Jump to content

Tanrı Neden Yarattı? Neden birşeyler "var"?

Recommended Posts

Evet, nasıl yarattı ne zaman yarattı meselesini çok tartıştık, ama "neden yarattı?" sorusunu tartışmak da bir o kadar önemli bence.

1 ::::: Tanrı yaratıcı olduğunu göstermek için mi birşeyler yarattı?? Eğer öyleyse yaratıcı olduğunu kime veya neye göstermek istedi?

::Yaratmak Tanrının sıfatıdır, o yüzden Tanrı yarattı demeniz anlamsızdır; çünkü henüz herhangi birşeyin yaratılmadığı, yaratma eyleminden önceki andan bahsediyoruz; Tanrı kendisini de yaratmadığına göre, bu noktada Tanrı için yaratıcı sıfatını kullanmak temelsizdir; çünkü henüz herhangi bir yaratma olmamıştır; yaratma diye bir kavram yoktur. Bir şeye "siyah" diyebilmemiz için siyah şeylerle birlikte siyah olmayan şeylerin de olması gerekir; siyah olmayan şeyler yoksa bir şeye siyah diyebilmemizi sağlayacak herhangi bir veri yoktur.::

2 ::::: Tanrı kendi varlığını, kendi güzelliğini göstermek ve övülmek için mi birşeyler yarattı?

::Bütün evreni kuşatan ve içine alan, bütün evrenden daha yüce olan bir tanrının kendisinden aşağı olan birşey tarafından övülmesi ne anlama gelir?? Tanrı birşeylerin yaratılmasını veya var olmasını uygun gördü demek ne anlama geliyor?? Tanrının kendisinden aşağı olan, kendisiyle kıyaslanamayacak birşeyi uygun görmesi ne anlama gelir??::

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ömer ibnu'l-Hattab rivayet etmiştir. Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Adem (a.s.) günah işlediğinde başını kaldırıp:

- Rabbim! Muhammed'in hakkı için beni bağışla, dedi. Bunun ü-zerine Allah Teala ona:

- Muhammed nedir? Muhammed kimdir? diye vahyetti. Adem şöyle cevap verdi:

- Rabbim! Benim yaratılışımı tamamladığında, başımı Arş'ına doğru kaldırdım. Bir de ne göreyim! Arşın üzerinde "La ilahe il-lallah Muhammedu'r-Rasulullah" yazılı. Anladım ki o senin yarattıklarının en değerlisidir. Çünkü sen onun adıyla kendi adını yanyana getirdin. Yüce Allah:

- Evet seni bağışladım. O, senin zürriyetinden gelen peygamberlerin sonuncusudur. Eğer o olmasaydı, seni yaratmazdım" buyurdu,

Sitelerde Paylaş

72. Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir.10

73. Allah, münafık erkeklere ve münafık kadınlara, Allah’a ortak koşan erkeklere ve Allah’a ortak koşan kadınlara azap etmek; mümin erkeklerin ve mümin kadınların da tövbelerini kabul etmek için insana emaneti yüklemiştir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

DİPNOT :

--------------------------------------------------------------------------------

10 - İnsanın yüklendiği emanet, başta akıl, irade ve iradeyi serbestçe kullanmanın gerektirdiği sorumluluklardır. İnsan, iyi ve kötü arasında seçim yapabilme yeteneğini olumlu yönde kullanmadığı zaman, hem kendine hem de çevresine zulmetmiş ve cehalete düşmüş olur. Âyette insan türünün bir özelliğine dikkat çekilerek onun genelde emanete riayet konusunda vefasızlık göstermeye yatkın olduğuna işaret edilmektedir.

AHZAB SURESİ

Demek ki bu emanet yüklenecekti ve yüklendi. Şimdi neden diye ne kadar sorarsak soralım tam bir cevabını bulamayız herhalde. Yada anlayamayacağımız bir cevabı olmalı ki bildirilmemiş. Sevdi yarattı, diledi yarattı, muhabbetinden yarattı da diyebiliriz. Bunu yeterli bulmayan daha ne cevap arar ki? Sanki kendi sırrına vakıf olmuşta soruyor.

Sitelerde Paylaş
Tanrı yaratıcı olduğunu göstermek için mi birşeyler yarattı?? Eğer öyleyse yaratıcı olduğunu kime veya neye göstermek istedi?

Tanrı kendi varlığını, kendi güzelliğini göstermek ve övülmek için mi birşeyler yarattı?

Ben tanrıya grup terapisi öneririm.

Muhammed,Musa ve diğerleriyle beraber tabi.

Sitelerde Paylaş

- Rabbim! Muhammed'in hakkı için beni bağışla, dedi. Bunun ü-zerine Allah Teala ona:

- Rabbim! Benim yaratılışımı tamamladığında, başımı Arş'ına doğru kaldırdım. Bir de ne göreyim! Arşın üzerinde "La ilahe il-lallah Muhammedu'r-Rasulullah" yazılı. Anladım ki o senin yarattıklarının en değerlisidir. Çünkü sen onun adıyla kendi adını yanyana getirdin.

Ömer Hattab'ın böyle buyurması birşey ifade etmiyor; islamiyetten önce böyle birşey söylemiş olsaydı bir nebze, ama muhammed islamiyeti ilan ettikten sonra böyle birşey söylemesinden yüce anlamlar çıkarmanız boşunadır, muhammedi kabul etmiş biri olarak tam tersini söylemesi beklenemezdi, yani muhammed "ben peygamberim" dedikten sonra, bir başkasının "evet muhammed peygamberdir, peygamberlerin en büyüğüdür" demesine bakıp da "bakın muhammed peygambermiş" demek gülünçtür sadece...

Sitelerde Paylaş
cehenneme odun da lazım diyip sevineyim mi

Eşekler odunla kovalasın seni emi!

Keysersoze dostum Cübbeli ahmet hocayı bilirsin

Biz Kocaeli depreminde kayıplarımıza ağlarken

Adam ''Sadece inançsızların evleri yıkıldı'' demişti

Şeyhinden sözediyorum Cübbeliali

Sitelerde Paylaş
Eşekler odunla kovalasın seni emi!

Keysersoze dostum Cübbeli ahmet hocayı bilirsin

Biz Kocaeli depreminde kayıplarımıza ağlarken

Adam ''Sadece inançsızların evleri yıkıldı'' demişti

Şeyhinden sözediyorum Cübbeliali

İspat edemeyeceğin şeyleri söyleme.

Sitelerde Paylaş

Bir konu hakkında söyleyecek sözü olmayanlar, kendi başlarına düşünerek doğruyu yanlıştan, mantığı mantık dışından ayırt edemeyenler ve buna rağmen bir yerlerde yazılı hazır açıklamalardan da yoksun olanlar, gevelemeye, konudan sapıp daldan dala atlamaya mahkumdur...

Cübbeli Tanrı olsaydı eminim sizden şikayetçi olurdu, onu savunacam derken böyle herşeyi elinize yüzünüze bulaştırdığınız için sizlerden utanıyordur...

Sitelerde Paylaş

İzmitte herkes bilir senin şeyhinin rezil incilerini.

Deprem öncesi cübbeleriyle İzmitte boy gösteren Ehli tarik kardeşlerin bir anda yokoluverdi.Abilerine sor anlatsınlar.

Neyse seni ciddiye almıyor,konuyu dağıtmıyorum

Sitelerde Paylaş

Ben de bu soruyu sordum daha önce ama bir tane cevap gelmedi.Kurana bakarsan da kulluk için yaratmış...

Kulluğa ihtiyacı mı var diye sorarsan onun yok senin ihtiyacın varmış...

Yani henüz varolmayan bir varlığın kulluğa nasıl ihtiyacı oluyor onu bilemiyorum.Veya niye kulluğa ihtiyaç duyacak biçimde yaratılıyor bu canlı??Meçhul..Bu soru harbiden de çok önemli bence.Çünkü mantıklı olan,hiçbir tereddüte mahal vermeyecek kadar makul olan bir tek cevabı bile yok bu sorunun.Bu soru tanrının varolmadığının en açık

işaretlerinden biridir benim için.Dinlerin kendi içindeki çelişkilerini ve saçmalıklarını kurcalamaya bile gerek yok.Dinler olmasa bile salt bu soru, tanrıyı alaşağı etmektedir benim gözümde.Yani tanrını yok olduğu sonucuna varma için dinlere gersinme yok..Tanrının varolmasının ve bişeyler yaratmasının mantıklı bir sebebi yok ki...

Hatta bu açıdan bakıldığında mityoloji tanrıları daha bile mantıklıdır.En azından herşeyden münezzeh ve her şeye

gücü yeten varlıklar değillerdir.Dolayısıyla varolabilme olasılıkları, herşeye kadir tanrının varolabilme olasılığından daha yüksek yani..Bu soruyu sorduğun vakit cevap olarak rahatlıkla "evet ihtiyaç duyabilen,acizlikleri olabilen insanımsı bir varlıktır zeus" denebilir.

Sitelerde Paylaş
Bu soru tanrının varolmadığının en açık

işaretlerinden biridir benim için.Dinlerin kendi içindeki çelişkilerini ve saçmalıklarını kurcalamaya bile gerek yok. Dinler olmasa bile salt bu soru, tanrıyı alaşağı etmektedir benim gözümde. Yani tanrını yok olduğu sonucuna varma için dinlere gersinme yok..

Daha ne denilebilir ki...

Defalarca söylemişsizdir, Tanrı dinlerden önce gelir; önce Tanrı gelir sonra onu açıklamaya çalışan dinler; Tanrı'nın varlığı sorunluysa, yani ortada açıklanacak birşey yoksa, dinleri tartışmaya gerek bile yoktur... Balık baştan kokmuştur...

Sitelerde Paylaş

- Rabbim! Benim yaratılışımı tamamladığında, başımı Arş'ına doğru kaldırdım. Bir de ne göreyim! Arşın üzerinde "La ilahe il-lallah Muhammedu'r-Rasulullah" yazılı. Anladım ki o senin yarattıklarının en değerlisidir. Çünkü sen onun adıyla kendi adını yanyana getirdin. Yüce Allah:

- Evet seni bağışladım. O, senin zürriyetinden gelen peygamberlerin sonuncusudur. Eğer o olmasaydı, seni yaratmazdım" buyurdu,

Sadece onu yaratsaymış o zaman bize ne lüzum vardı ? Çeşit olsun diye mi yaratmış bizi ?

Sitelerde Paylaş

:)))

yani allahın haberi yok, ademin haberi var bilmem kaç yıl sonra yaratılacak olandan...allah muhammedi yaratacağından bihaber (bu nası yaratmaksa)... ona yaratacağını söyleyen, bizzat onun yarattığı (adem)... yuh diyorum başka da bişey demiyorum...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...