Jump to content

Tanrı neye dayanarak reddedilir?

Recommended Posts

• İleti 76
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu sizin argümanınız. Her müslümanı anadan doğma dinler içinde büyültüldüğü yanılgısı var.

Mesala ben. Hiç bir şekilde dini bir bilgi ile büyütülmedim.

Kendim geldim kendim buldum herşeyi kendim hallettim.

Ateistlere bu yüzden akılsız diyorumya.

Çünkü Tanrının yoklugu hiç bir şekilde bilimle kanıtlanmamıştır kanıtlanamazda.

Tanrı'nın yokluğunu asla ispatlayamazlar. Buna sadece inanırlar. Çünkü Tanrı'nın ne olduğunu bilmiyorlar. Bilmedikleri bir şeyi ancak yok sayabilirler. Baktım, izledim ve gördüm. Sadece Tanrı'nın olmadığını var sayıyorlar. ;)

Sitelerde Paylaş

'Onlar dediler ki: 'Biz Tanrı'nın olmadığını biliyoruz.' Onlara deki: Acaba biliyor musunuz, yoksa sadece bir zanna mı uyuyorsunuz? Hayır onlar Tanrı'nın ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bilmedikleri bir şey hakkında ise 'Onun olmadığını biliyoruz' diyorlar. Bu zanna nasıl düşebiliyorlar?'

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

'Doğrusu onlar sözlerimizin Ona (Muhammed'e) gerçekten gelip gelmediği hakkında da bir şüphe içersindeler. Onlara deki: Çevrenizde olan bitenden, esen rüzgardan ve doğan güneşten de mi şüphe içersindesiniz? Gerçekte yaptıkları bir zannı, kesin bir bilgi saymaktır. Böyle bir hatayı nasıl yapabiliyorlar?'

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Cevap basit : Bilime.

Cahil, eğitimsiz, kuantum fiziğinden, biyolojiden, kimyadan zerre kadar anlamayan toplumlar bulamadıkları soruların cevaplarını sallayarak çözmüşler tarih boyunca. Sallamanın sonucunda da binbir tane tanrı çıkmış.

Olduğu bilimsel olarak ispatlanamayan bir şeyin olmadığını ispatlamak gerekmez ki.

Bilimsel ya da hukusal bir diyalog değil ki bu. Zaten en başından olsa ortada tanrı belası olmazdı.

Hadi bakalım sen de gel goblinlerin, zombilerin, zümrüt-ü anka kuşunun ve noel baba'nın olmadığını ispatla.

"Tanrı herşeyi yarattı" diye savıp atma konuyu, peki tanrıyı kim yarattı ? Onun yaratılmaya ihtiyacı yok. Peki yardılışın neden yaratılmaya ihtiyacı var?

Günümüz kadınlarına göre 90 yaşında gözüken bir kadınla genç yaşında parası için evlenip, zengin olduktan sonra çocuklara tecavüz eden sapığın unutulmamak için uydurduğu hikaye sana kutsalsa sen öküzsün.

Bunu bilimsel bir ortama taşımana bile gerek yok ki.

Sitelerde Paylaş
'Ben müslümanım' deyip, elini taşın altına koymayan ve araştırmayan arkadaşlar

Bir zamanlar Ekrem diye bir arkadaş vardı. Onunda senin gibi kafası karışıktı. Gerçi en son müslüman olmuştu. Şimdilerde durumu nedir bilemiyorum. İnşallah müslümanlığına devam ediyordur.

Bana öm'den msn adresini yolla.

Sitelerde Paylaş

Cahil, eğitimsiz, kuantum fiziğinden, biyolojiden, kimyadan zerre kadar anlamayan toplumlar bulamadıkları soruların cevaplarını sallayarak çözmüşler tarih boyunca. Sallamanın sonucunda da binbir tane tanrı çıkmış.

Olduğu bilimsel olarak ispatlanamayan bir şeyin olmadığını ispatlamak gerekmez ki.

Bilimsel ya da hukusal bir diyalog değil ki bu. Zaten en başından olsa ortada tanrı belası olmazdı.

Hadi bakalım sen de gel goblinlerin, zombilerin, zümrüt-ü anka kuşunun ve noel baba'nın olmadığını ispatla.

"Tanrı herşeyi yarattı" diye savıp atma konuyu, peki tanrıyı kim yarattı ? Onun yaratılmaya ihtiyacı yok. Peki yardılışın neden yaratılmaya ihtiyacı var?

Günümüz kadınlarına göre 90 yaşında gözüken bir kadınla genç yaşında parası için evlenip, zengin olduktan sonra çocuklara tecavüz eden sapığın unutulmamak için uydurduğu hikaye sana kutsalsa sen öküzsün.

'O birtakım insanların söylediklerine bakarak. 'Bunlar doğru olmadığına göre demekki Tanrı yoktur diyebiliriz' dedi. Ama içtiği sudan bile kesin bir şüphe ederek, hayatını bir buzun üzerinde kayarak geçirdiğinin kendisi de farkında. Bu yüzden siz her zaman etrafınızdaki gerçekliklere, gökteki yıldızlara ve esen rüzgara bakmaktan geri durmayın. Onlar şüphesiz gerçeği arayanlar için bir işarettir.'

Sitelerde Paylaş
Tanrı, tanrının olduğunu söyleyene dayanarak reddedilir.

Sevgili baysapka,

Karşı taraf da, 'Ateizm, Tanrı'nın varolmadığını söyleyene dayanarak, reddedilir', diyebilir. Sanırım burada bir tanım sorunu yaşanıyor: Buradaki ateistlerin çoğuna göre, inanç yoksunluğu ateizmdir. Bu durumda doğmamış ceninler, kediler, taşlar ateisttir. Daha da ilginci, 'Tanrı'nın varlığına inanmıyorum, onun varolduğunu biliyorum' diyen Jung da ateisttir :D

Sitelerde Paylaş
Bir zamanlar Ekrem diye bir arkadaş vardı. Onunda senin gibi kafası karışıktı. Gerçi en son müslüman olmuştu. Şimdilerde durumu nedir bilemiyorum. İnşallah müslümanlığına devam ediyordur.

Bana öm'den msn adresini yolla.

Onun kafası hiçbir zaman karışmadı. Hep içinde hissettiği doğruları anlatıyor. Sadece araştırmayı seviyor. Ve tüm verileri gerçek bir tarafsızlık ile değerlendiriyor. Bundan emin olabilirsin. ;):)

Sitelerde Paylaş
'O birtakım insanların söylediklerine bakarak. 'Bunlar doğru olmadığına göre demekki Tanrı yoktur diyebiliriz' dedi. Ama içtiği sudan bile kesin bir şüphe ederek, hayatını bir buzun üzerinde kayarak geçirdiğinin kendisi de farkında. Bu yüzden siz her zaman etrafınızdaki gerçekliklere, gökteki yıldızlara ve esen rüzgara bakmaktan geri durmayın. Onlar şüphesiz gerçeği arayanlar için bir işarettir.'

O kim ? Yazdığımla ne alakası var?

Sitelerde Paylaş
Böyle bir konuşma gerçek hayatta asla görmedim. Biri bana her zaman tanrı var dedi.

Ben de bunu diyenlere dayanarak reddettim. :D

Delilin yokluğu, yokluğun delili değildir ama; tıpkı 'kedinin gözü'nden bahsederken, aynı anda 'gözün kedisinden' bahsetmiyor olduğum gibi :)

Ateizm bir iddia mıdır, değil midir? Sorun bu. Yukarıda ateizmin inanç yokluğu olarak tanımlanmasının neden yanlış olduğunu örneklendirdim sanıyorum.

Bana göre, pozisyonlar şu şekilde sıralanıyor:

'Tanrı vardır' önermesi, üzerine tartışılabilecek, anlamlı bir önerme midir?' Hayır yanıtı verenler ignostiklerdir.

Evet yanıtı verenlere, ikinci bir soru sorulur: 'Tanrı var mıdır?

Buna 'evet' diyenlere, veya Tanrı'nın varolmasının, varolmamasına kıyasla daha olası olduğunu söyleyene teist denir. Tanrı'nın varolmadığını, veya varolmamasının daha olası olduğunu söyleyen ateisttir. Yargı bildirmeyen, veya bu konuda yargı bildirilemeyeceğini söyleyene de agnostik denir.

tarihinde Roquentin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

'Bir türlü anlamak istemiyorlar. Oysa ki yaptıkları, kendilerinden zaman olarak çok uzakta olan için bir şey hakkında bir zanna uymaktır. Ama etraflarında esen rüzgar onları serinletiyor ve başlarında dolaşan bulutlar gölgeliyor. Neden bunlar ile beraber düşünmüyorlar. Yoksa tarafsız düşünemiyorlar mı? Yoksa inanmak istedikleri şeye mi inanmak istiyorlar. Ama her an akıllarını özgür bırakarak, sahip oldukları kalp ile de hissetmeleri gerekmez miydi?'

Sitelerde Paylaş
Delilin yokluğu, yokluğun delili değildir ama; tıpkı 'kedinin gözü'nden bahsederken, aynı anda 'gözün kedisinden' bahsetmiyor olduğum gibi :)

Ateizm bir iddia mıdır, değil midir? Sorun bu. Yukarıda ateizmin inanç yokluğu olarak tanımlanmasının neden yanlış olduğunu örneklendirdim sanıyorum.

'Tanrı vardır' önermesi, üzerine tartışılabilecek, anlamlı bir önerme midir?' Hayır yanıtı verenler ignostiklerdir.

Buna 'evet' diyenlere, veya Tanrı'nın varolmasının, varolmamasına kıyasla daha olası olduğunu söyleyene teist denir. Tanrı'nın varolmadığını, veya varolmamasının daha olası olduğunu söyleyen ateisttir. Yargı bildirmeyen, veya bu konuda yargı bildirilemeyeceğini söyleyene de agnostik denir.

'Tanrı'nın yok olduğunu bilmek onların ne haddine. Onlar daha Tanrı'nın ne olduğu konusunda bile ortak bir fikre varmış değiller. O halde bilmedikleri hakkında nasıl bu kadar kesin konuşabiliyorlar.' ;)

Sitelerde Paylaş

Felsefe ile soruları kategorize etme isteğinizi anlıyorum fakat pratikte bu iş böyle işlemiyor. En azından böyle işlediğini görmedim. Yalnız agnostik tanımınız çok isabetli.

Gerçek hayatta cevap basit. Birinin ateist olabilmesi için birilerinin "tanrı vardır" ya da "din doğrudur" demesi gerek. Aksi halde "a" olacak "teizm" yoktur, kavramın anlamı kalmaz. Ben, çiçek ve böceğin ateist olamayacağını, çünkü ateizmin tinsel nosyonu gerektirdiğini düşünen ateistlerdenim.

Sitelerde Paylaş
Felsefe ile soruları kategorize etme isteğinizi anlıyorum fakat pratikte bu iş böyle işlemiyor. En azından böyle işlediğini görmedim. Yalnız agnostik tanımınız çok isabetli.

Gerçek hayatta cevap basit. Birinin ateist olabilmesi için birilerinin "tanrı vardır" ya da "din doğrudur" demesi gerek. Aksi halde "a" olacak "teizm" yoktur, kavramın anlamı kalmaz. Ben, çiçek ve böceğin ateist olamayacağını, çünkü ateizmin tinsel nosyonu gerektirdiğini düşünen ateistlerdenim.

Ama dikkat edersen, her tür kategorizasyon girişimi, 'felsefe ile soruları kategorize ediyorsun ama pratik farklı' ifadesiyle, reddedilebilir; hatta taksonomiye dahi kılıf uydurabiliriz :) O yüzden bu iyi bir argümanmış gibi durmuyor.

Birileri 'Tanrı vardır' diyor, doğru. Ama ateist ne diyor? Kilit nokta bu :)

Birisi, bir argümanla karşılaşınca, onu realiteyle ilişkilendirmeye çalışır, geri kalan bilgi/düşüncesiyle sistematize etmeyi dener, daha başka doğru/yanlış argümanlarla veya argümantasyonun doğasıyla ilgili karşılaştırmalara, benzerliklere/farklılıklara ve genellemelere gider. Bu, 'düşüncenin' doğasıdır. Bir argümanla karşılaşan biri, asla o argümanla karşılaşmamış olduğu dönemki gibi, entelektüel kayıtsızlığa dönemez. Bu yüzden, argümanla ilgili bir değerlendirme yapar.

O yüzden, 'ateizm bir iddia değildir' şeklindeki fikir, savunulması zor duruyor bence :)

Sitelerde Paylaş

Evet benim ateizmim bir iddiadır. Aklındaki fikrin karşı tarafa yansıtılmasıdır.

Ben başka insanlara dayanarak onların tanrı fikrini reddediyorum. Tanrı fikrini ben üretmedim, başkalarınınkini kopyaladım, başkalarına göre analiz ettim, bunun sonucunda bir sonuca vardım ve bunu açıkladım. İnsanlar tanrılarını şekilden şekile sokuyorlar. Bu, tanrı inancının doğasından gelir. İyi tanrı, bağışlayan tanrı, öfkeli tanrı, tasarımcı tanrı, tasarımsız tanrı, herşey tanrı.

Benimki de olmayan tanrı. Benim tanrıma lâf etmeyin :D

Sitelerde Paylaş
Evet benim ateizmim bir iddiadır. Aklındaki fikrin karşı tarafa yansıtılmasıdır.

Ben başka insanlara dayanarak onların tanrı fikrini reddediyorum. Tanrı fikrini ben üretmedim, başkalarınınkini kopyaladım, başkalarına göre analiz ettim, bunun sonucunda bir sonuca vardım ve bunu açıkladım. İnsanlar tanrılarını şekilden şekile sokuyorlar. Bu, tanrı inancının doğasından gelir. İyi tanrı, bağışlayan tanrı, öfkeli tanrı, tasarımcı tanrı, tasarımsız tanrı, herşey tanrı.

Benimki de olmayan tanrı. Benim tanrıma lâf etmeyin :D

Ama bir fark var. Duvara vurunca kafan acıyor. Gül koklayınca da hoşnut oluyorsun. Elini kırmak istemiyorsun.

Elini kırman senin için dezavantaj, aynı zamanda elini kırmanı nöronların da istemiyor. Beynin acı çekiyor. Senin içinde bulunduğun her dezavantajlı durum için.

Bu fark değil mi? Bu bence çoookkkk büyük bir fark. ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...