Jump to content

BUDALA ATEİSTLER

Recommended Posts

Düşünce ve inanç bağı var ya. Bundan güçlü bağ mı olur? İki kardeş birbiriyle hiç anlaşamayabilir. Ama iki yabancı benzer düşünceleri ve inançları sebebiyle çok yakın olabilir.

İlginç .Din kitaplarında anlatılan peygamberin yaptıgı Üç buyuk savastan birinde baba ogul karsılıklı savasıyordu.Savaşın sonunda ne olmuştu..Babamı hayatta yoksa oglu mu?

tarihinde HERA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 97
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

milli duygularda aynen böyle fark ne onu soruyorum :D

Vatan millet sevgisi ile inancın önemli ve güçlü bir bağı vardır. Bunu bilmiyor musun? Hakiki imana sahip bir insan milliyetçidir. Bu neden böyle? İnancın birçok unsurları ve insanda oluşturduğu bir anlayış vardır. Vefa, sahiplenme, bağlılık gibi duyguları güçlendirir inanç. Yediği kaba pisleyen bir insan hakiki iman sahibi değildir. Onun ki sahte ve çarpık bir imandır. İçinden çıktığı vatanı milleti sevmeyen ve ona ihanet eden samimi inanç sahibi olamaz.

Sitelerde Paylaş
Ateistler de inanmazlar.

Çünkü bilim Tanrı'nın yokluğunu kanıtlamıştır. <_<

bilim tanrının yokluğunu kanıtlayamamıştır.

kanıtlayamayacaktır da muhtemelen.

ortada tanrının varlığına dair bir bulgu varsa biz de bilelim.

yok ki sizinkinin adı inanmak zaten.

:lol:

Sitelerde Paylaş

lütfen söyleyiniz

kendisine inananaları kerhaneden farksız bir yer vaadedecek kadar seviyesi düşük, asarım keserimli laflarla kendini kabul ettirmeye çalışabilecek kadar ezik karakterli ve de insanları birbiriyle savaşmaya teşvik edecek kadar kinli birine tapmanın huzur verdiğine inanıyorsunuz da buna sktir çekmenin huzur verdiğine niçin inanmıyorsunuz?

bu kadar mı ruhsuz ve adileşmiş varlıklarsınız siz. önce size huzur veren şeylerin ne olduğunu bir bakın ondan sonra gelip burada ötün.

Sitelerde Paylaş
Vatan millet sevgisi ile inancın önemli ve güçlü bir bağı vardır. Bunu bilmiyor musun? Hakiki imana sahip bir insan milliyetçidir. Bu neden böyle? İnancın birçok unsurları ve insanda oluşturduğu bir anlayış vardır. Vefa, sahiplenme, bağlılık gibi duyguları güçlendirir inanç. Yediği kaba pisleyen bir insan hakiki iman sahibi değildir. Onun ki sahte ve çarpık bir imandır. İçinden çıktığı vatanı milleti sevmeyen ve ona ihanet eden samimi inanç sahibi olamaz.

ateistler watanı sewemez mi

not:soru saçma ama amacım milli duyguyla dinsel duygunun direkt bağlantılı olmadığı konusunda onay almak

we başta dediğin din insanları birbirine bağlıyorsa demek ki doğrudur mantığına göre örneğin türk milliyetçileri arasında genetik bağlantıların olması gerekeceğine warmaya çalışıyorum

Sitelerde Paylaş

Bana göre de, hakiki inanır 'milliyetçi' olamaz.

Sitelerde Paylaş

Ateistin tek kazandigi kendini kandirmamasidir. Insan bilirse inanmak ciliz kalir. Ben en azindan dinlerin kutsallarin insanlarin uydurmasi oldugunu biliyorum. Bir yaratici varsa varsin olsun o zaten benim inanmadigim kitaplari yollamadigi icin kitaplara inanan onlarin verdigi emirler geregi insanlari kesen dograyanlar taslayanlar düsünsün. Kendimi hic yanliz ve zavalli hissetmedim. Care ben kendimim.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Dine inanıp inanmamayı kar-zarar hesabına indirgersen böyle saçma sapan bir başlık açarsın tabi.

Biz ''daha karlı olduğu için'' değil, gerçekten inanmadığımız için ateistiz.

Kaldı ki, şahsım adına konuşursam, dinlerin sadece yanlış değil ama aynı zamanda zararlı olduklarını düşünüyorum. İnsanlar ne yapmaları ve ne yapmamaları gerektiğini yüzlerce yıllık kitaplardan öğrenmemeli. Hala buna ihtiyaç duyanlar varsa, asıl budala olan onlardır.

Dinler zararlıdır çünkü insanın tanrı olmasının önünü keser. Dinler zararlıdır, çünkü kendi kaderimizi belirleyemeyeceğimizi öğretir. Zararlıdır çünkü eşitsizlikleri meşrulaştırır. Zararlıdır çünkü değişir olan bir düzeni tanrı tasarımı olarak kutsar. Dinler zararlıdır çünkü tanrı inancı ile yobazlık arasında direkt ilişki vardır. Neden mi? İmzamda Diderot'un bir sözü var, oku anlarsın.

Böyle zararlı ve saçma gördüğüm bir dogma yığınını reddediyorum diye budala mı oluyormuşum? Peh!.. Hadi oradan be! Tanrının çobanlığına ihtiyaç duyan bir koyun mu budaladır, yoksa kendi çoban olmak için yetkinleşmeye çabalayan bir insan mı? Koyun kalmak isteyenler budaladır asıl.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ateistler watanı sewemez mi

not:soru saçma ama amacım milli duyguyla dinsel duygunun direkt bağlantılı olmadığı konusunda onay almak

we başta dediğin din insanları birbirine bağlıyorsa demek ki doğrudur mantığına göre örneğin türk milliyetçileri arasında genetik bağlantıların olması gerekeceğine warmaya çalışıyorum

Ateistler vatanı sevmek isterse sever. Buna bir engel yok. Ya arkadaşım genel konuşuyorum ben. Yoksa örneklere bakarsan birbirine düşman milliyetçiler bile olabilir. Hani şu ateistler istisnalardan sonuç çıkartırlar ya şimdi sende gider oralara saparsın. Sizin taktikler belli. Genetik bağa taktın ne alaka ise. Vatan millet sevgisinde birleşme var genetik bağ ne alaka. En bilinen en açık konuları bile anlamaktan acizsiniz. Söyleyincede kızıyorsunuz. Hem sana bir söz daha. Bir ateist vatan millet sevebilir ama ben ateistlerde güçlü bir vatan millet sevgisi pek göremedim. Adamlar hayatı kerhen yaşıyor gerisi ne ola ki?

Genetik bağ diye tutturmanın sebebi etnik kökenlere vurgu yapmak ise başlatma ayrımcılığına. Bu vatanda ortalama vatandaşın öyle bir davası yok. Ayrımcılığı çıkartmanın arkasında neler olduğu belli. Uğraşa uğraşa anca bu hale getirdiler meseleyi işte. Ama hala vatan bir bütün ve hala milletin bölünmeye niyeti yok. Hevesliler avucunu yalar ancak.

Gerekçesiz atmışsın bir laf işte ortaya. Gerekçen olsada farketmez ya. Türk milleti milliyetçilikle inancın bütünleştiği örnek bir ülkedir. Daha ne olsun? Tabii milliyetçiliği politik anlamdan ziyade genel bir kavram olarak kullanıyorum. Politik anlama çekenin art niyetli olacağı açıktır.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aynen bende öyle düşünüyorum .Hakiki inanır mlliyetçi olamaz.Çünkü milliyetçilik azcık dozunu aşınca ırkçılığa dönüşen bir kavram.

İnanır faydacı olmalıdır.

Sitelerde Paylaş
sen dinin yararları arkasında tanrıyı arıyorsun ya

milliyetçiliğin arkasından ne çıkıyor onu merak ettim :D

Allaha inanmak bir insanın hayatını değiştirir. Mesele sadece dinin yararları değildir.

Milliyetçiliğin arkasından ne çıkacak? Birlik bütünlükten doğan güç çıkar. Hangi ülke birlik bütünlük duygusunu yitirirse zarar görmez ki.

Bana bak ya geri zekalısın yada dalga geçiyorsun. Bana aptal aptal sorular sorup durma. Ben buraya çoluk çocuk avutmaya yada kurs vermeye gelmiyorum. Ayrılıkçı mısın nesin? Git onlarla takıl.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Aynen bende öyle düşünüyorum .Hakiki inanır mlliyetçi olamaz.Çünkü milliyetçilik azcık dozunu aşınca ırkçılığa dönüşen bir kavram.

İnanır faydacı olmalıdır.

Atatürk ilkelerindeki milliyetçilikten bahsediyorum. Sen bari yapma ezberbozan.

Bu forumdaki zeka ve bilgi seviyesinin inanılmaz düşük olduğunu düşünüyorum artık. Bu kadar açık şeyler hala bilinmiyor ve anlaşılmıyorsa gerçekten kendinizden utanın derim ben. Hiç kızmaca yok. Gerçekler söylenmelidir.

Sitelerde Paylaş
Oysa inançlı bir insan inancından güç alır. İnanç öyle basit bir sanrı değildir. Aksine güçlü bir etkisi vardır. Zaten tarih bunun kanıtları ile dolu. Hatta bugünde öyle.

bak bu cümleyi kuran sensin bende bunun değeri nedir diye soruyorum kısaca

herşeyde art niyet arama milliyetçilik weya herhangi birşey olabilir onun yerine

Sitelerde Paylaş
Gerekçesiz atmışsın bir laf işte ortaya. Gerekçen olsada farketmez ya. Türk milleti milliyetçilikle inancın bütünleştiği örnek bir ülkedir. Daha ne olsun? Tabii milliyetçiliği politik anlamdan ziyade genel bir kavram olarak kullanıyorum. Politik anlama çekenin art niyetli olacağı açıktır.

Baglanti, aramız bozulmasın, 'ehl-i kitap'sın diyorsun ya, bu biraz da sana bağlı. Gerekçem olamayacağını iddia ediyorsun, sonra da gerekçem olsa da değişecek birşeyin olmadığını söylüyorsun, seni anlayabilmiş değilim.

Bilmediğin sularda kulaç atma. Politik-olmayan milliyetçilik diye bir tabir olamaz, milliyetçilik baştan aşağı politik bir ideolojidir. 'Vatanını milletini sevmek' değildir, kendisine yurtsever diyen zevata da, size de anlatamıyorum bir 'duygu'nun, bir ideoloji ya da ideolojik unsur olmadığını/olamayacağını. Tekrarlıyorum, milliyetçilik bir duygu değil, bir toplumsal düzen istemidir.

Bir politik ideoloji olarak milliyetçilik, 1) her ulusun, bir devlet sahibi olması, 2) o devletin, 'ulus-devlet' olması, 3) ulus-devletin vatandaşlarını, otoriter bir biçimde tanımlama ve kategorize etme yeteneğine sahip olması ve bu devletin, ulusun değerleri, ihtiyaçları ve fikirleri çerçevesinin nasıl çizileceğinin yegane karar verici mercii olması fikridir.

Bunun vatan sevgisiyle filan alakası yok.

Sitelerde Paylaş
bak bu cümleyi kuran sensin bende bunun değeri nedir diye soruyorum kısaca

herşeyde art niyet arama milliyetçilik weya herhangi birşey olabilir onun yerine

Senin kafan çok karışık. Sorduğun soruyu alternatifli olarak değerlendirip sonra yanıtlamam gerekir. Çünkü soru soru bile değil. Elbette bununla uğraşacak değilim. Dadı değilim ben. Herkesle tartışamam. Git seviyene uygun birileri ile tartış. Daha soru sormayı beceremiyorsun.

Sitelerde Paylaş
Atatürk ilkelerindeki milliyetçilikten bahsediyorum. Sen bari yapma ezberbozan.

Bu forumdaki zeka ve bilgi seviyesinin inanılmaz düşük olduğunu düşünüyorum artık. Bu kadar açık şeyler hala bilinmiyor ve anlaşılmıyorsa gerçekten kendinizden utanın derim ben. Hiç kızmaca yok. Gerçekler söylenmelidir.

Ne mutlu türküm diyene cümlesinihalkının karma olduğu bir devlete slogan yapma fikri hiç güzel bir liderdik örneği değil.

Bir laz çocuğu olarak bunu söyleyebilirim.Ama Atatürk'e sonsuz müteşekkirim o ayrı mesele.

tarihinde ezberbozan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Baglanti, aramız bozulmasın, 'ehl-i kitap'sın diyorsun ya, bu biraz da sana bağlı. Gerekçem olamayacağını iddia ediyorsun, sonra da gerekçem olsa da değişecek birşeyin olmadığını söylüyorsun, seni anlayabilmiş değilim.

Bilmediğin sularda kulaç atma. Politik-olmayan milliyetçilik diye bir tabir olamaz, milliyetçilik baştan aşağı politik bir ideolojidir. 'Vatanını milletini sevmek' değildir, kendisine yurtsever diyen zevata da, size de anlatamıyorum bir 'duygu'nun, bir ideoloji ya da ideolojik unsur olmadığını/olamayacağını. Tekrarlıyorum, milliyetçilik bir duygu değil, bir toplumsal düzen istemidir.

Bir politik ideoloji olarak milliyetçilik, 1) her ulusun, bir devlet sahibi olması, 2) o devletin, 'ulus-devlet' olması, 3) ulus-devletin vatandaşlarını, otoriter bir biçimde tanımlama ve kategorize etme yeteneğine sahip olması ve bu devletin, ulusun değerleri, ihtiyaçları ve fikirleri çerçevesinin nasıl çizileceğinin yegane karar verici mercii olması fikridir.

Bunun vatan sevgisiyle filan alakası yok.

Atatürkün milliyetçilik ilkesi ne o zaman? Oda mı tukaka oldu artık? Ya de gidin kardeşim yediğin yalağa s.çmayı marifet olarak gösterme bana. Öyle felsefe yapmakla falan bu temel gerçekleri çürütemezsin sen. Geç o kıytırık işleri. O felsefelerinde altından girer üstünden çıkarız. Ama zaman kaybı sadece. Gerçeği bilirim gerisinide iplemem. Sen fazla takılmışsın bu işlere. Git biraz dinini öğren. Tabii artık dinininde hangi alt mezhebinde gider gözünü çıkartırsın bu kafa ile bilmem.

Sitelerde Paylaş
Düşünüyorum, düşünüyorum, bulamıyorum. Bir insan neden ateist olur ki?

Ateizm ile ne kazanabilir? Neden TERCİH EDİLİR bu?

Buradaki genel teistik görüş, nefsine uymak için der. Öyle mi? Mesela ben rakı alemi yapmak istesem, ateist olunca daha mı az günah işlemiş oluyorum? Müslüman adam alem yapamaz mı? Yaparsa ne olur? Uğrunda ateist olduğum eylemleri, müslümanken yapsam daha mı zararlı oluyorum? Veya yapması zor geldiği(!) için kaçındığım eylemleri, namaz, oruç mesela, müslümanken yapmasan daha mı kötüdür?

Benim bildiğim bu sorulara, ateisti "karlı" çıkaracak bir cevap yok.

Şimdi işin zarar kısımlarına bakalım.

Bir, adam ateist olunca, çevresinden biraz dışlanır. Hafif uzaylı muamelesi görür. En azından bizim toplumda.

İki, mesela bir yakınınızı kaybettiğinizde, onunla ebediyen ayrıldığınızı bilirsiniz. Öte dünyada tekrar buluşma şansınız kalmamıştır. Öte dünya yoktur. Sadece anılarınız ve rüyalarınız...

Üç, mesela başınıza rahatsız edici birşey geldi. Desteğe ihtiyacınız var. Çevrenizdekiler dışında, sizi kollayan, gözleyen ve seven bir güç

yoktur. Koca evrende yalnızsınızdır.

Dört, ve belki de en önemlisi, din varsa hayat kolaydır. Size ne yapacağınızı söyleyen, hayatınıza amaç veren kurallar bütünü vardır. Etrafınızda da yaygınsa, bir de üstüne, rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Ateistin bu lüksü yoktur. Hayatına bir amaç bulması gerek öncelikle. Günü yaşayayım diye hayat geçmiyor kolay kolay (inanmayanlar, bana güvenebilir). Üstüne hazır kurallar olmadığı için kendi kurallarınızı koymanız gerekiyor. Tutarlı olma ihtiyacı da varsa bünyede biraz uğraştırabilir. İyi nedir? Neden iyiyi yapmalıyız ki? Düşünülmesi gereken konular. Öyle "çalmayacaksın" diyen bir kitabe işleri kolaylaştırır muhtemelen.

Haaa bir de. Ateist adam marjinal olduğundan, kız tavlar geyiği var piyasada. Efsane olduğunu düşünmeye başladım. Epeydir ateistim, bu konularda bir faydasını göremedim...

Sonuç? Görünür bir fayda bulunamadı. Epey zararı var gibi. Bir insan budala olmadıkça ateist OLMAZ sanki? Yoksa? Düşünelim biraz...

bunlarmı ınsanı budala eden seyler :D :D komık ınsan

ınsan dusuncesı ugruna yasar dusuncesı ınsanın onurudur eger sen ıkı uc zevk ıcın dusuncenı satıyorsan sana dıyecek bırseyımız yok

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...