Jump to content

Üstün zeka ürünü bir Hadis.

Recommended Posts

Sangre ve crowa cevabımdır.

Arap toplumu sözel bir toplumdur ağırlıkla, yazılı değil. Bu yüzden tarihsel süreçleri hakkında yazılı kaynak çok azdır elimizde. Ve bu kaynaklarda siyer adı altında hadis külliyatı ile birleştirildiğinden hangisinin rivayet hadis hangisinin tarihsel süreç ayırımı biraz zor olmakla beraber tarihçiler bunun üç aşağı beş yukarı başarmışlardır.

Bu nedenle;

Kuranda her sorunuzun cevabı yoktur, kuran belli bir ayda ya da yılda derlenmemiştir, 23 yıl gibi bir sürece yayılmıştır.

Kuran peygamberin uydurması olmayıp yeryüzünde nasıl mutlu ve huzurlu yaşanılırın yöntemini öğretir. Ögüttür, ilkeler bütünüdür. Alan alır, almayan almaz.

Benim reddettiğim hadis adlı rivayetler kuranla örtüşmeyenler ki buna da zaten kuran onay vermiyor. Ama tarihi bilgi dersek onu nasıl kuranla çarpıştıracağız, bu çok zor, dediğim gibi kuran bir bilim kitabı, bir tıp kitabı, bir tarih kitabı değildir...

Yazılı toplum, sözel toplum, sayısal toplum, diferansiyel toplum nedir bilmiyorum.

Benim merak ettiğim, hadisleri güvenilmez bulup da neidüğü belirsiz kuranı neye göre güvenilir bulduğunuz.

Hem sözel toplumun en güvenilir kaynağı da hadisler olsa gerek. Sözel ya...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 90
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Yazılı toplum, sözel toplum, sayısal toplum, diferansiyel toplum nedir bilmiyorum.

Benim merak ettiğim, hadisleri güvenilmez bulup da neidüğü belirsiz kuranı neye göre güvenilir bulduğunuz.

O kadar basit mi?

Hadisler tarihi vesika değildir; o amaçla yazılmamış. Onlar peygambere atfedilen din buyruklarıdır. Tarihi kaynak olarak değerlendirilebilecek olanlara "siyer" denir. Bunlar "din buyruğu" olmadığı için, içerisine yalan karıştırılma oranı düşük olmalıdır. Çünkü bunu yapmaktan kimsenin pek bir kazancı olmayacak. Yine de bunları tarihi belge olarak anlayıp bilim yöntemleri ile değerlendirmek gerek.

Kuran'ı niçin güvenilir bulduğumuza gelirsek,

Dini inançlarımızı bir kenara bırakırsak bile

Kuran kendi içinde kendi kendinin korunduğunu bildiren sabit, rijit bir yapıdır, sahabeler böyle olmasıyla övünür, bu özelliğini korumaya çalışır(olmalı). Hristiyanlıktan üstünlükleri bu ya... Yani en ufak bir eksilme, metin ekleme falan olsa bunda şimdiki zırtapoz tartışmalarından çok daha büyük kıyametin eskiden kopması gerekirdi di mi... İslamın şimdiye kadarki gücü bu sabitlikten gelmiştir.

Tabi yapı ne kadar rijit da olsa sıvası dökülebilir, dekorasyonu değişebilir, aksan farkını, sure ve ayet yerlerinin değişmesini kastediyorum. Bunlar olmuş ama, bazı ayetlerin direkt yok olması, yeni ayetler zortlaması gibi olasılıklar islam inancının bu kadar güçlü olmasına tezat. Hadis-i şerif denen uygulama, ancak böyle sabit bir yapının içine nüfuz edilemedeği için icad edilmiş olmalıdır. Bu açık.

tarihinde puppetularz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ayrıca Hadislerin Kuranda anlatılan ''Tevhidi İslam''zırvalığıyla çeliştiğini kabul etmiyorum.Bence birebir uyuyor.Elbette birçok uydurma hadis var Muhammedin söylemediği,Emevi iktidarlar tarafından ona söyletilen.Aynı ona söyletilen ayetler gibi.

Sitelerde Paylaş
Ayrıca Hadislerin Kuranda anlatılan ''Tevhidi İslam''zırvalığıyla çeliştiğini kabul etmiyorum.Bence birebir uyuyor.Elbette birçok uydurma hadis var Muhammedin söylemediği,Emevi iktidarlar tarafından ona söyletilen.Aynı ona söyletilen ayetler gibi.

abese suresi gibi mi..

hani mekke kalantoruyla anlaşma yapmaya çalışırken içeri giren kör vatandaşa, o görmediği halde yüzünü ekşittin, diye giydiren,

belki onun içerdeki zengin dallamadan daha çok ihtiyacı var manasıyla özetlenecek nutku çekiyor..... Herhalde soylu iktidarla arasında küçük sürtüşmeler olmuş, mazur görmeli....

Sitelerde Paylaş
abese suresi gibi mi..

hani mekke kalantoruyla anlaşma yapmaya çalışırken içeri giren kör vatandaşa, o görmediği halde yüzünü ekşittin, diye giydiren,

belki onun içerdeki zengin dallamadan daha çok ihtiyacı var manasıyla özetlenecek nutku çekiyor..... Herhalde soylu iktidarla arasında küçük sürtüşmeler olmuş, mazur görmeli....

:acute:

Günümüz İslamının Ebu Süfyanın ve çocuklarına dayandığını söylemek abartı olmaz,Kuranın aslıyla oynarken bile lakaytmış adamlar.İslam ibadetlerinin temelini oluşturan her 5 kaynağın 3 ü ya Ümeyye oğullarına ya da onların müttefiki Ayşeye dayanır.

Sitelerde Paylaş

Belki çok saçma gelicek biliyorum ama çocukken kafama en çok takılan konulardan biri şu olmuştu;mesela Aliye soruyorlar,namazda tşklrı kaşırsan namaz bozulurmu diye,adam diyorki ,ben Rezilullahı gördüm kaşırken demekki bozulmaz.Aynı soruyu Ayşeye soruyorlar o konuya önce Aliye bir güzel küfürle başlayıp ardından yeminler ediyor,Vallahi ben Rezilullahı gördüm,kaşıdıda namaza tekrar başladı diye.Şimdi mezhepler arasındaki farkların en büyük sebebi Ayşe ve Ebu Hureyre denen Muaviyenin kuzeni.Diğer taraf ne dediyse Ayşe ve Ebu Hureyre tam tersini söylemiş.

Peki İslam hangi tarafın rivayetleri üzerine kurulmuş dersiniz?Ayşeden 3000 hadis,Ebu Hureyreden 5000 hadis,Ali ve diğer üç halifeden 100 hadis

Sitelerde Paylaş

Daha oncesinde et kokmazmiydi?

Kokmazdı

Aha gene bir gun biraktik okumadik forumu , komedi forumuna donmus ortalik.

`İnsan beyni 100 milyardan fazla nöron içerir ve bu nöronların her biri, kendi gibi 10.000 tanesiyle bağ yapar. ` Sonra bu yuzmilyar norondan cika cika boyle bir fikir cikar. Yazik be o mukemmel tasarimci , o herseyi bilen bosu bosuna ugrasmis yapmis bu 100 milyar noronluk beyni. Bileymis boyle kullanilacagini yapmazdi eminim.

Sitelerde Paylaş

Yav yine aynı mevzudan bahsedecem kusura bakma Kirlisakal,Muhammed nasıl işerdi diye soruyorlar,Ali valla ben ayakta işerken gördüm diyor,Ebu Hureyre ve Ayşe de tööbe,oturarak işerdi diyor,şimdi Sunniler oturup,Caferiler ayakta işer.Ne lan bu ,şakamı :blink::blink::blink:

Sitelerde Paylaş
Dini her türlü menfaatine alet etmiş güruhlar (başta Emevi ve Abbasi), bu tip sözleri kuranı nakleden elçiye atfederler. Atfederlerki insanlar arasında nifak sokulsun, kardeş kardeşe kıysın ve lokmanın en büyüğünü onlar kapsın.

Elbet bunların hepsi uydurma, aklı başında hiçbir inanır itibar etmez bunlara. Yeryüzünde huzuru ve barışı savunan kuran ve bu yolda nasıl ilerleneceğininin yöntemini gösteren kuran elçisinin bunları söylemesinin mümkün olmayacağını kesinlikle bilir.

Ama bunlara inanan ve kendine de inanan diyen grup yokmudur, elbet vardır.

Sonuçta yeryüzünde insanların çoğu hüsrandadır şu anda. Geçici menfaatler için huzurlarını çoktan satmışlardır onlar...

Sevgiler...

Burada;

" Ebu Hureyre anlatiyor: "Resulullah buyurdular ki:

"Eger Beni Israil olmasaydi, et kokusmazdi. Eger Havva olmasaydi, kadinlar kocalarina hicbir zaman ihanet etmezdi."

Buhari, Enbiya 1, 25; Muslim, Rada' 63, (1470). " diyor. Peki;

1- Buhari veya ona da Ebu Hureyre, bu hadisi aktarmakla ne menfaat elde etmiş olabilir?

2- Bu hadisi aktaranlar, yahudilerle müslümanlar arasına mı, erkeklerle Havva ananız arasına mı nifak sokmak istemiştir?

3- Kardeş kardeşe kıysın derken, müslüman ve yahudileri mi kastediyorsun, erkekler ve Havva ananızı mı?

4- Zaten hristiyanlar ve özellikle yahudilerden dost edinilmeyeceğini, onların yakalandıkları yerde öldürülmelerini söyleyen Kuran, kimler arasında barışı sağlamıştır ve onların bu hadiste sözü edilen Beni İsraille ne alakası vardır?

Lütfedip aydınlatırsanız memnun olurum.

Sitelerde Paylaş
Sizinle bizim ortak bir gerçeğimiz var, o da ölüm. Ölüme çare bulun, beraber bu yaz Bodrum'da eğlenelim. Masraflar da benden.

Bodrum'da turistler var, ya mayolu halde onları görürsen?

Gelelim zurnanın zırt dediği yere...

1-Öyleyse bu dünyanın imtihan olduğu palavra...neyi ''hakediyorsak'' o koşullar tasarlanıp kaçınılmaz sonuçlarla yüzleştiriliyoruz.

istiyorsak

2-Bu Allah bizi yoktan yarattığına göre önceden niteliklerimizi bilip tasarlayacağı bir verisi olamayacağına göre farklı yaratıp adaletsizlik yapmıştır.

İçimden geldi sana 500 TL veriyorum, anibala da 750 TL veriyorum. Sana haksızlık mı yapmış oldum.

İnsan sorar neden ona 750 de bana 500 diye?

Sangre ve crowa cevabımdır.

Arap toplumu sözel bir toplumdur ağırlıkla, yazılı değil. Bu yüzden tarihsel süreçleri hakkında yazılı kaynak çok azdır elimizde. Ve bu kaynaklarda siyer adı altında hadis külliyatı ile birleştirildiğinden hangisinin rivayet hadis hangisinin tarihsel süreç ayırımı biraz zor olmakla beraber tarihçiler bunun üç aşağı beş yukarı başarmışlardır.

Bu nedenle;

Kuranda her sorunuzun cevabı yoktur, kuran belli bir ayda ya da yılda derlenmemiştir, 23 yıl gibi bir sürece yayılmıştır.

Kuran peygamberin uydurması olmayıp yeryüzünde nasıl mutlu ve huzurlu yaşanılırın yöntemini öğretir. Ögüttür, ilkeler bütünüdür. Alan alır, almayan almaz.

Benim reddettiğim hadis adlı rivayetler kuranla örtüşmeyenler ki buna da zaten kuran onay vermiyor. Ama tarihi bilgi dersek onu nasıl kuranla çarpıştıracağız, bu çok zor, dediğim gibi kuran bir bilim kitabı, bir tıp kitabı, bir tarih kitabı değildir...

Kuran iyi bir hayat için tesettür diyor, katılıyor musunuz? Katılmıyorsanız doğruluğundan emin olduğunuz kitaba kısmen inanıyorsunuz demektir.

Her ne olursa olsun,Kuranı tanrı göndermiş olsun veya olmasın , tahrif edilmiş olsun veya olmasın bu kitaptan tüm zamanların ve mekanların insanlarının sorumlu tutulacağı iddiası düpediz saçmalık.

Burada yanlış bir bilgi var İslam'a göre sadece tebliği alan insanlar sorumludur. Yani şuan balta girmemiş bir ormanda İslam'dan habersiz bir kabile İslam'dan sorumlu değildir.

Bu hep bana akıllıca gelmiştir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...