Jump to content

Bu ayeti insan yazabilir mi?

Recommended Posts

• İleti 254
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Peki ben ona yormadan şunu diyorum, bu ayetin yazıldığı dönemde dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğü biliniyor muydu?

Bilinmiyordu. O yüzden o ayeti yazan adam güneşin balçığa battığını falan da söylüyordu...

Sitelerde Paylaş
Neml Suresi 88 Sen dağlara bakar da onları donuk-durgun görürsün. Oysaki onlar, bulutların dolaştığı gibi dolaşmaktadır. Herşeyi güzel ve mükemmel yapan Allah'ın sanatıdır bu. Yaptıklarınızdan gereğince haberdardır O.

Bu ayet Mevdudi Hasan el Benna gibi 20.yy. İslam alimlerincetektonik tabakaların mağma üzerinde yüzdüğüne

kanıt olarak gösterildi.Günümüzdede aynı propagandayı yapıyorlar

Şimdi onları benim verdiğim ayetlerle karşılaştır

Yeryüzünde, onları sarsmasın diye, sabit dağlar yarattık... (Enbiya Suresi, 31)

Biz, yeryüzünü bir döşek kılmadık mı? Dağları da birer kazık? (Nebe Suresi, 6-7)

Arzda da, sizi sarsıntıya uğratır diye sarsılmaz dağlar bıraktı... (Lokman Suresi, 10)

Sitelerde Paylaş
Peki ben ona yormadan şunu diyorum, bu ayetin yazıldığı dönemde dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğü biliniyor muydu?

Muhtemelen bilinmiyordu.Kuranın hiç bir yerinde dünyanın döndüğü yazmaz zaten,Muhammed dünyanın dürülebilen bir yufka gibi olduğunu sanıyordu.Dünyanın döndüğü bilinse güneşin balçığa battığı söylenmezdi

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bilinmiyordu. O yüzden o ayeti yazan adam güneşin balçığa battığını falan da söylüyordu...

Ohaaa. dur bir dakika. Sen şimdi o dönemde Dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğü bilinmiyordu mu diyorsun yani....

Vaooovvvv.... Resmen ayet dağların yürüdüğünden bahsediyor.. Vay vay vay... Süper yaaa.

Kuran'ın içinde döneminin bilgisi dışında bir bilgi olmadığına inanmaya başlamıştım.

Sitelerde Paylaş
Muhtemelen bilinmiyordu.Kuranın hiç bir yerinde dünyanın döndüğü yazmaz zaten,Muhammed dünyanın dürülebilen bir yufka gibi olduğunu sanıyordu.Dünyanın döndüğü bilinse güneşin balçığa battığı söylenmezdi

Ben zaten o ayetin tam olarak anlaşılabileceğini sanmıyorum ki,

Hem o güneşin balçığa battığı ayeti elinizdeki tek bir argüman galiba.

Kırılmış olan bir kaç pot daha gerekir.

Hem o balçığa batan güneşin, gerçekten bir çamura batış şeklinde bir insan tarafından yazılabileceği fikrinde tutarsız ki.

Yani biri bunu diğerlerine nasıl yutturabilir. Aslında sanki bu ayet dinlendiğinde,,

hali hazırda var olan argümanlara göre yani;

'E Muhammed zaten dünyayı düz sandığına göre, demekki bunu da böle düşünmüş olmalı gibi...'

Direk bu argümanların üzerine yorum yapılıyor diye düşünüyorum. Çünkü o dönemin bilgisinden bahsedilirken hemen herkes o balçığa batan güneş ayeti koyup arkasından da 'E muhammed çünkü dünyayı düz sanıyordu' diyorlar.

Biraz sakat bence. ;)

Sitelerde Paylaş
Bu ayet Mevdudi Hasan el Benna gibi 20.yy. İslam alimlerincetektonik tabakaların mağma üzerinde yüzdüğüne

kanıt olarak gösterildi.Günümüzdede aynı propagandayı yapıyorlar

Şimdi onları benim verdiğim ayetlerle karşılaştır

Yeryüzünde, onları sarsmasın diye, sabit dağlar yarattık... (Enbiya Suresi, 31)

Biz, yeryüzünü bir döşek kılmadık mı? Dağları da birer kazık? (Nebe Suresi, 6-7)

Arzda da, sizi sarsıntıya uğratır diye sarsılmaz dağlar bıraktı... (Lokman Suresi, 10)

Tamam bu ayetler eğer sizin anladığınız gibi yüzeysel ise, bunları aynı insan nasıl yazabiliyor.

Şimdi adam biliyor dağların kazık gibi çakılı olduğunu, arkasından da diyor ki yok yok fikrimi değiştidim onlar da hareketliymiş.

Bence bu bile orada bir gariplik olduğunu ve biraz dikkat edilmesi gerektiğini gösterir.

Arkadaş o ayet resmen dağların da döndüğünü söylüyor. Bu ne ya. ;)

Sitelerde Paylaş
İnevitable üç kuruşluk aklını da bunun götüreceğini bilsem söylemezdim sana yaw... :cray:

Neml Suresi 88 Sen dağlara bakar da onları donuk-durgun görürsün. Oysaki onlar, bulutların dolaştığı gibi dolaşmaktadır. Herşeyi güzel ve mükemmel yapan Allah'ın sanatıdır bu. Yaptıklarınızdan gereğince haberdardır O.

Bulutların dolaştığı gibi diyor. Ohaaaaaa....Bulutlar gibi dolanıyorlar diyor.

Tam bir dönüş. Dünya dönüyor diyor. 3 kuruşluk aklın bunu göremed mi?

Sitelerde Paylaş
Bu ayeti genelde kıtaların tektonik hareketliliğine yorumlar islamcılar.

Sanırım arkadaş müslüman değil ama sizin teorilerinizi senden iyi biliyor.son 80 yıldır bunu savundu müslimler

1400 yıl önce Kuran tektonik hareketleri nasıl bilebildi vır vır.

Bilen bir arkadaş lütfen o dönemde dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğü biliniyor muydu bilinmiyor muydu, açıklabilir mi?

Buda nerden çıktı? Artık böylemi yorumluyolar bu ayeti?

Ne çabuk fikir değiştirdiniz?

Ama yine aynı masal;

1400 yıl önce kuran dünyanın döndüğünü nerden vır vır vır..

Sitelerde Paylaş

Bu iş biter. Arkadaşlar. :)

Dünyayı düz sanan Muhammed dağları nereye yürütüyor. :):))))

Evet demekki Kuran'da çağının dışında da bilgiler var mış demekki yanılmıyorlar mış. Benim ümidim kesilmişti ama. Güzelll..

Sitelerde Paylaş

Bulutların dolaştığı gibi diyor. Ohaaaaaa....Bulutlar gibi dolanıyorlar diyor.

Bu ayetten dünyanın döndüğünü nereden çıkardın anlamadım.Zaten islam dünyası da bu ayete bakıp dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü binlerce yıl anlayamadı,bunu keşfeden yine dinsiz bilim adamları oldu

Sitelerde Paylaş

Bu ayetin yazıldığı dönemde, bu bilgi biliniyor muydu? Bu konuda bilgili arkadaşlar bişiler yazarlarsa sevinirim.

Neml 27/87. Sûr’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler.

88. Dağları görürsün, onları hareketsiz sanırsın. Halbuki onlar bulutların geçişi gibi hareket ederler. Bunu, her şeyi sağlam ve yerli yerince yapan Allah yapmıştır. Şüphesiz O yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

89. Her kim iyi amel getirirse, ona ondan daha hayırlısı vardır. Onlar o gün korkudan emindirler.

90. Kimler de kötü amel getirirse, yüzüstü ateşe atılırlar. (Onlara), "Ancak yaptıklarınızın karşılığını görüyorsunuz" (denir.)

Görüldüğü gibi, ayetin öncesinde ve sonrasında kıyametten sözediliyor. Ayetin bağlamı, kıyamet. Kıyamet anlatılırken, anlatımın akışı kesilip, kıyamete değil olağan zamana ait bir cümle yeri yokken edildikten sonra kıyamet anlatılmaya devam ediliyorsa o zaman açık bir anlatım bozukluğu var burada. Hani bu ayet Dünya, Güneş, Ay genel olarak anlatılırken arada geçseydi, denebilirdi ki efendim kıta tektoniğine atıfta bulunuluyor. Tabi The Crow da haklı, dağlar hareket ediyor da, ovalar, yaylalar, yerinde mi duruyor?

Ayrıca bu ayette ne deniyor, kendi aranızda anlaşın önce: dağlar Dünya döndüğü için mi hareket ediyor, yoksa kıta levhaları magma üzerinde hareket ettiği için mi?

Sitelerde Paylaş
Bu iş biter. Arkadaşlar. :)

Dünyayı düz sanan Muhammed dağları nereye yürütüyor. :):))))

Evet demekki Kuran'da çağının dışında da bilgiler var mış demekki yanılmıyorlar mış. Benim ümidim kesilmişti ama. Güzelll..

dünyanın döndüğü anlamı çıkmıyor bo_kunu çıkarma. ama dağların sabit olmadığı fikri ile sabit fikrinin aynı evrensel kuranda yer alması başlı başına cinayet. rastamanın da yazdığı ayetlere dayanarak.

ama aklım şurada kaldı acaba muhammet neden dağları hareketli diye yazdı yazma gereği duydu.

tamam ya

deicide olmasa acaba lan diyecektim

tarihinde analiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu ayetten dünyanın döndüğünü nereden çıkardın anlamadım.Zaten islam dünyası da bu ayete bakıp dünyanın yuvarlak olduğunu ve döndüğünü binlerce yıl anlayamadı,bunu keşfeden yine dinsiz bilim adamları oldu

Ama bak, dağların dolanışını bulutların ki gibi diyor. Bir de biraz düşünsene, hiç bir bilgiyi doğru düzgün bilmeyen ve koskoca dağları sürekli aynı yerinde gören adam nasıl olur da dağlar da dolanıyor der.

Hem de bunu düz sandığı bir dünyada der. Naısıl yani, dünya düz ama düz dünyanın üzerinde dağları dümdüz mü yürütüyor?

Düz dünya da dağları nereye yürütüyor? Nereye gidiyor? Dünyayı düz sanıyorsa dağlar nereye gidiyor?

Sitelerde Paylaş

Emin ol bu ayetin tektonik hareketlerden bahsettiğini söyleyenler Yüzlerce makale hatta kitap yazdı ve hepside sen başka bir sonuç çıkarmana rağmen aynı senin gibi huşu hayranlık acz ve

karışımı bir tepki verdi

ulutların dolaştığı gibi diyor. Ohaaaaaa....Bulutlar gibi dolanıyorlar diyor.

Sitelerde Paylaş

Ben sana dağları anlatim.

Dağlar genellikle iki levhanın çarpışması sonucu oluşurlar. Bunun dışındada dağ oluşumları vardır.

İki levhayı basite indirgersek iki muma benzetebilirsin. İki mumu uçlarıyla çarpıştırdıgın zaman mumlar ezilirler ve yukarıya vede alta doğru genişlerler.

Alt tarafa dogru yönelen bölgeye dağ kökü deriz. Üst tarafa doğru yönelenede dağ deriz.

Kurandaki kazık ifadesinden kasıt dağ kökleri olabilir. Bu bir.

Dağlar Kuran'ın dediği gibi hem hareketlidir. Hemde sabittir. Bu iki.

Hareketlidir çünkü levhalar manto üzerinde yüzerler. Bu üç

Sabittir çünkü dağlar levhalara saplanmış vaziyettedir. Buda dört.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...