Jump to content

Tanrı neye dayanarak reddedilir?

Recommended Posts

Öff tanrı dedik, hala Allah'ta takılı kaldın canım ya. İşte sorun da bu. Ateist değil islam karşıtısınız. Tüm çıkarımlarınız islam üzerinden yapılıyor...

yanlış anladın hristiyan olduğunu ilan etmiştinya ondan teist mantığı ile sorduğunu farzetttim :huh:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

kuran ve peygamber safsatalarını çürüttüysen Tanrı ölmüştür zaten :)

Ne yazıkkı bu tanrının yokluğunu kanıtlamaz .

Bu sadece Allah'ın yokluğunu kanıtlar !

Tarihe baktığımız zaman tanrıların ne dinlerin nasıl türediğini hangi aşamalardan geçtiğini ve köklerinin nelere dayandığını görünce artık elinizde inanabileceğinizi bir tanrı kalmamış demektir.

Yani bütün dinlerin (pagan'da dahil) tarihi onların olmadığını göstermektedir ki buna kutsallarıda yardımcı olur .Metafizik söylemleri,mucizleri akılalmaz iddaları dinlerdeki tanrıları silmek için yeterlidir.

Geriye ne kaldı ?

Deizm tanrısı ve panteist tanrı

Deist tanrı için ;

Bi düşünün ; orda bir tanrı var uzakta görmesekde bilmesekde o tanrı bizim tanrımızdır.Lay lay lay layyy.

Ne bize kutsal kitap yollamış ;Nede varlığı hakkında bilgi göndermiş.

Banane ki bu tanrıdan ?? Benimle ne alakası var ? Benden ne isteği olabilir ?

O yüzden bir deizm tanrısı vardır deyipde buna göre davranmak aptallıktır.

Varsa var güzel kardeşim çokta tın.

"Ulen ya allah gibi cehennemi varsa" diyip hayatı kendime zından etmenin korkmanın ne anlamı var ?

Ayrıca varsa öyle bir tanrı önce insanlığa bu aptal dünyadaki olmayan düzen için hesap vermelidir.

O yüzden siz ondan değil o sizden korksun.

Panteist tanrıya hiç girmiyorum çünkü bu konuda engin bilgilerim yok .

Ama aşşağı yukarı yukarıdaki şeyler onun içinde geçerli.

Zaten insan "aa bak islam yalanmış" ateist olayım demez,diyemez.

Tanrının reddi felsefi bi boyuttur ve bireyseldir.

Düşündüğünüz zaman çok saçma gelecektir zaten.(dinlerin değil deizmn tanrısından bahsediyorum )

Kutsal bir güç; Yaratmış kenara çekilmiş.Tıpkı bir kafeste hayvan izler gibi izliyor.

Sen onun yarattığı bireysin.Kısacası kölesisin.vs

Zaten özgür irade kavramı tanrıya birebir karşıdır.

Zaten Dawkinsin kitabında bi sınıflandırması var çoğu ateist

"Tanrı olması çok düşük bir ihtimaldir"

Diyerek ateisttir.

Birde saçma olan konu

Ezelden beri varolan yada sonra oluşmuş farketmez;

Mutlak bir gücün yaratıcının olması ???

Bu yaratıcıyı kim yaratmıştır ? Neden yaratmıştır ?? Nasıl yaratmıştır ???

Bu şekilde bakarsak kısır bir döngüye girer ki buda tamamen "Tanrı" fikrinin saçmalığıdır.

Zaten materyalist düşünceyi kabul ediyorsanız.

Ruhların-perilerin-hayaletlerin-cinlerin-şeytanın olmadığından ne kadar eminseniz.

Tanrının olmadığından da o kadar eminsinizdir.

Maddi bir tanrı mı ? Daha çok saçma :D Acaba bu maddi tanrı sihirlerini nasıl yapmakta ( yaratma gücü )

Herşeyi bilme gücünü nasıl elde etmekte ?

Bunlar bize gösteriyor ki Tanrının olması çok saçmadır.

Yukarda bazılarının kanıtlarla uğraştığını gördüm;

Yok varlığını kanıtla ,yok yokluğunu kanıtla diyen.

Bu şekilde tanrıyı kanıtlamaya çalışanlara da şunu söylemek isterim

Nasıl ki anibal'ın deyimiyle "Şuan arkanızda görünmez süper bir zencinin" olmadığını kanıtlıyamıyorsanız, ama olmadığıda aşikar.

Nasıl ki Mohammedin açtığı topikte "Brahma'nın Yokluğunu ispatlayın" başlığında kimse Brahmanın yokluğunu ispatlıyamadıysa

Buda brahmanın olduğunu göstermiyorsa;

Aynı şekilde tanrının yokluğu ispatlanmıyorsa bu varlığına delil değildir.

Bu konuda bkz.Uçan Spagetti Canavarı

Ayrıca bilim bize hergeçen gün yeni şeyler öğretmektedir.

İnsanın topraktan yaratılmadığı ( bkz.evrim teorisi )

Enerji ve maddenin yoktan var olamayacağı. ( tanrının yoktan var etme gücü)

Dünyanın kendiliğinden oluşabileceği (bkz. Tanrının yaratma sıfatı )

Metafiziğin düzmece olduğu ( tanrı-cinler periler melekler masalları...)

Atmosferin 7 değilde daha fazla kat olduğu ( bkz. Kuran )

Ama sivri zekalar çıkıpta bigbangden önce ne vardı gibisinden sorularla tanrının varlığına delil aramaktadir.

Bilimdeki bilgi boşlukları gene tanrının varlığına delil değildir.Her geçen gün kapanmaktadır.Kapanmasa bile bu boşluklara tanrı yerleştirmek tembelliktir,acizliktir.

Sanırım tanrının olmadığına değilde ,

Olamayacağına yeterli argüman sunmuşumdur.

Gözünüzde fazla büyütmeyin bu alfa bireyi ( bkz.anibal'in alfa birey açıklamaları)

tarihinde CasTRo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Maddi bir tanrı mı ? Daha çok saçma :D Acaba bu maddi tanrı sihirlerini nasıl yapmakta ( yaratma gücü )

Herşeyi bilme gücünü nasıl elde etmekte ?

Bunlar bize gösteriyor ki Tanrının olması çok saçmadır.

Tanrı varlığı eylemsel olarak etkin ise ? madde tanrı olamaz ama tanrının varlığına belki bizden (insan olarak) daha çok tanıktır bence. hiç beyin özelliği bulunmayan canlıların bilmeyip, sadece insanın bildiği tanrı, başta kendisine dürüst davranmamış olur. üstelik insan, tanrı varlığından kuşku duyabilen tek canlı.
Sitelerde Paylaş
Tanrı varlığı eylemsel olarak etkin ise ? madde tanrı olamaz ama tanrının varlığına belki bizden (insan olarak) daha çok tanıktır bence. hiç beyin özelliği bulunmayan canlıların bilmeyip, sadece insanın bildiği tanrı, başta kendisine dürüst davranmamış olur. üstelik insan, tanrı varlığından kuşku duyabilen tek canlı.

Kusura bakma hıc bırsey anlamadım ?

Yani diğer canlılar tanrının varlıgından emin mi ? Bunu nasıl anladığınız ?

Yada tanrının varlıgı eylemsel olarak etkin ise neden bunun farkında değiliz.

Umarım sizi ben yanlış anlamışımdır.

Yoksa varsayımlarla tanrıyı kabul etmek dahada saçma

Sitelerde Paylaş

Tanrı'nın varlığına dair ne tür bir kanıt arandığını merak ediyorum. 'Masa, vardır' argümanını ancak uzay-zamana atıfla sınayabiliyoruz; peki uzay-zamanın varlığını neye atıfla sınayacağız?

Sanki Tanrı'nın varlığı argümanından bahsederken, benzer bir problemle karşı karşıyaymışız gibime geliyor.

Bu konu üstüne biraz daha düşünmem lazım. :)

Sitelerde Paylaş

( Tamamen ateistler için konuşmaktayım)

Tanrı'nın olduğunu varsayalım. Bir ödül ve ceza sistemi varsa bile neden din gönderip korkudan ikiyüzlülük yapmamıza neden olsun. Tanrı o zaman tarafsızlığını kaybetmiş olmaz mı?

Sitelerde Paylaş

Bir agnostik olarak tanrıyı tamamen reddetmiyorum ama dinlerin tanrısını kesinlikle reddediyorum.

Zira dinlerin yarattığı tanrının çalışması bence hiç tanrısal değil şöleki;Bir kişiyi seçiyor ona fısıldıyor ve git diğerlerine anlat diyor hiç mantıklı değil gerçi dinde mantık aramakta nekadar mantıklı orasıda tartışılır :)

Sitelerde Paylaş
Dinlerin içinde çarpıklık bulup kabul etmediniz diyelim. Dinleri çürüttüğünüzün hemen ardından tanrıyı nasıl olur da reddedersiniz? En büyük destekçiniz evrim teorisi. Evrimin doğruluğu kanıtlansa bile bunu tanrının başlatmadığını kim kanıtlayabilir?

Kısacası tanrının var olmadığına dair en ufak bir kanıtınız yok. Neye dayanarak kesinlikle yoktur sonucuna varıyorsunuz?

oncelıkle tanrıyı yada allahı kendıme ve ınsanlara bakıp sıldım

farkettıgım su oldu korkular sadece bızı tanrıya baglayan baska bırsey degıl

Sitelerde Paylaş
Dinlerin içinde çarpıklık bulup kabul etmediniz diyelim. Dinleri çürüttüğünüzün hemen ardından tanrıyı nasıl olur da reddedersiniz? En büyük destekçiniz evrim teorisi. Evrimin doğruluğu kanıtlansa bile bunu tanrının başlatmadığını kim kanıtlayabilir?

Kısacası tanrının var olmadığına dair en ufak bir kanıtınız yok. Neye dayanarak kesinlikle yoktur sonucuna varıyorsunuz?

Tanrının olmadıgı elbette kanıtlanamaz.

Sadece olmadıgına inanılır.

Ateistlerin yaptıgıda budur.

Sitelerde Paylaş
Tanrının olmadıgı elbette kanıtlanamaz.

Sadece olmadıgına inanılır.

Ateistlerin yaptıgıda budur.

İnanmak teistlere hastır.

Ateist sorgular ,araştırır

Bakar ki "tanrının olamayacağını" görür.Ondan sonra ateist olur

"Tanrı var ama ben olmadığına inaniyorum" demek değildir

Ateistlerin neye inandıklarını bırakında ateistler açıklasın sizde kendi dininizin saçmalıklarında boğuşun...

Sitelerde Paylaş
Ateistler hiç birşey sorgulamaz.

Çoğu insan, kibir ve egolarından dolayı kendilerini ateist olarak tanımlar.

Allah'ın yokluğunu kanıtla dediğimizde ise kem küm ederek zırvalar.

Defalarca sitede farklı farklı nickler alarak

Müslümanlığı,19 mucizesini vs saçmalıkları savunan birisi olarak kimsenin dediklerinizi takacağını sanmıyorum.

Ateizm 'mi müslümanlardan değil ateistlerden öğrenmek için giriyor insanlar bu siteye.

Kibir ve egolarından dolayı ateist olanlar birgün tekrar dinlerine geri dönmeye mahkumdur.Hemde sandığınızdan daha kısa sürede

Bkz.Baglantı.

Ayrıca allahın yokluğu defalarca anlatıldı yazıldı çizildi altından girildi üstünden çıkıldı.

Asıl ateizmde allah değil Tanrı sorgulanır.

Sitelerde Paylaş
Defalarca sitede farklı farklı nickler alarak

Öyle birşeyin olmadıgı söylemiştim. Ama bunları papağan gibi tekrarlayarak egon tatmin oluyorsa öyle devam et. Masturbasyona tam gaz devam...

tarihinde burdayim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Be adam, yıllardır buradasın; bir kelime olsun öğren artık bu siteden; boş geldin boş gitme...

Sitelerde Paylaş

Burdayim cok buyuk yalan soyluyorsun ve iftira atiyorsun bu cumleler ile.

Ateist zaten sorguladigi icin ateisttir. Ateistlerin cogu vakti zamaninda teist olan insanlardir fakat sorgulayarak inandiklari dindeki sacmaliklari gorerek aeistligi secmislerdir.

Esas teistler sorgulamaz. Ornek vereyim sana:

Sence hristiyanlik carpitilmis bir dindir degil mi? Esas gercek din artik muslumanliktir ama 2.5 milyar insan hristiyandir. Bak 2.5 milyar teist insan sorgulamiyor ve gercegi bulamiyor.

Bu ornegi senin icin muslumalik haric tum dinlerde verebilirim. 1 milyar hindu sorgulasa muslumanligi bulurdu derim.

Iste teist sorgulamaz, buna benim bakis acimdan bakarsan nasil hristiyan veya diger dinler sorgulamazsa ayni sekilde musluman da dinini sorgulamaz, Sorgulayan ve artik inanmiyorum diyen ateisttir.

Annein babanin sana dogdugunda soyledikleri dine inaniyorsun hala ve ben sorguluyorum diyorsun. El insaf.

Allahin yoklugunu kanitla sorusuna cevap bu forumda yuz kere verilmistir . Veya acip kuran disinda bir iki felsefe kitabi okursan orada da bulabilirsin.

Ama bu cevaplar senin mantigina gore ters oldugu icin sen bunlari zirvalik olarak kabul edersin. Burada cok yapilabilecek birsey yok.

Sitelerde Paylaş
Be adam, yıllardır buradasın; bir kelime olsun öğren artık bu siteden; boş geldin boş gitme...

Ateistlerin sorgulamaktan aciz düşünemeyen varlıklar oldugunu düşünüyorum.

Bunuda hemen hemen hergün dogru oldugunu görüyorum.

Çok basit konuları bile algılıyamıyorsunuz.

Çok ilginç.

Bu sebeple hemen her mesajımda bu gözlemimi belirtirim.

Ve tabiki ekliyeyim; her ateist için geçerli değildir bu.

Yıllardır bu forumdayım gördüklerim bunlar.

tarihinde burdayim tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Annein babanin sana dogdugunda soyledikleri dine inaniyorsun hala ve ben sorguluyorum diyorsun. El insaf.

Bu sizin argümanınız. Her müslümanı anadan doğma dinler içinde büyültüldüğü yanılgısı var.

Mesala ben. Hiç bir şekilde dini bir bilgi ile büyütülmedim.

Kendim geldim kendim buldum herşeyi kendim hallettim.

Allahin yoklugunu kanitla sorusuna cevap bu forumda yuz kere verilmistir . Veya acip kuran disinda bir iki felsefe kitabi okursan orada da bulabilirsin.

Ama bu cevaplar senin mantigina gore ters oldugu icin sen bunlari zirvalik olarak kabul edersin. Burada cok yapilabilecek birsey yok

Ateistlere bu yüzden akılsız diyorumya.

Çünkü Tanrının yoklugu hiç bir şekilde bilimle kanıtlanmamıştır kanıtlanamazda.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...