Jump to content

Tasarımcı olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Recommended Posts

Ben bunu anlamıyorum;Tanrı gibi bir varlık nasıl "sevgi" sahibi olabiliyor?Sevmek,öfkelenmek,bunlar birer duygu değil midir?Duygu dediklerimiz,organizmanın çeşitli uyaranlara karşı geliştirdiği tepkiler değil midir?

Tanrı seviyorsa,bu onun da bir organizma olduğu anlamına gelir.Ve bu derece mükemmel,gelişmiş bir yaratık,evrim basamaklarında en üstlerde yer alır;dolayısıyla evrene en son katılan canlılar arasındadır.Evrene sonradan katılan bir canlı,onun tasarımından sorumlu olabilir mi?

Richard Dawkins'i mutlaka okumak lazım.

Bu ne saçma bir mantıktır yahu ?

Kıçınıda yırtsan bigbang öncesi doğanın ne halde olduğunu bilemeyeceksin .Efendim evrime göre tanrı en son evrilen olmalıymış ..

Offff.

Bu düşünceye nasıl akıl erdiriyorsun kara ?

Evrene en son katılan canlıymış.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Evet antiateist yaratmanın yanında tasarım ne ki? Tasarım tabii var ama yaratmak başka birşey. Bence tasarım bize göre var olan bir durum. Yaratmak ise yaratılmış olmamıza rağmen bizim tam kavrayamayacağımız birşey.

Sitelerde Paylaş

Varlık yokluktan oluştu demekten başka bir şey değil sizin yaptığınız .Birde yoktn varetme argümanına çürüklük iddiası atfedersiniz.Nasıl ki bilinen formlar yoktan varolmuyor.Aynı bu şekilde varlıkta yokluktan çı-ka-maz.

Sitelerde Paylaş
Mantık uyandırıyor,böyle akıl erdiriyorum.

Olmuyorsa zorlama,ıkınma daha fazla...Yazık.

Kara mantık nedir ?

Olası tanrıyı mantığına sığdırman zorunlu mudur ?

Senin yaratan bir varlık senin normlarına uydun olmak zorunda mıdır ?

Sitelerde Paylaş
Senin yaratan bir varlık senin normlarına uydun olmak zorunda mıdır ?

Hayır değildir;fakat bu varlığın tanımı,bulunduğumuz 3 boyutlu evrenin gerçekliğiyle çelişiyor.Bende bu çelişkiyi algılayıp dile getiriyorum,bunu anlamak çok mu zor?

tarihinde Kara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
burdayim efendi...

Nerenle okuyorsun yazıları?

Bir daha oku...

Tüm evreni yaratan bir tanrıdan tasarımcı diye bahsedemezsin.

Şöyle düşün, koltuk tasarlayacaksın ama ona oturacak kıçı da sen tasarlıyorsun. İkisinide dümdüz yapar geçersin. Gözönünde bulundurman gereken bir önkoşul, seni kısıtlayan bir uyumlandırma sorunun yok.

Ne anlatmaya çalışıyorsun kimse birşey anlamıyor yazdıklarından.

Çünkü açık ve net bir konuda kıvırmaya çalışıyorsun.

Birşeyi yapıyorsan tasarlıyorsundur.

Kendin diyorsun; kıçıda tasarlıyorsun koltuguda.

Sitelerde Paylaş
Hayır değildir;fakat bu varlığın tanımı,bulunduğumuz 3 boyutlu evrenin gerçekliğiyle çelişiyor.Bende bu çelişkiyi algılayıp dile getiriyorum,bunu anlamak çok mu zor?

Tanrının evrenden aşkın bir varlığı olamaz diyorsun neye dayanarak bunu söylüyorsun ?

Sitelerde Paylaş
Tanrının evrenden aşkın bir varlığı olamaz diyorsun neye dayanarak bunu söylüyorsun ?

Tanrı,kendini betimlerken bizim evrenimize özgü,biyolojik terimleri kullanıyor.Benim ona bir limit belirlememe gerek yok,kendi kendini sınırlamış oluyor zaten.

Bu ve benzeri paradokslar,"Tanrı 3 boyutlu evrene geçiş yapsaydı" varsayımı üzerine yazılır,çizilir;aksi zaten mümkün değildir.

Sitelerde Paylaş
Ne anlatmaya çalışıyorsun kimse birşey anlamıyor yazdıklarından.

Çünkü açık ve net bir konuda kıvırmaya çalışıyorsun.

Birşeyi yapıyorsan tasarlıyorsundur.

Kendin diyorsun; kıçıda tasarlıyorsun koltuguda.

Gerçekten anlamıyor musun?

Birşeyi yapıyorsan o şeyi başka birşeylere göre yapıyorsundur; yeni bir şey eski şeylere uyumlandırarak tasarlanır...

Benin söylediğim şey şudur; akıllı tasarımcı denilen şey herşeye kadir bir tanrı olamaz. Tasarım denilen şey önceden bulunan şartlara uyumlu ögeler tasarlamaktır.

Müslümanlara laf anlacağıma öküzlere calculus öğretsem bir hayli yol alırdım...

Not: Müslüman demişim ama hristiyanı felan da aynı halttır.

tarihinde BilgehanBengi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tanrı,kendini betimlerken bizim evrenimize özgü,biyolojik terimleri kullanıyor.Benim ona bir limit belirlememe gerek yok,kendi kendini sınırlamış oluyor zaten.

Bu ve benzeri paradokslar,"Tanrı 3 boyutlu evrene geçiş yapsaydı" varsayımı üzerine yazılır,çizilir;aksi zaten mümkün değildir.

Pardon bu hangi tanrı oluyor ?

Sitelerde Paylaş
Pardon bu hangi tanrı oluyor ?

Teist Tanrı'dan bahsediyorum;defalarca "sinirlendiğini,sevdiğini" dile getirmedi mi?

Bir önceki sayfaya alalım seni.

Ben bunu anlamıyorum;Tanrı gibi bir varlık nasıl "sevgi" sahibi olabiliyor?Sevmek,öfkelenmek,bunlar birer duygu değil midir?Duygu dediklerimiz,organizmanın çeşitli uyaranlara karşı geliştirdiği tepkiler değil midir?
tarihinde Kara tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Gerçekten anlamıyor musun?

Birşeyi yapıyorsan o şeyi başka birşeylere göre yapıyorsundur; yeni bir şey eski şeylere uyumlandırarak tasarlanır...

Yok böyle bir mantık.

Tamamiyle saçmalık.

Mühendis herşeyi tasarlar.

Eski şeylere birşeyleri uydurmakmış.

Argümanını savunmak için mantıktan yoksun cümleler kuruyorsan.

Herşeyin bir ilki vardır.

İlk füzeyi tasarlayan.

İlk arabayı tasarlayan.

Yada cincırı tasarlayan.

Çıkıpta bunlar tasarlanmamış dersen seni akıl hastanesine kapatırlar.

Ben ateistleri anlamıyorum. Bu kadar basit şeyleri karmaşıklığa sokup laf ebeliği yapmak hoşlarına mı gidiyor ?

Belkide topigin en başında tasarımcı olmaz argümanının altında ezilmek istemiyorsun.

Buda olabilir.

Sitelerde Paylaş

Bunun açıklaması çok basit.Teist Tanrısını tanımlayanlar da insanlardır.Allah / Tanrı insanlara risale dağıtmadı.Vahyi O göndermedi peygamlerler vahyi kendileri aldılar.Dünyada gördükleri çarpıklıkları yine kendi kriterleriyle belirleyip sinirlenen kızan ateşe atan bir Alla betimlediler.

En geleneksel kabullerde bile Kuran'ın peygamberden 2 yıl sonra toplatıldığı söylenir.

Ben Allah'tan direkt gelmiş bir vahyi bir peygamberin kitaplaştırmadan bırakacağına inanmıyorumZaten defalarca bu bir öğütten başka bir şey değildir deniyor.

Kısacası peygamberler farkında ,faydacı,filozof insanlar.İnsanın Tanrıyı betimleyebileceği bir örneği olmadığı içindir bu yanlışanlaşılmalar.

Sitelerde Paylaş
Tasarımcı duyu organlarına sahip olmak zorundamıdır?

Tasarımcı bilince sahip olmak zorundamıdır?

Eğer zorunda ise doğa tasarımlanmış olur.

Değilse doğa tasarımlanmamıştır.

Elbette tasarımlanmıştır.

Felsefe çıkmazlarıyla aklı bulanmamış bir insanın bir çocuğun bile bulabileceği netlikte bir gerçek bu.

Sitelerde Paylaş
Bunun açıklaması çok basit.Teist Tanrısını tanımlayanlar da insanlardır.Allah / Tanrı insanlara risale dağıtmadı.Vahyi O göndermedi peygamlerler vahyi kendileri aldılar.Dünyada gördükleri çarpıklıkları yine kendi kriterleriyle belirleyip sinirlenen kızan ateşe atan bir Alla betimlediler.

Benim böyle bir teizm anlayışıyla alakam yok zaten,direkt olarak Tanrı kelamından bahsediyorum;peygamber yorumlarından değil.

Sitelerde Paylaş
Benim böyle bir teizm anlayışıyla alakam yok zaten,direkt olarak Tanrı kelamından bahsediyorum;peygamber yorumlarından değil.

O halde Kuran'ın arıya vahdeyişine bir bak.Arılara arı dilinde arıdan peygamber mi gelmiştir vahyi anlamaları için ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...