisi için ferah ve mutluluk getirecek olan eylemleri yasaklandı ve elleri ve ruhları ve akılları bağlandı.

Ve bunları hepsi bir tek şey için yapıldı, zamanın birinde dünyaya gelen ve 40 yaşında dağınık arap kabilelerini bir araya getirmek için yahudilerin dinini kendi ırkına din seçerek savaşarak yayılmak için kullandığı çıkarımları sen kalkmış bunlar benim kutsalımdır diyorsun.

Senin kutsalın ne? 5 yaşındaki çocuğun bir damla gözyaşının yanında SENİN kutsalının ne kadar değeri var.

Artık uyanın. ;)

Sitelerde Paylaş
>>> Sn anibal,şu uslub ile yazdığınız sürece sizinle konuşabilmek mümkün değil.Sizi anlamaya çalışıyorum.Neden bu kadar düşman kesildiğinizi anlamaya çalışıyorum.Onun için "hakaret ediyorsun" demeyeceğim.Ama bu uslub ile fikir alışverişinin benim açımdan imkansız olduğunu bilecek tecrübe ve birikime sahipsiniz.Açık bir şekilde görülüyor ki siz,tüm dinleri tek kefede görecek bir yanlışlığın içindesiniz.

Sn. özedönüş, sizin zaten bir numralı şeyiniz bu.. Siz "amanda içini boşaltan, amanda körü körüne kabul eden.." vs. gibi lafları ederken sütten çıkmış ak kaşık olursunuz, biz gerçeği gösterince, amanda, hakaret ediyorda, tutuyorda..

Tüm dinleri tek kefede görüyorum, zira hepside aynı rezalete çıkıyor: İnsanı insanlıktan koparıp bir masala endekslemek..

Ama şunu görün.. Sizin din dediğiniz şey, bir pislikten ibaret, temizlenmesi gerekiyor. Siz, bize dinin pislik olmadığını izah edebiliyor musunuz? Buyurn, işte iki topikte bekliyorduk sizden cevap, ama gelemedi..

Kralınız çıplak, üstelik taharetsiz.. Bu gerçeği görmektense, göstereni yavşak ilan etmek, ancak o kesif kokuyla baş başa kalmanıza yol açıyor hepsi bu..

Sn Anibal bence deistlerin adını kirletmektesiniz. Deistler de dine karşıdır ama sizin kadar terbiyesiziyle ilk defa karşılaşıyorum. İşiniz gücünüz hiç bir ispat ya da tartışma yoluna gitmeden direkt olarak hakaret etmek. Bir kendinize gelin. Saygı kuralları içerisinde de tartışabilirsiniz. Size kusmadan konuşmaya çalışın diyeceğim ama beceremiyorsunuz...

Lütfen...

Sitelerde Paylaş
Neden içi boş bir balon olsun ki? Ben sana soruyorum şimdi? Sen sana anlatılanları öğrenmeye başlarken yaşın kaçtı. Senin ve benim şu an yaşımız kaç, ömrümüz ne? Bir dönen çarkın içinde bir doğu medeniyeti içinde sana ne anltıldıysa osun sen ve ben başka bişi değiliz.

Onun için şimdi sana gerçekler anlatıldığında, siz insanları içi boş balon yapıyorsunuz dediğinde biraz düşün, gerçek diye anlatılanlar ile çocuklar korkutuldu. Obsesyonlara terk edildi. Kendisi için ferah ve mutluluk getirecek olan eylemleri yasaklandı ve elleri ve ruhları ve akılları bağlandı.

Ve bunları hepsi bir tek şey için yapıldı, zamanın birinde dünyaya gelen ve 40 yaşında dağınık arap kabilelerini bir araya getirmek için yahudilerin dinini kendi ırkına din seçerek savaşarak yayılmak için kullandığı çıkarımları sen kalkmış bunlar benim kutsalımdır diyorsun.

Senin kutsalın ne? 5 yaşındaki çocuğun bir damla gözyaşının yanında SENİN kutsalının ne kadar değeri var.

Artık uyanın. ;)

Yazımı tekrar okur musunuz?

Sitelerde Paylaş
Yazımı tekrar okur musunuz?

Öze dönüş sana yemin ediyorum yalan arkadaşım yalan. Forumdan iyi yararlan, kaç aydır forumdasın.

Araştırmacı biri için bu forumda 4 ay takılmak yeter.

Ama öyleleri de vardır ki İllegal gibi forumda 1 yıldan fazla kalan, adam da tık yok. :)

Oha ya sen bu forumda 1 yıl kal ama hiç bişi öğrenme. O da neden oluyor biliyor musun arkadaşım özedönüş,

şimdi onlar gün içinde 50 defa bediüüzzaman okuyor. Ben de 2 yıl öle yaptım. Onun için ilerleme yok. Anladın mı?

Sitelerde Paylaş

>>> İşiniz gücünüz hiç bir ispat ya da tartışma yoluna gitmeden direkt olarak hakaret etmek.

Acaba?

Yoksa, yapılan hakarete aynıyla karşılık vermek mi? İyi bakın bakalım, hangisiymiş yapılan..

Bu arada ben deist değilim..

Bir dindar ile saygı kuralları çinde tartışamazsınız. Çünkü siz allah inanmayan olarak, karısını milletin latına atan, kızını sokakta çalıştıran, kendisi homo, haramdan başka bir şey bilmeyen birisiniz.. Hemen sizi buna göre yargılarlar.. Bir müslüman, inandığı ve her şey bildiği tanırısının "hayvanlardan daha aşağılık" dediği ateistler için, farklı bir şey düşünmek hakkına sahip olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
>>> İşiniz gücünüz hiç bir ispat ya da tartışma yoluna gitmeden direkt olarak hakaret etmek.

Acaba?

Yoksa, yapılan hakarete aynıyla karşılık vermek mi? İyi bakın bakalım, hangisiymiş yapılan..

Bir dindar ile saygı kuralları çinde tartışamazsınız. Çünkü siz allah inanmayan olarak, karısını milletin latına atan, kızını sokakta çalıştıran, kendisi homo, haramdan başka bir şey bilmeyen birisiniz.. Hemen sizi buna göre yargılarlar.. Bir müslüman, inandığı ve her şey bildiği tanırısının "hayvanlardan daha aşağılık" dediği ateistler için, farklı bir şey düşünmek hakkına sahip olabilir mi?

İmza inevitablen. ;)
Sitelerde Paylaş

Acaba?

Öncelikle ben de ateist değil hristiyanım ve bu dediğiniz olay bugün başıma geldi. Bir arkadaşım imansız birinin insan olamayacağını söyledi. Konuyu uzatmamak için kendisiyle tatışmaya girmedim. Peki siz bu adamlara aynıyla karşılık verirseniz, ateistlerin de en az herkes kadar ahlaklı ve iyi insanlar olduğunu nasıl kanıtlayabilirsiniz? Bu yaptığınız onların söylediklerine çanak tutmuş olacak. Bence bir de böyle düşünmelisiniz.

Din kisvesi altında ne tür boklar yendiğini biz de biliyoruz. İnsanları dinlerine göre değil kişiliklerine göre sınıflandırıyoruz. Pislik bir dindardansa, iyi bir insan olan azılı bir ateist çok daha iyidir

Sitelerde Paylaş

Çok yanlış düşünceler, aksine ben ateistlerin genelini kültürlü, okumuş insanlar olarak kabul ediyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...