Jump to content

Varsayalım ki bahçemizin ortasında bir delik var

Recommended Posts

Hmm bu örnek fizikçiler arasında bilindik bi örnek sanırım.

Ben kesin cevabı bilmiyorum ama sürtenme yok dersek büyük ihtimalle harmonik hareket yapacaktır. Fakat yinede emin değilim zira merkeze ulaştığı anda neler olacağını tam olarak kestiremiyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hmm bu örnek fizikçiler arasında bilindik bi örnek sanırım.

Ben kesin cevabı bilmiyorum ama sürtenme yok dersek büyük ihtimalle harmonik hareket yapacaktır. Fakat yinede emin değilim zira merkeze ulaştığı anda neler olacağını tam olarak kestiremiyorum.

Dünyanın merkezinde etrafındaki küte her yönde eşit dağıldığından çekim kuvveti sıfır olur

En yüksek çekim gücü yüzeydedir

Dünyanın merkezini merkez kabul eden dünyadan daha üçük bir küresel hacim açabilseydik dünyanın içinde onun içindede çekim alanı sıfır olurdu

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Top bırakıldığı yatayda bırakıldığı çizgisel hızını korur sanki açısal değil.

Merkeze yaklaştıkça çizgizel hızı düşer ama her noktada açısal hız aynıdır dünya ile

Hava sürtünmesi yok diyoruz tabi bu arada

Sitelerde Paylaş
Merkeze yaklaştıkça çizgizel hızı düşer ama her noktada açısal hız aynıdır dünya ile

Hava sürtünmesi yok diyoruz tabi bu arada

Neden düşsün çizgisel hızı, sürtünme de yok.

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çizgisel hız v = w.r değil mi

w açısal hız (sabit) r dönme eksenine uzaktık

r azaldıkça çizgizel hız düşer

Sen açısal hızı baştan sabit alırsan elbette çizgisel hız düşer. Bütünlüğü olan nesnelerde makara gibi makaranın her yerinde açısal hız sabittir, istediğin noktanın çizgisel hızınıda oradan bulursun. Ama dünya top örneğinde dünya ile top arasında birbirine kenetlenme gibi bir durum yok. Topa etki eden kuvvetlerin bileşkesi merkez yönünde yani çizgisel hıza dik yani yatay hızın anca yönünü değiştirebilir. Tekrar soruyorum neden çizgisel hız değişsin?

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Varsayalım ki bahçemizin ortasında bir delik var, bu öylesine garip bir delik ki bizim bahçeden başlıyor ve dünyanın tam merkezinden geçip taa karşı tarafında bitiyor.

Bahçede top oynayan haylaz çocuklardan biri de olacak iş değil ya topunu bu deliğin içine düşürüveriyor

Topa ne olur? Düşer mi merkezde durur mu, karşı taraftan uçar gider mi, tekrar geri alabilir miyiz acaba?

Bu soruyu orta okuldayken fen bilgisi öğretmeni sormuştu taa 25-30 yıl önce kimse cevap verememiştir.cevabı şu topun yanmadığını farz edersek,çekim kuvetiyle merkeze, itme kuvetiylede merkezin dışına gider gelir sonsuza kadar .

Sitelerde Paylaş
Dünyanın merkezinde etrafındaki küte her yönde eşit dağıldığından çekim kuvveti sıfır olur

En yüksek çekim gücü yüzeydedir

kenzo,

düşerken kazandığı akselerasyon topun diğer tarafa çıkmasına yeter mi?

yeterse merkeze yaklaştıkça çekim gücü sıfırlandığı için top yavaşlamayacak öbür tarafa kadar yetişecek..

peki topun akselerasyonunun yetip yetmediğini nasıl ölçerik?

Neden harmonik hareket yapsın ki..

Çekim kuvveti dünyanın merkezinde en fazladır.

Ve orada vektörel değildir.

Oraya kadar vektöreldir.

Orada vektörler birbirlerini nötralize ederler.

Top çekim kuvvetinin en güçlü olduğu dünyanın merkezinde takılır kalır..

Delik karşı tarafa uzansa da oraya geçemez.

Çünkü çekim kuvveti buna izin vermez.

çekim merkezde nasıl en fazla olur?

Sitelerde Paylaş
kenzo,

düşerken kazandığı akselerasyon topun diğer tarafa çıkmasına yeter mi?

yeterse merkeze yaklaştıkça çekim gücü sıfırlandığı için top yavaşlamayacak öbür tarafa kadar yetişecek..

peki topun akselerasyonunun yetip yetmediğini nasıl ölçerik?

İdeal şartlarda, sürtünmeyi ihmal edersen enerjinin korunumu gereği ivmesi deliğin diğer ucuna çıkmasına yeter

Dünyanın merkezine kadar hızlanır merkezden maksimum hızla geçer diğer taraftaki deliğin ucuna kadar yavaşlayarak çıkar

Klasik fizik denklemleri böyle diyor :D

Sitelerde Paylaş
Neden harmonik hareket yapsın ki..

Çekim kuvveti dünyanın merkezinde en fazladır.

Ve orada vektörel değildir.

Oraya kadar vektöreldir.

Orada vektörler birbirlerini nötralize ederler.

Top çekim kuvvetinin en güçlü olduğu dünyanın merkezinde takılır kalır..

Delik karşı tarafa uzansa da oraya geçemez.

Çünkü çekim kuvveti buna izin vermez.

Kütleçekim merkezde sıfırdır çünkü dünyanın kütlesi küresel simetrik dağılmıştır merkeze göre.

Vektörel olarak birbirini sıfırlar bütün yönlerdeki kütçekim kuvveti hacim üzerinden integral alırsan

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...