Jump to content

MALTHUS-DARWİN-EVRİM

Recommended Posts

Sayın Bergüzar,

Benim anlamadığım mevzu, bu insanların geleceğe dair temennileri, ya da planları bilimsel bir bulguyu nasıl çürütebiliyor?

Herhangi bir keşfi, buluşu yanlış amaçlarla kullanan insanların olması o buluşların ya da keşiflerin gerçekliğini çürütür mü?

Bir bilim adamı bilimsel bir hipotez oluştururken uzun bir süre boyunca araştırdığı şey hakkında deneyler yapar, daha sonra bu deneylerden bir çıkarım yapar; ulaştığı sonucu tekrar değerlendirir ve eğer bir açığı varsa bu sonucu geçersiz sayar.

Yani bu süreç içinde taraflı bir görüşe yer vermesine imkan yoktur, öyle birşeyi yapan kişilerin bulgularına da itibar edilmez zaten.

Bu hipotezlerin teori olarak sayılması için de saygın bilimsel çevrelerce doğruluğunun kabul edilmesi, uzun bir zaman boyunca çürütülememesi gerekir.

Kimse körü körüne bağlanmaz bilimsel bir teoriye. Eğer yanlışlığı kanıtlanırsa yanlış dersin, ileriye bakarsın. Bir bilimsel teorinin yanlışlanması bilimi bağlamaz. Kaldı ki şu yazdıklarınız en azından evrim teorisini yanlışlamanın yakınından bile geçemiyor (:

edit : terim hatası

tarihinde Kale180 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 177
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bergüzar, iyi misin sen??

ben sana soru sordum, evrimi kötü kullanmaları evrimi niye bağlıyor dedim; soru sormama neden olan şeyleri yine cevap diye yazmışsın, ben de onu soruyorum işte, evrim teorisini kötüye kullanmaları evrimi niye bağlıyor? atom teorisini de aynı mantıkla tartışabilir misin??

evrimi niye tartışmaya dahil ediyorsun burada??? bu yazıyı yazarken ne gibi bir mesaj vermeyi amaçlıyordun?? "evrim teorisini kullanıp şöyle böyle yaptılar, evrim teorisine inanmak yanlıştır kötüdür bırakın" demeye mi getiriyorsun lafı? yani açık konuş, maksadın ne??

Evrimi niye dahil ettim biliyormusun sevgili arkadaşım,

Evrim teorisi artık o kadar basite indirildiki bu ideolojiler yüzünden, kısaca şu demeye getirildi.

Baskın genlerin diğer genleri elimine ederek yoluna devam etmesi, kısaca evrim bu olarak kafalara sokulmaya başlandı. Elbet bilime gölge düşürmemesi lazım bu ideolojilerin ama maalesef acımasız dünyada işler böyle yürümüyor.

Benim boyum 1.50 ve 100 liram var, 1.80 boyundaki birinin bu parayı benden ondan daha güçsüz olduğum için zorla aldığı bir dünyada yaşıyor. O benden fiziken güçlü diye buna hakkı var mı? Elbet bu çok basit bir örnek, hukuk kuralları vs diyeceksin ama örneğin boyutu büyüdükçe şiddeti ve ulaştığı kitle de o kadar büyüyor.

Asla evrim teorisini bilmeyin, ona inanmak kötüdür vs demiyorum bu çok açık zaten. Sadece bilim birtakım ideolojilere alet ediliyor. Üstelik burada belki Tanrıdan söz ettim ama şimdilik Tanrıyı devre dışı bırakalım ve bu ideolojiler üzerinden tartışmamıza devam edelim. Eğer bu konu Tanrı ve din konusuna çekilirse istediğim tarzda verimli bir tartışma olmaktan çıkacak.

başlantı, şimdi de motorcunun ağzından konuşmaya başladın.

gerçekler acıdır, acı diye gerçek söylenmemeli mi?

ayrıyeten darwin öngörülerini söylemiştir.

gelin zayıfları ellerimizle yok edelim dememiştir.

darwinizmin kaynağı darwinin görüşleri olsa da

darwin gelin zayıfları yok edelim dememiştir.

çok sevdiğini söylediğin gazi de

geri kalmış ulusların uygarların ayakları altında ezilmeye mahkum olduğunu söylemiştir.

bu arada komünizmin hiç bir fraksiyonu insanları birbirinden ayırmaz ve zayıfları da yok edelim demez.

bunu yapanlar faşistlerdir.

bazı şeyler acı da olsa kaçınılmazdır.

ama bu bizzat bu işi biz kendi ellerimizle yapalım demek değildir.

şu gerizekalı sahtekar motorcudan beslenmeyi kesin,

kendinize saygınız olsun.

sosyal darwinizm zaten artık doğru düzgün kabul bulan bir yaklaşım değildir.

çünkü bilimsel çalışmalar insan türünün ırkları arasında kayde değer farklar olmadığını göstermiştir.

bu durumda hala darwinizm tehdidi üzerinde evrim kuramını yıpratmaya çalışanlar

alçaktırlar, onun bunun çocuklarıdırlar.

bu yalana kanıp enayi durumuna düşmeyin.

Murtedim,

Elbet Darwin gelin zayıfları el birliği ile ezelim dememiştir ama bilimi kullanarak bu kendini güçlü! sananlar kendi ideolojilerine bilim kılıfını giydirerek zulüm ve bozgunculuğun yolunu açmışlardır. Ha bu insan var olduğundan beri var, bozgunculuk. Sadece son yüzyıl kavramları şu an tartışdığımız, çünkü evrim teorisi buna güzel bir kılıf ve bu bilgi bizim için geçmişten daha taze.

Gazinin söylediği aynı şey değil.

Ve son kez söylüyorum, ben ne pozitif bilime ne de evrim kuramına karşıyım. Sadece bilim alet edilerek zulüm var dünyada, bunu tartışalım ve insan daha mutlu ve huzurlu yaşar bunun yollarına bakalım...

Evet alet edilmiştir desek ne kazanacaksın?Bu bilime bir şey kaybettirmez bilim sürekli değişir hatta kazandırır da diyebiliriz.Din de öyle değildir,din gelişim ve değişim göstermez.Bu yüzden de dinciler alet edenli savunur ya da destek çıkarak kendilerini de alet ederler birilerinin eline.

Ayrıca bu konuyu tartışmak için başlığı açan kimselerin ilk önce başlıkta ''bari'' içlerindeki yobazı çıkarmaları gerekir.Çıkarın ki rasyonel düşünebilin.

Eğer yapmazsanız bu adamları zaten ben sevmemiştim dersiniz, tartışmada b*k olur kalır.

Yanlış bildiğiniz ya da ısrarla kabul etmediğiniz şey şu sevgili arkadaşım.

Olması gereken arı-duru din bilimle paralellik gösterir, çünkü önem verdiği akıldır ve akıl vahiyden üstündür. Bu yüzden tek başına dinleri kullananlar insana zulüm etti dersek haksızlık ederiz.

İnsana zulüm edenler, yeryüzündeki bozguncular yüzyıllardır bilimi ve dini kullanmışlardır.

Bu forumda dinler zaten çokca tartışılıyor bu anlamda, biraz da bilim bakımından tartışalım istedim o kadar. Bilime ve evrime bakışımı zaten yukarıda defalarca açıkladım. <_<

Herkeslere,

Sevgiler...

Selamlar...

Sitelerde Paylaş
Sayın Bergüzar,

Benim anlamadığım mevzu, bu insanların geleceğe dair temennileri, ya da planları bilimsel bir bulguyu nasıl çürütebiliyor?

Herhangi bir keşfi, buluşu yanlış amaçlarla kullanan insanların olması o buluşların ya da keşiflerin gerçekliğini çürütür mü?

Bir bilim adamı bilimsel bir hipotez oluştururken uzun bir süre boyunca araştırdığı şey hakkında deneyler yapar, daha sonra bu deneylerden bir çıkarım yapar; ulaştığı sonucu tekrar değerlendirir ve eğer bir açığı varsa bu sonucu geçersiz sayar.

Yani bu süreç içinde taraflı bir görüşe yer vermesine imkan yoktur, öyle birşeyi yapan kişilerin bulgularına da itibar edilmez zaten.

Bu hipotezlerin teori olarak sayılması için de saygın bilimsel çevrelerce doğruluğunun kabul edilmesi, uzun bir zaman boyunca çürütülememesi gerekir.

Kimse körü körüne bağlanmaz bilimsel bir teoriye. Eğer yanlışlığı kanıtlanırsa yanlış dersin, ileriye bakarsın. Bir bilimsel teorinin yanlışlanması bilimi bağlamaz. Kaldı ki şu yazdıklarınız en azından evrim teorisini yanlışlamanın yakınından bile geçemiyor (:

edit : terim hatası

Sevgili arkadaşım,

Ben anlatma özürlümüyüm, anlatamıyor muyum net olarak düşüncemi.

Ben ne pozitif bilime, ne de evrim teorisine karşıyım, lütfen iletilerimi dikkatli okuyun.

Atom bombasını icat eden kişi milyonlarca insanın öleceğini bile bile mi icat etti, cevabınız evet ise o bilimi yapan soysuzun teki bana göre. Ama sırf iyi niyetle bilim adına yaptıysa, bu bomba ile insanları katledenler soysuz. Aradaki farkı sanırım çok net ortaya koyabildim.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Başlık sahibinin bütün hayatı bu forum değil, müsait oldukça geliyor zaten foruma ve şimdi okuyor başlığını cevaplarını yazacak.

Alıntıladığım yazıların nerelerde yazdığını takip etmiyorum, kaynaklarını verdim, internetten buldum. İngilizce biliyorsun sen, bu adamlar bu lafları dememiş ise ben bilmediğim ingilizcem ile yanlış alıntılar yaptım diye özür dileyeceğim. Ama öncelikle bu iletime cevap istiyorum senden crow.

Başlıkta yazılanlarla ve alıntıladıklarım ile ilgili yazımı bu akşam yazacağım...

İlk olarak, sahtekârlık etme!

Bu alıntılar Harun Yahya sitelerinden mi değil mi onun cevabını ver!

İkincisi Malthus'un tespitlerini ve görüşlerini ayrı ayrı kefelere koyacaksın. Diğer alıntılarda bozgunculukla ilgili ne gördüğünü söyle. Evrim teorisi ile diyalektik materyalizmin örtüştüğünü söylemenin neresi bozgunculuk?

Üçüncüsü, Mustafa Kemal hakkında ne düşündüğünü kısaca yaz buraya.

Sitelerde Paylaş
Sevgili arkadaşım,

Ben anlatma özürlümüyüm, anlatamıyor muyum net olarak düşüncemi.

Ben ne pozitif bilime, ne de evrim teorisine karşıyım, lütfen iletilerimi dikkatli okuyun.

Atom bombasını icat eden kişi milyonlarca insanın öleceğini bile bile mi icat etti, cevabınız evet ise o bilimi yapan soysuzun teki bana göre. Ama sırf iyi niyetle bilim adına yaptıysa, bu bomba ile insanları katledenler soysuz. Aradaki farkı sanırım çok net ortaya koyabildim.

Sevgiler...

Nikahsız akit dediğin ne demek oluyor öyleyse?

Hiç kıvırmaya çalışma burada resmen bu bilimsel teorilerin ve tezlerin belirli amaçlar için ortaya atıldığını savlamaya çalıştın, baltayı taşa vurdun!

Sitelerde Paylaş
İlk olarak, sahtekârlık etme!

Bu alıntılar Harun Yahya sitelerinden mi değil mi onun cevabını ver!

İkincisi Malthus'un tespitlerini ve görüşlerini ayrı ayrı kefelere koyacaksın. Diğer alıntılarda bozgunculukla ilgili ne gördüğünü söyle. Evrim teorisi ile diyalektik materyalizmin örtüştüğünü söylemenin neresi bozgunculuk?

Üçüncüsü, Mustafa Kemal hakkında ne düşündüğünü kısaca yaz buraya.

Sahtekarlık yapmıyorum, benimle bir daha bu tarz konuşma bu bir.

Bu alıntılar bir arkadaşımdan mail olarak geldi, bir takım başka yazılar ile birlikte, uygun bulduğum kısımlardan başlığı açtım ve başlığı açma amacımı da defalarca yazdım...

2. soruna cevaplar geldikçe zaten görüşlerimi yazıyorum ve gece uzun yazmaya devam edeceğim <_<

3. Mustafa Kemal hakkındaki düşüncelerimi söyleyim.

Bulunduğu günlerde ve şartlarda gerçekten müthiş bir liderdi, olması gereken gibi davrandı. M. Kemal ile ilgili olumlu ve olumsuz bir sürü bakışı var. Benim için put değil ama bu ülke için o günün şartlarında ve bugünün şartlarında henüz onun üstüne lider yok <_<

Sitelerde Paylaş
Nikahsız akit dediğin ne demek oluyor öyleyse?

Hiç kıvırmaya çalışma burada resmen bu bilimsel teorilerin ve tezlerin belirli amaçlar için ortaya atıldığını savlamaya çalıştın, baltayı taşa vurdun!

Tam tersi canım,

Bilimsel tezlerin zorla ideolojilerle evlendirildiğini/evlendirilmeye çalışıldığını savlıyorum...

Ha komünist ya da sosyalist liderlerden alıntı yaptım, ama bunların faşist/kapitalist/emperyalist versiyonları da var, istersen onları da getireyim buraya...

Sitelerde Paylaş
Yanlış bildiğiniz ya da ısrarla kabul etmediğiniz şey şu sevgili arkadaşım.

Olması gereken arı-duru din bilimle paralellik gösterir, çünkü önem verdiği akıldır ve akıl vahiyden üstündür.

Herhangi bir insan kelamı nasıl vahiyden üstün olabilir?

Eğer vahiyi yollayan kişi ebedi güce sahip bir varlıksa, bu vahiyi sorgulamak bile gereksiz bir eylem olur, hatta yaygın olarak "günah" olur. İslamda da bu böyledir.

Herhangi bir vahiye aklınız yatmadığı zaman, en basitinden meleklere, cinlere inanmadığınız zaman sizin aklınız buna karşı çıkıyor demektir. Öyleyse bu vahiy yalan mıdır?

Dinin özelliği dogmatik olmasıdır. Bu da dinsel bilgiyi olduğu gibi kabul etmenizi gerektirir.

Eğer siz din konusuna, ben dinin kitabını okurum, benim hayat felseme paralellik gösteren, iyi yöndeki öğütlerini kullanırım derseniz; dine bütünüyle inanmamış olursunuz, bu da o dinin "mükemmel" "ilahi" bir din olması ile çelişmez mi?

Bu yüzden tek başına dinleri kullananlar insana zulüm etti dersek haksızlık ederiz.

İnsana zulüm edenler, yeryüzündeki bozguncular yüzyıllardır bilimi ve dini kullanmışlardır.

Elbette bunun suçlusu dini kullanarak çıkar elde eden, ya da tam anlamıyla yobaz olan kişiliklerdir.

Ancak bu duruma yol açan da dinin ta kendisi. Dini bilgi yukarıda da belirttiğim gibi sorgulanıp reddedilemez, böyle birşeyi yaparsanız o dine mensup değilsiniz demektir, çünkü dinin verdiği direktifi reddediyorsunuz.

Dünyanın yuvarlaklığı çok klişe bir örnek belki ama, bunun dışında her türlü bilimsel gelişmeye dini baskı uygulanmıştır geçmişte. Ancak bu bulgular reddedilemeyecek boyuta vardığında kabul etmek zorunda kalmıştır din kurumu bu bulguları.Şu anda da evrim teorisi üzerine uygulanıyor.

Evrim teorisinin hatalı olup olmaması zerre kadar önemli değil, eğer hatalıysa elde edilecek bulgular bunu ortaya koyar zaten. Bilime güvenen bir insan hiç bir teoriye bir "din" muamelesi yapmaz zaten. Yapanlar işi saptırmış demektir. Üstte de söylediğim gibi bilim kendini sürekli yeniler, eleştirir dinin yöntemiyle tamamen farklı olarak.

Sitelerde Paylaş
Sahtekarlık yapmıyorum, benimle bir daha bu tarz konuşma bu bir.

Bu alıntılar bir arkadaşımdan mail olarak geldi, bir takım başka yazılar ile birlikte, uygun bulduğum kısımlardan başlığı açtım ve başlığı açma amacımı da defalarca yazdım...

2. soruna cevaplar geldikçe zaten görüşlerimi yazıyorum ve gece uzun yazmaya devam edeceğim <_<

3. Mustafa Kemal hakkındaki düşüncelerimi söyleyim.

Bulunduğu günlerde ve şartlarda gerçekten müthiş bir liderdi, olması gereken gibi davrandı. M. Kemal ile ilgili olumlu ve olumsuz bir sürü bakışı var. Benim için put değil ama bu ülke için o günün şartlarında ve bugünün şartlarında henüz onun üstüne lider yok <_<

-Konuşma tarzıma ben karar veririm.

-Yazmaya şimdiden başlasan iyi edersin çünkü çok canın yanacak.

-Medeni olmayan milletler, medeni milletlerin ayakları altında ezilmeye mahkumdur. (M. Kemal Atatürk)

Bu özlüsözün, Darwin'in söylediklerinden farkını güzelce açıkla bakalım.

Sitelerde Paylaş
Tam tersi canım,

Bilimsel tezlerin zorla ideolojilerle evlendirildiğini/evlendirilmeye çalışıldığını savlıyorum...

Ha komünist ya da sosyalist liderlerden alıntı yaptım, ama bunların faşist/kapitalist/emperyalist versiyonları da var, istersen onları da getireyim buraya...

Siyasi bir akımı inşa ederken bilimsel verilerden faydalanılmayacak da ne yapılacak? Popomuzdan doktrin mi uyduracağız? Elbette iktisadi, sosyolojik ve hatta matematiksel temelleri olan bulgularla referans göstermemiz gerek. "Bak arkadaşım, durum böyle böyle, bu yüzden böyle böyle yapmak lazım" diyeceğiz. Bu kaçınılmaz bir şey. Fakat bu bilimsel verilere hiç bir zaman gölge düşürmez. Yerçekimi hâlâ yerçekimidir, momentum da momentum. Bunların buraya yapıştırılmasında resmen artniyet var.

Sitelerde Paylaş

thecrow, bu kadar üstelemenin bir anlamı yok bence. Bergüzar için söylemiyorum bunu ama her insan yanılabilir, düşüncelerinin doğru olmadığını farkedip farklı şeyler düşünebilir.

Forumların amacı budur zaten. Böyle düşmanca bir tavır takınarak fikirlerini değiştirmeye çalıştığımız kişiyi aslında kendi görüşlerimizden uzaklaştırmış oluruz yalnızca.

Sitelerde Paylaş
Herhangi bir insan kelamı nasıl vahiyden üstün olabilir?

Eğer vahiyi yollayan kişi ebedi güce sahip bir varlıksa, bu vahiyi sorgulamak bile gereksiz bir eylem olur, hatta yaygın olarak "günah" olur. İslamda da bu böyledir.

Herhangi bir vahiye aklınız yatmadığı zaman, en basitinden meleklere, cinlere inanmadığınız zaman sizin aklınız buna karşı çıkıyor demektir. Öyleyse bu vahiy yalan mıdır?

Dinin özelliği dogmatik olmasıdır. Bu da dinsel bilgiyi olduğu gibi kabul etmenizi gerektirir.

Eğer siz din konusuna, ben dinin kitabını okurum, benim hayat felseme paralellik gösteren, iyi yöndeki öğütlerini kullanırım derseniz; dine bütünüyle inanmamış olursunuz, bu da o dinin "mükemmel" "ilahi" bir din olması ile çelişmez mi?

Elbette bunun suçlusu dini kullanarak çıkar elde eden, ya da tam anlamıyla yobaz olan kişiliklerdir.

Ancak bu duruma yol açan da dinin ta kendisi. Dini bilgi yukarıda da belirttiğim gibi sorgulanıp reddedilemez, böyle birşeyi yaparsanız o dine mensup değilsiniz demektir, çünkü dinin verdiği direktifi reddediyorsunuz.

Dünyanın yuvarlaklığı çok klişe bir örnek belki ama, bunun dışında her türlü bilimsel gelişmeye dini baskı uygulanmıştır geçmişte. Ancak bu bulgular reddedilemeyecek boyuta vardığında kabul etmek zorunda kalmıştır din kurumu bu bulguları.Şu anda da evrim teorisi üzerine uygulanıyor.

Evrim teorisinin hatalı olup olmaması zerre kadar önemli değil, eğer hatalıysa elde edilecek bulgular bunu ortaya koyar zaten. Bilime güvenen bir insan hiç bir teoriye bir "din" muamelesi yapmaz zaten. Yapanlar işi saptırmış demektir. Üstte de söylediğim gibi bilim kendini sürekli yeniler, eleştirir dinin yöntemiyle tamamen farklı olarak.

Kuranda sık sık vurgulanan bir ibare vardır sevgili arkadaşım, 'hiç akıl etmezmisiniz, hiç düşünmez misiniz' der. Bu da vahiy gerçeğinin ancak ve ancak saf ve temiz bir akılla kavranacağının göstergesidir.

Kuran'a bakınca ben meleklerin koca koca kanatlı bişeyler olduklarını, cinlerin de görünmeyen ama insanın etrafında zıp zıp zıplayan ecüş bücüş varlıklar olduğunu görmüyorum. Bu kavramlar şu anda insan algısının dışında birşeylerin de var olduğunu bize gösteriyor o kadar. Buna belki enerji de diyebiliriz, bilemiyorum ama dediğim gibi sizin algıladığınız anlamda kuran bunu demiyor,bunu iyi biliyorum.

Sizin söylediklerinizi gelenekciler-hadis dini inanırları söyler, bizim ve kuranın onlarla işi yoktur. Kuran var olan gerçekleri gözler önüne serer, insan aklını esas tutar ve insan aklının almayacağı birşeyi istemez. Kuranın tek mesajı vardır tüm insanlığa, dürüst ve erdemli olun, ölcülü ve dengeli yaşayın, bu kadar. Onun dışında cihadı savaşmak anlarsak, kafirleri dost edinmeyin ayetini onların öldürün anlarsak o zaman haksız ve taraf tutan bir Tanrı kavramı ortaya çıkar ki böyle bir Tanrı olamaz, zaten böyle bir varlığa da Tanrı denmez.

Ama konumuz bu değil, konumuza dönersek biliminde aynı din gibi nasıl çarpıtılarak insanları sömürmek adına neler yaptığını ortaya koyarsak, herkes için faydalı bir tartışma olacaktır.

-Konuşma tarzıma ben karar veririm.

-Yazmaya şimdiden başlasan iyi edersin çünkü çok canın yanacak.

-Medeni olmayan milletler, medeni milletlerin ayakları altında ezilmeye mahkumdur. (M. Kemal Atatürk)

Bu özlüsözün, Darwin'in söylediklerinden farkını güzelce açıkla bakalım.

O zaman benim konuşma tarzıma da itirazın yoktur, hırçın çocuk seni <_<

Canım yanmaz meraklanma, ben acılarımı kendim tedavi etmeyi öğreneli çok oluyor, bana dokunmaz senin yazacakların. Küçüksün,daha büyüyeceksin, dikkat et hayat seni acıtmasın, üzülürüm çünkü...

Gelelim Atatürkün sözüne.

Bir film izlemiştim bir zamanlar, eminim sende bilirsin, 'Tanrılar çıldırmış olmalı'

Adı üstünde film işte ama biraz irdelemek istiyorum. Gelen medeniyet afrikadaki o kabileyi mutsuz etmişti. Onlar istiyormu acaba cep telefonu kullanmayı vs, böyle bakmak lazım. Cep telefonu kullanmayan adama medeniyetsiz deme hakkımız yoktur, medeniyet dediğimiz insanın insana nasıl davrandığı ile direk alakalıdır. Mesela bu başlık senin canını sıktığı için sen bana şu an az medeniyetli davranıyorsun diyebilirim kısaca...

Epifun güzel bir noktaya temas etmiş, aynı anda birbirinden habersiz bir şekilde İngilterede birtakım görüşler çıkmış. İngiltere kim, güneş batmayan imparatorluk, medeni olmayan! doğuya medeniyet götüreceğim martavalları ile o insanları sömürgesi edinmiş, bunun adını da size medeniyet diye belletmişler.

Atatürkün ise bu sözü asla ve asla bu tarz söylediğini düşünmüyorum. Öyle olsa idi Türkiyenin de bu tarz eylemleri olurdu gibime geliyor, zira bizde bazı kesimlerde Atatürk bir put!, hala dokunulmazlığı var biliyorsun. Bu bağlamda medeniyet kavramının çok iyi irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum, sen yapabilirsin bunu bence...

Darwine gelince, belki bu sözü gerçekten kendi bilgi ve algısıyla doğayı inceleyip gördüğü gerçeği iyi niyetle söyledi ama bu söz üzerinden insanlar sömürülüyor. Eğer bu sözü Darwin bu sömürgeye çanak tutacak şekilde söylediyse Darwinde bana göre soysuzun teki.

Gelelim işin komünizm, sosyalizm kısmına.

Rusyada ve diger ülkelerdeki bu tür akımlara baktığımız zaman, eşitlik ve adaletten, haktan-emekten-özgürlükten bahseden hiçbir lider ülkede var olan hiçbir sarayı yıkmamıştır, kralları devirdikten sonra o saraylara çekilmiş söylem değiştirerek aynen onlar gibi davranmaya başlamıştır, devrim ancak kanla olur diyerek binlerce insanın canına kıymıştır. Çıkar uğruna savaştan ne farkı vardır bunun peki. Herkes gücü eline geçirmek için kendi kuralını koymuş, güçlü olunca da zaten doğada da böyle değilmi mirim, büyük balık küçük balığı yutmuyor mu diyerek viskilerini-romlarını-votkalarını yudumlamışlardır.

Sonra bu liderler kendilerinden daha güçlülerin eline geçince de öldürülmüş ve sanal kahraman ilan edilerek bu akımın insanlar tarafından bilinçsizce desteklenerek yine insanlar sömürülmeye devam edilmiştir ve hala da edilmektedir.

Siyasi bir akımı inşa ederken bilimsel verilerden faydalanılmayacak da ne yapılacak? Popomuzdan doktrin mi uyduracağız? Elbette iktisadi, sosyolojik ve hatta matematiksel temelleri olan bulgularla referans göstermemiz gerek. "Bak arkadaşım, durum böyle böyle, bu yüzden böyle böyle yapmak lazım" diyeceğiz. Bu kaçınılmaz bir şey. Fakat bu bilimsel verilere hiç bir zaman gölge düşürmez. Yerçekimi hâlâ yerçekimidir, momentum da momentum. Bunların buraya yapıştırılmasında resmen artniyet var.

Bu başlık art niyetle açılmamıştır. Bu başlık hepimizin neye inanırsak ya da inanmazsak, insan olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Ve insanın en güzeline, en iyisine hakkı vardır ve her insan bu hakka aynı oranda sahiptir, bunu gözlere sokulmak için açılmıştır bu başlık....

Haydaa... 15 dakkalık ciğerin varsa ne gidersin deplasmana...

Ya ya sorma ciğerim o kadar, haddini aşma olur mu?

Benim bu forumdan çok daha ciddi sorumluluklarım var, bir anneyim herşeyden önce ve hesap sorar gibi konuşmaktan vazgeç. Ben hesap verecek olsam kocamı boşamazdım ulen :lol::lol::lol:

Medeniyeti az bir afrikalı idi o ve vallahi sen kadar dırdır etmiyordu, adama yazık mı ettim ne :crazy:

thecrow, bu kadar üstelemenin bir anlamı yok bence. Bergüzar için söylemiyorum bunu ama her insan yanılabilir, düşüncelerinin doğru olmadığını farkedip farklı şeyler düşünebilir.

Forumların amacı budur zaten. Böyle düşmanca bir tavır takınarak fikirlerini değiştirmeye çalıştığımız kişiyi aslında kendi görüşlerimizden uzaklaştırmış oluruz yalnızca.

Üstelemiyor, baskın olmaya çalışıyor, büyük balığı oynuyor <_<

Kale180, Bergüzar ablayı tanıyorum merak etme... Onun beklentilerini karşılıyorum şu an.

Ah canım sen benim beklentilerimi nerden bilecen de kaldı ki cevap verecen :lol:

Sitelerde Paylaş
Kuranda sık sık vurgulanan bir ibare vardır sevgili arkadaşım, 'hiç akıl etmezmisiniz, hiç düşünmez misiniz' der. Bu da vahiy gerçeğinin ancak ve ancak saf ve temiz bir akılla kavranacağının göstergesidir.

Kuran'a bakınca ben meleklerin koca koca kanatlı bişeyler olduklarını, cinlerin de görünmeyen ama insanın etrafında zıp zıp zıplayan ecüş bücüş varlıklar olduğunu görmüyorum.

İyi de o zaman siz görmek için kurana bakmıyorsunuz ki!

Fâtιr 35:1 - Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler kılan Allah'a mahsustur. O, yaratmada dilediği kadar artırır. Gerçekten Allah her şeye kâdirdir.

Siz kafanızda oluşturduğunuz islamdan farklı bir şeye inanmaya başlamışsınız.

Sitelerde Paylaş
İyi de o zaman siz görmek için kurana bakmıyorsunuz ki!

Fâtιr 35:1 - Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler kılan Allah'a mahsustur. O, yaratmada dilediği kadar artırır. Gerçekten Allah her şeye kâdirdir.

Siz kafanızda oluşturduğunuz islamdan farklı bir şeye inanmaya başlamışsınız.

Sevgili kodoman;

Kanatlı şeyler ne yapar, uçar değil mi? Yani biz insan gibi değil, buradan hareketle ben meleklerin senin söylediğin gibi olduğunu düşünmoyurum. Dediğim gibi enerji olma ihtimali çok yüksek, ben böyle bakıyorum ve kuranda bunu görüyorum. Üstelik biz kuranı ayet ayet okuyup ayet ayet algılamayız, bütün bakarız...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Bunun diğer ismi; ''Biz ayetlerin bazılarını kafamıza göre yok sayarız''dır :)

Asla, hiçbir ayeti yok sayamayız, böyle bir hakkımız yoktur, düşüncemiz bile yoktur.

Dünyayı ve insanı boş ve objektif bir zihinle tanımadan, kuranın mesajına ulaşmak biraz zor, senin de böyle düşünmen çok normal sangreciğim.

Ama bu konu çok gerekli ve tartışılması gerekir, lütfen devam edelim olur mu?

Tanrıyı bu konunun dışında tutarsak daha sağlıklı olur...

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
Epifun güzel bir noktaya temas etmiş, aynı anda birbirinden habersiz bir şekilde İngilterede birtakım görüşler çıkmış. İngiltere kim, güneş batmayan imparatorluk, medeni olmayan!

Güneş batmayan imparatorluk İngiltere değil japonya'dır. Japonya güneş imparatorluğu idi karıştırdım.

İngiltere'nin medeniyet olup olmadığına dair kullandığınız medeniyet ölçer ise fazlasıyla yamuk.

Antik Mısır, Antik Yunanistan, Maya, Aztek, Roma, Muhammed, Dört Halife, Emevi veya Abbasi yönetimindeki Arap İslam İmparatorluğu, Osmanlı... bunlar medeniyet değil mi?

doğuya medeniyet götüreceğim martavalları ile o insanları sömürgesi edinmiş, bunun adını da size medeniyet diye belletmişler.

Medeniyetler tarihi okuyunuz.

Atatürkün ise bu sözü asla ve asla bu tarz söylediğini düşünmüyorum.

Siz de hep out-of-context düşünüyorsunuz.

Öyle olsa idi Türkiyenin de bu tarz eylemleri olurdu gibime geliyor, zira bizde bazı kesimlerde Atatürk bir put!, hala dokunulmazlığı var biliyorsun. Bu bağlamda medeniyet kavramının çok iyi irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum, sen yapabilirsin bunu bence...

Gayet basit bir kıyaslamayı zanlarınızla Atatürk'ten yana savuşturuyorsunuz. Atatürk söyleyince out-of-context oluyor, Darwin söyleyince kötü oluyor! Tercihinizi neye göre yapıyorsunuz? İşinize geldiği gibi...

Darwine gelince, belki bu sözü gerçekten kendi bilgi ve algısıyla doğayı inceleyip gördüğü gerçeği iyi niyetle söyledi ama bu söz üzerinden insanlar sömürülüyor. Eğer bu sözü Darwin bu sömürgeye çanak tutacak şekilde söylediyse Darwinde bana göre soysuzun teki.

Peki Atatürk öyle söylediyse?

Bu başlık art niyetle açılmamıştır. Bu başlık hepimizin neye inanırsak ya da inanmazsak, insan olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Ve insanın en güzeline, en iyisine hakkı vardır ve her insan bu hakka aynı oranda sahiptir, bunu gözlere sokulmak için açılmıştır bu başlık....

Bu iyilik güzellik söylemlerinizi kendi Allah'ınızın ve Muhammed'in gözüne soksaydınız?

tarihinde kodoman tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sevgili kodoman;

Kanatlı şeyler ne yapar, uçar değil mi? Yani biz insan gibi değil, buradan hareketle ben meleklerin senin söylediğin gibi olduğunu düşünmoyurum.

İyi de ben düşüncelerinizden bahsetmiyorum, ben kuranın söylediklerinden bahsediyorum.

Dediğim gibi enerji olma ihtimali çok yüksek, ben böyle bakıyorum ve kuranda bunu görüyorum.

Siz bakıyor olabilirsiniz, ama kuranla alakası olmayan bir şeye bakıyorsunuz.

Üstelik biz kuranı ayet ayet okuyup ayet ayet algılamayız, bütün bakarız...

O bütün neyden oluşuyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...