Jump to content

Bu imtihan saçmalığı da nedir?

Recommended Posts

• İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben de şunu merak ediyorum: diyelim ki allah herkesi imtihan için yoktan var etti. Bir kısmı cennete, diğer kısmı da cehenneme gitti. Cehennemdekiler allaha sormaz mı: Beni yarattın şimdi de niye sonsuza kadar azap çektiriyorsun ? diye. Hem de allah insanları yarattı. Çürük olanları ayırıp neden cehenneme tıyor? Tekrardan yok etse olmaz mı? Sadist mi yoksa?

kendi ruhunu üflediği insanı allah neden yakıyor ki; kendi ruhunu yakıyor ki :blink:

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yeni mi anladın sadist olduğunu? Yok yaw,:) Cehennem yoksa bile bu katiller için bir cehennem yaratmak lazım, ama suç katilin değil. Suç katili yaratanda, işkenceciyi yaratanda, psikopatı yaratanda.

Yani kötülüklerin kaynağı Yüce Allah(c.c) tır. :D

Şer olmadan hayır bilinmez.

Sitelerde Paylaş
Şer olmadan hayır bilinmez.

CübbeliAli yalan söylediğini iyi biliyorsun. Şer olmadan bal gibi de hayır bilinir. Şu dünya çok güzel olsa, hepimiz gül gibi yaşayıp gitsek, ne katil olsa ne sübyancı, ne hırsız ne de başka birşey. Kötülüğün özlemini çok mu çekerdik?

İyinin bilinmesi için illa kötülüğün var olması mı lazım?

Sitelerde Paylaş
Abi lütfen söyleyin, hepiniz aynı fabrikanın seri üretimi misiniz nesiniz? Bir delikanlı müslüman çıkıp da yahu siz neler saçmalıyorsunuz demeyecek mi?

Yahu bak madem istedin ciddi ciddi konuşayım.

Dinlerin ve Tanrının yalan olduğunu daha en başından koşullanmış bir insana ben nasıl imtihanı anlatabilirim ?

Sen benim verdiğimi kabul edecekmisin yoksa koşullu bir şekilde beni alt etmek için taktikler mi arayacaksın ?

Kusurabakma, 3 yıldır bu forumdayım ama böyle basit bir konuyu daha hiç bir ateistin anladığını görmedim.

Zira anlayanda ateist olmuyor muş ! Çakma ateist oluyor muş !

Bu sebeple size sayfalarca cevap yazmak anlamsızdır.

Sitelerde Paylaş
Yahu bak madem istedin ciddi ciddi konuşayım.

Dinlerin ve Tanrının yalan olduğunu daha en başından koşullanmış bir insana ben nasıl imtihanı anlatabilirim ?

Sen benim verdiğimi kabul edecekmisin yoksa koşullu bir şekilde beni alt etmek için taktikler mi arayacaksın ?

Kusurabakma, 3 yıldır bu forumdayım ama böyle basit bir konuyu daha hiç bir ateistin anladığını görmedim.

Zira anlayanda ateist olmuyor muş ! Çakma ateist oluyor muş !

Bu sebeple size sayfalarca cevap yazmak anlamsızdır.

Dostum ben ateist değilim. Tanrı inancı taşıyorum. Konuş bakalım, neyi ispat edeceksin acaba?

Sitelerde Paylaş
CübbeliAli yalan söylediğini iyi biliyorsun. Şer olmadan bal gibi de hayır bilinir. Şu dünya çok güzel olsa, hepimiz gül gibi yaşayıp gitsek, ne katil olsa ne sübyancı, ne hırsız ne de başka birşey. Kötülüğün özlemini çok mu çekerdik?

İyinin bilinmesi için illa kötülüğün var olması mı lazım?

Tamam işte. Müslüman ol, Kurana göre yaşa, iki cihanda da mutlu ol. Çözüm bu kadar basit.

Sitelerde Paylaş
Ben de şunu merak ediyorum: diyelim ki allah herkesi imtihan için yoktan var etti. Bir kısmı cennete, diğer kısmı da cehenneme gitti. Cehennemdekiler allaha sormaz mı: Beni yarattın şimdi de niye sonsuza kadar azap çektiriyorsun ? diye. Hem de allah insanları yarattı. Çürük olanları ayırıp neden cehenneme tıyor? Tekrardan yok etse olmaz mı? Sadist mi yoksa?

yahu itaat söz konusu Allah"dediklerimi dinleseydin de gitmeseydin ya. ben seni serbest bıraktım hiç bir şeye mecbur etmedim dilediğin gibi yaşadın işte. sen kendi kendini cehenneme attın" dese

cennete gitmek istiyor olsaydın dediklerimi yapardın ama sen beni kökten reddettin. zor geldiği için en kolayına kaçtın dese

Sitelerde Paylaş
yahu itaat söz konusu Allah"dediklerimi dinleseydin de gitmeseydin ya. ben seni serbest bıraktım hiç bir şeye mecbur etmedim dilediğin gibi yaşadın işte. sen kendi kendini cehenneme attın" dese

cennete gitmek istiyor olsaydın dediklerimi yapardın ama sen beni kökten reddettin. zor geldiği için en kolayına kaçtın dese

Beni yaratmasaydın ulan! Bana mı sordun sanki?

Sitelerde Paylaş

* Mabed el-Cuheni (öl.80/699) iman esasları arasında “kadere iman” diye bir şeyin olmadığını savunmaktaydı. Ebuzer-i Ğıfari’nin öğrencilerindendi. Emevilere karşı gelişen muhalif söylemin ilk destekçileri arasındaydı. Emeviler Beytü’l-Mal’ın Allah’ın kendilerine bahşettiği bir nimet olduğunu, oradan diledikleri gibi harcama yetkilerinin bulunduğunu, bunun bir “kader” olduğunu, buna karşı çıkmanın ve eleştirmenin Allah’ın “yüce kaderine isyan” anlamına geleceğini söylüyorlardı. Mabed el-Cuheni ise buna karşı “Kader yoktur, olaylar oldukça bilinir” diyordu. “Emevi saltanatının Müslümanların başına bela olmasının sorumlusunun yüce Allah olamayacağını, Allah’ın önceden böyle bir kader çizmiş olmadığını, herkesin yaptığının kendine ait olduğunu ve bunların hepsinin hesabının Allah tarafından ahirette tek tek sorulacağını” savunuyordu. Mabed el-Cuheni’ye fikirlerinden vazgeçmesi ve Emevilere biat etmesi için Haccac tarafından ağır işkenceler yapıldı. Ancak o bütün bu işkencelere rağmen düşüncelerinden (şu bizim lehçede modernist mülahazalarından!) vazgeçmedi ve işkence altında 80/699 yılında şehit edildi. (İ. Yenilikçileri; a.g.c.)

Gaylan ed-Dımeşki (öl.120/737) insanın özgür iradesinin bulunduğunu, olayların önceden takdir edilmesi diye bir şeyin olmadığını, olayların oldukça bilindiğini, Allah geçmişte, şu anda ve gelecekte olduğu için, yarın ne olacağının bilinmesi gibi bir özelliğin ona nispet edilemeyeceğini, çünkü onun zamandan ve mekandan münezzeh olduğunu, kula fiili yapma (istitaat) gücü verildiğini, kulun da bu güçle özgür iradesini kullanıp fiillerini yarattığını, hem kötü işleri takdir edip hem de kulun bunları işlemeye mecbur bırakılmasının muhal olacağını söylemiş, Kur’an’ın mahluk (tarihsel!) olduğunu iddia etmiştir. Emevilerin resmi yorumuna karşı çıkmak anlamına gelen bu fikirler sapıklık ve bid’at ile suçlanmış (şu bizim lehçede gayet modernist mülahazalar olarak görülmüş!) ve Emevilerin resmi fetvacısı olarak bilinen İmam Evzai’nin katl fetvası ile, önce elleri ve ayakları kesilmiş, sonra da çenesi kırılıp dilleri kesilerek işkence altında şehit edilmiştir. (a.g.e)

Hasan el-Basri (öl. 110/728) Risale ila Abdulmelik bin Mervan fi’l Kader (Abdülmelik bin Mervan’a Kader hakkında Risale) adlı Emevi sultanına yönelik mektubu ile tarihe geçmiştir. Bu mektupta Hasan-ı Basri kaderi iman esasları arasında saymaz ve önceki Mabed el-Cuheni’nin ve Gaylan ed-Dımeşki’nin savunduklarını savunur. (a.g.e) Fakat nedense bu risale pek bilinmez. Çünkü şu bizim lehçedeki “modernist mülahazalarla” doludur!

Sitelerde Paylaş
Milletin işi gücü yok, kalkıp bizi deniyor. Üstelik ne olacağını bile bile. Nedense melekler zevk u sefa içinde imtihansız hayatlarını sürdürüyorlar. Bok yemek bir insanlara ve güya cinlere düştü.

Yahu madem ne olacağını biliyorsun imtihan da neyin nesi?

Üstelik yokluktan var etmişsen kendi kriterlerine göre kötü ya da iyiyi sen yaratmışsın. Yokluktan var etme sırasında tarafsızlık nasıl sağlanır? Tabii ki sağlanamaz.

Güya ruhlar aleminde Muhammed sana ilk " Sensin Ya Rabbül Alemin" dediği için onu da en sevdiğin kulun yapmışsın.

Tabii ona onu söylettiren de sensin.

Sözün özü kendin çalıp kendin oynuyorsun. Şizofreni??? Bence teşhis budur...

Yok ya sen psikiyatrist misin? :)

Adam şizo ve onca savaşı da korkak bir kalp ile mi veriyor? :)

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

senin sınavının nasıl geçtiğini tanrıda seninle beraber izliyor...

iyi bir şey yaparsan seviniyor...

kötü bir şey yaparsan öfkeleniyor...

önceden bilse neden öfkelensin...

senin sonunun iyi olması için bir çok şans veriyor...

ama saygısızlığa devam ettiğin sürece sonunun iyi olma şansını azaltıyorsun...

tanrı sabırlıdır...

merhametlidir...

ama bir tuttu mu da kimse elinden kurtaramaz...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...