Jump to content

MALTHUS-DARWİN-EVRİM

Recommended Posts

Acımasızlık Teorisi:

"Fakirlere temizliği tavsiye etmek yerine tam tersi alışkanlıklara teşvik etmeliyiz. Şehirlerimizdeki sokakları daha dar yapmalıyız, daha fazla insanı evlere doldurmalıyız ve vebayı getirmeye çalışmalıyız. Ülkemizde köylerimizi durgun sulara yakın yapmalıyız, bataklıklarda yaşamayı teşvik etmeliyiz vs" (Malthus)

Theodore D. Hall, The Scientific Background of the Nazi Race Purification Program, http://www.trufax.org/avoid/nazi.html

"Belki de yüzyıllar kadar sürmeyecek yakın bir gelecekte, medeni insan ırkları, vahşi ırkları tamamen yeryüzünden silecekler ve onların yerine geçecekler. Öte yandan insansı maymunlar da… kuşkusuz elimine edilecekler. Böylece insan ile en yakın akrabaları arasındaki boşluk daha da genişleyecek. Bu sayede ortada şu anki Avrupalı ırklardan bile daha medeni olan ırklar ve şu anki zencilerden, Avustralya yerlilerinden ve gorillerden bile daha geride olan babun türü maymunlar kalacaktır." (Darwin)

Charles Darwin, The Descent of Man, 2. baskı, New York, A L. Burt Co., 1874, s. 178

"Marksizm, Darwinizm'in sosyal bilimlere uygulanmasıdır" (Rus komünizminin kurucusu sayılan Plekhanov)

Robert M. Young, Darwinian Evolution and Human History, Historical Studies on Science and Belief, 1980

"Darwinizm, diyalektik materyalizmin en büyük zaferidir" (Trotsky)

Alan Woods and Ted Grant. "Marxism and Darwinism", Reason in Revolt: Marxism and Modern Science, London, 1993

Sevgili Arkadaşlar;

Yukarıda alıntıladığım kısa paragraflardan yola çıkarak birkaç şey söyleyip konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

Görüldüğü üzere bilim de aynı din gibi her zaman birtakım çıkar gruplarının aleti olmuştur. Dünyada kan ve gözyaşı son sürat devam ederken hiç kimsenin benim yoğurdum beyaz demeye hakkı yoktur.

Sözü fazla uzatmayacağım, çünkü cidden güzel ve faydalı bir tartışma olsun niyetindeyim.

Sadece şu kadarını diyebilirim.

Bozgunculuk Tanrı tarafından kesinlikle yasaklanmış ve cezai müeyyideleri kuranda her zaman ağır olmuştur ve yeryüzünde fesat ve bozgunculuk çıkaranların yolları çok sert yöntemlerle kesilmiştir.

Buradan hareketle yeryüzünde bozgunculuk çıkaranlar temelinde asla ve asla dindar ya da inanır, ya da dürüst ve erdemli değildir.. Aksini hiç kimse iddia edemez. Bu kişiler asla ve asla samimi bir inanır/insan olamaz, sadece din/bilim kisvesi adı altında belli izmlere/çıkarlara hizmet eden bozgunculardır/akımlardır/düşüncelerdir.

tarihinde berguzar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 177
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Görüldüğü üzere bilim de aynı din gibi her zaman birtakım çıkar gruplarının aleti olmuştur. Dünyada kan ve gözyaşı son sürat devam ederken hiç kimsenin benim yoğurdum beyaz demeye hakkı yoktur.

Doğru! Din de bilim gibi bazı çıkar gruplarının aleti olmuş olabilir..

Ama bu dinin, kendi başına da acımasız bir dünya görüşünün olmadığı anlamına gelmez.. Kuran'da bunun örnekleri çok fazladır..

Bilimde hiçbir görüş tek başına zararlı değildir.. Senin de söylediğin gibi, ancak belli çıkar gruplarının himayesine girdiği zaman zararlı ve tehlikeli olabilmektedir.. Ama din, bilim gibi değil maalesef.. Kendi başına da, hiçbir çıkar grubuna dayanmadan da bir o kadar tehlikelidir..

Sömürmek ve yoksullukla ilgili küçük bir dörtlük;

Ne denli çok Allah'a sarılırsan o denli çok umutlanırsın.

Ne denli çok umutlanırsan yaşadığın ortamdan yakınmazsın.

Ne denli çok yakınmazsan o denli çok birileri sömürür.

Ne denli çok birileri sömürürse o denli yoksulluk olur.

Yukarıdaki önermelerin hiçbiri yanlış değildir.. Hepsi tek başına doğru olduğu gibi, birbiriyle olan ilişkilelerinde de doğrudur.

Günümüzde de, sistemin devamını isteyen insanların büyük bölümü dindar insanlardır.. Çünkü dindarlar bulundukları konumdan kolay kolay yakınmazlar.. Diğer tarafı düşleyerek, her zaman bir umut kapıları vardır.. Ve bu şekilde sömürüye açık davet verirler.

Bu olayın bir boyutu.

Kuran'daki tehlikeli ayetleri ise saymaya gerek bile yok.. Sizin Allah'ınız o ayetleri oraya neden yerleştirdi?? Bazılarımız imtihanı geçemesin diye mi?? Din adına yapılan bunca katliama rağmen!!!!

Ayrıca Sosyalizm'le ilgili olan iki alıntıyı, neden oraya koyduğunu anlamadım.. Elbette bütün siyasi akımlar, belli başlı bilimsel teorilerin uygulanma alanlarıdır.. Bir bilimsel teoriye dayanmayan siyasi görüş veya ekonomik model yoktur.. Sosyalizm'in de bilimi kullanması yanlış bir şey değildir.. Doğruluğunu sınamak adına bir yoldur.

Sitelerde Paylaş

bilm çıkar gruplarının eline geçememiştir.

bilim çıkar grupları tarafından kullanılmıştır, suistimal edilmiştir.

dininse pek ala kendisi çıkar gruplarının varlıklarını idame ettirdikleri bir kurumdur.

kendi halinde bir inanana dinin elbette faydaları olabilir.

ama dinin götürüsü dinin getirisinden çok daha fazladır.

ve maalesef dinlerin bu yönünü köreltmek çok mümkün olmamaktadır.

çünkü dinin bu yönü naslarla da desteklenmektedir.

oysa bilim çok daha kolayca ilk bahsettiğimiz çıkar gruplarının suistimalinden kurtarılabilir.

zaten sosyal darwinizm denen şey etkisini büyük ölçüde yitirmiştir.

muhtemelen bu görüşleri zayıflatan

insan denen türün ırkları arasında keskin farkların olmadığını bilimin ispat etmesidir.

Sitelerde Paylaş

Selam,

Ben de daha evvel Malthus'la ilgili şöyle bir başlık açmıştım forumda:

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=10877&st=0

Bertrand Russell Darwin’in teorisini Malthus’un kuramından esinlenerek ortaya koyduğunu söylemekte. Darwin kendisi de zaten açık açık Malthus’un “An Essay on The Principle of Population” kitabından etkilendiğini söylüyor.

Darwin’in çağdaşı olan (Darwin’den bağımsız) türlerin ‘doğal seleksiyon’ ile evrim geçirdiğini söyleyen Wallace da Malthus’un aynı eserinden etkilendiğini dile getiriyor.

Üstüne üstlük, Sosyal Darwinizm’i ortaya koyan Spencer da Malthus’tan etkilendiğini söylüyor:)

Özetle ‘doğal seleksiyon’ fikrini ilk olarak birbirlerinden bağımsız şekilde dile getiren bilim insanlarının (Spencer, Darwin, Wallace), hepsinin İngiltere’den aynı dönemde çıkmış olması gerçekten enteresan ve düşündürücüdür!

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Benim de düşüncelerimin şekillenmesinde, Epifun ve Emre'nin çok etkisi oldu..

Diyalektik Materyalizm'in, doğu dinlerinde ki İdealist evrim anlayışını çok iyi bir şekilde analiz ettiğini ve materyalist düzleme oturttuğunu gördüm..

Şimdi ben sizden etkilendim diye, İslamcı felan mı oldum?? :)

Bu ne biçim mantıktır yahu.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

He işte bize okulda bunların başka teorilerini okuttular. O zaman ben bunları bilmiyordum yeni yeni öğreniyorum bu sözleride söylediklerini. Ama bu adamları varya o zamanda hiç sevmemiştim. Ne öğrettilerse he dedim geçtim. Ancak ters bişiler olduğu belli idi zaten. Al işte bunların ekonomik düzeni çatır çatır çatırdıyor şimdi. Olacağı buydu. Öyle saçmalıklar üzerine kurulu ki. Çok çeşitli yorumları takip ediyorum. Söylenenler bir daha asla eski düzenin süremeyeceği yönünde. Öyle olacak böyle olacak ama asla eskisi gibi olmayacak.

Sitelerde Paylaş

Birilerinin bilimi veya evrim teorisini kötüye kullanmaları evrimin kendisini niye bağlıyor anlamadım, yani bu konunun açılma nedenini anlamış değilim...

Bilimi kullanarak atom bombası yapan insanların olması atomlarla ilgili teoriyi bağlar mı? bakın işte atom bombası yaptılar, atom teorisi kötüdür, atomlardan uzak durun, atomlar adam olmaz diyin de tam olsun artık...

Çamaşır makinasını çamaşır yıkamak için kullanırsan kimseye zararı olma, sana da faydası olur; ama çamaşır makinasını alıp 5 katlı bir binadan birinin kafasına bırakırsan o adam ölür; çamaşır makinasını bu davranışından dolayı kınayanlar var mı aranızda??

Birilerinin bilimsel bilgileri kullanarak yaptığı kötü şeyler bilimsel bilgileri, bilimsel gerçekleri vea bilimsel teorileri bağlamaz...

Taş doğal bir oluşumdur; inananlara göreyse Tanrının yarattığı bir varlıktır; peki biri eline bir taş alıp birinin kafasına vurup öldürdüğünde, insanlar taşları başkasını öldürmek için kullanıyor der misiniz? Buna göre, insanları öldürebilen taşlar yarattığı için Tanrıya çatmanız gerekmez mi??

Sizin mantığınız bu,, gülünecek, maytap geçilecek bir mantık...

Sitelerde Paylaş
Birilerinin bilimi veya evrim teorisini kötüye kullanmaları evrimin kendisini niye bağlıyor anlamadım, yani bu konunun açılma nedenini anlamış değilim...

Bilimi kullanarak atom bombası yapan insanların olması atomlarla ilgili teoriyi bağlar mı? bakın işte atom bombası yaptılar, atom teorisi kötüdür, atomlardan uzak durun, atomlar adam olmaz diyin de tam olsun artık...

Çamaşır makinasını çamaşır yıkamak için kullanırsan kimseye zararı olma, sana da faydası olur; ama çamaşır makinasını alıp 5 katlı bir binadan birinin kafasına bırakırsan o adam ölür; çamaşır makinasını bu davranışından dolayı kınayanlar var mı aranızda??

Birilerinin bilimsel bilgileri kullanarak yaptığı kötü şeyler bilimsel bilgileri, bilimsel gerçekleri vea bilimsel teorileri bağlamaz...

Taş doğal bir oluşumdur; inananlara göreyse Tanrının yarattığı bir varlıktır; peki biri eline bir taş alıp birinin kafasına vurup öldürdüğünde, insanlar taşları başkasını öldürmek için kullanıyor der misiniz? Buna göre, insanları öldürebilen taşlar yarattığı için Tanrıya çatmanız gerekmez mi??

Sizin mantığınız bu,, gülünecek, maytap geçilecek bir mantık...

Diğerlerine de cevap vereceğim ama önce sana kısacık cevap vereceğim.

Bu bozgunculuklarını evrime bağlıyorlar bilim adı altında niye mi?

Evrim diyor ya hayatta kalan yoluna devam eder (güçlü olan zayıfı ezer)

Bu başlık gülünecek bir başlık değil, üzerinde çok düşünülecek, konuşulacak ve insanlığın içinde bulunduğu duruma ağlanılacak bir başlık, görebilirsen tabi....

Sitelerde Paylaş
Diğerlerine de cevap vereceğim ama önce sana kısacık cevap vereceğim.

Bu bozgunculuklarını evrime bağlıyorlar bilim adı altında niye mi?

Evrim diyor ya hayatta kalan yoluna devam eder (güçlü olan zayıfı ezer)

Bu başlık gülünecek bir başlık değil, üzerinde çok düşünülecek, konuşulacak ve insanlığın içinde bulunduğu duruma ağlanılacak bir başlık, görebilirsen tabi....

Bilimsel teoriler ''Nasıl''ı açıklarlar.. ''Nasıl olacağını'' değil.

tarihinde sangre tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bergüzar, iyi misin sen??

ben sana soru sordum, evrimi kötü kullanmaları evrimi niye bağlıyor dedim; soru sormama neden olan şeyleri yine cevap diye yazmışsın, ben de onu soruyorum işte, evrim teorisini kötüye kullanmaları evrimi niye bağlıyor? atom teorisini de aynı mantıkla tartışabilir misin??

evrimi niye tartışmaya dahil ediyorsun burada??? bu yazıyı yazarken ne gibi bir mesaj vermeyi amaçlıyordun?? "evrim teorisini kullanıp şöyle böyle yaptılar, evrim teorisine inanmak yanlıştır kötüdür bırakın" demeye mi getiriyorsun lafı? yani açık konuş, maksadın ne??

Sitelerde Paylaş

Darwinist materyalist görüş insanı yok olmaya mahkum, hayvandan gelişmiş bir canlı olarak görür. Bu sebeple gelişim saydığı ilerlemelere engel olacak insan topluluklarını hiç önemsemez. Hatta onların köleleştirilmelerini yada ortadan kaldırılmalarını normal sayar. Açık ve gizli terör veya savaşı hayat mücadelesinin bir parçası olarak görür. Siz büyük balığın küçük balığı yutmasının toplumsal çerçevede basit bir iş olacağını mı sandınız? O denizdeki yada doğadaki doğal avlanmaya hiç benzemez.

Berguzarın yukarıda yaptığı alıntılar bu görüşün dillendirilmesidir. Çarpıcı ve ilginçtir. Gerçekleri gözler önüne sermektedir.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Darwinist materyalist görüş insanı yok olmaya mahkum, hayvandan gelişmiş bir canlı olarak görür. Bu sebeple gelişim saydığı ilerlemelere engel olacak insan topluluklarını hiç önemsemez. Hatta onların köleleştirilmelerini yada ortadan kaldırılmalarını normal sayar. Açık ve gizli terör veya savaşı hayat mücadelesinin bir parçası olarak görür. Siz büyük balığın küçük balığı yutmasının toplumsal çerçevede basit bir iş olacağını mı sandınız? O denizdeki yada doğadaki doğal avlanmaya hiç benzemez.

Berguzarın yukarıda yaptığı alıntılar bu görüşün dillendirilmesidir. Çarpıcı ve ilginçtir. Gerçekleri gözler önüne sermektedir.

İnsan hayvandan daha gelişmiş bir canlı değil de nedir? Zekasından başka ne farkı vardır hayvandan? Gerçi bazılarında zeka olduğundan da şüpheliyim. Bütün canlılar bir dönüşüme girmeye ve yok olmaya mahkumdur. Yok olma korkularınızla materyalist görüşe bok atmaya çalışmayın.

Sitelerde Paylaş
Hooop başlık sahibi! Ortalığı gübreleyip nereye kayboldun. Gel daha alıntıladıklarını tartışacağız senle. Esas bozguncu kimmiş göreceğiz...

Sen gübrelediğim ortamda iyice bir gagalan, beslen. Akşama semirmiş olursun ya o zaman geleceğim başlığa, şimdi çok işim var. Ekmek kapısında ekmek kazanıyorum <_<

Üstelik senin tartışma üslubunu biliyorum, en son sana diyecek söz bulamıyorum deyip aşağılayıp gidiyorsun, ama bu sefer dersime iyi çalıştım, gerçi hep öyleydi ama uyarmadı demeyesin diye yazıyorum :lol:

Sitelerde Paylaş
İnsan hayvandan daha gelişmiş bir canlı değil de nedir? Zekasından başka ne farkı vardır hayvandan? Gerçi bazılarında zeka olduğundan da şüpheliyim. Bütün canlılar bir dönüşüme girmeye ve yok olmaya mahkumdur. Yok olma korkularınızla materyalist görüşe bok atmaya çalışmayın.

Tabi tabi hayvanlar sanat yapar, bilim yapar, yöntemler geliştirir, medeniyetler kurar, evreni araştırır, ölümü bilir, ölünce nolucak diye merak eder, Tanrıyı arar, v.s. v.s. Bu kadarlık bir zeka farkı vardır aramızda. Akıl hayvanda yokmuş ne gam. Akılda zekanın biraz gelişmiş halidir zaten. İnsandaki derin hisler ve sezgiler sanrıdır.

Sende zıpçıktısın zaten. İki yokluk arasında bir varlıksın. Nasıl oluyorsa artık? Maddenin kökeni olan enerjinin nasıl var olduğu nereden geldiği sorusunun hiçbir önemi yoktur. O cevaplanmasa da olur. Ne halt etmeye dönüşüp durduğu ise hiç önemli değildir. Dönüşür işte yeterli bir cevaptır. Oh be. Yaşaşın ateizm. 8)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...