Jump to content

Tasarımcı olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Recommended Posts

Elbette tasarımlanmıştır.

Felsefe çıkmazlarıyla aklı bulanmamış bir insanın bir çocuğun bile bulabileceği netlikte bir gerçek bu.

Tanrının tasarımcı olmak zorunluluğu yoktur.

Doğa tasarımlanmış ise tanrının tasarımcı olma zorunluğu neden yok? :blink:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Yok böyle bir mantık.

Tamamiyle saçmalık.

Mühendis herşeyi tasarlar.

Eski şeylere birşeyleri uydurmakmış.

Argümanını savunmak için mantıktan yoksun cümleler kuruyorsan.

Herşeyin bir ilki vardır.

İlk füzeyi tasarlayan.

İlk arabayı tasarlayan.

Yada cincırı tasarlayan.

Çıkıpta bunlar tasarlanmamış dersen seni akıl hastanesine kapatırlar.

Ben ateistleri anlamıyorum. Bu kadar basit şeyleri karmaşıklığa sokup laf ebeliği yapmak hoşlarına mı gidiyor ?

Belkide topigin en başında tasarımcı olmaz argümanının altında ezilmek istemiyorsun.

Buda olabilir.

Bilgehan'ı anlamaya çalışsana Burdayım.

Tasarımcı, tasarım sahibi demektir. O halde bir tasarımcının her şeyden evvel bir tasarımı olması gerekir. Tasarımcı, tasarım sahibi olabilmek için bir tür anlağa ihtiyaç duyar. aksi takdirde bu aşamada tasarımını koyabileceği bir yer bulamaz. :)

Şimdi bundan sonra tasarımcının, tasarımın edimsel olması için, eğip bükebileceği bir tasarım nesnesine ihtiyacı var.

Bu nesne ise içinde bulunduğu ahval ve şeraitin belirleyeciliğine teslim olmuş durumda. Mesela bu tasarım nesnesi, uzay-zamanın herhangi bir noktasında konumlanmışsa uzay-zamanın şartlarına da tabi demektir. O halde tasarımcı o şeyi, o ortamın şartlarını manipüle etmeden tasarlamak istiyorsa, o şartlara tabi olmak, yani onları göz önünde bulundurmak mecburiyetindedir.

tarihinde Fuzûlî tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
O halde Kuran'ın arıya vahdeyişine bir bak.Arılara arı dilinde arıdan peygamber mi gelmiştir vahyi anlamaları için ?

Arıların vahyi anlamaları falan gerekmiyor,sözde peygambere yansıtmaları yeterli;ki bu da ne idüğü belirsiz bir tanrı mucizesi olduğundan detayları tahmin etmenin imkanı yok.Kur'an ise zaten bir insan yorumu falan değildir,doğrudan "Allah kelamı" olma iddiasında,sıradan bir ilkel dogmalar bütünüdür.

İslam'ı yontmayı çok seviyorsunuz...

Sitelerde Paylaş
Bilgehan'ı anlamaya çalışsana Burdayım.

Tasarımcı, tasarım sahibi demektir. O halde bir tasarımcının her şeyden evvel bir tasarımı olması gerekir. Tasarımcı, tasarım sahibi olabilmek için bir tür anlağa ihtiyaç duyar. aksi takdirde bu aşamada tasarımını koyabileceği bir yer bulamaz. :)

Yani daha önce birşey tasarlamayan bir insanın çıkıpta televizyonu tasarlaması onun tasarım yapmadıgını göstermiyor öyle mi ?

Kusura bakmayın ama kimse sizi ciddiye almaz.

Basit bir mevzuyu kelime oyunları ile saf dışı bırakamazsınız.

Sitelerde Paylaş
Arıların vahyi anlamaları falan gerekmiyor,sözde peygambere yansıtmaları yeterli;ki bu da ne idüğü belirsiz bir tanrı mucizesi olduğundan detayları tahmin etmenin imkanı yok.Kur'an ise zaten bir insan yorumu falan değildir,doğrudan "Allah kelamı" olma iddiasında,sıradan bir ilkel dogmalar bütünüdür.

İslam'ı yontmayı çok seviyorsunuz...

İslamı yontmak bu kadar önemli midir ?

Düşünmek mi seni korkutan şey .Arı vahyi nasıl aldı bir düşün .Muhammed peygamber kendisini ilah edinelim istemedi .Dogma bırakmak isteseydi allahına kadar bırakırdı.Kitabı toplardı çoğaltıp tüm dünyaya yollardı ama yapmadı.

İslamı yontsan ne yontmasan ne .İslam olsan ne olmasan ne.Önemli olan insan olmaktır.Gerisi detay .

Sitelerde Paylaş
Doğa tasarımlanmış ise tanrının tasarımcı olma zorunluğu neden yok? :blink:

Tanrı senin tasarımcı tanımına uymak zorunda değildir.Tasarımcıyıda kısıtlamak doğru değildir.Bilgehan at gözlüğü takmış gidiyor .Ne yapsın başkalarının doğrularıyla yaşamak zorunda.

Sitelerde Paylaş

Bir tasarım için , herşeyden önce o tasarıma ihtiyaç olmalı..

Tanrı eğer bir tasarım ihtiyacı duyuyorsa , onun tanrılığından şüphe duyulmalı.. :crazy:

Sitelerde Paylaş
Hiç alakası yok. Tasarımcılar süs eşyası tasarlar mesela. Yada normal kullanımı olan bir aracı göze daha hoş ve sanatsal hale getirirler. Aslında olmasada olur bir sürü oyuncak tasarlarlar mesela.

Bulaşık makinesi bir tasarımdır. Ama insanın varlığına bağlı sebeplerden ortaya çıkartılmıştır. Sen şimdi Allah neden yarattıya gelmek istiyorsun buradan. Aslında bu söylenmiş. İnsanın varlığı dilenmiş ve sevilmişte yaratılmış. Muhabbet kelimesi işin anahtarı belkide. Geri kalan ne varsa insandan sebep deniyor zaten. Başka açıklama aramak gereksiz. Yani aslında manevi sebebi göremeyenler bu sorunun cevabını bulamıyor ve maddede kalıyor zaten.

Süs eşyası yapan tasarımcıda kendi iradesi dışında maddenin yapısından kaynaklanan belirli zorunluluklara uymak durumundadır.

Koşullardan bağımsız birşeye "tasarım" denmez

İnsanın varlıgını dileyen kim?

Sitelerde Paylaş
Yani daha önce birşey tasarlamayan bir insanın çıkıpta televizyonu tasarlaması onun tasarım yapmadıgını göstermiyor öyle mi ?

Kusura bakmayın ama kimse sizi ciddiye almaz.

Basit bir mevzuyu kelime oyunları ile saf dışı bırakamazsınız.

Sen anlamıyormusun kardeş

Tanrı tasarım yapamaz. Tasarım eldeki sınırlamalar, kısıtlar altında bir çözüm üretmektir

Tanrı hangi sınırlar altında? Neye çözüm üretmek zorunda? Tanrı karbon yerine uranyumdan canlı yaratamaz mı?

Sitelerde Paylaş

Tanrı tasarım yapamaz. Tasarım eldeki sınırlamalar, kısıtlar altında bir çözüm üretmektir

Tanrı hangi sınırlar altında? Neye çözüm üretmek zorunda? Tanrı karbon yerine uranyumdan canlı yaratamaz mı?

Tanrı aslında silikon tabanlı olarak (topraktan) yaratmış bizi ama insan nankör işte, karbon bazlı yaşam türlerine dönüşmüşüz.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bilgehanbengi we kenzo zaten değinmiş tasarımın ne olduğuna

şimdi çelişki şurda dinlere göre herşey insan için

öyleyse dünyanın insana en uygun özelliklerle tasarlanmış olması gerekir

bilim tersini söyler insan kendini dünyaya uydurmuştur der

warsa sorununuz bilimadamlarına anlatın len

Sitelerde Paylaş

Daha önce bu başlıkta sormuştum.Cevap gelmemişti.

Burada verilen cevaplara göre yazayım.

1-Tasarımcı hammadde olmadan tasarlayabilir mİ?

Hayır

2-Tasarımcı duyu organlarına sahip midir?

Evet

Tasarımcı belleğe sahip midir?

Evet

3-Tasarımcı işlemciye sahip midir?

Evet

4-Tasarımcı çıktı aygıtlarına sahip midir?

Evet

Doğa da kartanesi gibi cansız ve insan gibi canlı olan şeyler tasarımlanmış ise doğa bu özelliklerden hangilerine sahiptir?

tarihinde delphi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O zaman bizlerin tasarım anlayışı farklı.

Bana göre tasarım demek birşeyi tasarlamaktır.

Birşeyi çözümlemek için yapılan şeyde tasarlamaktır.

Bu demek değildirki çözümleme için yapılmayan tasarım değildir.

Benim kafama esti ve bir oyuncak tasarladım.

Bu oyuncağı bir çözümleme için yapmadım.

Kafam esti ve tasarladım.

Tasarlamanın amacı farklı birşey,

Tasarlamanın kendisi farklı birşey.

Siz bu ikisini bir yapıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş
O zaman bizlerin tasarım anlayışı farklı.

Bana göre tasarım demek birşeyi tasarlamaktır.

Çok açıklayıcı olmuş

Birşeyi çözümlemek için yapılan şeyde tasarlamaktır.

Bu demek değildirki çözümleme için yapılmayan tasarım değildir.

Benim kafama esti ve bir oyuncak tasarladım.

Bu oyuncağı bir çözümleme için yapmadım.

Kafam esti ve tasarladım.

Tasarlamanın amacı farklı birşey,

Tasarlamanın kendisi farklı birşey.

Siz bu ikisini bir yapıyorsunuz.

Kafana esip abidik gubidik birşey yapabilirsin ama o şey ne işe yarar?

O oyuncakta bir fonksiyona sahip olmak için yapılmıştır.

Atlayacak, zıplayacak, eğilecek bükülecek, parçalanacak, boyanacak, birleştirilecek falan filan tonlarca olası fonksiyon arasından bazılarını yapacak

Ve bu oyuncağı yapacağı fonksiyona uygun biçimde yapman gerekir

Yerine göre eğilmesi gereken bir oyuncağı çelikten veya titanyumdan yapmazsın. Uygun malzemeden uygun biçimde tasarlarsın. Bu sınırlar senin iradende değildir. Sen herşeye kadir olsan çeliktende eğilen birşey yapabilirdin plastiktende yada herhangi birşeyle, zaten o herhangi birşey sen nasıl istersen öyle davranacaktı. Senin bir tasarım, hesap, kitap, modelleme yapmana gerek yoktu.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...