Jump to content

CAHİLLERİN OYUYLA DEMOKRASİ OLMAZ!

Recommended Posts

Bir fikre karşı fikir ileri sürmek, fikirden çok o fikrin sahibine saldırmak olmamalı.

Demokrasi, halk iradesi vs. neyse de, nerede ve hangi halkın iradesi diye sorgulanmamalı mı? Anayasasının değiştirilemez maddelerinden biri laik olan bir ülkede, "laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmiş" ve demokrasiyi "demokrasiyi yıkmak için bir amaç olarak gören" bir partinin iktidara gelmesi, gerçekten demokratik midir?

Kıçını yıkarken t.şşağına sıvayan bir angutun oyuyla, bir felsefe profesörünün oyu, gerçekten de aynı değere mi sahiptir? Şeyhinin, ağasının emri doğrultusunda oy kullanan bir hırbonun iktidardan beklentileri ile, bir ordinaryusun ki bir midir?

Demokrasi, aşırı ırkçı bir partiyi iktidara getirsin ve o iktidar, tüm azınlıklara tecavüzü meşru kılan bir takım yasalar çıkarsın; it bıyıklılar, yakaladıkları azınlık mensubunun ırzına geçsin ve "Demokrasinin nimetlerinden faydalanıyorum" desin... Şimdiki kadar güler misiniz o zaman?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir fikre karşı fikir ileri sürmek, fikirden çok o fikrin sahibine saldırmak olmamalı.

Doğaldır, demokrasi olgusundan anlaşılan şeyin sakat ve adil olmadığını savunuyoruz çünkü. IRAK ve AFGANİSYAN'a gelince aslan kesilen ''insan hakları ve demokrasi havarisi'' liberallerin tavırları bize yeterli dersler veriyor zaten.

Demokrasi, halk iradesi vs. neyse de, nerede ve hangi halkın iradesi diye sorgulanmamalı mı? Anayasasının değiştirilemez maddelerinden biri laik olan bir ülkede, "laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmiş" ve demokrasiyi "demokrasiyi yıkmak için bir amaç olarak gören" bir partinin iktidara gelmesi, gerçekten demokratik midir?

Adında her HALK geçen olgu,parti yahut hareket halkçı mı sayılmalıdır? Kavram karmaşısının ve çorbasının bizdeki kadar çorbaya döndüğü kaç toplum/ülke vardır merak ediyorum cidden?

Halkın eşitlik ve adalet taleplerini merkeze alan sivil toplum örgütlerinin, derneklerin ve vakıfların ''terörist, hain'' türünden uyduruk gerekçelerle önünün kesildiği ve demokratik siyasete katılım yollarının bazılarına açılıp bazılarının önüne TANKlar döşendiği bir ülkede hangi demokrasiden bahsediyoruz acaba?

Üstelik, eleştirdiğin partiyle teorik/iktisadi düzeyde keskin sınıfsal zıtlıkların var mı ki? Ahanda buraya yazıyorum: CHP ne kadar lailk ve solcuysa AKP de okadar islamcıdır! Bunun bir yanına statükocu kemalistleri bir yanına da liberal muhafazakar AKP'yi koy yine denklem değişmez.

Kıçını yıkarken t.şşağına sıvayan bir angutun oyuyla, bir felsefe profesörünün oyu, gerçekten de aynı değere mi sahiptir? Şeyhinin, ağasının emri doğrultusunda oy kullanan bir hırbonun iktidardan beklentileri ile, bir ordinaryusun ki bir midir?

Kenan Evren'in d.şşk.lrını sıvazlayan YÖK kışlasının paşalarıyla, CUNTA şeflerinin karşısında hazrola geçen ANDIÇ medyasıyla ve CUNTA şeflerini kollamak ve gerçek demokrasiyi katletmek dışında hiçbir işlevi olmayan statükocu/milliyetçilerin bilincinin o aşşağıladığın adamdan ne kadar farkı var?? Senin o ordinaryusların arasında KENAN EVREN' fahri öğretim üyeliği ünvanı veren HALK DÜŞMANLARI da var maalesef.

Demokrasi, aşırı ırkçı bir partiyi iktidara getirsin ve o iktidar, tüm azınlıklara tecavüzü meşru kılan bir takım yasalar çıkarsın; it bıyıklılar, yakaladıkları azınlık mensubunun ırzına geçsin ve "Demokrasinin nimetlerinden faydalanıyorum" desin... Şimdiki kadar güler misiniz o zaman?

Kendi adıma o it sürüsüyle senden daha çok mücadele veriyorum; ama sen gerektiğinde aynı itlerle benzer tezleri savunuyorsun. Benim o it sürüsüyle uzlaşmam mümkün değildir, peki ya sen? Kendini kutsal devlet fetişizminde sıyırabiliyor musun?

Yazılarım biraz sert oldu; affola, ancak şu fil dişi kulelerden bakan tavrınızı değiştirip ülkenin somut gerçekliğini daha yakından görünüz. Daha geçenlerde Mardinde katliam yaşandı; bazıları hemen töre, namus diye üfürmeye başladı; ancak, kaç kişi koruculuk gerçeği, şiddet kültürü ve bunu besleyen devlet politikalarını eleştiriyor?

Sitelerde Paylaş
Yazılarım biraz sert oldu; affola, ancak şu fil dişi kulelerden bakan tavrınızı değiştirip ülkenin somut gerçekliğini daha yakından görünüz. Daha geçenlerde Mardinde katliam yaşandı; bazıları hemen töre, namus diye üfürmeye başladı; ancak, kaç kişi koruculuk gerçeği, şiddet kültürü ve bunu besleyen devlet politikalarını eleştiriyor?

Senin Edebiyat mezunu olman konusunda yine bir şey demeyeceğim. Ancak şunu demek isterim: Sende okuma ve okuduğunu anlama sorunu var. Sırf muhalefet olsun diye saçmalamanın da anlamı yok ki!

"Daha geçenlerde Mardinde katliam yaşandı; bazıları hemen töre, namus diye üfürmeye başladı; ancak, kaç kişi koruculuk gerçeği, şiddet kültürü ve bunu besleyen devlet politikalarını eleştiriyor?" O kadar ilgini çeken bir konuyduysa, niye yazılanları okuma zahmetine girmiyorsun da, başka başlıklar altında sözünü ediyorsun? Bak bakayım, o dediğin konuda "Koruculuk sistemi" üzerine ilk kim ne yazmış.

Hani sıradan biri olsan, anlayışla karşılar, cehaletine verirdim. Ancak, mesleki anlamda asıl görevlerinden biri "Okumak" olan bir Edebiyat mezununa ne diyebilirim ki?

Sitelerde Paylaş
Senin Edebiyat mezunu olman konusunda yine bir şey demeyeceğim. Ancak şunu demek isterim: Sende okuma ve okuduğunu anlama sorunu var. Sırf muhalefet olsun diye saçmalamanın da anlamı yok ki!

"Daha geçenlerde Mardinde katliam yaşandı; bazıları hemen töre, namus diye üfürmeye başladı; ancak, kaç kişi koruculuk gerçeği, şiddet kültürü ve bunu besleyen devlet politikalarını eleştiriyor?" O kadar ilgini çeken bir konuyduysa, niye yazılanları okuma zahmetine girmiyorsun da, başka başlıklar altında sözünü ediyorsun? Bak bakayım, o dediğin konuda "Koruculuk sistemi" üzerine ilk kim ne yazmış.

Hani sıradan biri olsan, anlayışla karşılar, cehaletine verirdim. Ancak, mesleki anlamda asıl görevlerinden biri "Okumak" olan bir Edebiyat mezununa ne diyebilirim ki?

Orada bir çok madde altında eleştiriler sıralandı. Senin fazla elitist ve kör yaklaşımın ile demokrasi fukarası düşünceni daha nasıl anlatabilirdim? Beni fazla zorlama:)

Sitelerde Paylaş

Bilge Dötün Guguk,

Başlığı görünce insan senin de demokrasiyi savunduğunu sanıyor. Neden bile bile yanlış izlenim bırakmaya çabalıyorsun? Faşizmde demokrasi yoktur, führer/başbuğ ne derse o olur. Yani senin bu konuda konuşup ahkam kesmeye hakkın yok.

Fakat konu ilginç ve düşünmeye değer. Demokrasinin uygulanabilmesi için bunu içselleştirmiş bir kitle, yani demokrasi kültürünü edinmiş bir kitle gerekir. Hala feodal kalıntıların varolduğu, ağaların, gerici töre ve namus anlayışlarının egemen olduğu bir toplumda demokrasi sadece yüzeyseldir. Mahir Çayan'ların Filipin tipi demokrasi dedikleri şey budur. Ağa bir partiyle anlaşıyor, köylü de ağası kime derse ona oy atıyor. Kendi iradelerini ağaya(veya din adamına) kul etmiş, birey olamamış insanlarla demokrasi hayaldir. Demokrasi sadece sandık başına gidip oy atmak da değildir. Hayatın her alanına sinmiş olmalıdır. Kadın-erkek ilişkilerinden iş yaşamındaki kararları alışlara kadar tüm insan ilişkileri demokratikleştirilmiş olmalıdır. Kendi ilericiliğine ihanet eden ve feodal kalıntılarla işbirliğine giden kapitalizm ancak yüzeysel bir demokrasi verebilir.

Öte yandan, dinsel hegemonyanın güçlü olduğu ve tarikat ağlarıyla sarılmış bir toplumda da demokrasi söz konusu olamaz. Çünkü bu toplumda bireyler, birey değil kuldur. Din adamlarının otoritesini aşmak ve onların etki alanından çıkmak neredeyse olanaksızdır, sürekli bir boyun eğiş vardır. Eleştirel düşünme, sorgulama, farklılıklara tahammül ve en önemlisi de yaşama ilişkin kararların insanlar tarafından(tanrı tarafından değil) alınmasını içselleştirme gibi demokrasinin olmazsa olmazları, dinsellikle kuşatılmış toplumlarda hayat bulamazlar. Kapitalist sömürü çarkının emekçi kitlelerde yarattığı hoşnutsuzluğu ve kronik krizleriyle sebep olduğu yıkıma gelebilecek olası tepkileri bastırmak için dini de halka karşı bir silah olarak kullanmaya mutlak bir gereksinim duyan burjuva ideolojisi ve düzeninde demokrasi varolamaz.

Zaten demokrasi Yunanca bir kelimedir ve ''halkın yönetimi'' anlamına gelir. Demokrasi kelimesinin kullanıldığı antik Yunan metinlerinde, halk denirken sınıfsal bir vurgu yapıldığı ve aşağı sınıfların kastedildiği de açıktır. Dolayısıyla egemen sınıfların yönetimleri -ne kadar özgürlükçü olduklarını iddia ederlerse etsinler- demokrasi olarak adlandırılmayı aslında hak etmemektedirler. Demokrasi ancak sosyalizmle gerçekleştirilebilecek bir yönetimdir. Bu, her tür sosyalizm girişiminin demokrasiyi zorunlu olarak doğuracağı anlamına gelmez elbette. Sosyalizm girişimleri, eğer girişim çeşitli gerekçelerle teoride öngördüklerinden uzaklaşırsa despotik-bürokratik bir diktatörlükle sonuçlanabilir. Reel sosyalizm bu acı deneyimi yaşamıştır. Artık daha demokratik, katılımcı ve özgürlükçü bir sosyalizmi hedeflemek gerekir.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Artık daha demokratik, katılımcı ve özgürlükçü bir sosyalizmi hedeflemek gerekir.

Kavramları doğru kullanmak, karışıklığa neden olmamak gerekmez mi? Şimdi birileri de çıkıp eşitlikçi liberalizm/kapitalizm dese işin özü değişiyor mu?

Benimki sadece küçük bir tespitti, bırakalım sosyalizm sosyalizm olarak kalsın, isimlerle derdimiz yok; ancak, içerikleri konuşalım sadece...

Sitelerde Paylaş

Bu insanların kendinden olmayanlara salak,cahil demesine kıl oluyorum.

Herkesin görüşü farklı olacak tabi.

Chpye falan oy verirlerse mi demokratik olacak bu millet.

Geçin bu işleri.

Çoğunluk ne istiyorsa o olur. Sonuç ne olursa olsun.

Şu millet ne zaman farklılıkları hazmedecek , farklılıklarımızla hep beraber yaşamayı öğreneceğiz anlamadım gitti.

Ateisti de yobaz , inanırıda yobaz. Komunisti de yobaz , Liberal'i de yobaz , soluda yobaz , sağıda yobaz.

Herkes birbirine düşünce,yaşam biçimi empoze etmeye çalışıyor.

Kim ne düşünüyorsa , kime göre ne doğruysa öyle yaşasın.

Kime oy verecekse de versin.

tarihinde Drogba tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Şu millet ne zaman farklılıkları hazmedecek , farklılıklarımızla hep beraber yaşamayı öğreneceğiz anlamadım gitti.

Ötekinin farklılığı benim yaşam kalitemi düşürüyorsa beraber yaşama gibi düşünceyi kabullenmek oldukça saçma değilmi.

Hem demokrasi nedir ki ; Roma Tiyatrosumu.

Sitelerde Paylaş
Bu insanların kendinden olmayanlara salak,cahil demesine kıl oluyorum.

Herkesin görüşü farklı olacak tabi.

Chpye falan oy verirlerse mi demokratik olacak bu millet.

Geçin bu işleri.

Çoğunluk ne istiyorsa o olur. Sonuç ne olursa olsun.

Ateisti de yobaz , inanırıda yobaz. Komunisti de yobaz , Liberal'i de yobaz , soluda yobaz , sağıda yobaz.

Herkes birbirine düşünce,yaşam biçimi empoze etmeye çalışıyor.

Kim ne düşünüyorsa , kime göre ne doğruysa öyle yaşasın.

Kime oy verecekse de versin.

Zaten bu yüzden kimse birbirinin yüzünü hazmedemiyor.Çoğunlukçu demokrasiyle hiçbir ülke bir yere varamaz.Önemli olan farklı görüşlerin bir arada yer aldığı bir demokrasi.Onun adı da çoğulcu demokrasidir.Her gelen iktidar kendi görüşünü empoze etmeye çalışırsa ülke yalama olur.İktidarlar rasyonalist ve çoğulcu demokrasi görüşüne sahip olmalıdır.Biz çoğunluğu aldık istediğimiz gibi at koştururuzla bir yere varılmadığı gibi insanların zihinlerini kaosa sürüklersin...

Sitelerde Paylaş

Aşağıda farklılıklarla yaşamayı öğrenmeliyiz.

Her düşünceye , farklılığa açık olmalıyız dedim.

Orada demek istediğim çoğunluk AKP'yi seçtiyse , iktidar partisi yaptıysa saygı duyacaksınız veya demokrasi istemiyorsanız rejimi yıkacaksınız.

Hiçbir parti her kesime hitap etmez orasını bir kere geçeceksiniz.

Binbir türlü ideoloji var , farklılık var.

Hepside bir şeyi öne sürüyor , oy topluyor millet dincilerin başa geçmesini istiyorsa başa geçecektir.

Her millet hak ettiği gibi yönetilir.

Sitelerde Paylaş
Sende başka adamın yaşam kalitesini düşürebilirsin.

Kime göre ? Neye göre ?

Çıkarlarıma göre.

Çıkarsız bir dünya görüşü dünya üzerinde mevcut olmadığına göre demokrasi sadece bir maskedir. Oldukça rahat manipüle edilerek yığınlar yönlendirilebilir.Nitekim dünya tarihide böyledir.

Sitelerde Paylaş
Aşağıda farklılıklarla yaşamayı öğrenmeliyiz.

Her düşünceye , farklılığa açık olmalıyız dedim.

Orada demek istediğim çoğunluk AKP'yi seçtiyse , iktidar partisi yaptıysa saygı duyacaksınız veya demokrasi istemiyorsanız rejimi yıkacaksınız.

Orada öyle dediğini gördüm,mesajını okudum bu konuda şüphen olmasın.Ancak çoğunlukçu demokrasiden bahsedip,farklı görüşlere açık olmalıyız demen tutarsızlık göstergesidir.İkisi arasında karar vermen gerek ya farklı düşüncelere açık olacaksın ya da çoğunlukçu demokrasiyi savunacaksın...

Sitelerde Paylaş
Çıkarlarıma göre.

Çıkarsız bir dünya görüşü dünya üzerinde mevcut olmadığına göre demokrasi sadece bir maskedir. Oldukça rahat manipüle edilerek yığınlar yönlendirilebilir.Nitekim dünya tarihide böyledir.

Onlarında çıkarına göre sen çibansın arkadaşım.

İşte bu yüzden bu ülke adam olmuyor ya.

Saygı duymasını öğrendiğinde Türkiye , biraz yol alır.

Sitelerde Paylaş
Orada öyle dediğini gördüm,mesajını okudum bu konuda şüphen olmasın.Ancak çoğunlukçu demokrasiden bahsedip,farklı görüşlere açık olmalıyız demen tutarsızlık göstergesidir.İkisi arasında karar vermen gerek ya farklı düşüncelere açık olacaksın ya da çoğunlukçu demokrasiyi savunacaksın...

Dünyada hangi parti her ideolojiye eşit mesafe uzaklıkta.

Demokraside çoğunluğun dediğinin hepsi mi oluyor?

O zaman evrim ile ilgili yazılar yasaklanırdı , şeriat gelirdi , çarşaf serbest olurdu, erkekler kızlar aynı sınıfta eğitim görmezdi.

AKP her istediğini yapabiliyormu?

Yapamıyor.

Ama %47 aldığı için iktidar partisi ve en fazla onların sözü geçiyor.

Chp gelse kendi ideolojisini dayatmayacakmıydı?

Sitelerde Paylaş
Onlarında çıkarına göre sen çibansın arkadaşım.

İşte bu yüzden bu ülke adam olmuyor ya.

Saygı duymasını öğrendiğinde Türkiye , biraz yol alır.

Onlar dediğin kimler bunu açıklarsan konu açılır.Dünya üzerinde her türlü düşünce nihayetinde yaşam kalitesini bağlar. Onlar dediğin ülke değerlerini hortumlayan ülke dışı bağımsız değişkenlermi.

Aslında konuya Demokrasinin Roma'dan sonra kat ettiği evrelere gelmek istiyorum, fakat biz hala bize demokrasi adında enjekte edilen ilkel demokrasi = Roma anlayışındayız.

Sitelerde Paylaş
Onlar dediğin kimler bunu açıklarsan konu açılır.Dünya üzerinde her türlü düşünce nihayetinde yaşam kalitesini bağlar. Onlar dediğin ülke değerlerini hortumlayan ülke dışı bağımsız değişkenlermi.

Aslında konuya Demokrasinin Roma'dan sonra kat ettiği evrelere gelmek istiyorum, fakat biz hala bize demokrasi adında enjekte edilen ilkel demokrasi = Roma anlayışındayız.

Onlar dediklerim senin ötekileştirdiklerin , yani senin dünya görüşün dışında dünya görüşü sahibi insanlar.

İlkeliz niye ilkeliz acaba?

Çünkü ülkedeki insanların birbirine saygısı yok. Kendi düşündüklerini düşünmeyen insanları direk değiştirmeye çalışıyorlar.

Kendi gibi düşünmeyenleri cahil , aptal diye yaftalıyorlar.

Ben ateistim , karşımdaki adam sabahtan aksama kadar bana din anlatsa , gel islama gir dese sıkıntı basar,daralırım.

Bende inanan adama kardeşim senin inandıkların ipe , sapa gelmez bak sana anlatayım demedim , demem de.

Bana yapılmasını istemediğim fikir empozesini , başkasına yapmam.

Empati yapmayı öğrenirseniz eğer dediklerimi anlarsınız umarım.

Sizin istediğiniz diktatörlük.

Bunu yapmak istiyorsanız malesef rejimi değiştirmeniz gerekiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...