Jump to content

Tanrı neye dayanarak reddedilir?

Recommended Posts

Dinlerin içinde çarpıklık bulup kabul etmediniz diyelim. Dinleri çürüttüğünüzün hemen ardından tanrıyı nasıl olur da reddedersiniz? En büyük destekçiniz evrim teorisi. Evrimin doğruluğu kanıtlansa bile bunu tanrının başlatmadığını kim kanıtlayabilir?

Kısacası tanrının var olmadığına dair en ufak bir kanıtınız yok. Neye dayanarak kesinlikle yoktur sonucuna varıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben sana Hobitus Puştuz diye bir varlık hepimizi yarattı deyip o her yerde, göremeyiz ama onun herseye gücü yeter dersem ispatlayabilir misin?

Bunun olduğunu iddia eden kim? Dinler. Peki dini dogmaları çürütürsen ne olur? :)

Pekala o zaman. Ben tanrıyım ve din göndermediğimi söylüyorum. Bunu çürütebilir misin. Tanrı olmadığımı ispatlayabilir misin?

Sitelerde Paylaş
... Kısacası tanrının var olmadığına dair en ufak bir kanıtınız yok. Neye dayanarak kesinlikle yoktur sonucuna varıyorsunuz?

Olmayan bir şeyin yokluğunu kanıtlamak gibi bir kaygı, aptalcadır. Olduğuna dair ileri sürülen sözde kanıtlar çürütüldüğünde, olmadığı da kanıtlanmış olur zaten. Tanrının varlığına dair hangi haklı ve akılcı kanıt ileri sürüldü ki, varlığına karşın yoktur sonucuna varılmış olsun?

Sitelerde Paylaş
Dinlerin içinde çarpıklık bulup kabul etmediniz diyelim. Dinleri çürüttüğünüzün hemen ardından tanrıyı nasıl olur da reddedersiniz? En büyük destekçiniz evrim teorisi. Evrimin doğruluğu kanıtlansa bile bunu tanrının başlatmadığını kim kanıtlayabilir?

Kısacası tanrının var olmadığına dair en ufak bir kanıtınız yok. Neye dayanarak kesinlikle yoktur sonucuna varıyorsunuz?

Varlığına dair kanıt var mı?

Binlerce yıldır milyarlarca insan onu aramış, aramış, aramış, aramış...

Binlerce fikir, yüzlerce din üretmiş...

Bugüne kadar Tanrı kadar hakkında konuşulan ve aranılan başka da hiçbir kavram olmamış.

Kimse bulamamış.. Herkes olmasını istediği Tanrı'ya inanmayı yeğlemiş. Seç seç al..

Ama yok!

Bunu kabul etmek neden bu kadar zor...

Üstelik o kadar saçma bir fikir ki. Çocuksu bile değil.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle yoktur demeye gerek yok

Önce Tanrı derken tanımlaman gerek. Bu varlık nelere kadir neleri bilir falan filan

Sonra bunlar arasında çelişki üreten sıfatlar var mı diye bakarız

Varsa "bu tanrı mantıken mümkün değil" deriz

Çelişki yoksa ne olur peki? varmı diyecez? hayır

Bu tanrı kavramını öngörü yapabilmek için kullanamıyorsam eğer "Olabilir tabi ama bana ne" diyecez

Süperman'ın varlıgı çelişki içermiyor diye var kabul etmiyoruz değil mi?

Sitelerde Paylaş
Bu saçma ve abes bir sorudur..

Soru, tanrının varlığı neden kabul edilir olabilir ancak.. Eğer siz tanrının varlığını gösteremiyorsanız, elbette onun varlığıda kabul edilmeyecektir..

Tanrı veya her neyse... Bir yaratıcının olması kuvvetle muhtemel. Maddenin sürekli varlığını kabul etmek bilinçli bir tanrıdan daha kötü bir teori değil midir? Madde hep vardı ve rastlantılarla oluştu her şey demek yerine, tanrı hep vardı ve evren bilinçli bir şekilde yaratıldı demek daha mantıklı bence...

Sitelerde Paylaş

Yahuu bunu iddia eden dinlerin kendisi ki onların da saçmalıkları ortada. Bebelik döneminden beri böyle bir saçmalığa şartlandırıldığını neden anlamıyorsun? Madde-enerji-madde-enerji vs vs bin türlü kılığa girebilir ki bilim de bunu doğrular. Birbirine dönüşebilir şeyler olduğu ortadadır bunların. Ona bakarsan bana Nirvana inancı daha mantıklı geliyor :) Ölüm yaşamın bir parçasıdır, doğal olandır, maddi formun ve bilincin yitimidir ama sen gübre ve ot olarak hayatına devam edeceksin öldükten sonra :)

Sitelerde Paylaş
Yahuu bunu iddia eden dinlerin kendisi ki onların da saçmalıkları ortada. Bebelik döneminden beri böyle bir saçmalığa şartlandırıldığını neden anlamıyorsun? Madde-enerji-madde-enerji vs vs bin türlü kılığa girebilir ki bilim de bunu doğrular. Birbirine dönüşebilir şeyler olduğu ortadadır bunların. Ona bakarsan bana Nirvana inancı daha mantıklı geliyor :) Ölüm yaşamın bir parçasıdır, doğal olandır, maddi formun ve bilincin yitimidir ama sen gübre ve ot olarak hayatına devam edeceksin öldükten sonra :)

İnsanlar aya güneşe de taparken bunları dinler mi söylemişti? Manitu'yu dinler mi ortaya çıkardı

Sitelerde Paylaş

allah neden evrime ihtiyaç duysun?ol deyince olmuyor mu?üstelik herşeyi ademe kendisinin öğrettiğini söylüyor.evrimin hangi aşamasında öğretmiş pekı?

Sitelerde Paylaş
İnsanlar aya güneşe de taparken bunları dinler mi söylemişti? Manitu'yu dinler mi ortaya çıkardı

Din dediğin nedir senin yaw?

Tanrı veya her neyse... Bir yaratıcının olması kuvvetle muhtemel. Maddenin sürekli varlığını kabul etmek bilinçli bir tanrıdan daha kötü bir teori değil midir? Madde hep vardı ve rastlantılarla oluştu her şey demek yerine, tanrı hep vardı ve evren bilinçli bir şekilde yaratıldı demek daha mantıklı bence...

Madde ve enerjinin bir bütün oldugu bilimsel bir tespittir ve hiç bir bilimsel bulgu ve teori mutlak yokluktan yaratılış diye birşey öngörmemektedir.

Ne diye tanrıyı varsaymam gerekiyor? Delillerini getir, tezlerini ortaya koy, anlat bize..

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
allah neden evrime ihtiyaç duysun?ol deyince olmuyor mu?üstelik herşeyi ademe kendisinin öğrettiğini söylüyor.evrimin hangi aşamasında öğretmiş pekı?

Öff tanrı dedik, hala Allah'ta takılı kaldın canım ya. İşte sorun da bu. Ateist değil islam karşıtısınız. Tüm çıkarımlarınız islam üzerinden yapılıyor...

Sitelerde Paylaş

Dinlerden bagımsız bir Tanrı'nın varoldugunu kabul etmek bana hiç birşey kazandırmaz.Duruma şöyle bir örnek verelim beni bir hanımefendi dünyaya getirdi ama ben varoldugumdan beri görmemişim onunda beni bulmak için bir gayesi yok.Burda onun varoldugunu umut edip onu aramak bana sadece gerceklerden kacmayı sağlar.

Şimdi bu Tanrı var ama seni bulma gibi bir amacı yok?Senle ilgilenmiyor bile ee bu Tanrı'yı varsaysak ne olur yoksaysak ne olur ?

Bana birşey kazandırır veya kaybettirir mi ?

Sana sadece ellerini açıp dua etmeni sağlar ve çalışan iki el dua eden binlerce elden daha çok iş yapar.

tarihinde spejnza tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Dinlerden bagımsız bir Tanrı'nın varoldugunu kabul etmek bana hiç birşey kazandırmaz.Duruma şöyle bir örnek verelim beni bir hanımefendi dünyaya getirdi ama ben varoldugumdan beri görmemişim onunda beni bulmak için bir gayesi yok.Burda onun varoldugunu umut edip onu aramak bana sadece gerceklerden kacmayı sağlar.

Şimdi bu Tanrı var ama seni bulma gibi bir amacı yok?Senle ilgilenmiyor bile ee bu Tanrı'yı varsaysak ne olur yoksaysak ne olur ?

Bana birşey kazandırır veya kaybettirir mi ?

Sana sadece ellerini açıp dua etmeni sağlar ve çalışan iki el dua eden binlerce elden daha çok iş yapar.

:clapping:

Sitelerde Paylaş

Tarihsel süreçte dinlerin evrimini biliyor musun? Mitik ve kozmogonik bilgi formlarını araştırdın mı hiç?

Güneş ve Manitu olguları Tanrının ilkel benlikteki ilk bilgi formlarıdır. Bu formlar tanrı denen bir ucubenin varlığından ziyade yokluğuna işaret eder; zira, mitik bilgi formlarının ortaya çıkışından beri insanlık kozmik yüce güçlerin kendilerini ve ilk ortaya çıkışları yarattığını düşünmektedir. Bilimin ve bilginin henüz gelişmediği çağlarda insanlık kozmik hareketlere/olaylara ve doğal olaylarına anlamadığı, nedenini bulamadığı için mistik anlatılar/tahkiyeler uydurmuştur. Söz gelimi güneşin doğuşu ve batışını güneş ve gece öcülerinin savaşları olarak hikaye etmiştir. Savaş olarak düşünmesinin nedeni de bizzat doğadaki canlıların yaşam mücadelesini gözlemlemeleridir.

Bu konuda Mitlerin Kökeni(Mircae Elliade) adlı kitabı okuyabilir ve insanlığın ilk kozmogonik bilgi/inanç formları hakkında bir şeyler öğrenebilirsin...

Sitelerde Paylaş
Olmayan bir şeyin yokluğunu kanıtlamak gibi bir kaygı, anlamsızdır. Olduğuna dair ileri sürülen sözde kanıtlar çürütüldüğünde, olmadığı da kanıtlanmış olur zaten. Tanrının varlığına dair hangi haklı ve akılcı kanıt ileri sürüldü ki, varlığına karşın yoktur sonucuna varılmış olsun?

Çok hoşuma gitti, güzel anlatım.

Sevgi ve esenlikle.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...