Jump to content

NERELESİNİZ,KÖKÜNÜZ NERESİ

Recommended Posts

• İleti 291
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Roq Levanten olmana çok şaşırdım.Annem 'azınlıklar gitti istanbul bitti''der hep.

Cezayir Fransızlarıda ilginçtir.Fransaya isyan,sonraki süreç...Umarım ailen biryerlere göçmez ve elimizde kalan bu renkler İstanbula renk vermeye devam eder.

Ennazzam,ateist olmadan önce Mutezileye ilgi duymuştum,yıllar önce.

Eğer müslim kalsaydım Mutezile olabilirdim şu an

islam mezhepleri içinde akla önem veren tek mezhep diyebilirim.

Kader konusunda çok eleştirilmişler ama haklılar çünkü Muhammedin kader konusundaki tartışmaları -herhangi bir görüş belirtmeden-yasakladığına dair müteşabih bir hadis bile var.

Kader imanın şartlarından olamaz yani

Sitelerde Paylaş
Roq Levanten olmana çok şaşırdım.Annem 'azınlıklar gitti istanbul bitti''der hep.

Cezayir Fransızlarıda ilginçtir.Fransaya isyan,sonraki süreç...Umarım ailen biryerlere göçmez ve elimizde kalan bu renkler İstanbula renk vermeye devam eder.

Kader konusunda çok eleştirilmişler ama haklılar çünkü Muhammedin kader konusundaki tartışmaları -herhangi bir görüş belirtmeden-yasakladığına dair müteşabih bir hadis bile var.

rastaman hic birsey icin gec kalmadin Mutezile ol sonra yine ateist ola bilirsin veya arastirmaya devam et .

Sitelerde Paylaş

Sevgili rastaman,

Sen bu kadar içten bir yorum yaptıktan sonra, buradaki 'ironik deney'e devam edemem, seni de kandırmış olurum :)

2-3'tür Fransız'ım diyorum. Daha evvel baktım, bu forumda insanların Rum olmaları, Ermeni olmaları, Kürt olmaları 'etnik döküntü, zavallı' olmalarına yoruldu hep. Ben de kendimce bir deney yapayım dedim: Forumun o ünlü ırkçıları, acep bana, 'ben Fransızım' dersem, 'etnik döküntü' demeye cesaret edebilecekler miydi?

Edemediler, çoğu da gördü benim 'Ben Fransızım' yazdığımı, hatta 'yalan söylüyorsun' diyen insanlara, 'hah, bak Levantenmiş, bunun orijinali de Hristiyandır' deme fırsatını verme pahasına devam ettim bu tutumuma. Kimse, siyasi görüşlerimi Fransız olmamla bağdaştırarak, açıklamaya kalkmadı. Ve, gerçekten ironik, kimse bana 'etnik döküntü' demedi. Niye Ermeni'ye bunu diyen, Fransız'a demeye cesaret edemez?

Acep, bizim ırkçılar 'aşağılık komplekslerinin', 'oryantalist' oldukları gibi -İslam tartışmalarında görüyoruz-, özde Türk ırkçısı kalabilme çelişkilerinin derecesini görebilecekler, fark edebilecekler miydi? Bunu test etmeye çalışıyordum.

Ama dediğim gibi, senden çok samimi bir cevap alınca, pes ettim :)

Sitelerde Paylaş
levant libanon suriye hiristiyanlarina derler .

Oralarda yaşayan yerli Hristiyanlara değil, Osmanlı'nın 16.yy'dan sonra ticaret yaptığı, buraya yerleşmeyi tercih etmiş, genelde Fransız veya İtalyan kökenli Batılılardan bir kısmı, T.C. kurulduktan sonra da, burada kalmıştır, onlara denir. İzmir ve İstanbul'da yaşarlar yoğunluklu olarak.

Sitelerde Paylaş
Oralarda yaşayan yerli Hristiyanlara değil, Osmanlı'nın 16.yy'dan sonra ticaret yaptığı, buraya yerleşmeyi tercih etmiş, genelde Fransız veya İtalyan kökenli Batılılardan bir kısmı, T.C. kurulduktan sonra da, burada kalmıştır, onlara denir. İzmir ve İstanbul'da yaşarlar yoğunluklu olarak.

sen libanonlu Falanjist misin Roq.

Sitelerde Paylaş

Ennazzam keşke gerçek bu kadar basit olsa.Mutezile olduğunu yeni farkettim,bu birçok dogmayı kırdığına işaret

Benim bir not defterim vardı müslimken,Kuranla ve akılla çelişen ayet ve hadisleri yazardım ona

Ebu Hanifenin Akli iman- nakli iman ayrımını bilirsin.

Gerçek Mü'min tüm soru işaretlerini kaldırmalı aklından.

Önce hadislerin çoğunun uydurma olduğunu kabul etmek zorunda kalan bi İslami anlayışa geçtim,

Sonra bişeylerin yinede oturmadığını farkettim

Ayşenin gerçekte müslüman olmadığını

Ümeyye oğullarının -ki buna İslamın gerçek kaynaklarından biri olan Ebu Hureyre dahil-

ne mal olduğunu anladım.12 imam kaynaklı Şii rivayetlerine hiç girmiyorum bile

Ebu Hanife bile gerçekte Sunni değil bilirsin

Adamın tüm hayatı işkencede geçmiş sırf Zeydin isyanını destekledi ve saltanat rejimini reddetti diye

Şimdilerde Osmanlıcı Sunniler kendilerini Hanefi sanıyo.

Sanırım sende Ali Şeriatinin Bidatlerden arınmış Kurana dayalı saf islam anlayışına inanıyosun

Emin ol bunlar tamamen hikayeden ibaret.

Sitelerde Paylaş

Roquentin;

Bunu söylemeye hakkım yok ,yeni üyeyim çünkü.

Bu sitede-hangi görüşten olursa olsun birçok-kaliteli-insan var.

Ama malesef en ilkel içgüdülerden bile kurtulamamış birçok bilgi yoksununun yorumları,hakaretleri ve çocukça tartışmaları seviyeyi gerçekten düşürüyo.Cevap versen bi dert vermesen

haklılığının kanıtlandığını düşünür.

Sanırım en doğrusu onları pek ciddiye almamak

Sitelerde Paylaş
Roquentin;

Bunu söylemeye hakkım yok ,yeni üyeyim çünkü.

Bu sitede-hangi görüşten olursa olsun birçok-kaliteli-insan var.

Ama malesef en ilkel içgüdülerden bile kurtulamamış birçok bilgi yoksununun yorumları,hakaretleri ve çocukça tartışmaları seviyeyi gerçekten düşürüyo.Cevap versen bi dert vermesen

haklılığının kanıtlandığını düşünür.

Sanırım en doğrusu onları pek ciddiye almamak

Aynen, doğru söylüyorsun ama, başlık başlık seni takip eden manyaklar da var. Alışıyorsun gerçi :)

Sitelerde Paylaş

benim Mutezile olmamin sebebi , dogma kirmak icin deyil sevgili rastaman

tarih kitaplarina baktim coksa arastirdim ve Mutezile dönemi Müslümanlarin cok ileri oldugun gördüm ve sonra yine arastirtim .

ben sünnilerin hatali olmasi gerekdiyini yoksa bu durumda olmamasi gerekirdi Muslümanlar diyerek yola koyuldum .

ve Kuran a en yakin Mutezile ve Havaricler olduguna inandim , Mutezile Havariclere kiyasla daha akilci havaricler ise daha hareketli

------------

Hz.Ayse niye Müslüman deyil?

tarihinde enNazzam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kütüb-i sidde'de Ayşe'nin ravi olduğu hadislerle Alinin ya da Selman-ı Farisi nin ravi olduğu hadisleri karşılaştırırsan bunu çok rahat anlarsın

Gerçekte Muhammedin ne dediğini önemsemeden sırf aksini söylemek için çırpınmış kadın.

Şiiler haklılar yani Ayşe konusunda.

Üstelik Ayşe dışında hiçkimse Muhammedi aşağılamaya cesaret edememiş ümmetin ortasında.

Çok açık ki 9 yaşında evlendirilen bir çocuk İslamdan öcünü -hemde çok acı- almıştır.

Siyer alimlerinin İfk hadisesi olarak adlandırdığı muhammedi aldatması olayının Cüveyriye olayının hemen ertesinde ve intikam amaçlı yapıldığına çok açık

Ayşe kaynaklı hadisleri reddetme şansları yok biliyosun.

Ebu Süfyanın yeğeni ebu hureyre ve ayşedir SUNNİ İslamın temeli.

Aslında Ashab-ı Kiramın çok büyük kısmı gerçekte Müslüman değildir.

Tabiinde pek farklı değil.

Yezidin Hüseyini öldürdüğünde ,''dedemin öcünü aldım dediğini tüm sunni kaynaklar yazar,

Kimdir dedesi;

Ebu Süfyan!!

Sitelerde Paylaş
Turancı gerçektende turancımısın

Evet gerçekten Turancıyım ama bazen milliyetçi geçinen tayfanın yalan yanlış bilimsellikten uzak sallamalarından sıkılıyorum.

Konu Türklükten açılmışken ''Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan, Türk dili ile konuşan Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her vatandaş, hangi din ve mezhepten olursa olsun Türk´tür, Türk Milliyetçisidir ''.

Sitelerde Paylaş
Ailem Fransa'dan gelmiş. Levanten'im. Ama Cezayir Fransızı annemle, babam. Cezayir'de Müslüman olmuşlar.

Nereli olduğumu söylemem zor, Cezayir'den önce, ailem Paris'teymiş. Şimdi Türkiye'de yaşıyoruz.

o.k. Roq.

ben zoru severim , Baban nereli tabiyki sart deyil anlatman

Sitelerde Paylaş
Kütüb-i sidde'de Ayşe'nin ravi olduğu hadislerle Alinin ya da Selman-ı Farisi nin ravi olduğu hadisleri karşılaştırırsan bunu çok rahat anlarsın

Gerçekte Muhammedin ne dediğini önemsemeden sırf aksini söylemek için çırpınmış kadın.

Şiiler haklılar yani Ayşe konusunda.

Üstelik Ayşe dışında hiçkimse Muhammedi aşağılamaya cesaret edememiş ümmetin ortasında.

Çok açık ki 9 yaşında evlendirilen bir çocuk İslamdan öcünü -hemde çok acı- almıştır.

Siyer alimlerinin İfk hadisesi olarak adlandırdığı muhammedi aldatması olayının Cüveyriye olayının hemen ertesinde ve intikam amaçlı yapıldığına çok açık

Ayşe kaynaklı hadisleri reddetme şansları yok biliyosun.

Ebu Süfyanın yeğeni ebu hureyre ve ayşedir SUNNİ İslamın temeli.

Aslında Ashab-ı Kiramın çok büyük kısmı gerçekte Müslüman değildir.

Tabiinde pek farklı değil.

Yezidin Hüseyini öldürdüğünde ,''dedemin öcünü aldım dediğini tüm sunni kaynaklar yazar,

Kimdir dedesi;

Ebu Süfyan!!

bu konularda farkli düsünüyorus rastaman

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...