Jump to content

Evlilik, Erkek ve Kadın Üzerine Felsefi Görüşler...

Recommended Posts

• İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Devlet onaylamazsa, seks olmasın zaten :)

Kimin hangi kitabı okuyabileceğine (bkz: kitap toplatmalar) karar veren devlet, kimin kimle sevişeceğine neden karar vermesin ki? :) :p

sayaç mı takacaklar bir yerlerimize?

istediğimle sevişirim lan, devlet!

Sitelerde Paylaş
neye göre uygunsuz? ben seviştiğime göre bence uygundur, bunun kararını kim verecek lan, devlet!

Yasalara göre uygunsuz; bak mesela, 13 yaşındaki bir kızla evlenmek yasalara uygun değil, kimse de yapmıyor. Eğer sarı saçlı kızlarla, yalnız sarı saçlı erkekler birlikte olmalı diye bir yasa çıkarsa, yine kimse aksi yönde davranmamalı :D

Safsatanın allahına bak be :D

Sitelerde Paylaş
yürü beee, kim tutar seni!!!

Hem msn'de dediğim gibi, insanlar yeteri kadar rasyonel değil, o yüzden özgür irade olmamalı. Ya gidip HiV'liyle sevişirlerse? Devletin bir görevi de vatandaşın sağlığını korumak değil mi?

Bugün devletin izin vermediği kızla cinsel ilişki kuran, yarın çocuklara tecavüz eder. (Bu bir 'slippery slope' değildir) :)

Sitelerde Paylaş

Evlilik, sadece aşk varsa güzeldir. Geri kalan sadece kendini kandırmaktır, bir tür çıkar ilişkisidir.

Aşkımız, sevgimiz bitti ama hala birbirimize saygı duyuyoruz yalanına inanmayın. İnsan sevmediği biriyle aynı evde yaşamaya devam ederse, kısa süre sonra saygısı da bitecektir. Kadınlar sevmedikleri erkeğe saygı da duymazlar.

Çehov'un dediği gibi "sevmeden evlenmek, inanmadan ibadet etmek gibi alçakça bir iştir."

Sitelerde Paylaş
Evlilik, sadece aşk varsa güzeldir. Geri kalan sadece kendini kandırmaktır, bir tür çıkar ilişkisidir.

Aşkımız, sevgimiz bitti ama hala birbirimize saygı duyuyoruz yalanına inanmayın. İnsan sevmediği biriyle aynı evde yaşamaya devam ederse, kısa süre sonra saygısı da bitecektir. Kadınlar sevmedikleri erkeğe saygı da duymazlar.

Çehov'un dediği gibi "sevmeden evlenmek, inanmadan ibadet etmek gibi alçakça bir iştir."

:good: :good: :good:

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Nikahlanmadan birlikte yaşanılamaz mı? Neden nikahlanılır? ya da farklı bir şekilde soracak olursak, zina neden yasaktır/suçtur?

Nikahlanmadan gayet tabii yaşanır. Hiçbir sakıncası yok.

Size göre zina sayılıyor bu ve yasak/suç sayılıyor.

O yüzden soruları kendin gibilere sor.

Sitelerde Paylaş

Nikahlanmadan birlikte yaşanılamaz mı? Neden nikahlanılır? ya da farklı bir şekilde soracak olursak, zina neden yasaktır/suçtur?

imam nikahı seni kesiyor mu? :D

Türkiye'de suç değildir yasak değildir. Sizin akp çıkardı üstelik bunu :D Uyanda balığa gidelim.

Sitelerde Paylaş

Nikahlanmadan gayet tabii yaşanır. Hiçbir sakıncası yok.

Size göre zina sayılıyor bu ve yasak/suç sayılıyor.

O yüzden soruları kendin gibilere sor.

Ben her iki tarafa da (Allahçı ve Allahsız) soruyorum. Zira, sadece Allahçılar nikahlanmıyorlar, Allahsızlar da nikahlanıyorlar. Allahçılar'a göre neden nikahlanılmalıdır? Nikahsız yaşamanın sakıncası yok ve nikahsız da yaşanılabilir ise, Allahsızlar neden nikahlanırlar?

Sitelerde Paylaş

Ben her iki tarafa da (Allahçı ve Allahsız) soruyorum. Zira, sadece Allahçılar nikahlanmıyorlar, Allahsızlar da nikahlanıyorlar. Allahçılar'a göre neden nikahlanılmalıdır? Nikahsız yaşamanın sakıncası yok ve nikahsız da yaşanılabilir ise, Allahsızlar neden nikahlanırlar?

Herkesin kendi açıklaması vardır mutlaka, ben kendi düşüncemi açıklayayım.

Evlenmekle nikahsız yaşamak arasında hiçbir fark yok benim için. Birlikteliğe nasıl baktığınız ve yaşadığınızla ilgili bu. Evlenince kimseyi tapulu malınız gibi görmez ve o defteri de kaldırıp bir taraflara atarsanız, klasik evlilik anlayışını kapının dışında bırakır ve yaşamınızı karşılıklı olarak bildiğiniz gibi düzenlerseniz evlenmekte hiçbir sakınca yok. Biz böyle düşünüyorduk, böyle de yaşadık, yaşıyoruz.

Evlenmek biraz daha rahat etmenize neden oluyor sadece. Kadının ailesinin içi daha rahat ediyor, toplum zırvalarıya muhatap olmuyor aile vs vs.. Başka da bir esprisi yok evliliğin.

Evliliğin kesin olarak gerektiği tek yer var, o da çocuk yapmak istendiği durumlardır. Çocuk varsa kişiler evlenmeli ki çocuk rahat etsin.

Ben, evlilik ille de şarttır, evlenmeden yaşanmamalıdır diyen zihniyetle evliliği her şeye rağmen takıntılı biçimde reddeden zihniyeti eşit derecede reddediyorum. Evliliği çok abartmanın alemi yok.

İnsanlar ister evlenir ister evlenmez.. Biz iki Allahsız ailem rahat etsin diye evlendik, bir de zaten hemen çocuk yapmak istiyorduk vs.. Yoksa bana evlenme teklif etmesinin ikimiz için de önemli bir esprisi yoktu. Önemli olan birbirimizi sevmemiz, güvenmemiz ve birlikte yaşamak istememizdi.

Olayın özü budur, geri kalan balondur. İnsanlar balonun rengine filan kapılıp işin özünden uzaklaştığı için evlilik garip bir şeye dönüşüyor.

Sitelerde Paylaş

Ayrıca Allahızlar "Evlilik diye bir şey olmasın, insanlar nikahsız yaşasın, bu kurum bütünüyle bitsin" filan mı diyor?

Yok böyle bir şey. Ateist de bu dünyada yaşıyor ve gayet tabii evleniyor. Bunun dinle ilgisi yok. Dindarlardan farklı olarak insanların nikah akti olmaksızın da birlikte yaşayabilme hak ve özgürlüğü olduğunu söylüyor.

Karışılmasını aptalca buluyor ve kızıyor. Kim nasıl isterse öyle yaşar diyor, dayatmaları reddediyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...